Παλαιστίνη Χεβρώνα : η μαρτυρική πόλη της Παλαιστίνης

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Φενια, σε γνωριζω και με γνωριζεις, πανω κατω, ξερουμε τις διαφωνιες μας κ που συμφωνουμε. Γυρνωντας απο την Ιορδανια προχτες κι εχοντας μαθει απο την πλευρα των Ιορδανων την κατασταση, αρχισα να βλεπω με αλλο ματι την Παλαιστινη. Απλα δεν χωρα ο νους μου γιατι να γινεται ολο αυτο, γιατι να υπαρχει πολεμος σε μια τοσο ιερη περιοχη για όλο την πλανητη. Θα μου πεις για τα συμφεροντα, και τελικα αυτη ειναι η απαντηση. Λυπαμαι παρα πολυ, λυπαμαι κ για τους 2 λαους, οι μεν υποφερουν και οι δε πιστευω εχουν ποτιστει με μισος, δεν ξερω τι μπορει να αλλαξει αλλα μαλλον τιποτα δε θα αλλαξει ποτε. Το έχει η μοιρα της γης της επαγγελιας.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.287
( Banksy παρών πάντα στη σωστή πλευρά της ιστορίας , - το 42 δε το έγραψα εγώ)
Για το 42 δε... Πρέπει να είναι μια αναφορά στην απάντηση στο υπέρτατο ερωτημα για την ζωή , το σύμπαν, τα παντα η οποία εδωθη από το υπερτατο μηχάνημα, μετά από επτά εκατομμύρια χρόνια υπολογισμών.
Γιατί κανένας σας δεν βλέπει το μηδέν μετά το 42;
420
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το 2019 είχαμε την τύχη με τη συνταξιδιωτισσα
@underwater να περάσουμε στην άλλη όχθη, τη Δυτική, την μη αναγνωρισμένη από πολλούς, την επαναστατημένη, την ελεύθερη πολιορκημένη, την περήφανη.
Φενακι η ιστορία σου με μετέφερε σε εκείνο το ταξίδι, ένα από τα σημαντικότερα που έχω κάνει στη ζωή μου. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι τις τελευταίες μέρες το μυαλό μου είναι ούτως ή άλλως συνέχεια εκεί, παρακολουθώ τις εξελίξεις και δε διστάζω να εκφράσω τη γνώμη μου τόσο διαδικτυακά, όσο και δια ζώσης, παρότι ξέρω ότι δεν είναι η πλέον αρεστή.

Από τη μια ο ραγιαδισμός του Έλληνα που έχει την τάση να γλείφει πάντα τον ισχυρό, από την άλλη ο έντονος αντιμουσουλμανισμός που επικρατεί στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια (ειλικρινά γελάω με την προσπάθεια των συστημικών μέσων να ταυτίσουν το μέσο Παλαιστίνιο με ακραίες μουσουλμανικές ομάδες, ενώ η Παλαιστίνη έχει υπάρξει ένα μέρος που έχω νιώσει απόλυτα ασφαλής, που δεν αισθάνθηκα παραβίαση, που είδα γραφεία φεμινιστικής οργάνωσης δυο βήματα από το χόστελ μας).

Σε ένα πράγμα μόνο θέλω να σε διορθώσω: δε σταθήκαμε τυχερές που βρεθήκαμε στη Δυτική Όχθη. Η τύχη και το προνόμιό μας περιορίζονται στο ότι είχαμε την οικονομική δυνατότητα να ταξιδέψουμε σε εκείνα τα μέρη και στο ότι το ελληνικό διαβατήριό μας δε μας απαγόρευε την έλευση σε καμία από τις δύο πλευρές. Τα υπόλοιπα ήταν καθαρά επιλογή. Άλλοι επιλέγουν να πηγαίνουν στο Τελ Αβίβ και να πίνουν μοχίτο στην παραλία, άλλοι να κάνουν θρησκευτικό τουρισμό στην Ιερουσαλήμ, άλλοι να στηρίζουν το gay pride της "μοναδικής δημοκρατίας στη Μέση Ανατολή", η οποία στηρίζει μεν το δικαίωμα στην ελεύθερη σεξουαλική έκφραση, αλλά έχει ένα ζητηματάκι με το δικαίωμα στην ανθρώπινη ζωή.

Εμείς επιλέξαμε να δούμε όσα τα δυτικά ΜΜΕ πασχίζουν λυσσαλέα να μείνουν κρυφά, όχι επειδή είμαστε γαμάτες, αλλά επειδή έχουμε μια basic λογική και κοινωνική συνείδηση.

Τα πράγματα σίγουρα δεν είναι άσπρο ή μαύρο και εννοείται έχουν γίνει πολλές φρικαλεότητες εναντίον των Ισραηλινών τις τελευταίες μέρες. Είναι όμως τόσο ειρωνικό τα ίδια και χειρότερα να γίνονται επί μονίμου βάσεως από το Ισραήλ εναντίον των Παλαιστινίων, οι οποίοι μετρούσαν ήδη εκατοντάδες νεκρούς αμάχους φέτος πριν αρχίσουν οι εχθροπραξίες και για την Ελλάδα που τώρα "stands with Israel" να είναι απλά Πέμπτη. Κάποια στιγμή ας σταματήσει η υποκρισία, μακαρι το κείμενό σου να υπήρξε η αφορμή να ευαισθητοποιηθεί έστω ένας άνθρωπος.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Φενια, σε γνωριζω και με γνωριζεις, πανω κατω, ξερουμε τις διαφωνιες μας κ που συμφωνουμε. Γυρνωντας απο την Ιορδανια προχτες κι εχοντας μαθει απο την πλευρα των Ιορδανων την κατασταση, αρχισα να βλεπω με αλλο ματι την Παλαιστινη.
Βικτώρια με όλο το σεβασμό, παρότι χαίρομαι πολύ που οι συγκεκριμένες συζητήσεις που έκανες σε βοήθησαν να δεις το ζήτημα πιο σφαιρικά, θα ήθελα να πω ότι δε χρειάζεται να ταξιδέψει κανείς σε αραβικά κράτη για να λάβει έγκυρη ενημέρωση. Αν ήταν έτσι ο περισσότερος κόσμος θα έμενε στην πλάνη για διάφορα ζητήματα.

Ας διαβάζουμε κείμενα από διάφορες πηγές, ας ενημερωνόμαστε όσοι μιλάμε ξένες γλώσσες και από μη ελληνόφωνα ΜΜΕ (είναι γνωστή η χαμηλή θέση της Ελλάδος στον τομέα της ελευθεροτυπίας), ας ακούμε ανθρώπους που τα έχουν δει εκ των έσω κι ας διαφωνούμε ιδεολογικά μαζί τους σε κάποια ζητήματα, ας ξεκολλήσουμε από τον ΣΚΑΪ. Η πληροφορία υπάρχει εκεί έξω, αρκεί να είμαστε ανοιχτοί στο να τη δεχτούμε.
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Όλως τυχαίως σήμερα είχα ταυτοχρόνως στη δουλειά μου έναν Ρώσο πρόσφατο πολιτικό πρόσφυγα, δυο ζευγάρια Ισραηλινών που δε τολμούν να γυρίσουν πίσω (και οι πτήσεις είναι πανάκριβες διότι ζητάνε και λεφτά για να επιστρατευτείς) και ένα ζευγάρι Ιρανών μεταναστών που έφυγαν γιατί δεν άντεχαν το καθεστώς. Έβλεπα τα παιδιά τους να παίζουν όμορφα. Αυτά τα αγνά πλάσματα δε φταίνε σε τίποτα, κι όμως οι άμαχοι είναι που την πληρώνουν πάντα. Οι άμαχοι, οι φτωχοί, οι άτυχοι, οι αδύναμοι.
«Να σκοτώνονται οι λαοί για του αφέντη το φαΐ».
Τα εγκλήματα των Ισραηλινών εδώ και εβδομήντα χρόνια δε τα έκαναν οι άμαχοι βέβαια. Ούτε για τη Χαμάς ευθύνεται ο μέσος Παλαιστίνιος. Τη Χαμάς την πυροδότησε η στάση των Ισραηλινών και τα διαρκή χτυπήματα. Θυμάμαι από 4 ετών να ακούω για χτυπήματα στη «Λωρίδα της Γάζας» και από παιδάκι έκανα εικόνα μια ματωμένη Γάζα και παιδάκια της ηλικίας μου, βρώμικα και φοβισμένα να τρέχουν αλλόφρονα.
Οχι, η αλήθεια δεν είναι καθόλου στη μέση όσον αφορά τις κυβερνήσεις. Η αλήθεια είναι στη μέση μόνο όσον αφορά τον άνθρωπο.
Ευχαριστώ τη φιλη μου @underwater που τα λέει πάντα πολύ καλύτερα από μένα και δε κουράζεται ποτέ. Εμένα με έχει λίγο ξενερώσει η αμάθεια και η απολιτίκ σκοπιά με εσάνς δεξιάς.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.287
άλλοι να στηρίζουν το gay pride της "μοναδικής δημοκρατίας στη Μέση Ανατολή", η οποία στηρίζει μεν το δικαίωμα στην ελεύθερη σεξουαλική έκφραση, αλλά έχει ένα ζητηματάκι με το δικαίωμα στην ανθρώπινη ζωή.
Ενώ στην ευρύτερη περιοχή που δεν έχουν ζητηματάκια με την ανθρωπινή ζωή και αξιοπρέπεια, αρέσκονται ακόμα να τους κρεμάνε η να τους απαγχονίζουν παραδειγματικά αφού πρώτα τους βασανίσουν τους φυλακίσουν και τους ξεφτιλίσουν δημόσια.
Ασήμαντο γεγονός βέβαια θα μου πεις, αφού έχει να κάνει με μειονότητα. Τι να μας νοιάξει εμάς του ραγιαδοποιημενους Έλληνες, χεστήκαμε. Σήμερα είναι Παρασκευή.

Τα παραπάνω είναι μια παρένθεση που άνοιξε και κλείνει (με αφορμή το gay pride που άστοχα ανέφερες) για να τονίσει ότι οι άνθρωποι βλέπουν με διαφορετικό τρόπο τα δρώμενα.
Eίμαστε σε ταξιδιώτικο φόρουμ και αυτή η ιστορία έχει καταλήξει σε θρησκοσεξουαλικογαιοπολιτικη, (εσκεμμένα η μη) κάνοντας ορισμένα άτομα από εμάς να αισθάνονται άβολα, μην έχοντα ευφράδεια λόγου να περιγράψουν τα συναισθήματα τους για την όλη κατάσταση και να απαντήσουν.
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ενώ στην ευρύτερη περιοχή που δεν έχουν ζητηματάκια με την ανθρωπινή ζωή και αξιοπρέπεια, αρέσκονται ακόμα να τους κρεμάνε η να τους απαγχονίζουν παραδειγματικά αφού πρώτα τους βασανίσουν τους φυλακίσουν και τους ξεφτιλίσουν δημόσια.
Ασήμαντο γεγονός βέβαια θα μου πεις, αφού έχει να κάνει με μειονότητα. Τι να μας νοιάξει εμάς του ραγιαδοποιημενους Έλληνες, χεστήκαμε. Σήμερα είναι Παρασκευή.

Τα παραπάνω είναι μια παρένθεση που άνοιξε και κλείνει (με αφορμή το gay pride που άστοχα ανέφερες) για να τονίσει ότι οι άνθρωποι βλέπουν με διαφορετικό τρόπο τα δρώμενα.
Eίμαστε σε ταξιδιώτικο φόρουμ και αυτή η ιστορία έχει καταλήξει σε θρησκοσεξουαλικογαιοπολιτικη, (εσκεμμένα η μη) κάνοντας ορισμένα άτομα από εμάς να αισθάνονται άβολα, μην έχοντα ευφράδεια λόγου να περιγράψουν τα συναισθήματα τους για την όλη κατάσταση και να απαντήσουν.
Η στάση και η στήριξή μου προς όλες τις μειονότητες όπως αναφέρεις είναι γνωστή σε όσα μέλη μπορεί να έχουν παρακολουθήσει έστω και λίγο την πορεία μου σε αυτό το φόρουμ τα τελευταία 12-13 χρόνια που συμμετέχω. Βάσει αυτής της πορείας και του τρόπου που έχω απαντήσει σε διάφορα μέλη με ομοφοβικές, τρανσφοβικες, ρατσιστικές, σεξιστικές απόψεις οι αιχμές που αφήνεις για το άτομό μου είναι στην καλύτερη περίπτωση απλά χυδαίες.

Ένα κράτος που σφάζει κατ' εξακολούθηση, λεηλατεί, παραβιάζει το διεθνές δίκαιο, εποικεί παράνομα και δε σέβεται την ανθρώπινη ζωή είναι το λιγότερο γελοίο να το παίζει φιλελεύθερο και ανοιχτό και όσοι Δυτικοί στηρίζουν το συγκεκριμένο gay pride από τα τόσα που γίνονται ανά τον κόσμο είναι στην καλύτερη υποκριτές.

Η συσχέτιση πάλι που κάνεις των Παλαιστινίων συγκεκριμένα με ακραίες μουσουλμανικές ομάδες είναι εξόχως παραπλανητική. Αυτά.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.287
Η στάση και η στήριξή μου προς όλες τις μειονότητες όπως αναφέρεις είναι γνωστή σε όσα μέλη μπορεί να έχουν παρακολουθήσει έστω και λίγο την πορεία μου σε αυτό το φόρουμ τα τελευταία 12-13 χρόνια που συμμετέχω. Βάσει αυτής της πορείας και του τρόπου που έχω απαντήσει σε διάφορα μέλη με ομοφοβικές, τρανσφοβικες, ρατσιστικές, σεξιστικές απόψεις οι αιχμές που αφήνεις για το άτομό μου είναι στην καλύτερη περίπτωση απλά χυδαίες.

Ένα κράτος που σφάζει κατ' εξακολούθηση, λεηλατεί, παραβιάζει το διεθνές δίκαιο, εποικεί παράνομα και δε σέβεται την ανθρώπινη ζωή είναι το λιγότερο γελοίο να το παίζει φιλελεύθερο και ανοιχτό και όσοι Δυτικοί στηρίζουν το συγκεκριμένο gay pride από τα τόσα που γίνονται ανά τον κόσμο είναι στην καλύτερη υποκριτές.

Η συσχέτιση πάλι που κάνεις των Παλαιστινίων συγκεκριμένα με ακραίες μουσουλμανικές ομάδες είναι εξόχως παραπλανητική. Αυτά.
Δεν έχω αναφέρει πουθενά την λέξη Παλαιστίνιοι ούτε έχω κάνει κάποια συσχέτιση με τον συγκεκριμένο λαό που σέβομαι και εκτιμώ. Η αναφορά μου έχει να κάνει με τις γύρω μουσουλμανικές χώρες (ίσως θα έπρεπε να το ξεκαθαρίσω και είναι δικό μου το λάθος). Το να βάλεις το gay pride σαν παράδειγμα είναι το λιγότερο λαϊκιστικό.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.287
ρε σὐ δεν ηθελα να σας προσβάλλω, σου ζητώ συγγνώμη, σβήνοντας τα παραπάνω.
Το έχουν κάνει στο παρελθόν ανελλιπώς και συνεχίζουν να το κάνουν άλλοι σαμφορουμιτες, μην δίνεις σημασία.
Λέγοντας τα παραπάνω ήθελα να πω πως κάλο είναι να κρατάμε ορισμένες ομάδες έξω στα σχόλια μας γιατί αυτοί οι άνθρωποι περάσανε και περνάνε πολλά και που η χεβρωνα η η οποιαδήποτε χεβρωνα μοιάζει με τον προσωπικό τους γολγοθά. Άρα λίγη προσοχή και ευαισθητοποίηση ως προς τα παραδείγματα και τις αναφορές, από συναισθηματική κυρίως άποψη.
Και δεν είχα καμιά διάθεση να προσβάλω την αγαπητή συμφορουμιτησα ούτε φυσικά να προβώ σε συστάσεις για το άτομο σου.
Αυτά.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Το έχουν κάνει στο παρελθόν ανελλιπώς και συνεχίζουν να το κάνουν άλλοι σαμφορουμιτες, μην δίνεις σημασία.
Λέγοντας τα παραπάνω ήθελα να πω πως κάλο είναι να κρατάμε ορισμένες ομάδες έξω στα σχόλια μας γιατί αυτοί οι άνθρωποι περάσανε και περνάνε πολλά και που η χεβρωνα η η οποιαδήποτε χεβρωνα μοιάζει με τον προσωπικό τους γολγοθά. Άρα λίγη προσοχή και ευαισθητοποίηση ως προς τα παραδείγματα και τις αναφορές, από συναισθηματική κυρίως άποψη.
Και δεν είχα καμιά διάθεση να προσβάλω την αγαπητή συμφορουμιτησα ούτε φυσικά να προβώ σε συστάσεις για το άτομο σου.
Αυτά.
Κανένας -νοήμων- άνθρωπος δεν αρνείται ότι η συγκεκριμένη ομάδα έχει υποστεί τα πάνδεινα ανά τους αιώνες, και ακόμα υφίσταται. Η συμφορουμιτισσα όμως είπε κάτι άλλο , το οποίο δε σου κατέστη σαφές. Και για τις Χεβρωνες και τους Γολγοθάδες τους βγαίνουμε και διαδηλώνουμε και θα εξακολουθήσουμε να το κάνουμε, ώσπου να γίνει συλλογικό. Κι αργεί αυτή η μέρα δυστυχώς, όσο η ραγιαδοσυνη που ανέφερε η συμφορουμιτισσα βασιλεύει ακόμα, με δημάρχους που στηρίζουν τη χειροδικία κι επευφημούνται για τα ομοφοβικά τους παραληρήματα.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.287
Κανένας -νοήμων- άνθρωπος δεν αρνείται ότι η συγκεκριμένη ομάδα έχει υποστεί τα πάνδεινα ανά τους αιώνες, και ακόμα υφίσταται. Η συμφορουμιτισσα όμως είπε κάτι άλλο , το οποίο δε σου κατέστη σαφές. Και για τις Χεβρωνες και τους Γολγοθάδες τους βγαίνουμε και διαδηλώνουμε και θα εξακολουθήσουμε να το κάνουμε, ώσπου να γίνει συλλογικό. Κι αργεί αυτή η μέρα δυστυχώς, όσο η ραγιαδοσυνη που ανέφερε η συμφορουμιτισσα βασιλεύει ακόμα, με δημάρχους που στηρίζουν τη χειροδικία κι επευφημούνται για τα ομοφοβικά τους παραληρήματα.

Ξέρω πολύ καλά να διαβάζω και να ερμηνεύω τα γραφόμενα κάποιου.
Έθεσε σαν παράδειγμα την στήριξη των Ισραηλιτών στην εκεί γκεί κοινότητα.
Αυτό όμως είναι επίτευγμα της εκεί ομοφυλόφιλης κοινωνίας έναντι στο κατεστημένο των Ισραηλιτών. Αυτό δεν τους το χάρισε καμία ισραηλινή κυβέρνηση. Το απέκτησαν με κόπο. Είναι ΕΠΙΤΕΥΓΜΑ της μειονότητας να γίνει αποδεκτή και σεβαστή από τον κόσμο και τις κυβερνήσεις τους.
Πήρε χρόνια.
Όλο αυτό είναι εσωτερική υπόθεση μεταξύ της μειονότητας, της ισραηλινής κοινωνίας και του ίδιου του κράτους. Δεν μπορεί να δοθεί σαν παράδειγμα.

Η κυβέρνηση αναγκάστηκε να στηρίξει τους ομοφυλόφιλους, δεν το έκανε επειδή ξύπνησε ένα ωραίο πρωί και είπε άντε να πάμε στην γιορτή τους να τους δούμε να χορεύουν και να διασκεδάζουν.
Η κοινότητα πολέμησε με τον δικό της τρόπο και απέκτησε πολλά από τα δικαιώματα της.
Αυτό θέλω να πω. Αναγκάζονται να στηρίξουν την κοινότητα, η οποία από την μεριά της φέρνει πολλά χρήματα στη χώρα κατά την περίοδο του φεστιβάλ και όχι μονό, από τους γκέι επισκέπτες, που αρέσκονται να πίνουν μοχιτο σε μια ασφαλή περιοχή κοντά στη θάλασσα στη μέση της κόλασης. Τα χρήματα και οι ψήφοι αρέσουν στις κυβερνήσεις.

Δεν το δέχομαι όμως σαν παράδειγμα για το συγκεκριμένο γεγονός.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
Δεν υποστηρίζω τον πόλεμο τον φανατισμό και την βια σε καμιά μορφή και σε κανένα επίπεδο.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Βικτώρια με όλο το σεβασμό, παρότι χαίρομαι πολύ που οι συγκεκριμένες συζητήσεις που έκανες σε βοήθησαν να δεις το ζήτημα πιο σφαιρικά, θα ήθελα να πω ότι δε χρειάζεται να ταξιδέψει κανείς σε αραβικά κράτη για να λάβει έγκυρη ενημέρωση. Αν ήταν έτσι ο περισσότερος κόσμος θα έμενε στην πλάνη για διάφορα ζητήματα.

Ας διαβάζουμε κείμενα από διάφορες πηγές, ας ενημερωνόμαστε όσοι μιλάμε ξένες γλώσσες και από μη ελληνόφωνα ΜΜΕ (είναι γνωστή η χαμηλή θέση της Ελλάδος στον τομέα της ελευθεροτυπίας), ας ακούμε ανθρώπους που τα έχουν δει εκ των έσω κι ας διαφωνούμε ιδεολογικά μαζί τους σε κάποια ζητήματα, ας ξεκολλήσουμε από τον ΣΚΑΪ. Η πληροφορία υπάρχει εκεί έξω, αρκεί να είμαστε ανοιχτοί στο να τη δεχτούμε.
Δικιο έχεις, απλα δεν εχω ασχοληθει με το ζητημα, οπως με παρα πολλά πολιτικα κλπ ζητηματα. Και στενοχωριεμαι και δεν πιστεύω ότι το να γνωριζω κατι βοηθαει. Απλα εγω στενοχωριεμαι ,εμεις τελος παντων και τιποτα δεν αλλαζει. Σε όλα όχι μονο σε αυτο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.848
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom