Χειμερινες διακοπές στην Ελλαδα

Katerina ph

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Γεια σας και από μένα. Έχω αρχίσει και σκέφτομαι για ένα τριήμερο τέλος Γενάρη. Θα προτιμούσα να έχει χιόνι αλλά εννοείται πως είναι κάτι που δε μπορεί να προβλέψει κανείς. Πέρσι πήγα Τρίκαλα Κορινθίας αρχές Φλεβάρη (και είχε 15οC) και δε μου άρεσαν. Ίσως φταίει ότι πήγα καθημερινή αλλά οι περισότερες ταβέρνες ήταν κλειστές. Και από τοπίο δεν θα έλεγα ότι έχουν κάτι. Φέτος είμαι ανάμεσα σε ορεινή Ναυπακτία και ορεινή Αρκαδία(Βυτίνα, Στεμνίτσα, Δημητσάνα). Τι μου προτείνετε? Δε θα ήθελα να ψάχνω πάλι ταβέρνα να φάω και προτιμώ να έχει έστω και λίγο κόσμο :p (στα Τρίκαλα μιλάμε για ερημιά). Να σημειώσω πως φέτος θα πάμε σαββατοκύριακο και στην ορεινή Ναυπακτία έχω δει τα σαλέ http://www.anohora.com/honka-1-2/.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Προσωπικά θα προτιμούσα την Αρκαδία.Εκτός αν κατεβείτε και Ναύπακτο που είναι ωραία.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Ίσως φταίει ότι πήγα καθημερινή
Αυτό φταίει. Η οικονομική κρίση έχει πλήξει σημαντικά τον ορεινό τουρισμό, ο οποίος βασίζεται στους Έλληνες. Αν και μην νομίζεις ότι και τις καλές εποχές, τις καθημερινές ,γινόταν χαμός. Είναι ούτως η άλλως, προορισμοί του Σαββατοκύριακου.

. Και από τοπίο δεν θα έλεγα ότι έχουν κάτι
Τα ωραία τοπία του βουνού αρχίζουν από τα Άνω Τρίκαλα και μετά, για τον μέσο επισκέπτη, μέχρι και το (ας πούμε) χιονοδρομικό. Από εκεί και πέρα χρειάζεται όχημα 4χ4 η πεζοπορία.

Τι μου προτείνετε?
Την ορεινή Αρκαδία υπό την προυπόθεση ότι σου αρέσουν τα ορεινά τοπία, όπου κυριαρχούν τα έλατα. Και η ορεινή Ναυπακτία έχει αλλά δεν είναι το ίδιο πράγμα και τα ωραία της είναι πιο δύσκολα προσβάσιμα.
Εν αντιθέσει η ορεινή Αρκαδία, έχει περισσότερες και σχετικά πιο εύκολες διαδρομές. Επίσης έχω την εντύπωση ότι έχει και περισσότερες τουριστικές υποδομές.
Από θέμα χιονιού τα πράγματα δεν είναι πολύ ευοίωνα καθώς τα τελευταία χρόνια δεν έχει πολλές χιονοπτώσεις. Χαρακτηριστικό είναι ότι το χιονοδρομικό υπολειτουργεί ελάχιστες μέρες μέσα στο χειμώνα.

να έχει έστω και λίγο κόσμο
Απαραίτητη προυπόθεση είναι να πας ΣΚ.. Στην ορεινή Αρκαδία είναι πιο πιθανό να πετύχεις περισσότερο κόσμο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Γεια σας και από μένα. Έχω αρχίσει και σκέφτομαι για ένα τριήμερο τέλος Γενάρη. Θα προτιμούσα να έχει χιόνι αλλά εννοείται πως είναι κάτι που δε μπορεί να προβλέψει κανείς. Πέρσι πήγα Τρίκαλα Κορινθίας αρχές Φλεβάρη (και είχε 15οC) και δε μου άρεσαν. Ίσως φταίει ότι πήγα καθημερινή αλλά οι περισότερες ταβέρνες ήταν κλειστές. Και από τοπίο δεν θα έλεγα ότι έχουν κάτι. Φέτος είμαι ανάμεσα σε ορεινή Ναυπακτία και ορεινή Αρκαδία(Βυτίνα, Στεμνίτσα, Δημητσάνα). Τι μου προτείνετε? Δε θα ήθελα να ψάχνω πάλι ταβέρνα να φάω και προτιμώ να έχει έστω και λίγο κόσμο :p (στα Τρίκαλα μιλάμε για ερημιά). Να σημειώσω πως φέτος θα πάμε σαββατοκύριακο και στην ορεινή Ναυπακτία έχω δει τα σαλέ http://www.anohora.com/honka-1-2/.

Πρώτα από όλα και οι δύο προορισμοί έχουν πανέμορφα τοπία, ωραίους ξενώνες,καθαρό αέρα και είναι ότι πρέπει για μια απόδραση από τα αστικά τοπία. Όμως αυτό που ζητάς είναι καθαρά η ορεινή Αρκαδία. Στην ορεινή Ναυπακτία ακόμα και στα πιο "τουριστικά" χωριά όταν αποφασίσαμε να μείνουμε κι άλλο και να φύγουμε π.χ. την επόμενη της Καθαράς Δευτέρας σχεδόν δεν είχε ψυχή. Οι ταβέρνες έκλειναν μετά το ΣΚ και την αργία και οι ιδιοκτήτες κατέβαιναν Ναύπακτο. Ο ιδιοκτήτης του ξενώνα μας έμεινε την Τρίτη εκεί μόνο για εμάς οι υπόλοιποι είχαν φύγει.Και μιλάμε για τα πιο "τουριστικά" χωριά της Ορεινής Ναυπακτίας. Στην μοναδική ταβέρνα που έμεινε ανοιχτή φάγαμε ολομόναχοι.

Όλο αυτό μπορεί να έχει και τη γοητεία του αλλά αν θες να μην είναι ερημιά όπως είπες, το πιθανότερο είναι να βρεις στην Ορεινή Αρκαδία αυτό που ψάχνεις. Επίσης σε κάποια χωριά θα βρεις και καφε-μπαρ με μουσικούλα και κάποιες επιλογές σε ταβέρνες.
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
210
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Ορεινη Αρκαδια θα προτεινα κι εγω και μαλιστα με Σ-Κ μεσα στις ημερες που θα μεινετε.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ορεινη Αρκαδία φυσικά.. Και μην ξεχάσατε να πάτε μέχρι το χωριό Άγιος Πέτρος θα με θυμηθείτε... και φυσικά μια επίσκεψη στο Μοναστήρι της Μαλεβης...

Αν δεν παινεψεις το σπίτι σου...
 

Camelia

Member
Μηνύματα
31
Likes
11
Καλησπερα, θα παμε ενα 2ημερο Στεμνιτσα . Θα ηθελα να μου προτεινετε μαγαζια για φαγητο/καφε . Εχει κανενα μαγαζι για καφε με θεα ;
 

nikos12

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλημερα/καλησπερα...ψαχνω μια κοντινη αποδραση απο Αθηνα μεχρι 5 ωρες...ψαχνω ειτε για ενα ωραιο τοπιο μεσα στο πρασινο και τα ποταμια ή θρησκευτικο ''τουρισμο'' αν γνωριζετε καποιο μοναστηρι που εχει καποιον καλογερο που να λες εχει χαρισμα και βοηθαει κοσμο..υπαρχει καμια προταση;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Καλημερα/καλησπερα...ψαχνω μια κοντινη αποδραση απο Αθηνα μεχρι 5 ωρες...ψαχνω ειτε για ενα ωραιο τοπιο μεσα στο πρασινο και τα ποταμια ή θρησκευτικο ''τουρισμο'' αν γνωριζετε καποιο μοναστηρι που εχει καποιον καλογερο που να λες εχει χαρισμα και βοηθαει κοσμο..υπαρχει καμια προταση;
Ορεινή Αρκαδία.Υπάρχουν τοπία με πράσινο και ποτάμι(Λούσιος).Επίσης μοναστήρια.Για καλόγερο με χάρισμα δεν ξέρω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom