Χειμερινες διακοπές στην Ελλαδα

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Χιόνια στο Ελατοχώρι θα βρεις σίγουρα, το θέμα είναι αν θα βρεις πράγματα να κάνεις μιας και ο οικισμος του Παλαιου Ελατοχωρίου θέλει λίγη ακόμη δουλίτσα για να μπορείς άνετα να περάσεις από 3 ημέρες και άνω χωρις να βαρεθείς (σε περιπτώσεις που δεν κάνεις σκι).. Μιλώ για χειμώνα που έχει χιόνι και θεωρητικά είσαι πιο περιορισμένος. Θεωρώ πως είναι από τα πολύ γραφικά, αυθεντικά και μαγευτικά χωριά της Βορείου Ελλάδος! Καθαρά προσωπική μου άποψη και ισως ελάχιστα αντικειμενική μιας και πηγαίνω μια φορά το χρόνο (τουλάχιστον) από 0 ετών!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Χιόνια στο Ελατοχώρι θα βρεις σίγουρα, το θέμα είναι αν θα βρεις πράγματα να κάνεις μιας και ο οικισμος του Παλαιου Ελατοχωρίου θέλει λίγη ακόμη δουλίτσα για να μπορείς άνετα να περάσεις από 3 ημέρες και άνω χωρις να βαρεθείς (σε περιπτώσεις που δεν κάνεις σκι).. Μιλώ για χειμώνα που έχει χιόνι και θεωρητικά είσαι πιο περιορισμένος. Θεωρώ πως είναι από τα πολύ γραφικά, αυθεντικά και μαγευτικά χωριά της Βορείου Ελλάδος! Καθαρά προσωπική μου άποψη και ισως ελάχιστα αντικειμενική μιας και πηγαίνω μια φορά το χρόνο (τουλάχιστον) από 0 ετών!
Καλησπερα.Οταν εννοεις πως δεν θα εχω πραγματα τι εννοεις?Εμεις να σου πω την αληθεια δεν κανουν σκι.Λεγαμε φετος για πρωτη φορα να καναμε snowmobile και μετα κλασικα να γυρίσουμε κανα μερος να φαμε στις ταβερνες μας και να πιουμε τιποτα σε κανα χαλαρο μερος..Δεν τα εχει αυτα?Γιατι και στην Ελατη ενα δρομάκι ηταν και τα ειχε ολα μαζεμενα...
 

gnrfreak

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
Παιδιά, γεια σας! Διάβασα στο παρόν thread για την ορεινή Αρκαδία και παρόλο που δεν φαίνεται να προσφέρει την έντονη ζωή, ας πούμε, της Αράχωβας, κατάλαβα ότι έχει τα εχέγγυα να κρατήσει το ενδιαφέρον ενός πιο νέου σε ηλικία επισκέπτη σε υψηλά επίπεδα (πολλά χωριά για επίσκεψη, πλούσια, πιοκιλόμορφη φύση...). Αναρωτιέμαι αν ισχύει το ίδιο και για το χωριό Παλιός Άγιος Αθανάσιος στο βορρά; Όπως πόσταρα παραπάνω, πρόκειται για ξενάγηση ατόμου προερχόμενου από τροπικό κλίμα σε ένα χειμωνιάτικο ελληνικό προορισμό, με την "απαίτηση" για χιόνι (οκ, δεν έχουμε τις Άλπεις για να εγγυηθούμε χιόνι, απλώς στο βορρά είναι αρκετά πιο πιθανό, σκέφτομαι εγώ).

Ευχαριστώ!
 

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Παιδιά, γεια σας! Διάβασα στο παρόν thread για την ορεινή Αρκαδία και παρόλο που δεν φαίνεται να προσφέρει την έντονη ζωή, ας πούμε, της Αράχωβας, κατάλαβα ότι έχει τα εχέγγυα να κρατήσει το ενδιαφέρον ενός πιο νέου σε ηλικία επισκέπτη σε υψηλά επίπεδα (πολλά χωριά για επίσκεψη, πλούσια, πιοκιλόμορφη φύση...). Αναρωτιέμαι αν ισχύει το ίδιο και για το χωριό Παλιός Άγιος Αθανάσιος στο βορρά; Όπως πόσταρα παραπάνω, πρόκειται για ξενάγηση ατόμου προερχόμενου από τροπικό κλίμα σε ένα χειμωνιάτικο ελληνικό προορισμό, με την "απαίτηση" για χιόνι (οκ, δεν έχουμε τις Άλπεις για να εγγυηθούμε χιόνι, απλώς στο βορρά είναι αρκετά πιο πιθανό, σκέφτομαι εγώ).

Ευχαριστώ!
Πληροφοριακά, στο Καϊμάκτσαλαν χιόνισε εδώ και λίγες μέρες!!
 

mariza97

Member
Μηνύματα
15
Likes
9
Γεια σας παιδιά! :D
Μιας και δεν απέχουν πολύ τα χριστούγεννα, τι έχετε να προτείνε για 5-6 μερούλες εντός Ελλάδας; Οικογενειακές διακοπές, αλλά να υπάρχουν και άλλες επιλογές για έφηβους που δεν θέλουν να ναι συνέχεια με τους γονείς. :rolleyes:
 

christy_li

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σόφια
Καλημέρα! Προτείνω Βολο και επίσης Ναυπλοιο. Είχα πάει Χριστούγεννα και στα 2 με γονείς και ήταν πολύ όμορφα! Επίσης εννοείται Θεσαλονικηηη!!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Συμφωνώ και στα 3 εκτός απο την ορθογραφία ...
Τον Βόλο εννοείται με πολύ Πήλιο μέσα..
ε βάλτε και Γιάννενα με Ζαγοροχώρια..
 

christy_li

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σόφια
Συμφωνώ και στα 3 εκτός απο την ορθογραφία ...
Τον Βόλο εννοείται με πολύ Πήλιο μέσα..
ε βάλτε και Γιάννενα με Ζαγοροχώρια..
Οποιος βιαζεται σκονταφτει ισχυει στην περιπτωση μου.! Οσο για τα Γιαννενα επισης συμφωνωω!
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
210
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Μια πολυ καλη επιλογη η Καστορια.
Ομορφη ατμοσφαιρικη πολη με αρκετες επιλογες σε διαμονη, φαγητο και διασκεδαση.
Επισης με δυνατοτητα εκδρομων στην ευρυτερη περιοχη, οπως Φλωρινα και Πρεσπες που ειναι καταπληκτικα!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.193
Από που θα ξεκινήσετε;Για 5-6 μέρες το Ναύπλιο μπορεί να συνδυασθεί και με την ορεινή Αρκαδία.
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Εγώ θα πρότεινα Καστράκι Μετεώρων.εκτός από τα καταπληκτικής ομορφιάς Μετέωρα μπορείς να επισκεφθείς τριγύρω:Τρίκαλα Καρδίτσα Λίμνη Πλαστήρα Ελάτη Περτούλι Νεραιδοχώρι Πυρρα Μέτσοβο Γρεβενά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.628
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom