Χαλκιδική για ζευγάρι

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Καλημέρα κι από μένα. Προτείνω να μείνετε Μαρμαρά. Είναι πιο "κοσμοπολίτικο" χωριό, με πολλά μπαράκια - τα οποία μετατρέπονται σε after club. Αμφιθεατρικά, με λιμανάκια, και πανέμορφες παραλίες τριγύρω είναι σα να'σαι σε νησί. Χρειάζεστε μεταφορικό για δείτε πολλές παραλίες τριγύρω. Προτείνω ακτή Κοβιου, ακτή Καλογριάς, Σπαθιές που βρίσκονται πριν το Μαρμαρά αλλά πολύ κοντά. Επίσης αξίζει να κάνετε μια βόλτα προς Πορτο Κουφό για ψαράκι. Γενικώς η περιοχή τα συνδυάζει όλα. Νυχτερινή ζωή, όμορφες παραλίες, ταβερνούλες, βόλτες κτλ και ησυχία αλλά και φασαρία. Διακοπές για όλα τα γούστα! Εξάλλου έχει χιλιο-ειπωθεί " Σα τη Χαλκιδική, δεν έχει!" :D
 

Mardem

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
Γειά σας και πάλι!

Αυτή τη φορά ο προορισμός μου είναι η Χαλκιδική που την είχα απωθημένο εδώ και καιρό.
Εντάξει κατάλαβα την διαφορά μεταξύ των 2 ποδιών, και από τις περιγραφές σας τείνω προς την απέραντη φυσική ομορφιά του 2ου ποδιού, αλλά για μήνα Ιούνιο (τριήμερο Αγ. Πνεύματος) θα παίζει κάτι εκεί ή θα παιχτώ από μοναξιά :suicide:
 

pxanth

Member
Μηνύματα
109
Likes
75
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ποια μοναξιά; Μιλάμε για Ιούνιο και τριήμερο, χαμός θα γίνεται!:eek:
 

pxanth

Member
Μηνύματα
109
Likes
75
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μη σε ανησυχεί καθόλου, σε καμία περίπτωση δε θα είναι μοναχικά όπως λες...
 

Mardem

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
Ερωτησούλες :oops:
1. Σε ποια περιοχή να κλείσω ξενοδοχείο που να συνδιάζει ωραίες παραλίες, νυχτερινή ζωή, καταστήματα και τέτοια...
2. Απο Θεσσαλονίκη θα πάρω λεωφορείο για Σιθωνία. Από εκεί πως φτάνω στο ξενοδοχείο;
3. Αν για μεταφορικό μέσο ενοικιάσω μηχανάκι θα είναι οκ?

Ουφφφ :reading:
 

rafaella9

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Παιδια καλησπερα! Εγω σπουδαζω θεσσαλονικη και θελω την βοηθεια σας! Το σαββατο θα παω με το αγορι μου στην Καλλιθεα της Χαλκιδικης για 3 μερες λογω του τριημερου του κατακλυσμου !Αν ξερετε απο διασκεδαση ,θαλασσα κτλ βοηθήστε με να κανω τις καλυτερες επιλογες!:):)
 

ΝΕΛΗ

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Γεια σας.. Σκεφτομαι και εγω να παω διακοπες στον μαρμαρα με το αγορι μου. Εψαξα στο ιντερνετ και βρηκα πολυ ωραιες παραλιες οπως τον παραδεισο, την λαγομανδρα, κοβιου και Αγ. Ιωαννη αλλα ειναι αρκετα μακρια απο τον μαρμαρα. Επειδη δεν θα εχουμε μεταφορικο μεσο υπαρχει καποιο τοπικο κτελ που παει στις γυρω παραλιες ή θα αρκεστουμε στν παραλια του μαρμαρα? ;)
 

Sophiafen

Member
Μηνύματα
22
Likes
44
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Καλημέρα! Σκεφτόμαστε με τον φίλο μου φέτος να πάμε Χαλκιδική.
Αυτός προτιμά το δεύτερο πόδι (Σιθωνία) γιατί έχει τρελαθεί με τις παραλίες (από ότι έχει δει σε φωτογραφίες!Αντιθέτως του πρώτου ποδιού δε του άρεσαν).
Εγώ κλίνω πιο πολύ στο πρώτο πόδι (Κασσάνδρα) γιατί θέλω να έχουμε επιλογές για μπαράκια και ωραία μέρη για καφέ. Επίσης φοβάμαι ότι στο δεύτερο πόδι δε θα βρίσκουμε μαγαζί να κάτσουμε ούτε το πρωί για μπάνιο και καφέ, ούτε το βράδυ για ποτό! (Και αν βρίσκουμε δε θέλω να είναι έρημα χωρίς να υπάρχει ψυχή!).
Θα μείνουμε 5 βράδια. Παρακαλώ διαφωτίστε με! Επίσης είχα την ιδέα να μείνουμε 2 βράδια Σιθωνία και 3 Κασσάνδρα. Τι λέτε γι'αυτό? Το μόνο που διαβάζω παντού είναι ''ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΖΩΗ ΚΑΙ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ ΠΑΤΕ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ, ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΗ ΠΑΤΕ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ''.
Δε με βοηθάει γιατί θέλω και τα δύο κατά κάποιο τρόπο. Είναι σωστή επιλογή η Χαλκιδική ή να στραφούμε αλλού?? Σας ευχαριστώ!!
 

georgilio

Member
Μηνύματα
28
Likes
81
Πρωτον, τι ηλικια εισαι και τι μαγαζια νυχτερινα προτιμας?
Το πρωτο ποδι απλα εχει κλαμπ μπουζουκια κτλ ενω το δευτερο οχι.
Διασκεδαση και ζωη υπαρχει φυσικα και στο δευτερο, σαρτη μαρμαρας νικητη καθως και τα καμπινγκ σφυζουν απο ζωη.
Και στο πρωτο εχει καλες παραλιες απλα εχει υπερβολικη τουριστικα και κοσμο. Στο δευτερο εχει περισσοτερες και καλυτερες παραλιες, εχει κοσμο στα μερη που ανεφερα και εχει και ηρεμα μερη. Τι εννοεις δεν θα βρεις μαγαζι να κατσεις?
Αν πατε μεσα ιουλιου με μεσα αυγουστου παντου γινεται χαμος
 

Sophiafen

Member
Μηνύματα
22
Likes
44
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Πρωτον, τι ηλικια εισαι και τι μαγαζια νυχτερινα προτιμας?
Το πρωτο ποδι απλα εχει κλαμπ μπουζουκια κτλ ενω το δευτερο οχι.
Διασκεδαση και ζωη υπαρχει φυσικα και στο δευτερο, σαρτη μαρμαρας νικητη καθως και τα καμπινγκ σφυζουν απο ζωη.
Και στο πρωτο εχει καλες παραλιες απλα εχει υπερβολικη τουριστικα και κοσμο. Στο δευτερο εχει περισσοτερες και καλυτερες παραλιες, εχει κοσμο στα μερη που ανεφερα και εχει και ηρεμα μερη. Τι εννοεις δεν θα βρεις μαγαζι να κατσεις?
Αν πατε μεσα ιουλιου με μεσα αυγουστου παντου γινεται χαμος
Ευχαριστώ για την απάντηση.. Είμαστε 27. Θα πάμε 25-30 Ιουνίου. Απλά έχω διαβάσει ότι δεν έχει πολλά μαγαζιά στο δεύτερο πόδι και ότι προσφέρει κυρίως ηρεμία και φυσική ομορφιά. Εμείς θέλουμε να έχει μπαράκια για το βράδυ και οργανωμένες παραλίες.. Προτείνεται να μείνουμε τις μισές μέρες στη Σιθωνία και τις υπόλοιπες Κασσάνδρα, αν λάβουμε υπόψιν ότι έχουμε 5 βράδια? Τα μέρη που ανέφερες είναι και καλές επιλογές για να μείνουμε?
 

georgilio

Member
Μηνύματα
28
Likes
81
Κοιτα για 5 βραδια προφανως και δεν μπορεις να δεις ολες τις καλες παραλιες ακομα και σε ενα ποδι να μεινεις.
Αν ερχεστε απο μακρια και δεν βλεπεις να ξαναερχεσαι ξανα συντομα στο μελλον καλη η ιδεα σου να πατε και στα 2 ποδια και να παρετε μια γευση.
Μπορεις να μεινεις 3 μερες πχ πευκοχωρι ή καλλιθεα στο πρωτο και 2 μερες σε ενα απο αυτα που σου ανεφερα στο δευτερο τα οποια εχουν πολυ κοσμο το καλοκαιρι.
Οργανωμενες ειναι σχεδον ολες και στο πρωτο και στο δευτερο ποδι. Οποτε ευχαριστημενοι θα ειστε πιστευω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.285
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom