Χαιρετισμός νέου μέλους

evangelos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Σα νέο μέλος απευθύνω χαιρετισμό και καλά ταξίδια.
Είμαι κάτοχος συρόμενου τροχόσπιτου με το οποίο έχω κάνει πάνω από 50000 χιλιόμετρα στην Ευρώπη.
Θα πούμε πολλά , αλλά πριν εγγραφώ παρακολούθησα μια συζήτηση μεταξύ ρυμουλκούνενου και αυτοκινούμενου.
Λοιπόν σκοπεύω να αγοράσω αυτοκινούμενο και μάλιστα καινούργιο.
Παρόλα αυτά ξέρω ότι:
Με το συρόμενο έχω κάνει απόσβεση κεφαλαίου αγοράς και έχω σχεδόν μηδενική συντήρηση.
Για το αυτοκινούμενο με ένα απλό υπολογισμό έβγαλα ετήσιο κόστος από φθορά κεφαλαίου αγοράς και συντήρησης ΕΠΙΕΙΚΩΣ πάνω από 10000 ευρώ το χρόνο!!!!!
Δηλαδή ένα ταξίδι σε 5στερο ξενοδοχείο σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου.
ΚΑΙ Ανταρκτική.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Καλως ηρθες.
Δεν μπορω να πω γνωμη γιατι δεν εκανα ποτε αυτο το ειδος διακοπων αν και θα ηθελα να δοκιμασω.
Για ταξιδια στο εξωτερικο δεν ξερω αν συμφερει τη στιγμη που μπορεις να βρεις πολυ φτηνα αεροπορικα εισιτηρια, προσωπικα νομιζω πως οχι. Ετησιο κοστος 10000 σημαινει 830 το μηνα, πρεπει να ταξιδευεις ανελλιπως καθε σαβατοκυριακο για να βγεις κερδισμενος.
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
φιλε μου Sokratis κανείς που κάνει τέτοιου είδος διακοπές δεν το κάνει για να γλυτώσει τα αεροπορικά εισιτήρια..
και εγώ που όσο και όπου μπορώ προτιμώ το αυτοκίνητο μου δεν είναι ούτε για να κερδίσω κάποια χρήματα..απεναντίας πιο πολλά κοστίζει τις περισσότερες φορες τουλάχιστον..ούτε γιατί έχω φοβία με τα αεροπλάνα..
είναι απλα διαφορετικός ο τρόπος που θέλουμε να φτάσουμε στον τελικό προορισμό..
δεν πρόκειται να κρίνω αν είναι σωστό η λάθος αν είμαι πιο έξυπνος η αν εγώ ξέρω να ταξιδεύω ενώ κάποιος άλλος όχι...απεναντίας!!!
ότι ευχαριστεί τον καθένα αυτό είναι και το καλύτερο!!

καλώς ήρθες evangelos καλοτάξιδος :)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλως ηρθες φιλε.
Το τροχοσπιτο ειναι πορωση και τα ατομα που ακολουθουν αυτο τον τροπο διακοπων-μετακινησεων εχουν κανει τις επιλογες τους ,ανεξαρτητως χρηματων για πολλους.
Απο αυτα που λες βλεπω βεβαια οτι δεν συμφερει τοσο για το εξωτερικο,δεδομενου οτι -οπως ανεφεραν και παραπανω -τα αεροπορικα μπορει να σου βγουν φθηνοτερα.
Απο την αλλη παλι,αν σε καποιον αρεσει η διαδρομη μεχρι καποιον προορισμο,το να βλεπει πολλα διαφορετικα μερη,το να μπορει να επιλεξει που θα σταματησει και που θα παρεκλινει και που οχι...τοτε επιλεγει το τροχοσπιτο.
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Καλως όρισες φίλε, περιμένουμε ιστορίες σου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.765
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom