Χειμερινες διακοπές στην Ελλαδα

georgialim

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΑΘΗΝΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΤΟΥΠΑΪ
Η αποφαση παρθηκε παιδια :) Δημητσανα και Εν Δημητσανη. Αφου οπως φενετε χιονι δεν θα δουμε τουλαχιστο να εχουμε να δουμε πολλα αλλα :) τελικα θα νοικιασουμε αυτοκινητο.

και τωρα? τι μπορει να κανει καποιος στη Δημητσανα??
 
Last edited by a moderator:

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
και τωρα? τι μπορει να κανει καποιος στη Δημητσανα??
Εκδρομες στη φυση, μεσα στο ελατοδασος, βολτα στο χιονοδρομικο, επισκεψη στην Στεμνιτσα, στην Καρυταινα, στα Λαγκαδια, στην Βυτινα για φαγητο στα κοκκινα πυθαρια και το απογευμα θα αραζετε το 3 λαλουν για καφε, φοβερα γλυκα και ποτο.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Και όχι μόνο rafting στο λούσιο ποταμό, επίσκεψη στην εκπληκτικη μόνη φιλοσόφου αλλά και στο μουσείο υδροκινησης στη δημητσανα. Ακόμη εκδρομή στο ιστορικό Λιμποβισι χωριό του Κολοκοτρώνη

Απλά να διορθώσω ότι η μόνη που έχει εκπληκτική θέα είναι η μόνη Προδρομου
 
Last edited by a moderator:

johnvou

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Η αποφαση παρθηκε παιδια :) Δημητσανα και Εν Δημητσανη. Αφου οπως φενετε χιονι δεν θα δουμε τουλαχιστο να εχουμε να δουμε πολλα αλλα :) τελικα θα νοικιασουμε αυτοκινητο.
Μία πρόταση και απο εμένα κάθως πέρυσι τον Μάρτιο επισκεφτήκαμε την Ορεινή Αρκαδία για 3 ημέρες(τελικά ήταν λίγες). Ήμασταν και εμείς ανάμεσα στο Εν Δημητσανη και σε έναν ξενώνα στην γραφικότατη Στεμνίτσα. Τελικά επιλεξαμε τον ξενωνα της κ.Νένας στην Στεμνιτσα ( http://www.tripadvisor.com.gr/Hotel...use-Stemnitsa_Arkadia_Region_Peloponnese.html ). Μία εκπληκτική θέα απο το μπαλκόνι του καθε δωματιου μεσα στη φυση και στο πρασινο με πεντανοστιμο σπιτικο πρωινο καθε μερα, ολα απο τα χερακια της και με σπιτικες μαρμελαδες και πιτες. Καθε μερα μας προτεινε εξορμησεις και διαδρομες οπως και ταβερνες για φαγητο. Βεβαια το χωριο δεν εχει πολλες επιλογες (το γυρισαμε με τα ποδια) αλλα αν εχετε αυτοκινητο σας το προτεινω ανεπιφυλακτα καθως η Δημητσανα απεχει 10-15 λεπτα με το αυτοκινητο. Οσο για τις δραστηριοτητες καναμε οτι προτεινουν και τα υπολοιπα παιδια. Για φαγητο να πατε οπωσδηποτε στο χωριο Παναγία το οποιο εχει μονο μια ταβερνα (δε θυμαμαι πως την λενε αλλα ειναι μια στην εισοδο του χωριου) με εκπληκτικο κυνηγι και κρασι.

Οτι και να επιλεξετε καλα να περασετε!! :)
 

gnrfreak

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
Γεια σας. Η κοπέλα μου είναι από χώρα της Λατ. Αμερικής και δεν έχει δει ποτέ της χιόνια, έτσι σχεδιάζω ένα ταξιδάκι Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά, αρχικά μία εβδομάδα Θεσσαλονίκη και από εκεί σε κάποιο μέρος με βουνό, χιόνια, φύση για 5 ημέρες κτλ. Κάποιος φίλος μου πρότεινε το Βέρμιο ως δημοφιλή προορισμό αλλά θα ήθελα και τις γνώμες σας.
Θα μπορούσατε να μου προτείνετε μέρη;
Ευχαριστώ
 

desbio

Member
Μηνύματα
50
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΑΓΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Παλιός Άγιος Αθανάσιος για να μείνεις και Βόρας (Καϊμάκτσαλαν) για σκι! Είναι περίπου δύο ώρες από τη Θεσσαλονίκη και συνήθως έχει χιόνι από τον Οκτώβριο! Προ capital controls είχε μεγάλη ζήτηση και σε περιόδους εορτών έπρεπε να κλείσεις πολύ νωρίτερα για να βρεις δωμάτια. Επίσης, πολύ κοντά σε αυτό το χιονοδρομικό είναι η Έδεσσα, που βρίσκεται σε απόσταση μίας ώρας από τη Θεσσαλονίκη (70Km) και είναι όμορφη πόλη, χτισμένη ψηλά με πολλά νερά! Από την άλλη μεριά του χιονοδρομικού έχει και τα Λουτρά του Πόζαρ, επίσης μια περιοχή με πολύ φυσική ομορφιά.
To Βέρμιο που σου πρότειναν βρίσκεται πολύ κοντά στην Έδεσσα: στους πρόποδές του βρίσκεται η Βέροια και η Νάουσα και το χιονοδρομικό είναι το Σέλι και το 3-5 Πηγάδια. Βρίσκονται πιο κοντά από το Καϊμάκτσαλαν. Πριν γίνει το χιονοδρομικό του Καϊμάκτσαλαν, όλοι η Βόρεια Ελλάδα πήγαινε στα δύο τελευταια χιονοδρομικά.
Λίγο πιο μακρυά από τα προηγούμενα χιονοδρομικά βρίσκεται το Φαλακρό στο νομό Δράμας.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Το πιθανότερο είναι να έχει χιόνια στο Βόρα παρά στο Σέλι ή στα 3-5 Πηγάδια. Πολλά χιόνια πέφτουν και στη Βασιλίτσα (Γρεβενά), αλλά είναι πιο μακριά.
 

gnrfreak

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
Το πιθανότερο είναι να έχει χιόνια στο Βόρα παρά στο Σέλι ή στα 3-5 Πηγάδια. Πολλά χιόνια πέφτουν και στη Βασιλίτσα (Γρεβενά), αλλά είναι πιο μακριά.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Αν και έβαλα τίτλο για Μακεδονία, με βάση την Αθήνα που θα μπορούσα να την πάω; Δν έχω γυρίσει ιδιαίτερα τους χειμωνιάτικους προορισμούς της Ελλάδας και από αυτούς δεν έχω έντονες μνήμες.
Αφού το καλοκαίρι πήρε μία γεύση από ό,τι πιο δημοφιλές - και τουριστικό βέβαια - έχει να προσφέρει το ελληνικό καλοκαίρι (Σαντορίνη, Μύκονο, Φολέγανδρο), θα ήθελα να επιλέξω κάτι ιδιαίτερο και για τα χριστούγεννα, αν και όχι απαραίτητα δημοφιλές.
Ιδανικά ένα όμορφο, χιονισμένο χωριό με πολλή φύση. Μήπως προς το Πήλιο;
Ευχαριστώ για τις συμβουλές!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Φίλε μας έχεις μπερδέψει ... τι ακριβώς θέλεις ;; Χιόνια σε συνδυασμό με ένα καλό χειμερινό προορισμό σε Μακεδονία ή κοντά στην Αθήνα ή οπουδήποτε;;
Για τα χιόνια πας με πιθανότητες γιατί κανείς δεν ξέρει από τώρα αν θα έχει, που θα έχει και πόσο θα έχει;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Υπέροχο μέρος όταν χιονίζει είναι η Ορεινή Ναυπακτία. Απίστευτα τοπία, έχει μεν τουρισμό και ωραίους ξενώνες αλλά δεν έχει αλωθεί από επισκέπτες και αν εκτός από σαββατοκύριακο, κάτσεις και Δευτέρα, Τρίτη είσαι σχεδόν μόνος και απολαμβάνεις ανόθευτη φύση με ελάχιστο κόσμο. Μόνη δυσκολία οι ελάχιστες ταβερνούλες που μένουν ανοιχτές καθημερινές. Ο τόπος αν ζητάς επαφή με τη φύση, χωρίς όμως κοσμοπολιτισμούς και πολυτέλειες, είναι μοναδικός.

DSC02868.JPG


DSC02872.JPG



Οι φωτογραφίες έχουν τραβηχτεί Μάρτιο....είχε πολύ χιόνι εκείνη τη χρονιά
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Παιδιά καλημέρα. Εγώ έχω κλείσει για Πήλιο τον Δεκέμβριο... Αλλα δεν ξέρω κάτι με σταματαει στο θέμα χιονιού.. πιστεύω και διαβάζω ότι δεν είναι και το πρώτο μέρος για χιονια όπως επίσης δεν διάβασα και καλα λόγια για το χιονοδρομικό του... Θέλουμε χιόνι αν είναι εφικτό εκείνη την εποχή φυσικά.. Αλλα ο φετινός χειμώνας για έτσι μας πάει... Οπότε θέλουμε χιόνι να είναι γραφικά αλλα να έχει και το κλίμα των Χριστουγέννων... Κοιτάμε για 3-5 πηγαδια η Ελατοχωρι.. Αξίζει? Πέρυσι πηγαμε Ελατη και ήταν ενα όνειρο... Εχει κάτι αξιόλογο με την Ελατη? Ευχαριστούμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.615
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom