Προτασεις για ελληνικα νησια!

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Είναι εντελώς ανόμοια η σύγκριση όπως και να χει, μιας και στη Κρήτη οι αποστάσεις είναι τεράστιες προκειμένου να πας στις καλές παραλίες, πρέπει να οδηγείς παραπάνω από ώρα πολλές φορές, κάτι που δε θα συμβεί σε ένα νησί όπως η Ίος.
Τα Χανιά εννοείται πως έχουν καταπληκτικό φαγητό στις περισσότερες των περιπτώσεων, πάλι δε τίθεται θέμα σύγκρισης με την Ίο που είναι ένα νησάκι με εξίσου καλές και τίμιες επιλογές και ίσως το φθηνότερο των Κυκλάδων.
Τη παλιά πόλη την αποφεύγω (όπως και όλη τη Κρήτη) γενικώς το καλοκαίρι, πολυκοσμία και υπερβολική ζέστη, θεωρώντας ότι είναι καλύτερα τις υπόλοιπες εποχές, εν αντιθέσει με ένα νησί που στο 90% των περιπτώσεων ενδείκνυται μόνο καλοκαίρι.
Διασκέδαση θα βρεις και στα δύο, αναλόγως βέβαια και τι ψάχνεις.
Γενικότερα είναι μια επιλογή καθαρά από θέμα γούστου και μόνο, όπως και προτεραιοτήτων.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα εμπλέξω και το Ιόνιο στο τόπικ. Τέλη Ιουνίου είμαστε ανάμεσα σε ΚΑστελόριζο-Κάρπαθο και Ιθάκη-Λευκάδα. Αν το μόνο μας κριτήριο ήταν η θερμοκρασία νερού, πού κλίνουμε;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Θα εμπλέξω και το Ιόνιο στο τόπικ. Τέλη Ιουνίου είμαστε ανάμεσα σε ΚΑστελόριζο-Κάρπαθο και Ιθάκη-Λευκάδα. Αν το μόνο μας κριτήριο ήταν η θερμοκρασία νερού, πού κλίνουμε;
Καστελλοριζο: στην πράξη δεν έχει παραλίες, πέφτεις από βατηρες, αλλά τα νερά άκρως ιδανικά από άποψή θερμοκρασίας ακόμα κ τέλη Ιουνίου
Κάρπαθος: Την έχω επισκεφθεί αρχές Ιουνίου για 5 ημέρες κ ήταν μια χαρά τα νερά. Ένα κλικ πιο κρύα ίσως στις βόρειες παραλίες (π.χ Άγιος Μηνάς), αλλά γενικά μια χαρά, ειδικά στα νότια. Ο παράγοντας δυνατός αέρας είναι κάτι που θα πρέπει να ληφθεί υπόψη στο συγκεκριμένο νησί. Είναι αρκετά συχνός
Ιθάκη: Δεν έχω πάει
Λευκάδα: Τα νερά των δυτικών, δηλαδή των πλέον φημισμενων κ ωραίων παραλιών (π.χ Κάθισμα), τα βρήκα προσωπικά κρύα ακόμα κ στις αρχές Αυγούστου. Αρκετά ρεύματα επίσης και σουελ ενίοτε από το ανοιχτό Ιόνιο. Σαφεστερα πιο ζεστά τα νερά στα ανατολικά (Νυδρι κ πέριξ)
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.176
Likes
5.337
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Θα εμπλέξω και το Ιόνιο στο τόπικ. Τέλη Ιουνίου είμαστε ανάμεσα σε ΚΑστελόριζο-Κάρπαθο και Ιθάκη-Λευκάδα. Αν το μόνο μας κριτήριο ήταν η θερμοκρασία νερού, πού κλίνουμε;
Κάρπαθο, αρχές Οκτώβρη η θάλασσα λάδι και χωρίς 8 Bf αέρα
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Θα εμπλέξω και το Ιόνιο στο τόπικ. Τέλη Ιουνίου είμαστε ανάμεσα σε ΚΑστελόριζο-Κάρπαθο και Ιθάκη-Λευκάδα. Αν το μόνο μας κριτήριο ήταν η θερμοκρασία νερού, πού κλίνουμε;
Προδότη!
 

Virgi

Member
Μηνύματα
35
Likes
15
Καλησπέρα παιδιά,
είμαστε στο ψάξιμο για να κλείσουμε διακοπές τον Αύγουστο, με επικρατέστερες επιλογές για την ώρα την Σκόπελο σε συνδυασμό με Αλόννησο, ή τη Ζάκυνθο ή την την Αμοργό ή τα Κύθηρα. Έχουμε ένα δεκαήμερο στην διάθεση μας για την περίοδο του Δεκαπενταύγουστου και αμάξι. Ποιο πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερη επιλογή για εκείνο το διάστημα και για τις μέρες αυτές;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.988
Καλησπέρα παιδιά,
είμαστε στο ψάξιμο για να κλείσουμε διακοπές τον Αύγουστο, με επικρατέστερες επιλογές για την ώρα την Σκόπελο σε συνδυασμό με Αλόννησο, ή τη Ζάκυνθο ή την την Αμοργό ή τα Κύθηρα. Έχουμε ένα δεκαήμερο στην διάθεση μας για την περίοδο του Δεκαπενταύγουστου και αμάξι. Ποιο πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερη επιλογή για εκείνο το διάστημα και για τις μέρες αυτές;
Kαλυτερη επιλογη απο ποια αποψη? Κοσμου? Ακριβειας? Δεκαπενταυγουστο οπου και να πας και κοσμο θα εχει και πανακριβα θα ειναι...
 

Virgi

Member
Μηνύματα
35
Likes
15
Kαλυτερη επιλογη απο ποια αποψη? Κοσμου? Ακριβειας? Δεκαπενταυγουστο οπου και να πας και κοσμο θα εχει και πανακριβα θα ειναι...
Ναι σίγουρα ακριβά και με κόσμο θα είναι παντού. Πιο πολύ θα θέλαμε γνώμες για το ποιο πιστεύετε ότι θα άξιζε από άποψη παραλιών, φαγητού κλπ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πιο πολύ θα θέλαμε γνώμες για το ποιο πιστεύετε ότι θα άξιζε από άποψη παραλιών, φαγητού κλπ
Απαντάω εν τάχει.
επικρατέστερες επιλογές για την ώρα την Σκόπελο σε συνδυασμό με Αλόννησο
Ίσως υπερβολή το δεκαήμερο εδώ. Διαφορετικά, καταπληκτικά νησιά με πράσινο και μαγικές παραλίες που χρήζουν προσοχής. Σχετικά ακριβά ως νησιά με τα νέα δεδομένα, ιδιαίτερα τον Αύγουστο.
Κι εδώ νομίζω ότι μια βδομάδα αρκεί. Οι κυριότερες ομορφές του νησιού δεν είναι προσβάσιμες με το αυτοκίνητο αλλά με πλοίο, ειδικά οι θάλασσες που βλέπεις στα καρτ ποσταλ. Είναι πιο πιθανό να βρείτε λογική διαμονή στο νησί αυτό.
Νησάρα τα έχω ξαναπεί, με το αυτοκίνητο να σας δίνει μεγάλη ευχέρεια. Ωστόσο η διαμονή είναι ένα ζήτημα με τα λίγα σχετικά καταλύματα και πρέπει να κλείσει ίσως από τώρα. Προσωπικά θα επέλεγα να μείνω έξι ή επτά μέρες με τις υπόλοιπες τρεις/τέσσερις να είναι σε γειτονικό νησί. Παραλίες πολύ ιδιαίτερες, φαγητό αρκετά καλό.
Εδώ ίσως μου κάθεται καλύτερα απ' όλα το δεκαήμερο (θέλει σίγουρα βδομάδα το νησί), έχοντας την επιλογή της πελοποννήσου αν ξεκινάτε από Αθήνα. Παραλίες ονειρικές, τοπία εξαιρετικά, καλό σχτικά φαγητό (όχι τίποτα αμάν δε τρελάθηκα), είναι πάντα μια πολύ ωραία επιλογή.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
517
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω την ίδια ερώτηση για παρέα το Πάσχα.... Ποίο θεωρείτε ότι είναι πολύ καλή περίπτωση νησιού;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω την ίδια ερώτηση για παρέα το Πάσχα.... Ποίο θεωρείτε ότι είναι πολύ καλή περίπτωση νησιού;
Αν εξαιρέσουμε την πολυφορεμένη κι ασφυκτικά γεμάτη (δίχως τις ανάλογες υποδομές) Κέρκυρα, εξαιρετική περίπτωση για μένα είναι τα μεγάλα νησιά αρχικά, με πρώτη και καλύτερη τη Χίο που έρχεται στο μυαλό μου γιατί έχει κι έθιμα, τη Λέσβο, Σάμο κτλ.
Καλές περιπτώσεις επίσης είναι νησιά που δε πλησιάζονται για πολλούς λόγους καλοκαίρι όπως Σαντορίνη, Μύκονος κ.α. αν και φέτος το Πάσχα πέφτει αρκετά αργά, με ότι σημαίνει αυτό, οπότε εναλλακτικά θα κοιτούσα Σύρο, Τήνο και τέτοιου τύπου νησιά.
 

Virgi

Member
Μηνύματα
35
Likes
15
Απαντάω εν τάχει.

Ίσως υπερβολή το δεκαήμερο εδώ. Διαφορετικά, καταπληκτικά νησιά με πράσινο και μαγικές παραλίες που χρήζουν προσοχής. Σχετικά ακριβά ως νησιά με τα νέα δεδομένα, ιδιαίτερα τον Αύγουστο.

Κι εδώ νομίζω ότι μια βδομάδα αρκεί. Οι κυριότερες ομορφές του νησιού δεν είναι προσβάσιμες με το αυτοκίνητο αλλά με πλοίο, ειδικά οι θάλασσες που βλέπεις στα καρτ ποσταλ. Είναι πιο πιθανό να βρείτε λογική διαμονή στο νησί αυτό.

Νησάρα τα έχω ξαναπεί, με το αυτοκίνητο να σας δίνει μεγάλη ευχέρεια. Ωστόσο η διαμονή είναι ένα ζήτημα με τα λίγα σχετικά καταλύματα και πρέπει να κλείσει ίσως από τώρα. Προσωπικά θα επέλεγα να μείνω έξι ή επτά μέρες με τις υπόλοιπες τρεις/τέσσερις να είναι σε γειτονικό νησί. Παραλίες πολύ ιδιαίτερες, φαγητό αρκετά καλό.

Εδώ ίσως μου κάθεται καλύτερα απ' όλα το δεκαήμερο (θέλει σίγουρα βδομάδα το νησί), έχοντας την επιλογή της πελοποννήσου αν ξεκινάτε από Αθήνα. Παραλίες ονειρικές, τοπία εξαιρετικά, καλό σχτικά φαγητό (όχι τίποτα αμάν δε τρελάθηκα), είναι πάντα μια πολύ ωραία επιλογή.
Πολύ κατατοπιστικός @psilos3 όπως πάντα, σε ευχαριστώ!
Σκεφτόμαστε ίσως και Σκόπελο για 10ημερο με μια μονοήμερη προς Αλόννησο, γιατί παραδόξως βρίσκουμε για την ώρα πιο οικονομικά κατάλυματα για την περίοδο εκείνη στη Σκόπελο απ ότι στα Κύθηρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.414
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom