Φύλαξη αποσκευών ανά τον κόσμο

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μιας και η φύλαξη αποσκευών πολλές φορές είναι σωτήρια, ανοίγω αυτό το θέμα ώστε να έχουμε συγκεντρωμένες πληροφορίες για τις διάφορες πόλεις του κόσμου. Γράφουμε λοιπόν προτάσεις, συγκριτικά στοιχεία, πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα ώστε να μπορούμε να κάνουμε ως ταξιδιώτες ελεύθερες επιλογές.

Ξεκινάω εγώ με φύλαξη αποσκευών στη Λιλ.

Σταθμός Lille Europe
Ο χώρος είναι φυλασσόμενος από υπαλλήλους και βρίσκεται στο άκρο του σταθμού από τη μεριά του Parvis de Rotterdam. Το αρνητικό είναι ότι η χρέωση γίνεται με το τεμάχιο.
Τιμές: Consignes | Gares & Connexions (garesetconnexions.sncf)
Εμπορικό κέντρο Euralille
Μόνο ντουλάπια, χωρίς υπάλληλο. Πολύ κοντά και στους δύο κεντρικούς σταθμούς της πόλης. Το θετικό είναι ότι η χρέωση γίνεται ανά ντουλάπι και όχι ανά τσάντα. Έτσι χωρέσαμε σε ένα μικρό ντουλάπι 3 τσάντες πλάτης, για τις οποίες στον σταθμό θα γινόταν χρέωση ανά τεμάχιο. Το αρνητικό είναι ότι τα ντουλάπια έχουν διάφανο πορτάκι και φαίνονται τα πάντα μέσα.
Τιμές: Service de consignes WESTFIELD EURALILLE
Δοκίμασα και τα δύο. Από οικονομική άποψη, προτείνω την φύλαξη στο εμπορικό κέντρο για όσους έχουν περισσότερες τσάντες/αποσκευές.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.765
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
'Οντως χρήσιμο το θέμα σου, παραθέτω τις δικές μου εμπειρίες τα τελευταία χρόνια όπου χρειάστηκε.

Ρώμη στο Τέρμινι
6 ευρώ η βαλίτσα (πέρυσι) έως τις 18:00 το απόγευμα σε κλειστό χώρο φυλασσόμενο

Λιουμπλιάνα στον σταθμό λεωφορείων
2 ευρώ το τεμάχιο επίσης σε φυλασσόμενο χώρο και όχι λόκερς

Τρεβίζο Σιδ.Σταθμός
3 ευρώ το τεμάχιο σε φυλασσόμενο χώρο αλλά έκλειναν το μεσημέρι για φαγητό και κοντέψαμε να χάσουμε το αεροπλάνο μέχρι να ξανανοίξουν!

Αμβούργο
Hamburg Central Train Station
Luggage lockers – Hamburg Hbf
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.826
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Η δική μου εμπειρία είναι ότι έχω αφήσει βαλίτσα στον κεντρικό σταθμό του Μιλάνο και στον σταθμό της Γάνδης. Έχει όμως αρκετά χρόνια που έγιναν αυτά και δεν θυμάμαι περισσότερες λεπτομέρειες.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.820
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Λισαβόνα: Oriente station - αφήσαμε αποσκευές εκεί γιατί μας άφησε το λεωφορείο από το Porto και έχει απευθείας σύνδεση με το αεροδρόμιο της Λισαβόνας μέσω μετρό. Συνδυάζεται με βόλτα στο πάρκο των Εθνών και στο εμπορικό Vasco de Gama
Δεν θυμάμαι όμως καθόλου τιμή, το ξέχασα στο κοστολόγιο :rolleyes:
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
210
Likes
1.083
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Καλησπέρα στο forum,εγώ χρησιμοποιώ την εξής εφαρμογή,η οποία μου έχει φανεί αρκετά σωτήρια ενίοτε..https://radicalstorage.com/?ac=532&subac=c:gad-to:en-ct:br-lt:ml&gclid=EAIaIQobChMI18Dllb7H_gIVgqeyCh3vFgh_EAAYASAAEgINQ_D_BwE&gclsrc=aw.ds

RADICAL - LUGGAGE STORAGE - Apps on Google Play
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σόφια: Είχαμε αφήσει βαλίτσες για λίγες ώρες εδώ
Public lockers in Sofia - The best place to store your luggage - Gifted Sofia
Προσέξτε λίγο το ωράριο. Δεν είναι 24ώρο.
Στα συν ότι βρίσκεται καρακεντρικά και ότι στην ουσία είναι στο υπόγειο του πιο ιδιαίτερου gift shop της Σόφιας που πετύχαμε. Βρήκαμε πολλά πράγματα να πάρουμε. Επιπλέον, εκεί μπορεί να ενημερωθείς για εναλλακτικές συναυλίες και εκθέσεις (από αφίσες) και το προσωπικό είναι πολύ φιλικό.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
8.003
Ανακαλυψα αυτη την υπηρεσια αποθηκευσης αποσκευων και εχω παθει πλακα.

Αν φτασεις νωρις στον προορισμο σου και δεν θελεις να κουβαλας την αποσκευη σου οσο γυριζεις στην πολη και μεχρι να μπεις στο δωματιο σου ή απο την ωρα που θα κανεις τσεκ αουτ μεχρι την πτηση σου, ειτε γιατι μενεις σε airbnb ειτε γιατι το ξενοδοχειο σου βρισκεται σε αλλο σημειο απο εκει που θες να κινηθεις, η λυση ειναι:
Luggage Storage - Cheap & Secure 24/7 Lockers & Bag Storage (nannybag.com)
Βαζεις το location που σε ενδιαφερει, ημερομηνια και ωρες και σου βγαζει το πιο κοντινο σημειο αποθηκευσης της αποσκευης.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Ανακαλυψα αυτη την υπηρεσια αποθηκευσης αποσκευων και εχω παθει πλακα.

Αν φτασεις νωρις στον προορισμο σου και δεν θελεις να κουβαλας την αποσκευη σου οσο γυριζεις στην πολη και μεχρι να μπεις στο δωματιο σου ή απο την ωρα που θα κανεις τσεκ αουτ μεχρι την πτηση σου, ειτε γιατι μενεις σε airbnb ειτε γιατι το ξενοδοχειο σου βρισκεται σε αλλο σημειο απο εκει που θες να κινηθεις, η λυση ειναι:
Luggage Storage - Cheap & Secure 24/7 Lockers & Bag Storage (nannybag.com)
Βαζεις το location που σε ενδιαφερει, ημερομηνια και ωρες και σου βγαζει το πιο κοντινο σημειο αποθηκευσης της αποσκευης.
Απο τις πιο ακριβες και συνηθως δεν εχει αρκετα σημεια καταχωρημενα..το radical storage κατα βαση εχει περισσοτερα σημεια και σχετικα λιιιγο καλυτερη τιμη
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Εχω αξιοποιησει δωρεαν μουσεια ως την ωρα που κλεινουν οπως και πολυκαταστηματα. Εχω χρονια να πληρωσω φυλαξη αποσκευων. Γι αυτο ειμαι φανατικη των ξενοδοχειων.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Εχω αξιοποιησει δωρεαν μουσεια ως την ωρα που κλεινουν οπως και πολυκαταστηματα. Εχω χρονια να πληρωσω φυλαξη αποσκευων. Γι αυτο ειμαι φανατικη των ξενοδοχειων.
Να σου υπενθυμίσω ότι στο ξενοδοχείο της Κοπεγχάγης χρέωναν τη φύλαξη; Σιγά σιγά θα εκλείψει και αυτή η δωρεάν παροχή δυστυχώς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.535
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom