Ρωσία Φωτοϊστορία από την χιονισμένη Μοσχα! Μάρτιος 2012

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572

Τα μέρη που επισκεφτήκαμε τις επόμενες μέρες:

Kolomenskaya







Kolomenskaya






Sculpture Park
























Αγαλμα μεγάλου Πέτρου


Μόσκοβας


Lomonosov Moscow State University (MSU)







Στάδιο Λουζνίκι - θέα από το λόφο των σπουργιτιών



θέα από το λόφο των σπουργιτιών



Sparrow hill






Novodevichy Monastery



Λεωφόρος Tverskaya




Πεζόδρομος Arbat





Μνημείο Αγνώστου Στρατιώτη







 

Attachments

Last edited:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..... και υστερα ευτυχως ολα καλα???
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
πάντως σας έρειξε αρκετό χιόνι, εγώ είχα ελάχιστο μέχρι και καθόλου (φλεβάρη πάντα)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
..... και υστερα ευτυχως ολα καλα???
Ναι! :) Τις επόμενες μέρες όλα πήγαν καλά! Ήταν βέβαια γεμάτες βόλτες στο φουλ για να προλαβουμε οσα περισσότερα πραγματα μπορούσαμε και να κερδίσουμε το χαμένο χρόνο της πρώτης μέρας.. Όμως ειδαμε τέλειες εικόνες, φάγαμε καλά σε ωραία μέρη και δε κρυώσαμε καθόλου παρόλο το χιόνι..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
πάντως σας έρειξε αρκετό χιόνι, εγώ είχα ελάχιστο μέχρι και καθόλου (φλεβάρη πάντα)
Ναι είχε πολύ χιόνι και ήταν τελειο! Ειχε χιονίσει τις προηγούμενες μερες και τοχε στρωσει για τα καλά, αλλά όλοι οι δρόμοι ήταν καθαρισμένοι οποτε δεν ειχαμε προβλημα στο περπάτημα. Όσο είμασταν εκει χιόνιζε μόνο τη πρωτη μερα και τις επόμενες δε το λιωσε παρόλο που εβγαλε ηλιο γιατι με τοσο χαμηλές θερμοκρασιες δε λιωνει ευκολα..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πέρασε λίγος καιρός αλλά θα επιστρέψω με τις υπόλοιπες φωτος από τη Μόσχα! Βρήκα όμως αυτό το βιντεάκι (time lapse) που δείχνει τα αξιοθέατα της Μόσχας! Πίστεύω βλέποντας το σε ψήνει άνετα να τη βάλεις στο πρόγραμμα για επόμενο ταξίδι..enjoy!

 
Last edited:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Τα μέρη που επισκεφτήκαμε τις επόμενες μέρες:

Kolomenskaya







Kolomenskaya






Sculpture Park























Αγαλμα μεγάλου Πέτρου


Μόσκοβας


Lomonosov Moscow State University (MSU)







Στάδιο Λουζνίκι - θέα από το λόφο των σπουργιτιών



θέα από το λόφο των σπουργιτιών



Sparrow hill






Novodevichy Monastery



Λεωφόρος Tverskaya




Πεζόδρομος Arbat





Μνημειο Αγνωστου Στρατιωτη




 
Last edited:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Κρεμλίνο








GUM



Μέσα στο GUM









Κόκκινη πλατεία



Καθεδρικός Αγ. Βασιλείου



Μόσκοβας



Christ the Savior Cathedral



love trees



Tretyakov State Gallery



Φαγητό στο taras bulba



vareniko-κατασταση



Ουρανοξύστες



Nikolskaya street - Kitai Gorod



Bolshoi Theater



Διάφορες







Στο τρένο της επιστροφής





Και λίγες έξτρα πληροφορίες ως επίλογος.. Όσοι πάτε προσοχή με τα κινητά σας!!! Σε μας δυστυχώς έτυχε αυτή η αναποδιά στο ξενοδοχείο και μιλήσαμε πολύ με Ελλάδα.. Η δική μου εταιρία για κάποιο λόγο δεν χρέωσε εξωφρενικά (παρόλο που μιλήσα αρκετά), αλλά του άντρα μου χρέωσε 6 ευρώ/λεπτο τις εξερχομενες και 2-3 ευρώ/λεπτό αν θυμαμαι καλα τις εισερχόμενες!! Και σκεφτείτε ότι απ'το δικό του μιλήσαμε κανενα μισαωρο συνολικά με τη τράπεζα στην Ελλάδα (παίρναμε εμεις) και μετά μας έπαιρναν αυτοί και μιλήσαμε ξανα πάνω από μισή ώρα.. Και η εταιρία του ενώ παντα στελνει μηνυμα μολις μπούμε σε ξένη χωρα για τις χρεώσεις που ισχύουν, αυτή τη φορά δεν έστειλε.. Οπότε δεν είχαμε ιδέα.. Και πάνω στην ανάγκη δε το σκέφτεσαι και μιλας... Ας το έχετε λοιπόν στα υπόψην..

Επίσης αν κάποιος πάει στο λόφο των σπουργιτιών και θέλει να επιστρέψει με μετρό (απ'την όμορφη σταση που είναι πάνω απ'το ποταμι) θέλει πολύ προσοχή αν έχει χιονίσει ή αν έχει παγο! Πρόσβαση υπάρχει μόνο από ένα κατηφορικό δρόμάκι σε λόφο.. Το δρομάκι είναι σαν παγοδρόμιο! Ακόμα και με κατάλληλα παπούτσια ακόμα το θυμαμαι και λέω πως δε καρφώθηκα σε κανενα δεντρακι κατω απ΄το λόφο! Με πήρε η κατηφόρα σε κάποια φάση και απ'τον πάγο και την φόρα κατέβαινα γλιστρώντας! Δεν εχει κάπου να κρατηθείς, ή θα ξαπλωθείς ή θα βρεθείς εκει κάτω, που δείχνει η φωτογραφία, κουτρουβαλώντας!



Εγώ σταμάτησα την κάθοδο μου λίγο πριν τσουγκρίσω με ενα ζευγαράκι μπροστά μου αλλά αν δεν κατάφερνα να φρενάρω θα τους έπαιρνε και αυτους η μπάλα! Οπότε προσοχή!

Στα θετικά τώρα.. Πέρα από τα βασικά αξιοθέατα, που όποιος βρεθεί στη Μόσχα θα πάει, προτείνω ιδιαίτερα και τα δύο παρακάτω..
Ο λόφος που είναι το μοναστήρι Κolomenskaya! Πραγματικά αξίζει και έχεις και υπέροχη θέα προς το ποτάμι από ψηλά..
Το Sculpture park.. Ήταν μια πολύ όμορφη βόλτα και παρόλο που ήταν χιονισμένα και πολλά αγάλματα είχαν καλυφθεί, μας άρεσε πολύ.. Ήταν ωραία να είσαι σε έναν ανοιχτό χώρο και να βλέπεις τόσα αγαλματα, άλλα επιβλητικά, άλλα μοντέρνα και άλλα "μίζερα" ή περίεργα.. Μετά την πτώση του σοβιετικού καθεστώτος πολλά αγαλματα που άλλωτε ήταν σε κεντρικά σημεία της πόλης μεταφέρθηκαν εκει.. Γιαυτό λέγεται επίσης και "Fallen Monument Park".

Κάπου εδώ τελειώνει η ιστορία μου, ευχαριστώ που την διαβάσατε! :)
 
Last edited:

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
αααχ τι τελειες φωτο !!! ΜΠΡΑΒΟ!!! ααααχ θελω παλι Μοσχα!!!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
αααχ τι τελειες φωτο !!! ΜΠΡΑΒΟ!!! ααααχ θελω παλι Μοσχα!!!
Και γω ξαναπήγαινα άνετα! Καλοκαίρι όμως αυτή τη φορά για να δω και αυτή την όψη..Και για να ξαναπάρω απ'τα duty free αυτή τη τέλεια vodka (xu-xu φράουλα) που δε τη βρίσκεις πουθενά αλλού..
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κι εμένα με έχει ψήσει τρελά η ιστορία σου και οι φωτός (όπως και όλες οι ιστορίες που έχω διαβάσει)! Αυτός ο Άγιος Βασίλειος, τι μνημείο! Όχι όμως χειμωνιάτικα. Με καταθλίβει λίγο το τόσο χιόνι.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Κι εμένα με έχει ψήσει τρελά η ιστορία σου και οι φωτός (όπως και όλες οι ιστορίες που έχω διαβάσει)! Αυτός ο Άγιος Βασίλειος, τι μνημείο! Όχι όμως χειμωνιάτικα. Με καταθλίβει λίγο το τόσο χιόνι.
O άγιος Βασίλειος είναι από τα πιο εντυπωσιακά μνημεία που έχω δει!
Προσωπικά λατρεύω το χιόνι και πρόσθεσε πολύ στην ωραία εμπειρία..Αλλά πιστεύω πως η Μόσχα και καλοκαίρι θα' ναι όμορφη και αρκετά διαφορετική..Οπότε αν βρεις καμία προσφορά στις αεροπορικές μη το σκέφτεσαι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom