Φωτο από τα Trek μας

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Πεζοπορία στο "γέρο" του νησιού Σκάι! Old Man of Storr, Isle of Skye, Scottish highlands (June)
1.JPG


Το μονοπάτι είναι περίπου 4 χλμ να ανέβεις και να κατέβεις με ομαλή ανύψωση εκτός απο το τέλος που είναι λίγο πιο απότομο
3.JPG


Η θέα απο εκεί προς το Loch Leathan και τα νησιά Rona και Raasay μαγική!!!
4.JPG
2.JPG
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ένα από τα πιο όμορφα τρεκς που έχουμε κάνει σε ελληνικό έδαφος. Μόλις μια ώρα και κάτι από τη Θεσσαλονίκη, τόσο κοντά μας είναι το βουνό των θεών. Τρεκ στο ρέμα Ορλιά :
Ο Ορλιάς είναι αρχαιότατος ποταμός της Πιερίας, ο οποίος «χάθηκε» από την ντροπή του, αρνούμενος να εξαγνίσει τις Μαινάδες (μαινόμενες γυναίκες της Πιερίας), οι οποίες θέλησαν να ξεπλύνουν εκεί τα χέρια τους από το αίμα του Ορφέα. Πιο συγκεκριμένα, λέγεται πώς ο ποταμός μπήκε στο έδαφος και βγήκε ξανά στην επιφάνεια λίγο πιο έξω από το Δίον, όπου σχηματίζει και τους καταρράκτες του.
Το μέρος έχει συγκεντρώσει τα φώτα της δημοσιότητας τον τελευταίο καιρό λόγω σοσιαλ μίντια. Γι’ αυτό καλό είναι να πας αρκετά νωρίς για να μη πετύχεις ορδές επισκεπτών. Επίσης το ότι είναι γνωστό στο ινσταγκαμ δε σημαίνει ότι θα έρθεις με σαγιονάρα και μαγιώ.
Ακολουθήσαμε το μονοπάτι για τον Κόκκινο βράχο, περίπου 50’, αρκετά ανηφορικό και σε σημεία δύσβατο και ολισθηρό. Μπατόν οπωσδήποτε!
Φτάσαμε καταϊδρωμένοι και κατάκοποι και αμέσως βουτήξαμε στα παγωμένα νερά. Η καλύτερη αποζημίωση!! Ο δε καταρράκτης, πανέμορφος. Τόσο ιδρωμένοι είμασταν που δε νιώσαμε κρύο παρά βγήκαμε έξω μόνο όταν νιώσαμε βελόνες σε όλο μας το σώμα.
Επιβάλλεται και το καφεδάκι στο καταφύγιο κορομηλιάς στο οποίο πας είτε από το μονοπάτι είτε με το αμάξι. Δίπλα είναι και ο αρχαιολογικός χώρος του Δίον και αν δε σας έφτασε η βουτιά εδώ, έχει και θάλασσα σε πολύ κοντινή απόσταση !!
5E6272F2-9D25-4EBC-8439-A4B2F883C15A.jpeg
D5B9FD24-4010-4AC6-BEC2-176B78C702EF.jpeg
C3D94C99-784B-4D86-8818-B0B53F15A88A.jpeg
F7A2E25D-5EAC-4026-B178-C1F4495F5505.jpeg
22BCF23C-E6B7-49F7-AF6D-9671CE90E154.jpeg
AE2EF4FF-C3CD-410B-A38A-C428FD4C3ABC.jpeg
1BD3EAC0-D89B-4270-8394-36CCF5361848.jpeg
 

Attachments

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
αμέσως βουτήξαμε στα παγωμένα νερά.
Είχα πάει παλιά,μήνα Ιούνιο και ήταν απίστευτα παγωμένο το νερό. Στα δύο λεπτά βγήκα
έχοντας την αίσθηση πόνου από χιλιάδες βελόνες.
Την δεύτερη φορά ήταν μήνας Σεπτέμβριος και ήταν το ίδιο παγωμένο το νερό.
Ο Όλυμπος έχει πολλά ωραία μονοπάτια. Πήγατε στο Δίον; Έχει ανακαλυφθεί ένα υπέροχο ψηφιδωτό,
σχετικά πρόσφατα. Το έχω δει μόνο σε φωτογραφίες, αλλά το έχω σκοπό να το δω από κοντά.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Είχα πάει παλιά,μήνα Ιούνιο και ήταν απίστευτα παγωμένο το νερό. Στα δύο λεπτά βγήκα
έχοντας την αίσθηση πόνου από χιλιάδες βελόνες.
Την δεύτερη φορά ήταν μήνας Σεπτέμβριος και ήταν το ίδιο παγωμένο το νερό.
Ο Όλυμπος έχει πολλά ωραία μονοπάτια. Πήγατε στο Δίον; Έχει ανακαλυφθεί ένα υπέροχο ψηφιδωτό,
σχετικά πρόσφατα. Το έχω δει μόνο σε φωτογραφίες, αλλά το έχω σκοπό να το δω από κοντά.
Δε πήγαμε στο Διον γιατί μόλις κατέβεις λίγο έχει σαράντα βαθμούς, κι έπρεπε να επιστρέψω και στη δουλειά. Θα πάμε όμως σύντομα, το έχουμε στο πρόγραμμα. Γενικά η περιοχή έχει απίστευτα πράγματα να εξερευνήσεις αν είσαι φυσιολάτρης. Μόλις γίνουν τα φύλλα κίτρινα θα πάμε και στα πριόνια.
Το αίσθημα που περιγράφεις με τις βελόνες είναι έτσι ακριβώς, αφού φαντάζει το νερό στις βαθρες της Σαμοθράκης να είναι θερμαινόμενη πισίνα!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Θα πάτε προς καταρράκτη(ες) Ενιπέα; (Αγ. Διόνυσο). Ή θα ανεβείτε στο Καταφύγιο; (Ζολώτα)
Καλε κάτσε να φθινοπωριάσει και θα δούμε. Άλλωστε εγώ πάω για τον καφέ στο καταφύγιο :)
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
@fenia42 υπέροχη διαδρομή, την έκανα πέρσι με τα 40αρια του Αυγούστου και η παγωμένη βουτιά ήταν η αποζημίωση μου!
@panpan το νέο ψηφιδωτό εννοείς αυτό που μεταφέρανε στον νέο χώρο του μουσείου; Εάν λες αυτό είναι όντως υπέροχο, το είδα πέρυσι, το βλέπεις από υπερυψωμένο σημείο για καλύτερη θέαση σε έναν χώρο απέναντι από το μουσείο.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
το νέο ψηφιδωτό εννοείς αυτό που μεταφέρανε στον νέο χώρο του μουσείου;
Ναι,γι αυτό. Πριν καμμιά εικοσαριά χρόνια είχα μάθει για την εύρεση του και είχα ακούσει
ότι θα μεταφερθεί. Πριν λίγα χρόνια είχα δει μια φωτογραφία του και εντυπωσιάστικα. Υπέροχο.
Όποιοι βρεθούν προς τα εκεί ας αφιερώσουν λίγο χρόνο και να επισκεφτούν τον χώρο.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Έχω παρά πολλές φώτο από τις εκδρομές που κάνουμε αυτές τις μέρες αλλά η σύνδεση στο ξενοδοχείο είναι κάτι τις απαράδεκτη....όποιος θέλει μπορεί να δει κάποιες στο instagram
@turmssnow
Όταν με το καλό γυρίσουμε θα ανεβάσω εδώ κάποιες best of..
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Πολύ θα ήθελα να πάω προς τα εκεί...ειδικά χειμώνα...αλλά μακριά μου κάθονται
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom