Χειμερινες διακοπές στην Ελλαδα

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
ορεινη αρκαδια που συγκεκριμενα;
Εγώ ορκίζομαι στο όνομα της Στεμνίτσας. Τώρα εκεί κοντά είναι και η Δημητσάνα και μετά χωριά όπως το Ελληνικό. Οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες, εάν έχεις ως βάση ένα μέρος θα γυρίσεις εύκολα τα υπόλοιπα. Εμείς, π.χ. σε μία μέρα από Στεμνίτσα πήγαμε πεζοπορία στο Μαίναλο, μετά φαγητό στο Στέκι του Μωριά στο Χρυσοβίτσι και για καφέ στη Δημητσάνα, η οποία έχει την περισσότερη ζωή, ειδικά το βράδυ. Είναι πολύ καλή επιλογή για μένα η ορεινή Αρκαδία.
 
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους!
Έχοντας επιχειρήσει μέχρι στιγμής μόνο ταξίδια σε καλοκαιρινούς προορισμούς χωρίς αυτοκίνητο και θέλοντας να οργανώσω ένα ταξίδι για τέλη Γενάρη χωρίς ΙΧ, ήθελα να ρωτήσω αν έχετε κάποιες προτάσεις για χειμερινούς προορισμούς, όπου μπορείς να πας και να κινηθείς εκεί μόνο με μέσα μεταφοράς. Ψάχνω κάτι εντός Ελλάδας, που να έχει πράγματα να δούμε και να κάνουμε, αλλά να μην βρίσκονται σε μακρινές αποστάσεις μεταξύ τους.
Για παράδειγμα, Πήλιο ή Ζαγοροχώρια χωρίς αυτοκίνητο δεν μπορείς να τα γυρίσεις.
Έχετε καμιά ιδέα; Θα ήθελα κάτι σε Ήπειρο, Θεσσαλία ή Στερεά Ελλάδα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σε όλους!
Έχοντας επιχειρήσει μέχρι στιγμής μόνο ταξίδια σε καλοκαιρινούς προορισμούς χωρίς αυτοκίνητο και θέλοντας να οργανώσω ένα ταξίδι για τέλη Γενάρη χωρίς ΙΧ, ήθελα να ρωτήσω αν έχετε κάποιες προτάσεις για χειμερινούς προορισμούς, όπου μπορείς να πας και να κινηθείς εκεί μόνο με μέσα μεταφοράς. Ψάχνω κάτι εντός Ελλάδας, που να έχει πράγματα να δούμε και να κάνουμε, αλλά να μην βρίσκονται σε μακρινές αποστάσεις μεταξύ τους.
Για παράδειγμα, Πήλιο ή Ζαγοροχώρια χωρίς αυτοκίνητο δεν μπορείς να τα γυρίσεις.
Έχετε καμιά ιδέα; Θα ήθελα κάτι σε Ήπειρο, Θεσσαλία ή Στερεά Ελλάδα.
Καλησπέρα. Δύσκολο το εγχείρημά σου. Ιωάννινα;
 
Μηνύματα
410
Likes
1.350
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπέρα.
3-5 Ιανουαριου μετα τις γιορτες δηλαδη σκεφτομαι να κανω μια εκδρομουλα 2 ημερακι σε χειμερινο προορισμο της Ελλαδας ορεινο κατα προτιμηση ,εκει που θελω σαν τρελος ειναι Μετσοβο ,Ζαγοροχωρια αλλα λογω ελλειψης χρονου και εξοδων προτιμω κανα 2 ωρακι μαξ απο Αθηνα.

Οι ιδεες ειναι Αρκαδια Δημητσανα που την λατρευω ,η αλλιως διαμονη Βυτινα (οπου θα κανουμε και εκδρομες οπως και να εχει στα χωρια αυτα).

Βυτινα δεν εχω παει και εχω βρει ωραιο δωματιο αλλα εχω ακουσει οτι στερει γραφικοτητας και πλακοστρωτα στενακια και αρχιτεκτονικης σε σχεση ειδικα με Δημητσανα,Στεμνιτσα οπου το βραδυ ειναι πιο ατμοσφαιρικα.

Δευτερη επιλογη ειναι και τα Τρικαλα Κορινθιας που η φυση απο οτι ειδα καταπληκτικη αλλα δεν ξερω κατα ποσο γραφικα και παλι ειναι τα χωριουδακια Μεσαια,Ανω και λοιπα.Aλλα εχω βρει δωματιαρα σαλε σε πολυ καλη τιμη λογω ισως οπου επιλεγω καθημερινη.
 
Last edited:
Μηνύματα
116
Likes
158
Μεταξύ ορεινής Αρκαδίας και ορεινής Κορινθίας μακράν η πρώτη. Δεν θεωρώ καθόλου γραφικά τα Τρίκαλα εν αντιθέσει με Δημητσάνα κτλ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Καλησπέρα.
3-5 Ιανουαριου μετα τις γιορτες δηλαδη σκεφτομαι να κανω μια εκδρομουλα 2 ημερακι σε χειμερινο προορισμο της Ελλαδας ορεινο κατα προτιμηση ,εκει που θελω σαν τρελος ειναι Μετσοβο ,Ζαγοροχωρια αλλα λογω ελλειψης χρονου και εξοδων προτιμω κανα 2 ωρακι μαξ απο Αθηνα.

Οι ιδεες ειναι Αρκαδια Δημητσανα που την λατρευω ,η αλλιως διαμονη Βυτινα (οπου θα κανουμε και εκδρομες οπως και να εχει στα χωρια αυτα).

Βυτινα δεν εχω παει και εχω βρει ωραιο δωματιο αλλα εχω ακουσει οτι στερει γραφικοτητας και πλακοστρωτα στενακια και αρχιτεκτονικης σε σχεση ειδικα με Δημητσανα,Στεμνιτσα οπου το βραδυ ειναι πιο ατμοσφαιρικα.

Δευτερη επιλογη ειναι και τα Τρικαλα Κορινθιας που η φυση απο οτι ειδα καταπληκτικη αλλα δεν ξερω κατα ποσο γραφικα και παλι ειναι τα χωριουδακια Μεσαια,Ανω και λοιπα.Aλλα εχω βρει δωματιαρα σαλε σε πολυ καλη τιμη λογω ισως οπου επιλεγω καθημερινη.
Τα Τρίκαλα σίγουρα δεν είναι γραφικά.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Τρικαλα Κορινθίας ωραια φυση αλλα οχι γραφικά. Μεινε Βυτινα αν δεν βρίσκεις Δημητσάνα και πήγαινε εκδρομες. Ειναι πολυ κοντά
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δημητσάνα από εμένα, μακράν πολύ καλύτερη και πολύ πιο γραφική από Βυτίνα (ντεμι-γραφική, αν και με πολύ ωραία φύση γύρω γύρω και με μεγάλη πλατεία με ωραία στέκια τόσο εκεί όσο και σε κάποια στενά), και από Τρίκαλα Κορινθίας (μάλλον αδιάφορα αρχιτεκτονικά, αν και με ομοίως ωραία φύση γύρω). Εκτός από τη Δημητσάνα, πανέμορφη και γραφικότατη στην Αρκαδία είναι και η Στεμνίτσα (προσωπικά τη λάτρεψα). Πάντως στην ορεινή Αρκαδία, όπου κι να μείνεις μπορείς να κάνεις εκδρομές σε όλα. Να αναφέρω ειδικά για τη Βυτίνα, ότι μπορεί να μην είναι ίσως τόσο γραφική και αρχοντική όσο η Δημητσάνα, αλλά έχει ένα plus σε σχέση με τη δεύτερη: έχει μεγαλύτερο υψόμετρο, άρα περισσότερες πιθανότητες να δεις καλό χιόνι, και πιο κοντινή πρόσβαση στο χιονοδρομικό του Μαινάλου. Επομένως, εάν βρεις κάτι καλό στη Βυτίνα, μη διστάσεις!.
Τέλος νοιώθω την ανάγκη να κάνω μνεία σε ένα χωριό της Αρκαδίας και πιο συγκεκριμένα της Γορτυνίας, το οποίο προσωπικά το λατρεύω: τα Λαγκάδια. Εάν σας βγαίνει ο χρόνος, τσεκάρετέ τα. Είναι πραγματικά πολύ εντυπωσιακό χωριό
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom