Αυστρία Ουγγαρία Τσεχική Δημοκρατία Φωτο-ιστορία Βουδαπέστη - Βιέννη - Πράγα

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Ναι θα παμε οδικως απο Γερμανια, εδω κατοικουμε βλεπεις-ξενιτια!
Απλα μεσα στην Πραγα θα μετακινουμαστε με τα μεσα μεταφορας εξου και οι ερωτησεις. Χιλια ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες σου!Αααα και κατι τελευταιο ξερεις το κοστος για επισκεψη στο καστρο, στην εβραικη συνοικια, την κρουαζιερα και κατι εχω ακουσει για ενα καραβι που σε παει κρουαζιερα το βραδυ και παραλληλα μπορεις να απολαυσεις τζαζ μουσικη και το ποτακι σου!Το δοκιμασατε αυτο;
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Ναι θα παμε οδικως απο Γερμανια, εδω κατοικουμε βλεπεις-ξενιτια!
Απλα μεσα στην Πραγα θα μετακινουμαστε με τα μεσα μεταφορας εξου και οι ερωτησεις. Χιλια ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες σου!Αααα και κατι τελευταιο ξερεις το κοστος για επισκεψη στο καστρο, στην εβραικη συνοικια, την κρουαζιερα και κατι εχω ακουσει για ενα καραβι που σε παει κρουαζιερα το βραδυ και παραλληλα μπορεις να απολαυσεις τζαζ μουσικη και το ποτακι σου!Το δοκιμασατε αυτο;
Όχι δεν κάναμε βράδυ την κρουαζιέρα αλλά είχαμε δει διάφορα καραβάκια που προσέφεραν αυτά που λες. Αλλά νομίζω σε όποιο κι αν μπεις σου προσφέρουν καφέ, τσάι ή μπύρα. Η Εβραική Συνοικία δεν έχει εισιτήριο... Είναι μια γειτονιά που μπορείς να περάσεις, στην Παλιά Πόλη της Πράγας. Γενικά κόστη για τα υπόλοιπα που μου αναφέρεις δε θυμάμαι... Δεν ήταν και σε ευρώ οπότε ακόμα πιο δύσκολο να θυμηθώ. Πάντως όλα είναι σε λογικά πλαίσια και πιο οικονομικά σε σχέση με άλλες χώρες. Μπορείς να ψάξεις και στο tripadvisor για περισσότερες πληροφορίες ή κι εδώ στο forum... Σίγουρα θα βρεις αρκετά! Ελπίζω να βοήθησα. :)
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Χιλια ευχαριστω και παλι οντως ολες οι πληροφοριες ειναι πολυ χρησιμες;)
 

crveno-beli

Member
Μηνύματα
71
Likes
156
Πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ! Χαίρομαι πολύ που σας άρεσαν οι φωτογραφίες και ακόμα περισσότερο που σας παρακίνησαν να επισκεφτείτε την Πράγα! Αν έχετε όρεξη να δείτε κι ένα 12λεπτο βιντεο απο όλο αυτό το ταξίδι... Το έχω ανεβάσει στην ενότητα "ταξιδιωτικά videos" στο forum. :)
Και γιατί δεν βρίσκω το βίντεο?? :/ :/ :/
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Συγχαρητήρια για την κατατοπιστική ταξιδιωτική ιστορία και για τις τέλειες φώτο!!! Πραγματικά εξαιρετική δουλειά! Και μιας και πάω Πράγα για πρώτη φορά στις 25/10, οι συμβουλές σου για τα must see είναι κατι παραπάνω απο πολύτιμες! Ήδη κράτησα σημειώσεις που θα αποτελέσουν και οδηγό κατά την παραμονή.
Θα μείνουμε 5 νύχτες-6 μέρες.. Θέλω να συνδυάσω one day trip σε Δρέσδη και Κάρλοβυ Βάρυ οπότε για Πράγα μένουν 3 μέρες γεμάτες. Αν ακολουθήσω πανω κάτω το δικό σου πρόγραμμα, θα μπορέσω να δω τα περισσότερα;;;
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Συγχαρητήρια για την κατατοπιστική ταξιδιωτική ιστορία και για τις τέλειες φώτο!!! Πραγματικά εξαιρετική δουλειά! Και μιας και πάω Πράγα για πρώτη φορά στις 25/10, οι συμβουλές σου για τα must see είναι κατι παραπάνω απο πολύτιμες! Ήδη κράτησα σημειώσεις που θα αποτελέσουν και οδηγό κατά την παραμονή.
Θα μείνουμε 5 νύχτες-6 μέρες.. Θέλω να συνδυάσω one day trip σε Δρέσδη και Κάρλοβυ Βάρυ οπότε για Πράγα μένουν 3 μέρες γεμάτες. Αν ακολουθήσω πανω κάτω το δικό σου πρόγραμμα, θα μπορέσω να δω τα περισσότερα;;;
Σε ευχαριστώ πολύ!
Θα σου πρότεινα αντί για Karlovy Vary να πας Cesky Krumlov. Δεν έχω πάει σε κάποιο απο τα δύο αλλά σε διάφορες αναζητήσεις που έκανα τότε στο internet η συντριπτική πλειοψηφία στα forums πρότεινε το Cesky έναντι του Karlovy.
Δρέσδη ε; Ζηλεύω! Είναι εκπληκτική απο ότι εχω δει στις φωτογραφίες. :)
Oι 3 ημέρες στην Πράγα μου ακούγονται μια χαρά. Βλέπεις σίγουρα τα highlights και κάτι παραπάνω, με πολύ περπάτημα βέβαια. Να περάσεις όμορφα! :)
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Σ΄ευχαριστώ Γιώργο. Είδα πως υπάρχουν τουριστικά γραφεία που κάνουν ημερήσιες εκδρομές (άλλες οικονομικές- άλλες λιγότερο). Η Δρέσδη είναι σίγουρα στο πρόγραμμα κι αφού προτείνεις Cesky Krumlov αντί Karlovy Vary, θα το κοιτάξω και αυτό. Νόμιζα πως είχα ξεμπερδέψει απο το διάβασμα αλλά με ρίχνεις ξανά στο ψάξιμο. :haha::haha: Όσο για την διαμονή σας...Σε ποιο ξενοδοχείο μείνατε; Είναι αμέτρητα και η επιλογή δύσκολή. Με ενδιαφέρει να είναι κυρίως καθαρό και σχετικά κεντρικό. Έχω κατά νου δυο - τρια αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Εγω παντως το προηγουμενο Παρασκευοσαβ-κο που ημουν Πραγα εμεινα στο Hotel Venezia, το οποιο ειναι κοντα στο κεντρο αν και ανηκει στην περιοχη Πραγα 2!Να φανταστεις καναμε γυρω στα 15 λεπτα με τα ποδια! Ειναι ομορφο, καθαρο με φωτεινα δωματια, ωραιο πρωινο αλλα πανω στον δρομο!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Σ΄ευχαριστώ Γιώργο. Είδα πως υπάρχουν τουριστικά γραφεία που κάνουν ημερήσιες εκδρομές (άλλες οικονομικές- άλλες λιγότερο). Η Δρέσδη είναι σίγουρα στο πρόγραμμα κι αφού προτείνεις Cesky Krumlov αντί Karlovy Vary, θα το κοιτάξω και αυτό. Νόμιζα πως είχα ξεμπερδέψει απο το διάβασμα αλλά με ρίχνεις ξανά στο ψάξιμο. :haha::haha: Όσο για την διαμονή σας...Σε ποιο ξενοδοχείο μείνατε; Είναι αμέτρητα και η επιλογή δύσκολή. Με ενδιαφέρει να είναι κυρίως καθαρό και σχετικά κεντρικό. Έχω κατά νου δυο - τρια αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα.
Εμείς πάντα προτιμάμε το διαμέρισμα αντί για το ξενοδοχείο που μας έρχεται πολύ πιο οικονομικά. Ειδικά όταν είσαι παρέα 3-6 ατόμων όπως εμείς, μοιράζουμε το κόστος του διαμερίσματος δια 3 ή 6 πχ και μας βγαίνει εξευτελιστική τιμή. Οπότε για ξενοδοχεία δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Αν θέλεις συμβουλή για appartment εδώ είμαι :)
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Γιώργο ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ οι φωτογραφίες σου! Αν και ο εξοπλισμός δεν κάνει το φωτογράφο, θα ήθελα να μάθω τι μηχανή/φακούς χρησιμοποίησες...
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Γιώργο ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ οι φωτογραφίες σου! Αν και ο εξοπλισμός δεν κάνει το φωτογράφο, θα ήθελα να μάθω τι μηχανή/φακούς χρησιμοποίησες...
Σε ευχαριστώ πολύ!!! Canon 5d Mark II με φακούς Canon 50mm f1.4 και Canon 17-40 f4.0L. Μόλις γύρισα απο το ταξίδι μετά απο λίγες μέρες πήρα και τον Canon 70-200 f4.L, κρίμα να μην τον έχω κι αυτόν στο ταξίδι. Στο επόμενο :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.739
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom