Χανιά

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Labrinik καλησπέρα, ούτε Σούδα (καλές ταβέρνες και στην Κάτω Σούδα έχει), ούτε κάτι Αγ. Μαρίνες, Σταλους, Πλατανιες κλπ. Εγώ μέχρι Καλαμάκι θα περιοριζόμουν, η στο κάτω κάτω πόλη των Χανιών! Το καλύτερο option από ένα βέρο Χανιώτη, γεννημένο πριν του Βαβουρη (τώρα δεν υπάρχει βέβαια) το φούρνο στην Θεοτοκοπούλου, είναι να πάτε προς την Nεα Χώρα, έχεις από τα ταβέρνες, καφενεία, φουρνάρικα στα πόδια σου! Χωρίς να παραλείψω την θάλασσα δίπλα στα πόδια σου, ελπίζω μόνο ο Βα@#$%ς να μην γεμίσει την παραλία με ξαπλώστρες! Λοιπόν έχουμε Νέα Χώρα (New Country για τσι ξενόγλωσσους), περιπατηχτη/ος σε 5' στο κέντρο της πόλης η στο λιμάνι στο Κολόμπο που λένε οι ντόπιοι! Από την Κισσάμου παίρνεις το λεωφορείο του ΚΤΕΛ για προορισμούς εκτός Χανίων, πάμε παρακάτω, επίσης από την Κισσάμου παλι το αστικό για Καλαμάκι, κλπ. Από την Σελίνου το αστικό για κέντρο (δεν το χρειάζεσαι το κέντρο ειναι 4-5' max από εκεί). Αν είσαι φέτες και γιάπης/σα πας στα μπητσομπαρα της Αγιας Μαρίνας. Εκει που θα ξαπλώνεις σε μπαμπού με υπό αλλεργικά μαξιλάρια, το νερό σε γυάλινο μπουκάλι, και τα ποτά με ομπρ€ελακι€, σημαι€κι€ και πυροτεχνιμ€α€α. Μετά αν δεν έχεις πράμα καλάμι να καβαλήσεις η ελικόπτερο, θα υποστείς το μαρτύριο του δρόμου της επιστροφής στην πόλη, του καλοκαιρινού μηνός των καλιτσουναδων, με σειρές αυτοκίνητων από την διασταύρωση του Γαλατά καμιά φορά και απο τον Γλάρο! Εγώ και με την δίκυκλο το @#$%^. Φέτος θα'ναι και χειρότερα γιατί δεν έχει γέφυρα ο Πλατανιάς λόγω των βροχοπτώσεων, και γίνεται ηδη, το γύρω γύρω όλοι! Γέφυρα μετά από 2-3 χρόνια! Όσο για φαράγγι αν έχεις σκέψεις, εγώ θα τ'φηνα για μελλοντικά bucket list (λίστα των επιθυμιών/του κουβά) μιας και δεν υπάρχουνε δρόμοι & μέχρι τον Αύγουστο δεν θα'χουνε φτιαχτεί! Ειναι μεγάλες οι ζημίες, χωρίς όμως να σε παρεμποδιζόσουν να απολαύσεις τις διακοπές σου στα Χανιά! Δεν θέλεις Χανιά;, Εχει και το Ρέθεμνος, ωραιότατο, γραφικότατο, έχει άλλο αέρα, αλλά και πριν το Ρέθεμνος, έχει Καλύβες, Αλμυριδα κλπ. Δεν σου λέω Γεωργιουπολη γιατι θα'ναι ολες οι φυλές του ....
Μωρέ συ ηντα λέεις τω κοπελιω για καλλιτσουναδες, λες και γατεουνε ή θαρρείς πως και κεινειναι δεν είναι καλλιτσουναδες οντε κατεβουνε?

Καλή επιλογή ο Σταλος Λαμπρινή μιας και έχετε επιλογές για κοντινές παραλίες στο 5 λεπτό με αμαξι και γρήγορη πρόσβαση στο ΒΟΑΚ για τις εξορμήσεις σας σε Ελαφονησι, φαλασαρνα κτλ. Το μόνο που θα σας λείψει εκεί συγκριτικά με τα Χανιά είναι η δυνατότητα να κατεβείτε χαλαρή βόλτα με τα πόδια στο λιμάνι και γύρω το απόγευμα βράδυ μιας και στο Σταλο και γύρω Υπάρχει μεν βραδυνή ζωή αλλά είναι κυρίως τουριστικά μέρη...Στο γειτονικό Πλατανιά θα βρείτε παρότι και εκεί τουριστικό μέρος κάποια λίγα μέρη που έχουν και αρκετούς Έλληνες. Αν το δωμάτιο σας είναι κοντά στο κεντρικό δρόμο ένα τεράστιο πλεονέκτημα είναι ότι θα είστε στη παραλία κυριολεκτικά σε 1 λεπτό περπάτημα. Προσοχή μονάχα αν μιλάμε για την αρχή αρχή του Σταλου μιας και εκεί η θάλασσα παρότι σχετικά ρηχή έχει πολύ επικίνδυνα ρεύματα όταν υπάρχει κυματισμός . όπως και να χει θα περάσετε τέλεια!
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.448
Καλό σου απόγευμα Labrinik. Όλη η ιστορία ξεκίνησε απο πλευράς μου σαν Χανιώτης για να αποφυγής την ταλαιπωρία του Αυγούστου στα Χανιά λόγω της πληθώρας επισκεπτών (εσωτερικών & εξωτερικών), τώρα που και το οδικό δίκτυο είναι χάλια!
Καλά στο ανάφερε ο arabicostas για τα ρεύματα στην παράλια του Σταλου. Για μένα η περιοχή Σταλος μέχρι την γέφυρα του Πλατανια=:( πλησιάζει το Φαληρακι της Ρόδου την δεκαετία του 80. Από κει που αρχίζει ο Σταλος, "μετά την κακιά στροφή" στις ξερες (γιατί έχει κάποια βράχια στην παραλία) η αμέσως μετά στην άμμο υπήρχε μια επιγραφή που έλεγε 'απαγορευται το κολύμπι' την θυμάμαι από μικρός που πηγαίναμε με το πάτερα μου στο χωρίο του παππού μου. Σαν ξαναγύρισα σε τούτο τον τόπο, πάνε σχεδόν 20 χρόνια δεν υπήρχε, ίσως να εξαφανίστηκε, πιστεύω και στα θαύματα, εκτός αν τα μάτια μου να μου πάιζαν παιγνίδια. Βέβαια τότες την δεκαετίες του 60 & 70, μόνο αλμυρίκια υπήρχαν & μανουσακια! Τωρα απο την κακιά στροφή μέχρι τον ποταμό του Πλατανια είναι γεμάτο ξαπλώστρες και μπητσομπαρα.

Για τα εισιτήρια εάν είναι αεροπορικά δεν πιστεύω καμμια μεταβολή, εκτός αν η Ryan ξαναρχίζει να πετάει απο Αθηνα, που το βλέπω όνειρο απατηλό. Η Αegean/Olympic μονοπωλεί με την Sky να προσπαθεί, αλλά που'ναι τα εισιτήρια των €20;
Ατμοπλοϊκά εαν είσαι με αυτοκίνητο ίσως βρεις το Αύγουστο καμιά προσφορά της ΑΝΕΚ για ημερήσιο ταξίδι! Τπτ άλλο! Ατμοπλοϊκά βρίσκεις αν δεν έχεις και πολλές απαιτήσεις, έστω και κατάστρωμα η αεροπορικού τυπου, δεν αλλάζουν οι τιμές. Αεροπορικά για τον Αύγουστο θα'ναι στα ύψη. Εαν είσαι απο Θεσ/κη είσαι ευλογημένη γιατί έχει και Ryan, προς το παρόν:)!

Ο Σταλος μακριά απο την παραλία, προς το εσωτερικό είναι όμορφος με καλές ταβέρνες στο πάνω χωριό, που'ναι ανοιχτές χειμώνα - καλοκαίρι, ενοοω προς το κέντρο του χωριού! Και στην διασταύρωση για πάνω Στάλο έχει άλλη μια κ$λη, με π$ρ$δοσι$κο ποιοτικό φ$γητο, αλλά γεμάτη με τουρίστες το καλοκαίρι.
Όσο για ΒΟΑΚ και πράσινα άλογα του συμφορουμιτη, τον συγχαίρω για την αισιοδοξία του, ντόπιος θα πρέπει να'ναι, η κανα ξενοδοχείο θα'χει εδώ, γιατί η κατάσταση αυτή την στιγμή είναι τραγική με τις βροχοπτώσεις. Προς στιγμή, παραμονές της αρχής της τουριστικής σεζόν λεωφορεία και φορτηγά δεν μπορούν να διαχύσουν την γέφυρα του Πλατάνια και θα γυρίζουν πίσω, στο Γαλατά για να μπουν στον ΒΟΑΚ! Ο οποίος μέχρι προχθές είχε κλείσει στον Σταλο λόγω κατολισθήσεων!
Γκουγλαρε, 'γέφυρα Πλατανια' , 'γέφυρα Κεριτη', 'γέφυρα Πατελαρι'. Ο νομός Χανίων έχει κοπεί στα δυο!
2 προκάτ στρατιωτικές γέφυρες τύπου Bailey θα καλύψουν τις κατεστραμμένες, μιας κατεύθυνσης ρυθμιζόμενης με φανάρια, ούτε φορτηγά ούτε λεωφορεία θα διασχίζουν την του Πλατάνια.
Καλό σου ταξίδι & διακοπές.
IMG-20190303-WA0002.jpg

Απογευματινή φώτο, εκει που ήταν καπoτε η γέφυρα του Πλατανια.
 

Labrinik

Member
Μηνύματα
19
Likes
11
Καλό σου απόγευμα Labrinik. Όλη η ιστορία ξεκίνησε απο πλευράς μου σαν Χανιώτης για να αποφυγής την ταλαιπωρία του Αυγούστου στα Χανιά λόγω της πληθώρας επισκεπτών (εσωτερικών & εξωτερικών), τώρα που και το οδικό δίκτυο είναι χάλια!
Καλά στο ανάφερε ο arabicostas για τα ρεύματα στην παράλια του Σταλου. Για μένα η περιοχή Σταλος μέχρι την γέφυρα του Πλατανια=:( πλησιάζει το Φαληρακι της Ρόδου την δεκαετία του 80. Από κει που αρχίζει ο Σταλος, "μετά την κακιά στροφή" στις ξερες (γιατί έχει κάποια βράχια στην παραλία) η αμέσως μετά στην άμμο υπήρχε μια επιγραφή που έλεγε 'απαγορευται το κολύμπι' την θυμάμαι από μικρός που πηγαίναμε με το πάτερα μου στο χωρίο του παππού μου. Σαν ξαναγύρισα σε τούτο τον τόπο, πάνε σχεδόν 20 χρόνια δεν υπήρχε, ίσως να εξαφανίστηκε, πιστεύω και στα θαύματα, εκτός αν τα μάτια μου να μου πάιζαν παιγνίδια. Βέβαια τότες την δεκαετίες του 60 & 70, μόνο αλμυρίκια υπήρχαν & μανουσακια! Τωρα απο την κακιά στροφή μέχρι τον ποταμό του Πλατανια είναι γεμάτο ξαπλώστρες και μπητσομπαρα.

Για τα εισιτήρια εάν είναι αεροπορικά δεν πιστεύω καμμια μεταβολή, εκτός αν η Ryan ξαναρχίζει να πετάει απο Αθηνα, που το βλέπω όνειρο απατηλό. Η Αegean/Olympic μονοπωλεί με την Sky να προσπαθεί, αλλά που'ναι τα εισιτήρια των €20;
Ατμοπλοϊκά εαν είσαι με αυτοκίνητο ίσως βρεις το Αύγουστο καμιά προσφορά της ΑΝΕΚ για ημερήσιο ταξίδι! Τπτ άλλο! Ατμοπλοϊκά βρίσκεις αν δεν έχεις και πολλές απαιτήσεις, έστω και κατάστρωμα η αεροπορικού τυπου, δεν αλλάζουν οι τιμές. Αεροπορικά για τον Αύγουστο θα'ναι στα ύψη. Εαν είσαι απο Θεσ/κη είσαι ευλογημένη γιατί έχει και Ryan, προς το παρόν:)!

Ο Σταλος μακριά απο την παραλία, προς το εσωτερικό είναι όμορφος με καλές ταβέρνες στο πάνω χωριό, που'ναι ανοιχτές χειμώνα - καλοκαίρι, ενοοω προς το κέντρο του χωριού! Και στην διασταύρωση για πάνω Στάλο έχει άλλη μια κ$λη, με π$ρ$δοσι$κο ποιοτικό φ$γητο, αλλά γεμάτη με τουρίστες το καλοκαίρι.
Όσο για ΒΟΑΚ και πράσινα άλογα του συμφορουμιτη, τον συγχαίρω για την αισιοδοξία του, ντόπιος θα πρέπει να'ναι, η κανα ξενοδοχείο θα'χει εδώ, γιατί η κατάσταση αυτή την στιγμή είναι τραγική με τις βροχοπτώσεις. Προς στιγμή, παραμονές της αρχής της τουριστικής σεζόν λεωφορεία και φορτηγά δεν μπορούν να διαχύσουν την γέφυρα του Πλατάνια και θα γυρίζουν πίσω, στο Γαλατά για να μπουν στον ΒΟΑΚ! Ο οποίος μέχρι προχθές είχε κλείσει στον Σταλο λόγω κατολισθήσεων!
Γκουγλαρε, 'γέφυρα Πλατανια' , 'γέφυρα Κεριτη', 'γέφυρα Πατελαρι'. Ο νομός Χανίων έχει κοπεί στα δυο!
2 προκάτ στρατιωτικές γέφυρες τύπου Bailey θα καλύψουν τις κατεστραμμένες, μιας κατεύθυνσης ρυθμιζόμενης με φανάρια, ούτε φορτηγά ούτε λεωφορεία θα διασχίζουν την του Πλατάνια.
Καλό σου ταξίδι & διακοπές. View attachment 264896
Απογευματινή φώτο, εκει που ήταν καπoτε η γέφυρα του Πλατανια.
Σε ευχαριστώ πολυ για ολα.. Ο καημός μου ειναι να δω ελαφονησι και μπαλο . Εύχομαι να πανε ολα καλα μέχρι τότε . Κ οσο για τις γέφυρες το ειδα δυστυχώς εκανε μεγαλο κακο .. Αλλα μπορεί να σκέφτομαι την ταλαιπωρία αλλα ανυπομονώ να δω την περιοχή σας με ανυπομονησία . Μέχρι να ξανα ερθω θα σας ρωτήσω παλι για τα μερη οταν θα ειμαι εκει γιατί τώρα δεν εχω ιδέα τι μου λετε . Χαχα
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.319
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Με το καλό να πας, σε περιμένω και στο Ηράκλειο ν ανεβούμε στον Ψηλορείτη
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.785
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Παιδιααααα. Ευχαριστώ για τα σχολια. Ψαχνω κάθε μερα σε κατι οικονομικό με κουζίνα. Τελικά ειδα ενα που ειναι στο λιμάνι της σουδας. Αξίζει η διαμονη εκει; ή θα ειναι μακριά ;γενικά μένουν εκει ταξιδιώτες για πολλές μέρες
Σουδα εμπορικο λιμανι, μακρια απο το κεντρο Χανιων και το λιμανι οπου γινονται ολα τα δρωμενα..μακρια απο παραλίες της δυτικης πλευρας .. κοντα μονο καλυβες-πλακα αλμυριδα..χωρις επιλογες πολλες για φαγητο κτλ...
 

Niki12

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Παιδιά καλησπέρα και από μένα!

Θα ήθελα να ρωτήσω τους Κρητικούς κυρίως αλλά και όποιον είχε την εμπειρία σχετικά με το parking στα Χανιά τέλη Ιουλίου. Για την ακρίβεια σκέφτομαι να κλείσω ένα διαμέρισμα σε αυτό το σημείο

https://www.google.gr/maps/place/Κελαϊδή+11,+Χανιά+731+36/@35.5128896,24.0157616,19z/data=!4m5!3m4!1s0x149c7d962ba249f7:0x965657086293b437!8m2!3d35.5129475!4d24.0163088?hl=el&authuser=0.

Είναι μεταξύ της Σκαλίδη και της Κυδωνίας στο ύψος των ΚΤΕΛ. Το μόνο που με προβληματίζει είναι το parking..Από τις απαντήσεις σας εξαρτάται! :p

Θα μπορούμε να βρούμε εύκολα εκεί κοντά;; Γιατί απ' ότι κατάλαβα η Σκαλίδη είναι κεντρική οδος.. Σε τι περίμετρο ας πούμε έχω πιθανότητα να βρω να παρκάρω; Επίσης είναι περιοχή που θα κολλάμε στην κίνηση όταν πηγαίνουμε προς τις παραλίες;
Αν όχι εκεί, τότε σε ποια περιοχή είναι καλά να κλείσω ώστε και να μπορώ να περπατήσω μέχρι την παλιά πόλη και το λιμάνι με τα πόδια αλλά και να μπορώ εύκολα να παρκάρω κοντά στο δωμάτιο (σε 500m απόσταση από το parking άντε κ λίγο παραπάνω μπορώ να συμβιβαστώ);;
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Παιδιά καλησπέρα και από μένα!

Θα ήθελα να ρωτήσω τους Κρητικούς κυρίως αλλά και όποιον είχε την εμπειρία σχετικά με το parking στα Χανιά τέλη Ιουλίου. Για την ακρίβεια σκέφτομαι να κλείσω ένα διαμέρισμα σε αυτό το σημείο

https://www.google.gr/maps/place/Κελαϊδή+11,+Χανιά+731+36/@35.5128896,24.0157616,19z/data=!4m5!3m4!1s0x149c7d962ba249f7:0x965657086293b437!8m2!3d35.5129475!4d24.0163088?hl=el&authuser=0.

Είναι μεταξύ της Σκαλίδη και της Κυδωνίας στο ύψος των ΚΤΕΛ. Το μόνο που με προβληματίζει είναι το parking..Από τις απαντήσεις σας εξαρτάται! :p

Θα μπορούμε να βρούμε εύκολα εκεί κοντά;; Γιατί απ' ότι κατάλαβα η Σκαλίδη είναι κεντρική οδος.. Σε τι περίμετρο ας πούμε έχω πιθανότητα να βρω να παρκάρω; Επίσης είναι περιοχή που θα κολλάμε στην κίνηση όταν πηγαίνουμε προς τις παραλίες;
Αν όχι εκεί, τότε σε ποια περιοχή είναι καλά να κλείσω ώστε και να μπορώ να περπατήσω μέχρι την παλιά πόλη και το λιμάνι με τα πόδια αλλά και να μπορώ εύκολα να παρκάρω κοντά στο δωμάτιο (σε 500m απόσταση από το parking άντε κ λίγο παραπάνω μπορώ να συμβιβαστώ);;
Ναι έχει κίνηση. Αν η ακτινα σας ειναι το 500 μετρα κουτσα στραβά θα βρείτε να παρκαρετε.
 

Niki12

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Ο ιδιοκτήτης πάντως ήταν κάθετος ότι θα δυσκολευτούμε πάρα πολύ και ότι θα βρίσκουμε parking στο χλμ και βάλε..Επίσης μου είπε ότι απαγορεύεται το parking εκεί κοντά..Οπότε μάλλον απορρίπτεται και τελικά δεν βρίσκω κάπου να κλείσω οικονομικά και με parking.. :(
Αν έχετε κάτι να προτείνετε θα σας ήμουν ευγνώμων!!
 
Last edited:

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.448
Καλημέρα σου, το φόρουμ το έχεις κιόλας καταλάβει ότι μεταξύ των άλλων και να βοηθάει & να μας κάνει να ονειρευόμαστε & να απολαμβάνουμε με τις ταξ. περιγραφές/ιστορίες αλλων. Το θέμα της διαμονής για τα Χανιά & 'εντός Χανίων' εχει ξανακαλυφθει και εγώ μόνο ίσως να το έχω απαντήσει το λιγότερο 2-3 φορές. Διάβασε τα προηγούμενα ποστ και θα μάθεις αρκετά. Εγώ δεν ασχολούμαι με τον τουρισμό ούτε ξενοδοχείο έχω, δλδ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ δεν κάνω!
Μην περιμένεις την απάντηση στο πιάτο να σερβιριστεί!
Για εντός Χανίων με παρκιγκ κοντινό η παραδιπλανο ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ , όπως έγραψες, από εδώ:
https://www.google.com/maps/@35.5117273,24.0181005,16.25z/data=!11m2!1m1!1e4
Ένα τετράγωνο απο Γιωργιακακηδων (δυτικα) μέχρι Πειραιώς (ανατολικα) με νότιο σύνορο την Κισσάμου. Δλδ στην περιοχη Νέα Χώρα και γύρω. Το άλλο είναι από Κύπρου (δυτικά) συμπεριλαμβανόμενης της διασταύρωσης Προφήτη Ηλια/Κ. Μητσοτάκη (ανατολικά) και νότιο οριο Παπαναστασίου/Εθνικής Αντιστάσεως. Βεβαια ειναι εκτός κέντρου, η απόσταση ιδιαίτερα του 1ου τετράγωνου καλύπτεται εύκολα με τα πόδια, και από το άλλο τετράγωνο είναι Χαλέπα-Λενταριανα. Τώρα το οικονομικό σου πλαφόν δεν το ξέρω, αλλα και τα ξενοδοχεία σε αυτές τις περιοχές ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΠΑΡΚΙΝΚ δεν έχουν, με την εξαίρεση 2-3. Σαν βρεις κανένα ενδιαφέρον ξανακανε καμμια ερώτηση. Απέφυγε την περιοχή που συμπεριλαμβάνεται Κυπρου/Νικηφορου Φωκα/Ακτη Μιαουλη, γιατί εκει είναι πολύ in και είναι γεμάτο μπαράκια & καφετέριες. Και γω το προτιμώ το δικό του παρκιγκ αλλά συνήθως παρκάρω τριγύρω.
 
Last edited:

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Κοιτάξτε για νέα χώρα. Είναι κοντα στα Χανιά, βολευει στο πλατανια και πάρκινγκ σίγουρα βρίσκεις
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Ο ιδιοκτήτης πάντως ήταν κάθετος ότι θα δυσκολευτούμε πάρα πολύ και ότι θα βρίσκουμε parking στο χλμ και βάλε..Επίσης μου είπε ότι απαγορεύεται το parking εκεί κοντά..Οπότε μάλλον απορρίπτεται και τελικά δεν βρίσκω κάπου να κλείσω οικονομικά και με parking.. :(
Αν έχετε κάτι να προτείνετε θα σας ήμουν ευγνώμων!!
Η περιοχή για το διαμέρισμα είναι μια χαρά και διπλα στο λιμάνι. Κουτσα στραβα θα έβρισκες πάρκινγκ γύρω και σίγουρα όχι στο χιλιόμετρο που σου είπε αλλά πολύ πιο κοντά. Πες του απλά ότι είναι Μπαραμπάκος ... (τοπική έκφραση κραξιματος)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.140
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom