Χάπια για ελονοσία

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.410
Επειδή δεν υπάρχουν κάπου συγκεντρωμένες πληροφορίες στο φόρουμ με το θέμα αυτό, λέω να το ανοίξω. Επειδή λοιπόν σε 1 μήνα θα πάω στη ζούγκλα με τον Ταρζάν σύμφωνα με το άσμα (Μποτσουάνα-Ζάμπια), θα πάρω χαπάκια για ελονοσία.

Το θέμα είναι ποια? Malarone? Lariam? Κάτι άλλο? Και δε το ρωτάω μόνο από ιατρικής άποψης (ποιο παράσιτο δηλ.) αλλά και από πλευράς παρενεργειών. Στο Υγειονομικό σου δίνουν νομίζω δωρεάν χάπια, Lariam ίσως (??), αλλά μήπως να τα αποφύγουμε? Μήπως το malarone έχει σαφώς λιγότερες ή είναι υπερβολές οι όποιες παρενέργειες ακούμε δεξιά-αριστερά?

Θα ήθελα τις εμπειρίες-απόψεις σας, ιδίως των κυριών ιατρών και νοσηλευτών του φόρουμ :lol: (αλήθεια, ξέρετε κανέναν που να είχε ψυχολογικά προβλήματα λόγω των χαπιών?)
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Προσωπικά εγώ συνήθως παίρνω το Malarone και δεν είχα ποτέ κάποια ανεπιθύμητη ενέργεια.Στην διεύθυνση υγείας στην Θεσσαλονίκη μου είχαν δώσει πρίν από 3 χρόνια Lariam και τότε δεν μου εμφανίστηκε κάτι ιδιαίτερο.Τα φάρμακα αυτά είναι γενικώς ασφαλή ,τα παίρνουν εκκατομύρια άνθρωποι στον κόσμο και έχουν γλυτώσει πολύ κόσμο απο την ελονοσία.
Η άποψη μου είναι να ρωτήσεις καλύτερα την διεύθυνση υγειηνής στην Νομαρχία όπου εκτός από τα φάρμακα θα σου δώσουν και επιπλέον πληροφορίες για το τι πρέπει και δεν πρέπει να κάνεις εκεί που θα πάς (πχ για το θέμα του πόσιμου νερού),από εκεί θα έχεις την πιο έγκυρη και υπεύθυνη τοποθέτηση.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.521
Likes
7.773
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Επειδή δεν υπάρχουν κάπου συγκεντρωμένες πληροφορίες στο φόρουμ με το θέμα αυτό, λέω να το ανοίξω. Επειδή λοιπόν σε 1 μήνα θα πάω στη ζούγκλα με τον Ταρζάν σύμφωνα με το άσμα (Μποτσουάνα-Ζάμπια), θα πάρω χαπάκια για ελονοσία.

Το θέμα είναι ποια? Malarone? Lariam? Κάτι άλλο? Και δε το ρωτάω μόνο από ιατρικής άποψης (ποιο παράσιτο δηλ.) αλλά και από πλευράς παρενεργειών. Στο Υγειονομικό σου δίνουν νομίζω δωρεάν χάπια, Lariam ίσως (??), αλλά μήπως να τα αποφύγουμε? Μήπως το malarone έχει σαφώς λιγότερες ή είναι υπερβολές οι όποιες παρενέργειες ακούμε δεξιά-αριστερά?

Θα ήθελα τις εμπειρίες-απόψεις σας, ιδίως των κυριών ιατρών και νοσηλευτών του φόρουμ :lol: (αλήθεια, ξέρετε κανέναν που να είχε ψυχολογικά προβλήματα λόγω των χαπιών?)
.. ψυχολογικα προβληματα που προκυπτουν απο παρενεργεια σε αλλο οργανο και λειτουργεια του ( λιμπιντο)χμμμμ μπορει να υπαρξουν...Τωρα τα φαρμακα ειναι αναλογα με ποιο παρασιτο ενδειμει στη χωρα που πας. και αν εχει εκδηλωσει ανθεκτικοτητα στα φαρμακα.και το πιο καταλληλο να σου απαντησει ειναι η υγειονομικη υπηρεσια..
Γενικα τα παρακατω..
Υπάρχουν τέσσερα διαφορετικά είδη πλασμωδίων της ελονοσίας: P. Falciparum, P.vivax, P.ovale, και P.malariae. Από αυτά τα είδη, το πλασμώδιο Falciparum θεωρείται το πιο επικίνδυνο από τα άλλα είδη πλασμωδίων και είναι το μόνο που μπορεί να προκαλέσει ακόμα και θάνατο, εάν δεν αντιμετωπιστεί γρήγορα.

Τα κλινικά χαρακτηριστικά της ελονοσίας είναι πυρετός, καθώς και ενοχλήματα που μοιάζουν με γρίπη, όπως ρίγη, κεφαλαλγία, μυϊκοί πόνοι και ακαθόριστα αισθήματα ασθένειας. Μπορεί επίσης να εμφανιστούν εμετός, κοιλιακός πόνος, διάρροια, βήχας, αναιμία και ίκτερος
  • Ο κίνδυνος νόσησης από ελονοσία (κυρίως από το P.Falciparum) υφίσταται από το Νοέμβριο μέχρι το Μάιο/Ιούνιο στα βόρεια τμήματα της χώρας, συμπεριλαμβανομένων του ποταμού Botletli, του πάρκου στο Chobe, των συνοικιών του Ngamiland και Tutume και της περιοχής του δέλτα του Okavango. Οι περιοχές αυτές αποτελούν τα δημοφιλέστερα τουριστικά μέρη της χώρας.
  • Στην Μποτσουάνα τα φάρμακα τα οποία προφυλάσσουν από την ελονοσία περιλαμβάνουν τη μεφλοκίνη, τη δοξυκυκλίνη ή την προγουανίλη. Έχει αναφερθεί ανθεκτικό στη χλωροκίνη P.Falciparum. Καθένα από αυτά έχει παρενέργειες και μπορεί να είναι ακατάλληλο για χορήγηση σε μερικά άτομα. Η χώρα αυτή δεν διαθέτει ανθελονοσιακά φάρμακα και όσοι σκοπεύουν να μείνουν σε αυτήν περισσότερο από ένα μήνα, θα πρέπει να φέρουν μαζί τους μια θεραπευτική δόση προγουανίλης ή κινίνης, την οποία πρέπει να χρησιμοποιήσουν σε περίπτωση που αποτύχει η προηγηθείσα προληπτική φαρμακευτική αγωγή.
  • Επειδή είναι γνωστό ότι κανένα ανθελονοσιακό φάρμακο δεν είναι 100% αποτελεσματικό, εάν έχετε ταξιδέψει σε μια περιοχή που υπάρχει κίνδυνος ελονοσίας, και εντός τριών μηνών από την επιστροφή σας στην πατρίδα σας εμφανίσετε πυρετό ή κλινικά συμπτώματα παρόμοια με εκείνα της γρίπης, θα πρέπει να αναζητήσετε αμέσως ιατρική φροντίδα. .Εγω προσωπικα περσυ ειχαπαρει τα Malaron τα αγορασα απο το ελευθερο εμπορειο, συνταγογραφουνται κιολλας , η τιμη ειναι 44 ευρω ,.ειναι το φαρμακο με τις λιγοτερες παρενεργειες και λιγοτερα ανθεκτικα στελεχη...
  • Καλο ταξιδι
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.410
Ευχαριστώ πολύ LULLU, αλλά το Malarone δε το παίρνεις κάθε μέρα (και όχι ανά εβδομάδα, έτσι παίρνεις το Lariam) ?? To Malaronean αν δε κάνω λάθος το ξεκινάς 2 μέρες πριν και 7 μέρες μετά και είναι καθημερινό.

Ευχαριστώ και τους δυο σας!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.806
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Επειδή δεν υπάρχουν κάπου συγκεντρωμένες πληροφορίες στο φόρουμ με το θέμα αυτό, λέω να το ανοίξω. Επειδή λοιπόν σε 1 μήνα θα πάω στη ζούγκλα με τον Ταρζάν σύμφωνα με το άσμα (Μποτσουάνα-Ζάμπια), θα πάρω χαπάκια για ελονοσία.

Το θέμα είναι ποια? Malarone? Lariam? Κάτι άλλο? Και δε το ρωτάω μόνο από ιατρικής άποψης (ποιο παράσιτο δηλ.) αλλά και από πλευράς παρενεργειών. Στο Υγειονομικό σου δίνουν νομίζω δωρεάν χάπια, Lariam ίσως (??), αλλά μήπως να τα αποφύγουμε? Μήπως το malarone έχει σαφώς λιγότερες ή είναι υπερβολές οι όποιες παρενέργειες ακούμε δεξιά-αριστερά?

Θα ήθελα τις εμπειρίες-απόψεις σας, ιδίως των κυριών ιατρών και νοσηλευτών του φόρουμ :lol: (αλήθεια, ξέρετε κανέναν που να είχε ψυχολογικά προβλήματα λόγω των χαπιών?)
GTS συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Πήρα μια φορά όταν πήγα στην Ινδία και πρόσφατα τώρα στη Μαλαισία. Και τις 2 αυτά που δίνει η δ/νση Υγιεινής (εβδομαδιαία). Αν δεν έχουν εκεί, θα σε παραπέμψουν τι να πάρεις απ'το φαρμακείο.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.521
Likes
7.773
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Ευχαριστώ πολύ LULLU, αλλά το Malarone δε το παίρνεις κάθε μέρα (και όχι ανά εβδομάδα, έτσι παίρνεις το Lariam) ?? To Malaronean αν δε κάνω λάθος το ξεκινάς 2 μέρες πριν και 7 μέρες μετά και είναι καθημερινό.

Ευχαριστώ και τους δυο σας!
.. ναι η δοσολογια ειναι ενα την ημερα την ιδια παντα ωρα μια εβδομαδα πριν και μια μετα απο το ταξιδι...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
gts και το συμπλήρωμα στην παραπάνω προληπτική θεραπεία μην ξεχνάς αντί για την Fahrenheit σου να ψεκάζεσαι καθε πέντε ώρες με ένα καλο αντικουνουπικό,φόρα μακρυά μανίκια και πανταλόνια,κάλτσες και σπορτέξ!!
αυτά φίλε μου που θα πας στις ζούγκλες!!το ταρζάν σου πάει!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.540
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω πάρει και τα δύο. Δεν είχα παρενέργειες με κανένα, αλλά υποτίθεται πως το Malarone είναι λιγότερο ύποπτο, γι' αυτό και πια το προτιμούν όλοι οι ξένοι, συν ότι δε χρειάζεται να το παίρνεις εβδομάδες πριν την αναχώρηση. Δεν έχω δει ποτέ κανένανα με παρενέργειες, παρότι έχω πάει πολλές φορές σε ζούγκλες, έμεινα κάτι μήνες σε μια και γνώρισα ΠΟΛΥ κόσμο που τα έπαιρνε, παρότι έχω ακούσει μια-δυο ιστορίες.

Δυστυχώς στη Νομαρχία εξαρτάται πολύ σε ποιον θα πέσεις, άλλοι ξέρουν κι άλλοι απλώς κοιτούν κάτι κιτάπια του '50, ενώ οι γεωγραφικές τους γνώσεις σε μερικές περιπτώσεις είναι ανάλογες του Αϊζενχάουερ. Την τελευταία φορά που πήρα χάπια από εκεί έπρεπε να αποδείξω πως είμαι ναυτικός, πράγμα που έγινε με προσκόμιση απλής βεβαίωσης και το "όνομα του πλοίου στο οποίο θα δούλευα". Νομίζω πως πλέον αυτό δεν είναι απαραίτητο, αλλά ρώτα καλού-κακού. Τα Malarone πάντως τα βρίσκω και στην Κούβα αλλά και στο φαρμακείο της γειτονιάς μου στην Αθήνα, δεν είναι κάτι φοβερά δυσεύρετο.

Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, ψάξε να βρεις ποιο αντιμαλαριακό ενδείκνυται για τις περιοχές που πας, δεν είναι όλα "ένα ελαφάκι για τον Κωστάκη".
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.410
gts και το συμπλήρωμα στην παραπάνω προληπτική θεραπεία μην ξεχνάς αντί για την Fahrenheit σου να ψεκάζεσαι καθε πέντε ώρες με ένα καλο αντικουνουπικό,φόρα μακρυά μανίκια και πανταλόνια,κάλτσες και σπορτέξ!!
αυτά φίλε μου που θα πας στις ζούγκλες!!το ταρζάν σου πάει!!!
Εννοείται Ρενάτα, η απλή προφύλαξη είναι αυτονόητη και έπεται η χημειοπροφύλαξη! Απλά τα μαλ*****να ενδέχεται να είναι πολύ αιμοβόρα και να τσιμπάνε και πάνω από τα ρούχα (και γι αυτό έχουμε βέβαια προνοήσει)

Ζωρζ, προσωπικά δεν βασίζομαι σε αυτά που μου λένε στο υγειονομικό. Εδώ μου είπανε ότι στη Ζάμπια θέλω εμβόλιο για κίτρινο πυρετό, καμία σχέση και όταν ανέφερα την ιστοσελίδα του WHO κτλ. ψελλίζαν κάτι του στυλ "εμείς έτσι ξέρουμε κτλ". Κωμωδία δηλ. Ψάχνοντας λοιπόν, για Μποτσουάνα και Ζάμπια, και Lariam και Malarone κάνουν δουλειά για το συγκεκριμένο παράσιτο.

Malarone λέμε να πάρουμε, αλλά θέλουμε να μας το γράψει κάποιος γιατρός, έχει 44 ευρώ/κουτάκι με 12 ταμπλέτες!!! Δηλ. 90 ευρώ για 2 εβδομάδες ταξίδι. Φτήνια, εύγε στις φαρμακοβιομηχανίες.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.521
Likes
7.773
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Εννοείται Ρενάτα, η απλή προφύλαξη είναι αυτονόητη και έπεται η χημειοπροφύλαξη! Απλά τα μαλ*****να ενδέχεται να είναι πολύ αιμοβόρα και να τσιμπάνε και πάνω από τα ρούχα (και γι αυτό έχουμε βέβαια προνοήσει)

Ζωρζ, προσωπικά δεν βασίζομαι σε αυτά που μου λένε στο υγειονομικό. Εδώ μου είπανε ότι στη Ζάμπια θέλω εμβόλιο για κίτρινο πυρετό, καμία σχέση και όταν ανέφερα την ιστοσελίδα του WHO κτλ. ψελλίζαν κάτι του στυλ "εμείς έτσι ξέρουμε κτλ". Κωμωδία δηλ. Ψάχνοντας λοιπόν, για Μποτσουάνα και Ζάμπια, και Lariam και Malarone κάνουν δουλειά για το συγκεκριμένο παράσιτο.

Malarone λέμε να πάρουμε, αλλά θέλουμε να μας το γράψει κάποιος γιατρός, έχει 44 ευρώ/κουτάκι με 12 ταμπλέτες!!! Δηλ. 90 ευρώ για 2 εβδομάδες ταξίδι. Φτήνια, εύγε στις φαρμακοβιομηχανίες.
.. ΕΙΝΑΙ υποχρεωμενος ο οικογενειακος σου γιατρος να το συνταγογραφισει με ενδειξη..Ταξιδι σε χωρα που ενδειμει η νοσος.... Αν δεν βρεις γιατρο..στειλε μου μηνυμα ....
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Ξέρει κανείς ποια εντομοαπωθητικά περιέχουν DEET και αν υπάρχουν στην Ελλάδα???
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Στη Διεύθυνση Υγιεινής της Λεωφ. Αλεξάνδρας σου δίνουν Lariam και συγχρόνως σου αναφέρουν τόσες παρενέργειες(και το ψυχολογικό) που λες "όχι ευχαριστώ". Ακόμα κι αν δεν ξέρεις κανέναν που να τις έχει υποστεί πού ξέρεις ότι δεν θα είσαι εσύ αυτός;
Η εβδομαδιαία λήψη του Lariam είναι πιο βολική από την ημερήσια του Malarone (και μάλιστα σε συγκεκριμένη ώρα και με φαγητό), όμως στο μυαλό μου μεταφράζεται σαν μεγαλύτερη συγκέντρωση της δραστικής ουσίας στο σώμα, άρα και πιθανότερες παρενέργειες. Δεν είμαι ειδική οπότε ας μας πουν οι ειδήμονες αν είναι πράγματι έτσι.

Σου μεταφέρω αποσπάσματα από το φυλλάδιο οδηγιών του malarone:
  • ...είναι δραστικό κατά του P.falciparum (που λέει η LULLU) και συνιστάται ιδιαίτερα για ελονοσία από P.falciparum όπου το παθογόνο αυτό ενδέχεται να είναι ανθεκτικό στα άλλα ανθελονοσιακά.
  • Λήψη προφύλαξης μία ως δύο μέρες πριν την άφιξη, κατά την περίοδο διαμονής που δεν πρέπει να υπερβαίνει τις 28 ημέρες και 7 ημέρες μετά την αναχώρηση.
  • αντενδείξεις η υπερευαισθησία σε ατοβακόνη ή υδροχλωρική προγουανίλη και η σοβαρή νεφρική ανεπάρκεια.
  • Πολύ συχνές (άνω του 10%) ανεπιθύμητες ενέργειες: κεφαλαλγία, ναυτία, έμετος, διάρροια, κοιλιακό άλγος. Σημειώνω ότι στα επτά άτομα που το πήραμε συγχρόνως, το ένα είχε έντονο πονοκέφαλο την πρώτη μέρα (χωρίς να έχει διαβάσει τις παρενέργειες) και τα τρία διάρροια στο ταξίδι (σιγά το σπάνιο). Αναφέρονται και λιγότερο συχνές παρενέργειες όπως εξάνθημα, ζάλη, πυρετός κ.α.
Τέλος άλλο προληπτικό συνιστάται για τα κουνούπια που τσιμπούν τη μέρα κι άλλο για τα κουνούπια που τσιμπούν τη νύχτα γιατί αυτό που είναι για την τάδε ελονοσία δεν είναι για την άλλη και άλλα σχετικά που δε θυμάμαι, οπότε πηγαίνοντας σε διάφορες περιοχές ίσως πρέπει να σταθμίσεις τελικά με βάση τα παθογόνα που ενδημούν στην πιο επίφοβη και όχι με βάση τις παρενέργειες.

ΥΓ. Το δεκαπενταύγουστο με τις κλειστές φαρμακαποθήκες, δεν εύρισκα malarone ενηλίκων στην Αθήνα και βρήκα στο πρώτο φαρμακείο που τηλεφώνησα στη ..Βόνιτσα! Μετά σκέφτηκα ότι αν τηλεφωνούσα στον Ωρωπό (μια πιο κοντινή περιοχή με στάσιμα νερά) κι εκεί θα είχαν.
Προσωπικά, αν ξαναπήγαινα Σεπτέμβρη σε χώρα σαν την Κένυα, δεν θα έπαιρνα κάποιο προληπτικό. Στην Ελλάδα τα κουνούπια με κυνηγούν τρελλά κι εκεί δε με τσίμπησε κανένα και ούτε καν άνοιξα το εντομοαπωθητικό με βάση deet που είχα μαζί μου (κάτι έχει παιχτεί με τους εξοντωτικούς ψεκασμούς).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.863
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom