Χάθηκε η πτήση 370 της Malaysia Airlines

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Το γεγονός της εξαφάνισης αεροσκάφους με 239 επιβάτες τόσες μέρες χωρίς να βρεθεί τίποτε ως τώρα, αποτελεί μια απο τις πιο δύσκολες περιπτώσεις στα χρονικά αεροπορικών δυστυχημάτων .... Τα δεδομένα ελάχιστα και η σεναριολογία απο ειδικούς και μη να δίνει και να παίρνει...
Δεν ξέρω πως ακριβώς αντιμετώπισαν οι αρχές της Μαλαισίας τους συγγενείς , που ούτως η άλλως θέλανε μια λογική εξήγηση αλλά πως να τη δώσει κάποιος όταν δεν έχει τίποτα χειροπιαστό στα χέρια του...μόνο ότι έκλεισε (είτε απο ανθρώπινο χέρι είτε απο βλάβη αμέσως μετα την αλλαγή του FIR) το όργανο που δίνει πληροφορίες για την ταυτότητα του αεροσκάφους στα ραντάρ και ότι το αεροσκάφος πετούσε για τουλάχιστον 5-6 ώρες ακόμη απο την τελευταία αναφορά.....
Απο κει και πέρα παίρνει φόρα η σεναριολογία η οποία δεν είναι κακό να γίνεται στις τάξεις των ειδικών έτσι ώστε να αποκλείσουν τα πιο απίθανα και να φτάσουν στα πιο πιθανά σενάρια.....αλλά απο την άλλη δεν μπορείς να αποκλείσεις και τον καθένα να λέει το μακρύ του και το κοντό του και απο νεφελίμ μέχρι πιο, ας πούμε, ειδικά ....
Το σενάριο αεροπειρατείας τρομοκρατίας πιστεύω και γω ότι έχει πλέον αποκλειστεί ( δεν θάπρεπε να έχει και ένα σκοπό να πούν γιατί το έκαναν) , όπως και το σενάριο της κατάρριψης για το λόγο που λέει και ο Traveller και έτσι πάμε στο πιο πιθανό (που και απο την αρχή θα πρέπει να ξεκινάμε έτσι) ότι το αεροσκάφος για άγνωστη αιτία (με πιο πιθανή να συγγενεύει μ΄αυτήν της περίπτωσης HELIOS) να έμεινε ακυβέρνητο και να κατέπεσε λόγω εξάνλησης των καυσίμων....Η περίπτωση αυτοκτονίας του πιλότου που ακούγεται, εμένα μου φαίνεται πολύ τραβηγμένη αλλά δεν παύει να είναι ένα απο τα εναπομείναντα σενάρια....
Πάντως από όσα αεροπορικά δυστυχήματα έχω διαβάσει η έχω δει σε ντοκυμαντέρ καταλήγουν ότι συμβαίνουν 2-3 κακές συμπτώσεις, μια δεν αρκεί...
Το θέμα είναι οτι ίσως μιλάμε για ένα αεροπορικό δυστύχημα που ο φάκελός του ίσως και να μην κλείσει ποτέ η θα κλείσει αφήνοντας πολλά ερωτηματικά...
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Θα συμφωνησω σε ολα τα παραπανω που ανεφερες.Απλα,στο θεμα της εταιρειας ειμαι πολυ αυστηροτερη.Δεν μπορεις να απαντας στους συγγενεις με εικασιες.Αυτα,τα κανουν τα ΜΜΕ,που αναπαραγουν οτι αηδια υπαρχει.ΣΤους συγγενεις λες απλα,"Δεν ξερω,ψαχνω,αγωνιω κι εγω οσο κι εσεις.".

Τωρα.αν ο πιλοτος αυτοκτονησε οπως ακουστηκε,τι να σου πω.Να το πεταγε 6 ωρες για να αυτοκτονησει,το θεωρω απιθανο.Να ηταν αυτοκτονια,τυπου,καμικαζι,παλι αποκλειεται,θα το ριχνε σε κατοικημενη περιοχη
Και ναι,συμφωνω κι εγω με την περιπτωση της αποσυμπιεσης,απλα δεν θελω να το λεω γιατι δεν θελω ουτε εγω να αναπαραγω οτιδηποτε.Αυτα θα τα δειξουν τα μαυρα κουτια οταν ανασυρθουν,γιατι σιγουρα καποια στιγμη θα ανασυρθουν.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και μονο 5οοο στους θανοντες ..μπραβο τοσο τους "τιμολογουν" βλεπω..αλλα θα μου πεις λες και θα ερθουν πισω οι ανθρωποι, οσα και να δωσουν.Παντως οι συγγενεις εχουν δημιουργησει επιτροπες και λενε οτι θα κινηθουν νομικα.Πολλοι σε συνεντευξεις δεν πιστευουν οτι εχουν πεθανει οι αγαπημενοι τους ..εφοσον δεν εχει βρεθει κατι σιγουρο ακομα.
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
192
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Και ναι,συμφωνω κι εγω με την περιπτωση της αποσυμπιεσης,απλα δεν θελω να το λεω γιατι δεν θελω ουτε εγω να αναπαραγω οτιδηποτε.Αυτα θα τα δειξουν τα μαυρα κουτια οταν ανασυρθουν,γιατι σιγουρα καποια στιγμη θα ανασυρθουν.
Μακάρι αλλά αυτη τη στιγμή θα ειναι πραγματικά ''θαυμα'' να βρεθουν οι καταγραφείς αφου το βαθος στη περιοχή ειναι τεραστιο με εξάρσεις στη μορφολογία του βυθού(κατι που σημαίνει οτι και απο πανω να περασει ο δέκτης μπορεί να μην πιάσει το σήμα τους) + οτι μενουν ακομη 10-11 μερες εκπομπής-χρόνος ελάχιστος για τα δεδομένα της τεραστιας έκτασης που θα πρεπει να ελεγχθει...Κοινώς,φέξε μου και γλίστρησα.

Οσο για το σενάριο τυπου Ηelios που ακουγεται πολύ,θα φαινόταν λογικό αν ηταν παρομοιο αεροσκάφος αλλα τα 777 εχουν συγκεκριμένο κωδικό βλαβης και ηχητικό για την αποσυμπίεση καμπίνας(σε αντιθεση με το 737) κατι που σημαινει πως αν υπήρχε τετοιο πρόβλημα θα το εβλεπαν ξεκαθαρα απο την πρώτη στιγμη και -πιθανως-να μην ειχαν την τυχη του Helios το πλήρωμα του οποιου ενω χτυπούσε η κόρνα και το master caution πιστευαν οτι εχουν προβλημα με τον κλιματισμό...

Γενικά παντως,οπως αναφερθηκε και πιο πάνω,το ατυχημα ειναι μια αλυσίδα γεγονοτων(αστοχίες/λανθασμενες εκτιμησεις/παραλείψεις ενεργειών) οι οποιες μαζί θα προκαλέσουν το μοιραίο,ενα πραγμα μονο του ειναι πολύ δύσκολα να ρίξει αεροσκάφος,οπως ακριβως εγινε με το Ηelios και πιο πρόσφατα με το airbus της Airfrance... :(
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Aληθεια,δεν εχω googlaρει,ποια ειναι η εμβελεια του σηματος των μαυρων κουτιων;

Και,Κλεοπατρα,ηδη ξεκινησαν οι μηνυσεις.Και πολυ αργησαν.
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
192
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Τυπικά λίγο κάτω απο 5.000 μέτρα,αναλόγως βεβαια και του βυθου με μεγιστη αντοχή τα 7.000 αλλά εκει χρειαζεται και αλλα μηχανηματα για να πιασει το σημα του μεχρι την επιφάνεια....Οι ειδικότεροι λενε πάντως πως στον συγκεκριμένο Ωκεανο λογω μορφολογίας δυσκολα θα ξεπερναει τα 2.000 μέτρα.
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Και το πρώτο βιβλίο κυκλοφορεί ήδη.
Το κατέρριψαν Αμερικανοί/ Ταϊλανδοί σε κοινά γυμνάσια με πραγματικά πυρά.

http://www.naftemporiki.gr/story/808175/biblio-me-senario-katarripsis-tis-moiraias-ptisis-mh370

(Φαντάζομαι στο βιβλίο να γράφετε σωστά ο τύπος του αεροπλάνου που είναι 777 και όχι 747 που αναφέρει το άρθρο).
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Το βιβλίο θα το διαβάσει πρώτος ο Δευκαλίων και θα μας πει την γνώμη του:)
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Τελικα, μαλλον δεν θα μαθουμε ποτε τι εγινε πραγματικα....
Η πτηση αυτη, θα περασει στην σφαιρα του μυθου και του ανεξηγητου...
 

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
μπα, σε δυο τρια χρονακια θα το βρουνε καπου στον ωκεανο, αλλα για τωρα ειναι ακομα νωρις
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.330
Μπα, οι επιβάτες είναι καλά και ζωντανοί στο Α' του Κενταύρου μαζί με τον Έλβις, τον Χίτλερ και τη Μέριλιν...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom