Χάρτες

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Η δική μου πρόταση/ ιδέα είναι να μπορούμε να έχουμε ένα χώρο, όπου να βάζουμε σε μορφή pdf χάρτες. Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να βάζουμε τους δικούς μας χάρτες, αλλά πώς φτιάχνουμε ένα χάρτη; Προσωπικά μου είναι δύσκολο, αλλά πιστεύω οτι όλοι μας , έχουμε χάρτες απο τα διάφορα ταξίδια που κάνουμε, θα μπορούσαμε να τους σκανάρουμε και να τους έχουμε εδώ όλους μαζεμένους, διότι ένας χάρτης είναι ένα απο τα βασικότερα εργαλεία στην προετοιμασία ενός ταξιδιού. Αυτό που προτείνω είναι να υπάρχει ένας γενικός χάρτης μιας πόλης, για παράδειγμα ένας γενικός χάρτης της Αθήνας, και να υπάρχουν υποδιαιρέσεις πώς να πάμε στην Ακρόπολη, στο Μουσείο, στο Σύνταγμα κτλ. Βέβαια δε ξέρω αν αυτό που ζητάω μπορεί να υλοποιηθεί, αλλά πιστεύω είναι κάτι που λείπει από ένα ταξιδιωτικό φόρουμ! Εδώ λείπει απο τις επίσημες ιστοσελίδες μερικών πόλεων!
Τώρα, βέβαια εδώ ζητάω τη βοήθεια σας πώς θα μπορούσαμε να ενσωματώσουμε τους χάρτες στο σαιτ και βέβαια αν θα σας άρεσε αυτή η ιδέα να υλοποιηθεί!
Εδώ έχω βάλει ένα παράδειγμα:


http://www.sydney.com/area/DARLING_HARBOUR.aspx?MainContentType=MudMap
 
Last edited by a moderator:

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.753
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Σαν ιδέα μου αρέσει. Δεν ξέρω όμως τι γίνεται με τα πνευματικά δικαιώματα από σκαναρισμένους χάρτες. Ίσως θα μπορούσαμε να ενσωματώνουμε χάρτες φτιαγμένους στο Google Maps ή στο Wikimapia (λέω εγώ τώρα, δεν ξέρω αν γίνεται τεχνικά).
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Επειδή πράγματι υπάρχει θέμα με τα πνευματικά δικαιώματα, υπάρχει ήδη εργαλείο για την ενσωμάτωση google maps μέσα στο φόρουμ.
Υπάρχει ένα παράδειγμα εδώ.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.753
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
υπάρχει ήδη εργαλείο για την ενσωμάτωση google maps μέσα στο φόρουμ.
Υπάρχει ένα παράδειγμα εδώ.
Αυτό το ήξερα. Η getxo όμως ζητάει έναν χώρο (όπως έχουν οι φωτογραφίες και τα βίντεο) που θα βάζουμε μόνο χάρτες με χρηστικές οδηγίες ή σημειωμένα πάνω διάφορα μέρη. Καλά τα λέω getxowoman;
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.316
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Μια που υπάρχουν χάρτες στο google, το μόνο που θα εξυπηρετούσε εδώ θα ήταν
όποιος αναφέρει στις ιστορίες του περιοχές, πόλεις, τοποθεσίες, πρωτάκουστα ονόματα ιδίως εκεί στην Ασία, θα ήταν χρήσιμο να κόλλαγε ένα μικρό χάρτη της περιοχής και να βλέπαμε που ακριβώς βρίσκονται αυτά τα μέρη.
εφχ
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Αυτό το ήξερα. Η getxo όμως ζητάει έναν χώρο (όπως έχουν οι φωτογραφίες και τα βίντεο) που θα βάζουμε μόνο χάρτες με χρηστικές οδηγίες ή σημειωμένα πάνω διάφορα μέρη. Καλά τα λέω getxowoman;

Ακριβως ενα χωρο, οπου θα μπορουμε να βαζουμε χαρτες σε μορφη pdf που βρισκουμε στο ιντερνετ, για παραδειγμα: http://www.donauturm.at/pdf/lageplan.pdf ή καποιο λινκ οπως αυτο που εχω βαλει ως παραδειγμα στο πρωτο ποστ. Και για να μη γινει μπαχαλο και χαθουν οι πληροφοριες, να μπαινει ενας γενικος χαρτης της πολης και απο κατω οτι χαρτη θεωρουμε χρησιμο για την οργανωση του ταξιδιου.
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Λοιπόν μπορείτε να βάζετε σημεία πάνω στον google χάρτη σας και να γράφετε εκτός από τον τίτλο, ΟΤΙ θέλετε στην περιγραφή και έπειτα να τον ενσωματώνετε εδώ.
Μπορεί ο καθένας να έχει ένα θέμα/topic και να βάλει εκεί τον χάρτη του ώστε να μπορούν όλοι να σχολιάσουν.
Ένα παράδειγμα με χάρτη πληροφοριών της Αττικής είναι εδώ.

Και ξαναλέω ότι η πληροφορία σε τέτοια κλίμακα είναι ΠΟΛΥ ακριβή ώστε να την βάλουμε εδώ και από τη στιγμή που υπάρχουν εργαλεία πολύ καλής ακρίβειας και εύκολης χρησιμότητας γιατί να κάνουμε κάτι extra.

Αν σας δυσκολεύει το google maps ας μου το αναφέρετε ώστε να κάνουμε ένα μικρό οδηγό.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.233
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πέραν του ήδη υφιστάμενου google maps που απλά ενσωματώνει υφιστάμενους χάρτες εδώ, πιστεύω ότι πρέπει να κάνουμε και επιπλέον πράγματα με χάρτες, για ρίχτε καμιά ιδέα να δούμε. :)
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
συμφωνώ με την getxo, έχουμε φέρει χάρτες από διάφορα μέρη που είναι και διαφημιστικοί (τουριστικοί-free) και μπορούμε να τους ανεβάζουμε σκαναρισμένους για να εχουμε ενα αρχειο που μπορει να φανει χρησιμο σε πολλους. Βεβαια θα ελεγα να μπαινουν σε ενα σταδιο "προέγκρισης" απο τους διαχειριστές, προς αποφυγη προβληματων πνευματικής ιδιοκτησιας.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.494
Likes
8.006
Aν και δεν σκαμπάζω από σκαναρίσματα και τα ρέστα, ωστόσο βρίσκω πολύ καλή την ιδέα της getxo!!!
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Εγώ πιστεύων ότι το google maps είναι αρκετά καλό. Και όλοι οι χάρτες θα έχουν την ίδια μορφή.
Δείτε και αυτό --> My Maps - Maps Help
Απλά θα ήταν καλό να είναι συγκεντρωμένοι όλοι οι χάρτες μαζί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.203
Μηνύματα
883.671
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom