Χακάρισμα στη Booking!!!!

makisg

Member
Μηνύματα
4.728
Likes
14.950
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι

connosp

Member
Μηνύματα
393
Likes
849
View attachment 454041

Εχθές με ήρθε αυτό το μήνυμα και αναφέρεται σε μια κράτηση που έχω κάνει για αρχές Ιουνίου. Έχει έρθει και σε άλλους κάτι παρόμοιο;;
Να πατήσω στην πρώτη επιλογή στην οποία ανήκω;; ή να το παραβλέψω;;
τηλεφωνο αμεσα στο 2111211610
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Τώρα που διαβάσα τα μηνύματα αυτού του νήματος με αγχώσατε τρελά! :eek::eek:
Πριν 25 μέρες μου ήρθε ένα email που έλεγε ότι η κράτηση μου θα απορριπτόταν γιατί η χρεωστική κάρτα που δηλωσε η κόρη μου ήταν στο όνομα της ενώ η κράτηση στην booking ήταν μέσω του δικού μου προφίλ και φαινόταν ότι ο επισκέπτης ήμουν εγώ μόνο.
Χωρίς να το πολυσκεφτώ και χωρίς να γνωρίζω αυτά τα ωραία που αναφέρετε εδώ μέσα μπήκα αμέσως πρόσθεσα το ονομα μου στους επισκέπτες της κράτησης, άλλαξα την κάρτα και έβαλα μια δική μου και έδωσα την έγκριση πληρωμής όλου του ποσού γιατί ήταν με δωρεάν ακύρωση μέχρι την προηγούμενη μέρα. Δεν τσέκαρα όμως τίποτα άλλο...
Μου ήρθε μήνυμα από την booking οτι η κράτηση μου είναι επιβεβαιωμένη.
Ελπίζω να μην την πάτησα γιατί τελικά ήταν πολύ εύκολο να την πατήσω αφού αφενός δεν τσέκαρα εάν το email ηταν αληθινό και αφετέρου εάν έκανα τη διαδικασία αλλαγής μέσω της επίσημης ιστοσελίδας της booking...
Τώρα αγχωμένη έστειλα μήνυμα στον ιδιοκτήτη να μου επιβεβαιώσει ότι τελικά πληρώθηκε αυτός και άνοιξα ξανά τον σύνδεσμο για να δω εάν θα με οδηγήσει στο λογαριασμό μου που τελικά άνοιξε...
 
Last edited:

connosp

Member
Μηνύματα
393
Likes
849
Τώρα που διαβάσα τα μηνύματα αυτού του νήματος με αγχώσατε τρελά! :eek::eek:
Πριν 25 μέρες μου ήρθε ένα email που έλεγε ότι η κράτηση μου θα απορριπτόταν γιατί η χρεωστική κάρτα που δηλωσε η κόρη μου ήταν στο όνομα της ενώ η κράτηση στην booking ήταν μέσω του δικού μου προφίλ και φαινόταν ότι ο επισκέπτης ήμουν εγώ μόνο.
Χωρίς να το πολυσκεφτώ και χωρίς να γνωρίζω αυτά τα ωραία που αναφέρετε εδώ μέσα μπήκα αμέσως πρόσθεσα το ονομα μου στους επισκέπτες της κράτησης, άλλαξα την κάρτα και έβαλα μια δική μου και έδωσα την έγκριση πληρωμής όλου του ποσού γιατί ήταν με δωρεάν ακύρωση μέχρι την προηγούμενη μέρα. Δεν τσέκαρα όμως τίποτα άλλο...
Μου ήρθε μήνυμα από την booking οτι η κράτηση μου είναι επιβεβαιωμένη.
Ελπίζω να μην την πάτησα γιατί τελικά ήταν πολύ εύκολο να την πατήσω αφού αφενός δεν τσέκαρα εάν το email ηταν αληθινό και αφετέρου εάν έκανα τη διαδικασία αλλαγής μέσω της επίσημης ιστοσελίδας της booking...
Τώρα αγχωμένη έστειλα μήνυμα στον ιδιοκτήτη να μου επιβεβαιώσει ότι τελικά πληρώθηκε αυτός και άνοιξα ξανά τον σύνδεσμο για να δω εάν θα με οδηγήσει στο λογαριασμό μου που τελικά άνοιξε...
και εσύ, τηλεφωνο αμεσα στο 2111211610
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Τώρα που διαβάσα τα μηνύματα αυτού του νήματος με αγχώσατε τρελά! :eek::eek:
Πριν 25 μέρες μου ήρθε ένα email που έλεγε ότι η κράτηση μου θα απορριπτόταν γιατί η χρεωστική κάρτα που δηλωσε η κόρη μου ήταν στο όνομα της ενώ η κράτηση στην booking ήταν μέσω του δικού μου προφίλ και φαινόταν ότι ο επισκέπτης ήμουν εγώ μόνο.
Χωρίς να το πολυσκεφτώ και χωρίς να γνωρίζω αυτά τα ωραία που αναφέρετε εδώ μέσα μπήκα αμέσως πρόσθεσα το ονομα μου στους επισκέπτες της κράτησης, άλλαξα την κάρτα και έβαλα μια δική μου και έδωσα την έγκριση πληρωμής όλου του ποσού γιατί ήταν με δωρεάν ακύρωση μέχρι την προηγούμενη μέρα. Δεν τσέκαρα όμως τίποτα άλλο...
Μου ήρθε μήνυμα από την booking οτι η κράτηση μου είναι επιβεβαιωμένη.
Ελπίζω να μην την πάτησα γιατί τελικά ήταν πολύ εύκολο να την πατήσω αφού αφενός δεν τσέκαρα εάν το email ηταν αληθινό και αφετέρου εάν έκανα τη διαδικασία αλλαγής μέσω της επίσημης ιστοσελίδας της booking...
Τώρα αγχωμένη έστειλα μήνυμα στον ιδιοκτήτη να μου επιβεβαιώσει ότι τελικά πληρώθηκε αυτός και άνοιξα ξανά τον σύνδεσμο για να δω εάν θα με οδηγήσει στο λογαριασμό μου που τελικά άνοιξε...
ΟΚ. Όλα καλά με την δική μου κράτηση. Ουφ.... Μου έστειλε μήνυμα ο ιδιοκτήτης ότι πληρώθηκε.

Συμπέρασμα: Μόνο από την εφαρμογή και τον λογαριασμό μας μπαίνουμε και κάνουμε κινήσεις ή αλλαγές με την κάρτα. Τώρα πια θα είμαι πολύ πιο προσεκτική με τα email που λαμβάνω από την Booking....
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Λάθος συμπέρασμα. Και μέσα από την εφαρμογή την πατάς αν κλικαρεις εκεί που δε πρέπει.
Τι εννοείς; Μπορούν να μου στείλουν σύνδεσμο χακαρισμένο μέσω της εφαρμογής με μήνυμα;
Αφού τις πληρωμές τις κάνουμε μέσω της εφαρμογής δεν είναι και αυτές ασφαλείς;
Αυτό το email που έλαβα θα μπορούσε να με οδηγήσει σε κάποια σελίδα που θα έμοιαζε με της booking. Ναι, θα μπορούσα άνετα να την πατήσω...
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.446
Likes
5.300
Όλα αυτά γίνονται επειδή τα συστήματα ασφάλειας των υπολογιστών αρκετών καταλυμάτων είναι για τον ρέο. Οι χάκερ μπαίνουν πανεύκολα και αλωνίζουν.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.559
Θα έλεγα ότι σοβαρό μερίδιο ευθύνης έχει και η booking. Πρόσφατα μόνο έβαλε 2FA, το οποίο μάλιστα δε δουλεύει και καλά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.013
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom