Χαλκιδική Πρώτο Πόδι πληροφοροίες

GES

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Σας χαιρετώ από την όμορφη Κύπρο και καλώς σας βρήκα κιόλας.
Με αφορμή το ταξίδι που θα κάνουμε αρχές Σεπτεμβρίου στην Χαλκιδική, θα ήθελα κάποιες χρήσιμεσ πληροφορίες από όσους γνωρίζετε φυσικά. Θέλουμε να γνωρίσουμε όσο το δυνατό πιο πολύ το πρώτο πόδι γιατί οι μέρες είναι περιορισμένες δυστυχώς. Γνωρίζω ότι οι αποστάσεισ είναι μακρινές και εμείς θα μένουμε στο Ποσσείδι. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι, πιστεύετε θα είναι ασφαλές να νοικιάσουμε γουρούνα ή μηχανάκι δίκυκλο? Ή καλύτερα ένα αυτοκίνητο? Γιατί όπως ξέρετε στην Κύπρο οδηγάμε από την αντίθετη πλευρά και δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εύκολο το αμάξι.
Σας ευχαριστώ.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
εχω χρονια να παω, αλλα καλυτερα αυτοκινητο....
πας σε μερος διακοπων, που πολλοι οδηγανε πιωμενοι, πολλοι οδηγανε οπως να ναι, οποτε ενα μηχανακι δεν ειναι και οτι καλυτερο πιστευω....
παλια καπου το 1990 καναμε τον γυρο του ποδιου με μηχανακια...αλλα 30 χρονια μετα υπαρχουν αλλα δεδομενα....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.915
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γνωρίζω ότι οι αποστάσεισ είναι μακρινές και εμείς θα μένουμε στο Ποσσείδι. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι, πιστεύετε θα είναι ασφαλές να νοικιάσουμε γουρούνα ή μηχανάκι δίκυκλο?
Αρχικά καλώς ήρθες.
Οι αποστάσεις μεταξύ των χωριών δεν είναι τόσο μεγάλες, ωστόσο με αφετηρία το Ποσείδι όντως θα γράφετε χιλιόμετρα κάθε μέρα.
Μηχανάκια και γουρούνες νοικιάζονται παντού, ωστόσο είναι καθαρά δικό σας θέμα πως θα νιώθετε ασφαλείς. Σίγουρα θέλει μεγάλη προσοχή.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Γουρούνα δε θα συνιστούσα, ειδικά αν κάνετε αποστάσεις και δεν τη θέλετε απλά για να πάτε στο διπλανό χωριό.
Μηχανάκι μόνο αν έχετε δίπλωμα, καθώς σε περίπτωση ατυχήματος, ακόμη κι αν δε φταίτε εσείς, θα μπλέξετε, καθώς ασφάλεια επί της ουσίας δε θα έχετε.
Θα πρότεινα να νοικιάσετε αυτοκίνητο τουλάχιστον για τις μέρες που θέλετε να μετακινηθείτε περισσότερο και να "γράψετε χιλιόμετρα"
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Σας χαιρετώ από την όμορφη Κύπρο και καλώς σας βρήκα κιόλας.
Με αφορμή το ταξίδι που θα κάνουμε αρχές Σεπτεμβρίου στην Χαλκιδική, θα ήθελα κάποιες χρήσιμεσ πληροφορίες από όσους γνωρίζετε φυσικά. Θέλουμε να γνωρίσουμε όσο το δυνατό πιο πολύ το πρώτο πόδι γιατί οι μέρες είναι περιορισμένες δυστυχώς. Γνωρίζω ότι οι αποστάσεισ είναι μακρινές και εμείς θα μένουμε στο Ποσσείδι. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι, πιστεύετε θα είναι ασφαλές να νοικιάσουμε γουρούνα ή μηχανάκι δίκυκλο? Ή καλύτερα ένα αυτοκίνητο? Γιατί όπως ξέρετε στην Κύπρο οδηγάμε από την αντίθετη πλευρά και δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εύκολο το αμάξι.
Σας ευχαριστώ.
αν και θα γινει μεταφορα ολο το thread αργα ή γρηγορα εδω
Χαλκιδικη....Που να παω???
διαβασε το. θα μαθεις πολλα. εμενα τα παιδια με βοηθησαν να περασω υπεροχες διακοπες. γυρισα πριν 10 μερες. θα πας και καλη εποχη,αρχες Σεπτεμβρη,δε θα γινεται πανικος.

εννοειται αμαξι αντι γουρουνας κτλ. πιο safe.
παντως και τα 3 ποδια αξιζουν.
στο ποσειδι που θα μεινετε?στο camping?
αφυτο επρεπε να μεινετε στο 1ο ποδι. το ωραιοτερο χωριο που ειδα στη Χαλκιδκη.
τουλαχιστον να πατε 1 φορα,ειδικα αν εχετε πολυ χρονο στη διαθεση σας(δεν αναφερεις ποσο θα μεινετε).
αν μεινετε πολλες μερες (πανω απο 4-5 μερες), θα ελεγα να μην μεινετε ολες τις μερες ποσεδι. να πατε να δειτε κι αλλα μερη και σε αλλα ποδια
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Καλησπέρα.
Με ένα χρόνο καθυστέρηση λόγω υψηλής βροχόπτωσης πέρυσι του Αγίου πνεύματος, φέτος τελικά κλείσαμε στην Άφυτο.
Και σήμερα θυμήθηκα που μου τκ προτείνατε πέρυσι. Για μπάνιο λίγο δύσκολο το βλέπω γιατί μάλλον θα είναι κρύα η θάλασσα. Είτε με μπάνιο είτε χωρίς τι προτάσεις έχουμε που δεν πρέπει να χάσουμε μέχρι τη Δευτέρα που θα αναχωρήσουμε;
Και κάτι άλλο. Η Νέα Καλλικράτεια τι λέει για τη Δευτέρα που σκεφτόμαστε να πάμε για έναν καφέ στην επιστροφή;
 

depo

Member
Μηνύματα
64
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
νησί του Πάσχα
Καλησπέρα, η Νέα Καλλικράτεια δεν με εντυπωσίασε ιδιαίτερα, αλλά για ένα καφέ μια χαρά είναι. Κατά τα άλλα να γυρίσετε Άφυτο, να πάτε Νέα Φώκαια (βυζαντινός πύργος). Μπορείτε να κάνετε στάση και στη Νέα Ποτίδαια για να δείτε την διώρυγα. Στη Καλλιθέα έχει ναό του Άμμωνα Δία. Όσο για την θάλασσα δεν μπορώ να είμαι αντικειμενική καθώς είμαι χειμερινή κολυμβήτρια, αλλά στην Νέα Ποτίδαια που έχω κάνει μπάνιο Μάρτιο το νερό μου φάνηκε φυσιολογικό. Πάντως αν τέτοια εποχή έχετε κάνει μπάνιο στα Επτάνησα, όπου το νερό είναι αρκετά κρύο δεν πρόκειται να έχετε πρόβλημα με τα νερά της Χαλκιδικής.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Μπα, Επτάνησα από Ιούλιο και μετά, ειδικά για Παλαιοκαστρίτσα σχεδόν το απέφευγα όταν βρισκόμασταν στην Κέρκυρα. Πέρα από την πλάκα όμως, μου είπαν για Άφυτο ότι οι περισσότεροι κάνουν, οπότε από αύριο βλέπουμε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.964
Likes
12.003
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Πέρα από την πλάκα όμως, μου είπαν για Άφυτο ότι οι περισσότεροι κάνουν, οπότε από αύριο βλέπουμε.
Κάνουν αρκετοί μπάνιο αλλά και όσοι δεν κάνουν απολαμβάνουν τον ήλιο των τελευταίων ημερών είτε στην παραλία είτε σε διάφορα μαγαζιά. Πάντως για την εποχή και τον καιρό του Μαΐου έχει απροσδόκητα πολύ κόσμο.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Κάνουν αρκετοί μπάνιο αλλά και όσοι δεν κάνουν απολαμβάνουν τον ήλιο των τελευταίων ημερών είτε στην παραλία είτε σε διάφορα μαγαζιά. Πάντως για την εποχή και τον καιρό του Μαΐου έχει απροσδόκητα πολύ κόσμο.
Ναι εντάξει, δεν πηγαίνουμε στην Άφυτο με αυτοσκοπό το να κάνουμε μπάνιο, αλλά γενικότερα για να ξεφύγουμε λίγο και να μυρίσουμε θάλασσα, συν το ότι στο παρόν θέμα είχαν γραφτεί πάρα πολλά ωραία για το συγκεκριμένο χωριό και βόλεψε φέτος τελικά να πάμε, γιατί πέρυσι είχαν ανοίξει οι ουρανοί θυμάμαι του Αγίου Πνεύματος.
Αυτό ότι έχει απροσδόκητα πολύ κόσμο, άρχισα να το σκέφτομαι όταν ψάχναμε κατάλυμα και έβλεπα στην κεντρική πλατεία οι Google Maps να γράφουν συνέχεια ότι είχε περισσότερο κόσμο από ό,τι συνήθως. Πάντως εμείς δε δυσκολευτήκαμε καθόλου να βρούμε κατάλυμα, κάτι που μου φάνηκε πολύ περίεργο γιατί συνήθως του Αγίου Πνεύματος γενικά γίνεται χαμός (και κλείσαμε και αργά, την Τετάρτη, δηλαδή ουσιαστικά εχτές).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom