Χάρτες

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
πχ. εχω τον χαρτη της eurodisney και καποιος εδω μεσα τον ψάχνει, δεν ειναι καλυτερα απο το να του δινουμε link και να το ψαχνουμε να το ανεβασω και να μπορει να το κατεβασει οποιος θέλει, πριν κανει το ταξιδακι του??? αλλο παραδειγμα εναν χαρτη του μετρο... ή απο χωρες και σημεια της γης που δεν εχουν ταξιδεψει πολλοι, αλλα σχεδιαζουν να το κανουν...
νομιζω κατι τετοιο θα ειναι σημαντικο section για το σαιτ... σαν την travelpedia
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.229
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δίκιο έχεις σε αυτό. Όμως πρέπει να είμαστε τυπικοί και σωστοί.Αυτοί οι χάρτες πχ τί προέλευση έχουν; έχουν πνευματικά δικαιώματα; αυτός που τους έχει φτιάξει, επιτρέπει την ελεύθερη διανομή τους μέσω διαδικτύου; σε διαφορετική περίπτωση θα ήμασταν φάουλ.

Υπάρχουν βέβαια και ελεύθεροι χάρτες που μπορούν να χρησιμεύσουν, όπως πολύ καλά λες πχ οι χάρτες των μετρό.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
εγώ πάλι επισυνάπτω kmz αρχεία (waypoints του google) σε pm που έχω στείλει σε διάφορα μέλη για να τους πηγαίνει αυτόματα το google στο επίμαχο σημείο.
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
@kalspiros - Αυτό δεν είναι παράνομο γιατί χρησιμοποιείς δικιά σου πληροφορία σε ελεύθερα δεδομένα υποβάθρου.

Επειδή μου έχει τύχει μία περίπτωση, οι ποινικές ρήτρες που λαμβάνουν οι εκδοτικοί οίκοι σε περίπτωση χρησιμοποίησης των δεδομένων τους χωρίς την προηγούμενη άδεια τους είναι ΠΟΛΥ μεγάλες.
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Νομίζω πολύ εύχρηστο θα ήταν να δοθεί το δικαίωμα να εισαγονται στα ποστ αρχεία τύπου kml και kmz. Καλυτερο απο το να υπαρχουν σε καποιο μερος συγκεντρωμενα ολα μαζι και να προσπαθεις να ψαχνεις.. Απο την αλλη δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο να φτιαξει καποιος τα δικα του αρχεια στο google earth και να τα ποσταρει εδω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.626
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom