Κωνσταντινούπολη Χαμάμ στην Κωνσταντινούπολη

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Cemberlitas Hamam.

Μετά από τόσο περπάτημα και κούραση επιβάλλεται ένα χαμάμ. Το πιο παλιό, ανακαινισμένο σήμερα, το οποίο είναι και έργο του Σινάν, είναι το Cemberlitas. Παραγγελία της Νουρ Μπανού, συζύγου του Σελίμ Βʼ (μα καλά όλες οι γυναίκες των σουλτάνων χαμάμ έκτιζαν; Τι να υποθέσουμε εμείς για την ατομική υγιεινή των ανδρών τους;..). Το χαμάμ αυτο κτίστηκε το 1584 και ανακαινίστηκε πέρσι. Τσίλικο λοιπόν και πολύ τουριστικό. Κοντά στο Καπαλί Τσαρσί, δίπλα στη στήλη του Κωνσταντίνου. Λειτουργεί μέχρι τις 11 το βράδι. Καλό είναι να κάνετε κράτηση, δεδομένου ότι έχει πολύ κόσμο. Το εξυπηρετεί το τραμ.

http://www.cemberlitashamami.com.tr/, διεύθυνση VezirhanCaddesi 8, Cemberlitas

Cagaloglu Hamam, Pro. Kazim Gurkan Caddesi 34, Cagaloglu, Sultanahmet tel: 0212522 2422 http://www.cagalogluhamami.com.tr/

Χτίστηκε το 1741 από το σουλτάνο Μαχμούτ Αʼ και από τότε δεν μπήκε καρφί που λέει ο λόγος. Είναι από τα πιο διάσημα της Πόλης και πολύ όμορφο. Είναι κοντά στην Αγία Σοφία. Το servis του δε θεωρείται άψογο, η ατμόσφαιρα όμως είναι εξαιρετική. Και αυτό είναι τουριστικό.

Buyuk Hamam, Pontinclier Sokak 22 Kasimpasa, Beyoglu,
tel: 0212 2389800
Και αυτό έργο του Σινάν. Αρκετά κεντρικό και λιγότερο τουριστικό. Ομορφο κτίσμα.

Galatasaray Hamam Turnasibasi Sok.24 http://www.galatasarayhamami.com/ Το χαμαμ του παρακειμενου σχολειου Γαλατα Σαραι Λισεσι. Παλιο και τουριστικο. Οπου βλεπετε να εχουν site μπορειτε να υποθεσετε οτι το κοινο τους ειναι κυριως οι τουριστες. Παντως αν ειστε με μεγαλη παρεα στην Πολη μπορειτε να το κλεισετε ολοκληρο το χαμαμ για εσας, εκτος των ωρων λειτουργιας του.
 

Attachments

Last edited by a moderator:

lilina

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα! Οταν λεμε οτι ενα χαμαμ ειναι μεικτο εννοουμε οτι θα ειμαι καθ ολη τη διαρκεια μρ το φιλο μου ή αλλου πανε οι αντρες κ αλλου οι γυναικες?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλησπερα! Οταν λεμε οτι ενα χαμαμ ειναι μεικτο εννοουμε οτι θα ειμαι καθ ολη τη διαρκεια μρ το φιλο μου ή αλλου πανε οι αντρες κ αλλου οι γυναικες?
Το λέει η λέξη, μεικτά, θα είστε μαζί στο χώρο.
 

konstantile

Member
Μηνύματα
48
Likes
384
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλησπέρα......

Επισης το χαμαμ Kadirga....Ειναι ένα συνοικιακό θα έλεγα χαμαμ, χωμενο στα σοκακια του Sultanahmet....Θελει λίγο ψάξιμο ειν η αλήθεια να το βρείς, αλλα νομιζω με τα gps δεν θα υπαρξει καποιο προβλημα....ειχα πεσει πανω του τυχαια, και η εμπειρια μ εμεινε....Αν και δεν είμαι σχετικός στο θέμα χαμαμ, η αισθηση που μου άφησε ήταν παραπάνω απο θετική για τους παρακατω λόγους: 1) Δεν είναι τουριστικό (τιμές περίπου στο μισό ή κ παρακάτω απ τα υπόλοιπα), 2) Αν και δεν το χουν το Αγγλικο, οι υπαλληλοι ειναι πολύ ευγενικοί και σε κερδιζουν, 3) Το φουλ προγραμμα ειναι και φθηνό και δεν είναι αγγαρεία, 4) Δεν ξερω αλλα για καποιους ισως ειναι αρνητικο, προσωπικα το βλεπω ως θετικό, οτι μπορεις ταυτοχρονα διπλα να εχεις τον κυρ ''Θανάση'', ή κυρ ''Βασίλη'' της γειτονιάς......

Παρεπιπτόντως εχουν και site..... δεν το περιμενα...χαχα

http://kadirgahamami.com/
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
προσωπικα προτιμω τα μη τουριστικα χαμαμ.κ τις δυο φορες που πηγα σε χαμαμ, προτιμησα το kadirga (http://kadirgahamami.com).κοστιζει 53 λιρες για το πληρες προγραμμα το οποιο κραταει πανω απο μια ωρα.το προσωπικο μιλαει λιγα αγγλικα αλλα ειναι τοσο καλοι κ εξυπηρετικοι που συννενοησε ανετα.βρισκεται πολυ κοντα στη μικρη Αγια Σοφια (kucuk Aya Sofya cami)
 

sakislagadas

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
παρισι,βαρκελωνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Σαυτο το τελειο χαμαμ το kadigra ειχα παει το 2011,οταν ειχα παει στην πολη με τουριστικο πρακτορειο απο θεσσαλονικη,μαλιστα θυμαμαι ο ξεναγος οταν φτασαμε στο χοτελ ελεγε στον κοσμο οποιος θελει να παει για χαμαμ προτεινουμε το γαλατασαραυ,πανακριβο βεβαια και τουριστικοτατο.Οταν φτασαμε στο μεγαλο παζαρι και αφησε τον κοσμο,πιασαμε τη κουβεντα και μου λεει εγω θα παω σε ενα παραδοσιακο χαμαμ,πηγαμε μαζι,ηταν το kadigra,υπεροχο,πεντακαθαρο,ειχε μονο τουρκους μεσα,αποθεσαμε τα πραγματα ο καθενας σε ενα καμαρακι οπου μπορουσες να ξαπλωσεις,μετα αφου αλλαξα μπαινω στο υπεροχο χαμαμ,καμια σχεση με τα εδω χαμαμ,το προγραμμα ειχε και σαουνα,και μετα το παραδοσιακο τριψιμο,αφου σε σαπουνισει καλα σε ξεπλενει και μετα μας εδωσαν καθαρες πετσετες οπου στο καμαρακι χαλαρωνες,στο τελοςσε αρωματιζουν κιολας,και θυμαμαι μας εκανε και καλη τιμη λογω ξεναγου!!

Καλησπέρα......

Επισης το χαμαμ Kadirga....Ειναι ένα συνοικιακό θα έλεγα χαμαμ, χωμενο στα σοκακια του Sultanahmet....Θελει λίγο ψάξιμο ειν η αλήθεια να το βρείς, αλλα νομιζω με τα gps δεν θα υπαρξει καποιο προβλημα....ειχα πεσει πανω του τυχαια, και η εμπειρια μ εμεινε....Αν και δεν είμαι σχετικός στο θέμα χαμαμ, η αισθηση που μου άφησε ήταν παραπάνω απο θετική για τους παρακατω λόγους: 1) Δεν είναι τουριστικό (τιμές περίπου στο μισό ή κ παρακάτω απ τα υπόλοιπα), 2) Αν και δεν το χουν το Αγγλικο, οι υπαλληλοι ειναι πολύ ευγενικοί και σε κερδιζουν, 3) Το φουλ προγραμμα ειναι και φθηνό και δεν είναι αγγαρεία, 4) Δεν ξερω αλλα για καποιους ισως ειναι αρνητικο, προσωπικα το βλεπω ως θετικό, οτι μπορεις ταυτοχρονα διπλα να εχεις τον κυρ ''Θανάση'', ή κυρ ''Βασίλη'' της γειτονιάς......

Παρεπιπτόντως εχουν και site..... δεν το περιμενα...χαχα

http://kadirgahamami.com/
Συμφωνω,οταν λεμε παραδοσιακο και αυθεντικο να το εννοουμε!!
 
Last edited by a moderator:

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
...κ πεντακαθαρο! την πρωτη φορα που βρεθηκα εκει,περιμενοντας στη ζεστη αιθουσα,επιασα κουβεντα με ενα αμερικανο γιατρο που επισκεπτεται το χαμαμ καθε χρονο.μου ειπε λοιπον οτι ειναι ακρως καθαρο γιατι καθε μερα στο κλεισιμο,απολυμαινουν με -δεν θυμαμαι τι- κ δεν αφηνει κανενα περιθωριο για την παραμικρη αλλεργια.εγινα κ εγω θαμωνας.το συστηνω ανεπιφυλακτα.ειναι πολυ φιλικο κ οικονομικοτατο!
 

konstantile

Member
Μηνύματα
48
Likes
384
Επόμενο Ταξίδι
???
...κ πεντακαθαρο! την πρωτη φορα που βρεθηκα εκει,περιμενοντας στη ζεστη αιθουσα,επιασα κουβεντα με ενα αμερικανο γιατρο που επισκεπτεται το χαμαμ καθε χρονο.μου ειπε λοιπον οτι ειναι ακρως καθαρο γιατι καθε μερα στο κλεισιμο,απολυμαινουν με -δεν θυμαμαι τι- κ δεν αφηνει κανενα περιθωριο για την παραμικρη αλλεργια.εγινα κ εγω θαμωνας.το συστηνω ανεπιφυλακτα.ειναι πολυ φιλικο κ οικονομικοτατο!

Ακριβως πριν το κλεισιμο το είχα πετυχει κι εγω......ηταν γυρω στις 8 το απογευμα, ειχα ξεποδαριαστει στη βολτα τριγυρω, εμενα εκει κοντα και γυρνωντας στο δωματιο, επεσα πανω του τυχαια....πηγα εως την πορτα απλα για να δω τη φαση παιζει κυριως....ενας απ τους υπαλληλους με ειδε και ηρθε εξω...μιλησε τουρκικα, μιλησα αγγλικα....με καλη θεληση συνενοηθηκαμε καπως.....τον ρωτησα αν το 50 που ανεγραφε στην εισοδο ήταν σε Ευρω ή Λιρες.....χα χα χα γελασε και μ ειπε Lira...του ειπα οτι ηθελα απλα να δω πως ειναι, και αμεσως με προσκαλεσε να παω και μεσα να το δω πως ειναι...πολυ ευγενικοι ολοι.....δεν εκανα δευτερη σκεψη και επειδη τα απρογραμματιστα είναι και ωραια, εκατσα και πήρα το πλήρες πρόγραμμα.....πραγματικη εμπειρια........ΥΓ: Γυρω στις 9 και μετα αρχισαν να κλεινουν...ειδα οτι οντως ηταν πολυ σχολαστικοι με την καθαριοτητα, δεν ξερω με τι το απολυμαινουν, τοτε υπεθεσα οτι το κανουν με χλωρινη....
 

sakislagadas

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
παρισι,βαρκελωνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
...κ πεντακαθαρο! την πρωτη φορα που βρεθηκα εκει,περιμενοντας στη ζεστη αιθουσα,επιασα κουβεντα με ενα αμερικανο γιατρο που επισκεπτεται το χαμαμ καθε χρονο.μου ειπε λοιπον οτι ειναι ακρως καθαρο γιατι καθε μερα στο κλεισιμο,απολυμαινουν με -δεν θυμαμαι τι- κ δεν αφηνει κανενα περιθωριο για την παραμικρη αλλεργια.εγινα κ εγω θαμωνας.το συστηνω ανεπιφυλακτα.ειναι πολυ φιλικο κ οικονομικοτατο!
Ακριβως πριν το κλεισιμο το είχα πετυχει κι εγω......ηταν γυρω στις 8 το απογευμα, ειχα ξεποδαριαστει στη βολτα τριγυρω, εμενα εκει κοντα και γυρνωντας στο δωματιο, επεσα πανω του τυχαια....πηγα εως την πορτα απλα για να δω τη φαση παιζει κυριως....ενας απ τους υπαλληλους με ειδε και ηρθε εξω...μιλησε τουρκικα, μιλησα αγγλικα....με καλη θεληση συνενοηθηκαμε καπως.....τον ρωτησα αν το 50 που ανεγραφε στην εισοδο ήταν σε Ευρω ή Λιρες.....χα χα χα γελασε και μ ειπε Lira...του ειπα οτι ηθελα απλα να δω πως ειναι, και αμεσως με προσκαλεσε να παω και μεσα να το δω πως ειναι...πολυ ευγενικοι ολοι.....δεν εκανα δευτερη σκεψη και επειδη τα απρογραμματιστα είναι και ωραια, εκατσα και πήρα το πλήρες πρόγραμμα.....πραγματικη εμπειρια........ΥΓ: Γυρω στις 9 και μετα αρχισαν να κλεινουν...ειδα οτι οντως ηταν πολυ σχολαστικοι με την καθαριοτητα, δεν ξερω με τι το απολυμαινουν, τοτε υπεθεσα οτι το κανουν με χλωρινη....
Παντως μου ελειψε ενα ταξιδι στην ΠΟΛΗ και αυτο το χαμαμ,τωρα που ναι και οικονομικα να πας,ευκαιρια!!
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Παντως μου ελειψε ενα ταξιδι στην ΠΟΛΗ και αυτο το χαμαμ,τωρα που ναι και οικονομικα να πας,ευκαιρια!!
ααα! ναι, μολις την περασμενη εβδομαδα γυρισα κ ηταν εκπληκτικα για μια φορα ακομα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.703
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom