Χαιρετισμός!

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Επειδή λέω να ξεκινήσω με τα νησιά και Μπανγκόκ, προσανατολίζομαι να πάω Μάρτιο λόγω καιρού....
Διαθέτω 10-11 μέρες μαζί με το ταξίδι (δηλ. 8 διανυκτερεύσεις).
Βασικά από νησιά με ενδιαφέρει να επισκεφθώ τα phi-phi, phang-na και τα υπόλοιπα μικρά νησάκια που αν κρίνω από γωτογραφίες και περιγραφές είναι ειδυλιακά!
Φαντάζομαι όμως ότι για να τα επισκεφθώ θα πρέπει να έχω κάποιο μεγαλύτερο νησί σαν ορμητήριο, π.χ. το Πουκέτ.... Για να είμαι ειλικρινής το Πουκέτ θα ήθελα να το αποφύγω γιατί μου φαίνεται πολύ τουριστικό ενώ το Κράμπι ή το Σαμούι νομίζω ότι πρέπει να είναι πιο παραδεισένια...Ειναι όντως έτσι? Και αν μείνω σε ένα από αυτά τα 2, υπάρχει η δυνατότητα να επισκεφθώ τα μικρότερα νησάκια?
Εσύ τι πρόγραμμα είχες ακολουθήσει?
Οι μερες που θα πας ειναι πολυ λιγες,θα σου προτεινα να μεινεις 2 μερες Μπανγκοκ και μετα να πεταξεις για Κραμπι.
Απο Κραμπι μπορεις να επισκευθεις τα πι-πι και μετα το Πουκετ.Ολα αυτα με πλοιο.
Ειναι κοντα.3-4 ωρες αποσταση.
Αυτες οι μετακινησεις κανονιζονται ευκολα οταν φτασεις εκει και επισκευθεις ενα τουριστικο γραφειο.
Το προγραμμα που ακολουθησα εγω ηταν Μπανγκοκ 2 περιπου μερες και τις υπολοιπες
Πουκετ.
Απο Πουκετ πηγα και στα πι-πι.
Πηγα και γω για 10 μερες και μου φανηκαν πολυ λιγες.

Εχω γραψει μια ιστορια σχετικα με το πρωτο μου ταξιδι στην Ταιλανδη,και μπορεις να παρεις μια ιδεα αν εχεις την υπομονη να το διαβασεις.
Ειναι το αρχαριοι και βασιλιαδες.
Σιγουρα μεχρι να φυγεις θα ακουσεις κι`αλλες προτασεις και ιδεες απο τους Ταιλανδοπληκτους εδω μεσα,μεχρι να παρεις την αποφαση σου.
Να θυμασαι ομως ενα πραγμα,οτι δεν προλαβαινεις να τα δεις ολα σε ενα ταξιδι διαρκειας 10 ημερων,αλλα το σιγουρο ειναι οτι θα σου αρεσει πολυ και θα ξαναεπισκευθεις την Ταιλανδη ξεκινοντας απο τα μερη που δεν προλαβες να δεις την πρωτη φορα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.998
Ε λοιπόν, τυχαία έπεσα στην ιστορία σου "Αρχάριοι και Βασιλιάδες" και μαγεύτηκα από τις περιγραφές! Σιγουρεύτηκα ότι θέλω, ή μάλλον πρέπει να πάω! Δυστυχώς οι μέρες είναι 10 λόγω αδειών οπότε θα τρέχουμε σαν τρελοί να προλάβουμε όσο περισσότερα μπορούμε!!! Ήταν πολύ χρήσιμη η πληροφορία για την Singapore μήπως και κάνουμε καμία περικοπή κλείνοντας με αυτή! Πάντως θα κοιτάξω και για Κράμπι, αντί Πουκέτ, που φαίνεται πιο ήσυχο....
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Πηγαινε Κραμπι και πι-πι και θα το καταευχαριστηθεις.Αστο το Πουκετ για αλλη φορα.
Εξαλλου αμα δεις το Κραμπι δεν θα θες να φυγεις.........!!!:cool:
 

Kon gae

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Συγνώμη μπαίνω σφήνα.Νέος είμαι στο χώρο και ακατατόπιστος με την λειτουργία όλη.Οι μέρες για Ταϋλάνδη είναι λίγες.Καλύτερος προορισμός το Γκράμπι και συγκεκριμένα η Ao Nang.Προτιμότερο να διαλέξεις δύο τρείς καλούς προορισμούς να επισκεφθείς από την Ao Nang και να τους απολαύσεις μία μέρα τον καθένα, παρά πιό πολούς και να τρέχεις σαν τον Βέγγο.Εξ'άλλου η παραμονή στην Ao Nang είναι χάρμα.Μιά καλή πληροφόρηση χρειάζεσαι κι είσαι ok.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.998
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία σου!
Μιας και ξέρεις από Ταϋλάνδη θα σε ρωτήσω και σένα το ίδιο... Έκλεισες από πρακτορείο ή μόνος από internet?
Επίσης θα με ενδιέφερε να μου προτείνεις και κανένα ξενοδοχείο!
Thanks!
 

Kon gae

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία σου!
Μιας και ξέρεις από Ταϋλάνδη θα σε ρωτήσω και σένα το ίδιο... Έκλεισες από πρακτορείο ή μόνος από internet?
Επίσης θα με ενδιέφερε να μου προτείνεις και κανένα ξενοδοχείο!
Thanks!
varioAthens μόλις τώρα καθηστερημένα είδα το μήνυμά σου.Δεν έκλεισα τίποτε από πρακτορείο ούτε από internet.Πήγα έτσι αλλά με παρέα πού ήξερε το μέρος από προηγούμενες επισκέψεις.Αύριο θα σου στείλω στοιχεία και διευθύνσεις γιά ξενοδοχείο καλό και φθηνό, και ακόμη πού μπορείς να πηγαίνεις γιά φαγητό με καλές τιμές, και κάποιες κοντινές εκδρομές πού μπορείς να κάνεις. Ολα αυτά γιά την Ao Nang στην περιοχή Krabi.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom