Χαϊδελβέργη για ΣΚ;

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Καλησπέρα,

έψαξα αλλά δε βρήκα αντίστοιχο θέμα.
Στο τέλος του μήνα θα έχω μάλλον δύο μέρες ελεύθερες στη Φρανφούρτη και επειδή θεωρώ ότι δε θα προλάβω να δω τίποτα σε τόσο λίγο χρόνο σκέφτηκα να πάω Χαϊδελβέργη.
Κατά πρώτον πιστεύετε ότι είναι καλύτερα να πάω εκεί ή να μείνω Φρανκφούρτη και ό,τι προλάβω;
Κατά δεύτερον έχετε να προτείνετε κάτι που πρέπει οπωσδήποτε να δω ή να κάνω σε τόσο λίγο χρόνο;

Ευχαριστώ!:p
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα,

έψαξα αλλά δε βρήκα αντίστοιχο θέμα.
Στο τέλος του μήνα θα έχω μάλλον δύο μέρες ελεύθερες στη Φρανφούρτη και επειδή θεωρώ ότι δε θα προλάβω να δω τίποτα σε τόσο λίγο χρόνο σκέφτηκα να πάω Χαϊδελβέργη.
Κατά πρώτον πιστεύετε ότι είναι καλύτερα να πάω εκεί ή να μείνω Φρανκφούρτη και ό,τι προλάβω;
Κατά δεύτερον έχετε να προτείνετε κάτι που πρέπει οπωσδήποτε να δω ή να κάνω σε τόσο λίγο χρόνο;

Ευχαριστώ!:p
Προλαβαίνεις άνετα και τις 2 πόλεις. Στη Φρανκφούρτη ο χρόνος χρειάζεται μόνο για Μουσεία, κατά τα άλλα αν ακολουθήσεις το walking tour που προτείνει ο χάρτης του tourist information στο σταθμό, σε 5-6 ώρες το πολύ την έχεις δει.
Η Χαϊδελβέργη πάλι, θέλει μια μέρα...
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Προλαβαίνεις άνετα και τις 2 πόλεις. Στη Φρανκφούρτη ο χρόνος χρειάζεται μόνο για Μουσεία, κατά τα άλλα αν ακολουθήσεις το walking tour που προτείνει ο χάρτης του tourist information στο σταθμό, σε 5-6 ώρες το πολύ την έχεις δει.
Αν αξίζουν μόνο τα μουσεία τότε ίσως είναι καλύτερα να πάω Χαϊδελβέργη, να περπατήσω τουλάχιστον σε ένα ωραίο περιβάλλον.
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Δεν έχω πάει Χαϊδελβεργη, αλλά σίγουρα θα προτιμούσα να πάω σε αυτή γιατί είναι πιο μικρή και πολύ ατμοσφαιρική. Άλλωστε έχεις μόνο 2 μέρες γιατί να είσαι με την ψυχή στο στόμα;
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Προσωπικά για μένα δε τίθεται σύγκριση. Χαιδελβέργη με χίλια!!! Είναι πανέμορφη.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
oντως...Χαιδελβέργη με χίλια!!!
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Τέλεια, σας ευχαριστώ όλους! Κι εγώ για εκεί ψηνόμουν, αλλά επειδή δεν έχω δει τη Φρανκφούρτη έλεγα να ρωτήσω τη γνώμη σας.
Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που πρέπει να δω; Γιατί εγώ έλεγα να περιπλανηθώ λίγο στην πόλη κι όπου με βγάλει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τέλεια, σας ευχαριστώ όλους! Κι εγώ για εκεί ψηνόμουν, αλλά επειδή δεν έχω δει τη Φρανκφούρτη έλεγα να ρωτήσω τη γνώμη σας.
Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που πρέπει να δω; Γιατί εγώ έλεγα να περιπλανηθώ λίγο στην πόλη κι όπου με βγάλει.
Πήγαινε στο κάστρο. Πέρνα τη γέφυρα πάνω κάτω. Περπάτα στο μακρύτερο πεζόδρομο. Κάνε μια βόλτα στο Philosophenweg (αν το γράφω σωστά). Πήγαινε στο μουσείο των φυλακών του πανεπιστημίου. Πάρε το τελεφερίκ και ανέβα μέχρι το τέρμα, όπου υπάρχει ένα παρατηρητήριο που βλέπει σε όλη την περιοχή. Και αν ο καιρός είναι καλός, πάρε κι εσύ μια μπύρα και χαζολόγησε λίγο παρέα με τους φοιτητές, στα πάρκα δίπλα στο ποτάμι, κοντά στο νέο campus του πανεπιστημίου.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Πήγαινε στο κάστρο. Πέρνα τη γέφυρα πάνω κάτω. Περπάτα στο μακρύτερο πεζόδρομο. Κάνε μια βόλτα στο Philosophenweg (αν το γράφω σωστά). Πήγαινε στο μουσείο των φυλακών του πανεπιστημίου. Πάρε το τελεφερίκ και ανέβα μέχρι το τέρμα, όπου υπάρχει ένα παρατηρητήριο που βλέπει σε όλη την περιοχή. Και αν ο καιρός είναι καλός, πάρε κι εσύ μια μπύρα και χαζολόγησε λίγο παρέα με τους φοιτητές, στα πάρκα δίπλα στο ποτάμι, κοντά στο νέο campus του πανεπιστημίου.
Ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να προλάβω να τα κάνω όλα. Το σίγουρο είναι ότι μια μπύρα θα την πιω, ό,τι καιρό κι αν κάνει!
 

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
περού
Και γω συμφωνώ να πας. Γερμανοί φίλοι μας, μας πρότειναν να πάμε γιατί είναι από τις ωραιότερες γερμανικές πόλεις.Πήγαμε μονοήμερη εκδρομή στην Χαιδελβέργη και πραγματικά ήταν υπέροχη. Ανεβείτε με το τελεφερικ στο κάστρο γιατί με τα πόδια δεν το συζητώ. Με το κατέβασμα κάτι γίνεται.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.017
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom