Φωτο από τα Trek μας

Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Σίγουρα θα υπάρχουν ομάδες. Δεν ξέρω βέβαια αν προσφέρουν διαμονή με σκηνή κτλ.

Θα πρέπει να διευκρινίσεις όμως πια Δρακόλιμνη εννοείς καθώς υπάρχουν πολλές!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.096
Likes
23.953
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο thread για να ρωτήσω αλλά...

Έχετε να προτείνετε κάποια καλή ομάδα για ορειβασία στη Δρακόλιμνη;

Είμαστε τελείως αρχάριοι, αλλά μας έχει μαγέψει η ομορφιά του μέρους.

Βρίσκω κάποιες ομάδες που κάνουν μονοήμερες εξορμήσεις εκεί, αλλά εμείς θα θέλαμε να διανυκτερεύσουμε και σε σκηνή εκεί!

Ευχαριστώωω
Πράγματι πολύ όμορφη περιοχή αλλά είναι αρκετά απαιτητική διαδρομή. Αν βέβαια έχετε διανυκτέρευση τα πράγματα είναι πιο εύκολα. Πάντως στη μέση της διαδρομής υπάρχει και καταφύγιο αλλά δεν ξέρω αν είναι ανοικτό.
Καλά να περάσετε.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.096
Likes
23.953
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Μετά τον σεισμό που έγινε όταν είμασταν πάνω, ο συρμός και το τελεφερίκ κλείσανε για έλεγχο και μας είπανε πως η αναμονή είναι τουλάχιστον 4 ώρες για να κατέβουμε. Η μόνη λύση ήταν το μονοπάτι. 20 λεπτά μας είπαν το πολύ. Είναι άνετο μας είπαν. Είναι εύκολο μας είπαν. Και το κάναμε.
Μια ώρα και κάθοδος. Πολύ επικίνδυνη η κάθοδος για τα γόνατα ειδικά αν είσαι σε μεγάλη ηλικία. Πέτρινα ακανόνιστα σκαλοπάτια μεγαλύτερα από ένα βήμα το καθένα. Διπλός κόπος δηλαδή. Η άνοδος δε (που δεν κάναμε) πραγματικός γολγοθάς για τους πιστούς και όχι μόνο.
Κάθοδος (για μας) άνοδος λοιπόν του όρους Μονσεράτ στη Μπογκοτά.
Νομίζω είναι επι πληρωμή γιατί στην είσοδο είχε ηλεκτρονικά γκισε.
IMG_5366.jpeg
IMG_5365.jpeg
IMG_5364.jpeg
IMG_5363.jpeg
IMG_5362.jpeg
IMG_5361.jpeg
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.432
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Φθινόπωρο πλέον ημερολογιακά και ο Χορτιάτης αρχίζει να φορά δειλά δειλά τα κιτρινοκαφετιά του. Τα πρώτα κάστανα πέφτουν στο έδαφος, τα πρώτα μανιτάρια κάνουν αισθητή την παρουσία τους, τα τελευταία άνθη ετοιμάζονται για το κύκνειο άσμα τους ενώ τα φύλλα συνθέτουν το τραγανό χαλί από όπου περνάμε αφήνοντας πίσω μας φθινοπωρινά θροΐσματα.
IMG_0357.jpeg
IMG_0361.jpeg
IMG_0364.jpeg
IMG_0359.jpeg
IMG_0354.jpeg

Ο Χορτιατης όμως δε ξεχνά το μήνα αυτό που τον στιγμάτισε με το χειρότερο τρόπο. Ήταν 2 Σεπτέμβρη 1944 όταν οι Ναζί έκαψαν το χωριό.
Δεν ήταν μόνοι τους βέβαια οι Ναζί. Είχαν τη βοήθεια των Ελλήνων πατριωτών Σουμπεριτών.
Στο μυαλό μου έρχονται τα λόγια της εξής μαρτυρίας :
«Δεν ήταν ο Χίτλερ ή ο Χίμλερ που με απήγαγε, με χτύπησε και πυροβόλησε την οικογένειά μου. Ήταν ο τσαγκάρης, ο γαλατάς, ο γείτονας που πήρε μια στολή και στη συνέχεια πίστεψε πως είναι η Κυρίαρχη Φυλή»
Karl Stojka επιζών του Άουσβιτς.

Ένα χωριό λοιπόν σκισμένο στα δυο. Στο φούρνο του Γκαγκαμάνη και στο σπίτι του Νταμπούδη μωρά από δυο μηνών έως γέροι και γριές ογδόντα ετών βρήκαν τραγικό θάνατο. Οι περιγραφές είναι σοκαριστικές και εδώ πρέπει να μπει ένα Triger Warning για όποιον επιθυμεί να διαβάσει.
Ο Χορτιατης εκδίδει κάθε Σεπτέμβρη στη μνήμη των ψυχών που μαρτύρησαν , εφημερίδα ετσι ώστε να μη ξεχαστεί η φρικωδία. Φαίνεται όμως πως όχι μόνο οι ντόπιοι αλλά γενικά οι λαοί που έγιναν μάρτυρες των πιο στυγνών εγκλημάτων, εύκολα ξεχνούν και ακόμα πιο εύκολα θυσιάζουν τα πάντα στο βωμό του βολέματος.
Αναρτημένα στην εφημερίδα και τα αποτελέσματα των τελευταίων εκλογών. Πασιφανές πως πολλοί από τους ψηφοφόρους είναι απόγονοι των ανθρώπων της «άλλης πλευράς».
IMG_0394.jpeg
IMG_0395.jpeg
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.798
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom