Χανιά ή Ηράκλειο

Maria.t.

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπέρα σας είμαι καινούργια στο forum τωρα αρχίζω και το μαθαίνω επομένως οποιοδήποτε λαθάκι να μου το συγχωρέσετε..λοιπόν παίρνω μετάθεση στην πανέμορφη κρήτη. Ποτέ δεν έχω έρθει επομένως η χαρά μ είναι απίστευτη. Θα είμαι εκεί για εννιά μήνες μέχρι και το μάιο. Το πρόβλημά μ είναι άλλο. Επειδή είμαι σχετικά παλιά στην εταιρία μου δίνεται η ευκαιρία να διαλέξω ανάμεσα στα χανιά και στο ηράκλειο. Θέλω για αυτούς τους εννιά μήνες να γευτώ τις ομορφιές της κρήτης τις μουσικές της τα φαγητά της τη νυχτερινή διασκέδαση τα αρχαία της τις παραλίες της όμως είμαι τοσο αναποφάσιστη και δεν ξέρω ποιο απο τα δύο να διαλέξω να μείνω μόνιμα. Δν θέλω να είμαι σ ενα μέρος που τ χειμώνα είναι νεκρη η κατάσταση επειδή τ εχω ζήσει κ αυτό κ θα ήθελα να μ πείτε τα υπερ και τα κατά της μίας πόλης με την άλλη αν υπάρχει κανένα.ελπίζω να μην σας κούρασα.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Και οι 2 πόλεις έχουν κόσμο και το χειμώνα και θα περάσεις όμορφα ότι κι αν διαλέξεις. Αν μπορείς να μονιμοποιήσεις την παρουσία σου στην Κρήτη, ακόμα καλύτερα! Το Ηράκλειο είναι λίγο πιο... μεγαλούπολη, με ότι αυτό συνεπάγεται... Τα Χανιά για μένα απείρως πιο όμορφη πόλη με καλύτερη ποιότητα ζωής...
 

Maria.t.

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Σ ευχαριστω πάρα πολύ για την απάντηση σου. Δυστυχώς δεν έχω γνωστούς στη κρήτη επομένως ψάχνω από παντού πληροφορίες. Το θέμα μου είναι ότι επειδή θέλω τόσο πολύ να ζήσω τη κρητική ζωή -τραγούδια σύλλογοι χοροί πανηγύρια- καλό φαγητό γενικά τ παραδοσιακό τρόπο ζωής αυτό για μένα είναι το κίνητρο για να επιλέξω την πόλη. Επειδή όμως είμαι και της νυχτερινής ζωής καπου διάβασα οτι τα χανια χειμώνα δεν παλεύονται και δεν προτείνονται κ δεν εχει τοσο έντονη ζωή συγκριτικά μεε το ηράκλειο.ειναι μεν γραφική πόλη αλλά η καλύτερη επίσκεψη της είναι απο μάρτιο κ μετά που έχει κόσμο.ετσι τουλαχιστον έχω διαβάσει για τα χανιά. Για αυτο ειμαι σε σκέψεις.κ θέλω να με πει κάποιος που ζει το χειμώνα εκει
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.511
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
...για νυχτερινη ζωη Ηρακλειο εχει περισσοτερες επιλογες ...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Παρόλο που είμαι Χανιώτης, έλα εδώ στο Ηράκλειο θα είσαι στην μέση της Κρήτης. Τι εταιρεία αν επιτρέπεται μπας και τη χρειαστούμε;
 

Maria.t.

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Παρόλο που είμαι Χανιώτης, έλα εδώ στο Ηράκλειο θα είσαι στην μέση της Κρήτης. Τι εταιρεία αν επιτρέπεται μπας και τη χρειαστούμε;
Να σαι καλα για τη συμβουλη σου..διαφημιστικη εταιρεια ειναι οπως μπορουμε να σας φανουμε χρησιμοι..ξερω οτι τα χανια εχουν απιστευτες παραλιες..αλλα δεν ειμαι κ πολυ της θαλασσας για αυτο καταληγω ηρακλειο..αν κ τ ξαναλεω πως ψαχνω καλοπροαιρετους ανθρωπους και κυριως να μαθω το παραδοσιακο τροπο ζωης της κρητης με φαγητα γλεντια πανηγυρια συλλογους..πιστευω οτι στο ηρακλειο λογω μεγαλουπολης και τσιμεντουπολης θα εχει χαθει αυτο για αυτο ρωταω..ειδικα εσυ που εισαι κ χανιωτης μπορεις ν μου πεις κατι εγκυρο..!!!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Να σαι καλα για τη συμβουλη σου..διαφημιστικη εταιρεια ειναι οπως μπορουμε να σας φανουμε χρησιμοι..ξερω οτι τα χανια εχουν απιστευτες παραλιες..αλλα δεν ειμαι κ πολυ της θαλασσας για αυτο καταληγω ηρακλειο..αν κ τ ξαναλεω πως ψαχνω καλοπροαιρετους ανθρωπους και κυριως να μαθω το παραδοσιακο τροπο ζωης της κρητης με φαγητα γλεντια πανηγυρια συλλογους..πιστευω οτι στο ηρακλειο λογω μεγαλουπολης και τσιμεντουπολης θα εχει χαθει αυτο για αυτο ρωταω..ειδικα εσυ που εισαι κ χανιωτης μπορεις ν μου πεις κατι εγκυρο..!!!
Σε 10 λεπτά από την "τσιμεντούπολη", βρίσκεσαι στην ύπαιθρο. Το 80% των κατοίκων της πόλης έχουν σχέση με χωριό... Αν χρειαστείς κάτι στείλε μου μήνυμα.
Από γλέντια, όρεξη νάχεις....
 

Maria.t.

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Σε 10 λεπτά από την "τσιμεντούπολη", βρίσκεσαι στην ύπαιθρο. Το 80% των κατοίκων της πόλης έχουν σχέση με χωριό... Αν χρειαστείς κάτι στείλε μου μήνυμα.
Από γλέντια, όρεξη νάχεις....
Απλα μου εφτιαξες την ημερα κ τ εννιαμηνο που θ ειμαι εκει...σ ευχαριστω μαλλον αυτο εψαχνα πληροφοριες απο κρητικους:lol:
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
(σύμφωνα με τα δεδομένα που βάζεις) ...Ηράκλειο.
..Αν και ειμαι Αθηναίος που μένει 7 χρόνια στα Χανιά και δεν σκοπεύει να φύγει σύντομα...
 

Maria.t.

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
(σύμφωνα με τα δεδομένα που βάζεις) ...Ηράκλειο.
..Αν και ειμαι Αθηναίος που μένει 7 χρόνια στα Χανιά και δεν σκοπεύει να φύγει σύντομα...
Α ρε vito πραγματικα μου το κανετε πιο ευκολο..ναι ωραια και τ χανια ειναι απο θεμα ηρεμιας τοποθεσιας μνημειων, ειναι γραφικη πολη αλλα δεν μπορω να τα εχω ολα δυστυχως..εκει χειμωνα πως ειναι τ πραγματα?δεν γνωριζω αλλους που να μενουν χανια για αυτο σε ρωταω!
 
Μηνύματα
8
Likes
2
Απο προσφατο ταξιδακι στη Κρητη, φιλη που μενει τρια χρονια εκει λογω δουλειας με τα δυο πρωτα στο ηρακλειο κ το τελευταιο στα χανια θεωρει το ηρακλειο καλυτερο για χειμωνα λογω επιλογων. Στα χανια το καλοκαιρι αξιζει αλλα το χειμωνα οι επιλογες ελαχιστες ειδικα για νυχτερινη ζωη. Και αυτα μου τα ειπε ατομο που εζησε κ τα δυο μερη. Τον παραδοσιακο τροπο ζωης αν ψαξεις θα δικτυωθεις παντου, δε σημαινει οτι πρεπει να πας πχ σε χωρια για να το ζησεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.299
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom