Φόροι αεροδρομίων

mixos_str

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Paris για 4η φορα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος της Αμερικης
Καλησπερα παιδια , ειδα κατι προσφορες για κουβα και ντουμπαι αλλα στην τιμη δεν περιλαμβανονται οι φοροι αεροδρομιων.

Ζηταω την εμπειρικη σας γνωμη ,για το ποσο περιπου θα ειναι!

Ευχαριστω!
 
Μηνύματα
24
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ - ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Περιπου 405 ? αν πας μεσω Ισπανιας και εννοειται με αρχικο προορισμο την Αθηνα για κουβα. Για Ντουμπαι υπολογισε περιπου 250 ? (μονο φοροι)
 
Last edited by a moderator:

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Καλησπερα σας.
Χρειαζομαι την βοηθεια σας απο καποιον/α που γνωριζει.
Ειχα διαβασει πριν απο αρκετα χρονια οτι σε περιπτωση που ταξιδεψεις εντος 24ωρων απο το ιδιο αεροδρομιο δεν πληρωνεις φορους αεροδρομιων 2 φορες.
Ως εδω ολα καλα. Οταν αυτο το κανεις μεσω καποιας σελιδας οι αεροπορικες αυτοματα δεν βαζουν φορους.
Τι γινεται ομως αμα ταξιδεψεις με 2 διαφορετικα εισιτηρια;
Ειχα διαβασει επισης πριν αρκετα χρονια οτι η διαδικασια ειναι:
Πας στα γραφεια τις δευτερης (αν ειναι διαφορετικη) εταιριας με την καρτα επιβιβασης της πρωτης και αυτοματα σου επιστρεφουν στην καρτα που πληρωσες τους φορους.

Γνωριζει καποιος τι ισχυει ακριβως;
 

Theo1983

Member
Μηνύματα
16
Likes
23
γεια σας!!
Παιδιά συνήθως πηγαίνω διακοπες στο εξωτερικό με τη σύζυγο και κανονίζουμε μόνοι μας τα ξενοδοχεία εισιτήρια κτλ. Στα site των ταξιδιωτικών εταιριών στις αεροπορικές εκδρομές λένε συνέχεια +φόροι αεροδρομίου σε άλλες 80 ή 160 ή 300 ευρώ κ διαφορά αλλά νούμερα ανάλογα την εκδρομή. Γιατί δεν τα βάζουν μέσα στην τιμη κ τα λένε χωριστά; Μήπως μπορούμε να τους αποφύγουμε αυτούς τους φόρους;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Είναι τρικ των ταξιδιωτικών πρακτορείων για να εμφανίζουν "και καλά" χαμηλή τιμή.
Σου λέει προσφορά εκδρομή μόνο 500 ευρώ (δεν περιλαμβάνονται 1, 2, 5 πράγματα μεταξύ των οποίων φόροι αεροδρομίου κλπ. 300 ευρώ).
Μόνο στην Ελλάδα συμβαίνει αυτό!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
γεια σας!!
Παιδιά συνήθως πηγαίνω διακοπες στο εξωτερικό με τη σύζυγο και κανονίζουμε μόνοι μας τα ξενοδοχεία εισιτήρια κτλ. Στα site των ταξιδιωτικών εταιριών στις αεροπορικές εκδρομές λένε συνέχεια +φόροι αεροδρομίου σε άλλες 80 ή 160 ή 300 ευρώ κ διαφορά αλλά νούμερα ανάλογα την εκδρομή. Γιατί δεν τα βάζουν μέσα στην τιμη κ τα λένε χωριστά; Μήπως μπορούμε να τους αποφύγουμε αυτούς τους φόρους;
Αν θέλεις να πετάξεις δεν μπορείς να τους αποφύγεις...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
γεια σας!!
Παιδιά συνήθως πηγαίνω διακοπες στο εξωτερικό με τη σύζυγο και κανονίζουμε μόνοι μας τα ξενοδοχεία εισιτήρια κτλ. Στα site των ταξιδιωτικών εταιριών στις αεροπορικές εκδρομές λένε συνέχεια +φόροι αεροδρομίου σε άλλες 80 ή 160 ή 300 ευρώ κ διαφορά αλλά νούμερα ανάλογα την εκδρομή. Γιατί δεν τα βάζουν μέσα στην τιμη κ τα λένε χωριστά; Μήπως μπορούμε να τους αποφύγουμε αυτούς τους φόρους;
Αν σου πει την τιμη μαζι με τους φορους δε θα τσιμπησεις να δεις την εκδρομη γιατι το ποσο θα ναι υπερογκο!ετσι ομως μπαινεις και βλεπεις!μαρκετινκ λεγετε!δυστηχως οι φοροι ειναι το μονο που δε μπορεις να γλυτωσεις αν θες να πας αεροπορικως...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Δεν εχω καταλαβει σε τι αναφερόσαστε !

Theo 1983 τι ακριβώς ρωτας ;

Αφου λες οτι οτι βγαζεις μόνος σου τα εισιτηρια !!

Οι απαντησεις που εχεις εως τωρα ειναι για πακετα ταξιδιωτικων γραφειων .
Για γίνε πιο σαφής για να σου εξηγησουμε αν ξερουμε βεβαια .
 

Theo1983

Member
Μηνύματα
16
Likes
23
Είναι τρικ των ταξιδιωτικών πρακτορείων για να εμφανίζουν "και καλά" χαμηλή τιμή.
Σου λέει προσφορά εκδρομή μόνο 500 ευρώ (δεν περιλαμβάνονται 1, 2, 5 πράγματα μεταξύ των οποίων φόροι αεροδρομίου κλπ. 300 ευρώ).
Μόνο στην Ελλάδα συμβαίνει αυτό!
Κατάλαβα φιλε μου!! Απλά για να μπεις στο site τους κ να διαφημιστούν. αλλά μόλις δεις ότι λείπει το ένα κ το αλλο από τα 450ευρω που λένε κ τα προσθέσεις όλα υπερβαίνει κατα πολύ το αρχικο 450.... και κόβεις λάσπη!!!
 

Theo1983

Member
Μηνύματα
16
Likes
23
Δεν εχω καταλαβει σε τι αναφερόσαστε !

Theo 1983 τι ακριβώς ρωτας ;

Αφου λες οτι οτι βγαζεις μόνος σου τα εισιτηρια !!

Οι απαντησεις που εχεις εως τωρα ειναι για πακετα ταξιδιωτικων γραφειων .
Για γίνε πιο σαφής για να σου εξηγησουμε αν ξερουμε βεβαια .
κικη κατάλαβα τι παίζει με τα ταξιδιωτικά πρακτορεία έγινε κατανοητό από τον φίλο λίγο πιο πανω. Ναι βγάζω εισιτήρια για να πάω Παρίσι Λονδίνο κ γενικώς στην Ευρώπη που ειναι εύκολο να βρω πληροφορίες για μέρη κ να συννενοηθω κ το κυριότερο για λόγους ασφαλείας. Για χώρες της Αφρικής θα ένιωθα πιο ασφαλής να ταξιδέψω με group(μιας κ το ψάχνουμε για Κένυα) όπου θα υπάρχει παρέα και κάποιος Έλληνας σύνοδος από το πρακτορείο. Μόνος μου μπορω να πάω στο μιλανο θα συννενοηθω θα τα βρω όλα.στο ουλαν Μπατόρ ή στη Μομπάσα όχι!
 
Last edited by a moderator:

nick07

Member
Μηνύματα
290
Likes
526
Καλημέρα παιδιά, χαιρετώ την παρέα!
Ταξιδεύω συχνά από εξωτερικό προς ελληνικό προορισμό μεσω του Ελ. Βενιζέλος αλλά πολλές φορές κλείνω 2 διαφορετικά εισιτήρια αντί 1 εισιτήριο με μετεπιβίβαση (με συμφέρει καλύτερα γιατι η μια εταιρεία ειναι low cost που δεν εξυπηρετεί και τους 2 προορισμους). Στην περίπτωση αυτή έχω παρατηρήσει πως πληρώνω 12 ευρώ παραπάνω σε φόρους (οι οποίοι αφαίρούνται αυτομάτως όταν κλείνεις εισιτήριο με μετεπιβίβαση). Εχω ακούσει στο παρελθόν πως αν έχεις 2 εισιτήρια/πτήσεις μέσα σε 24 ώρες από/προς το Ελ. Βενιζέλος σου επιστρέφεται κάποιος φόρος (σπατόσημο?). Στο αεροδρόμιο που ρώτησα (πληροφορίες) και σε μια από τις 2 αεροπορικές, δεν είχαν ιδέα. Γνωρίζει κανείς; Ευχαριστώ.
 

croce

Member
Μηνύματα
223
Likes
401
Καλημέρα παιδιά, χαιρετώ την παρέα!
Ταξιδεύω συχνά από εξωτερικό προς ελληνικό προορισμό μεσω του Ελ. Βενιζέλος αλλά πολλές φορές κλείνω 2 διαφορετικά εισιτήρια αντί 1 εισιτήριο με μετεπιβίβαση (με συμφέρει καλύτερα γιατι η μια εταιρεία ειναι low cost που δεν εξυπηρετεί και τους 2 προορισμους). Στην περίπτωση αυτή έχω παρατηρήσει πως πληρώνω 12 ευρώ παραπάνω σε φόρους (οι οποίοι αφαίρούνται αυτομάτως όταν κλείνεις εισιτήριο με μετεπιβίβαση). Εχω ακούσει στο παρελθόν πως αν έχεις 2 εισιτήρια/πτήσεις μέσα σε 24 ώρες από/προς το Ελ. Βενιζέλος σου επιστρέφεται κάποιος φόρος (σπατόσημο?). Στο αεροδρόμιο που ρώτησα (πληροφορίες) και σε μια από τις 2 αεροπορικές, δεν είχαν ιδέα. Γνωρίζει κανείς; Ευχαριστώ.
Πριν από μερικά χρόνια μου επέστρεψαν τα 12€ , αλλά μόνο στην επιστροφή από το εξωτερικό στην Αθήνα.

Πριν την αναχώρηση μου για SKG, πήγα στο γκισέ της AEGEAN και μετά από ενδοσυνεννοήσεις και αρκετή ώρα αναμονής , μου τα επέστρεψαν ( αν θυμάμαι καλά στην κάρτα).

Αν δεν έχεις αρκετό χρόνο για την μετεπιβίβαση μην το προσπαθήσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom