Χειμερινες διακοπές στην Ελλαδα

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Αλλο πανέμορφο χωριο στην Αρκαδία ειναι τα Ανω Δολιανα με Δασικο Χωριο με δασος με μονοπατια στην φυση και ωραια πλατεία με ταβερνες. Τα εχω επισκεφθει Κυριακή φεύγοντας απο Βυτίνα . Γενικως Αρκαδία Κορινθία σημειωσατε 1.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.598
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Καλησπέρα στην παρέα, αποφασίσαμε τελικά να πάμε πρώτες μέρες του Γενάρη στην Πελοπόννησο για 6 μέρες. Φεύγοντας από Πειραιά θα μείνουμε Ναύπλιο, Μονεμβασιά και τέλος ορεινή Αρκαδία πχ Δημητσάνα (ή όπου βρούμε καλά και σχετικά οικονομικά πχ Βαλτεσινίκο). Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο και λέμε να διανυκτερεύσουμε από 2 νύχτες στο κάθε μέρος. Ημερήσιες εξορμήσεις θα γίνουν εννοείται για τα highlights της περιοχής. Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για διαμονή ή θεωρείται ότι το πρόγραμμα μας είναι καλό; Καταλαβαίνω ότι η Μονεμβασιά μας βγάζει λίγο εκτός, αλλά φαίνεται πολύ όμορφο μέρος. Ευχαριστώ πολύ
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Καλησπέρα στην παρέα, αποφασίσαμε τελικά να πάμε πρώτες μέρες του Γενάρη στην Πελοπόννησο για 6 μέρες. Φεύγοντας από Πειραιά θα μείνουμε Ναύπλιο, Μονεμβασιά και τέλος ορεινή Αρκαδία πχ Δημητσάνα (ή όπου βρούμε καλά και σχετικά οικονομικά πχ Βαλτεσινίκο). Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο και λέμε να διανυκτερεύσουμε από 2 νύχτες στο κάθε μέρος. Ημερήσιες εξορμήσεις θα γίνουν εννοείται για τα highlights της περιοχής. Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για διαμονή ή θεωρείται ότι το πρόγραμμα μας είναι καλό; Καταλαβαίνω ότι η Μονεμβασιά μας βγάζει λίγο εκτός, αλλά φαίνεται πολύ όμορφο μέρος. Ευχαριστώ πολύ
΄Οπως έγραψες η Μονεμβασιά είναι κάπως εκτός.Και οι μέρες λίγες.Θα διάλεγα Αργολίδα/Λακωνία ή καλύτερα Αργολίδα/Αρκαδία μόνον.
 

ioanalex4

Member
Μηνύματα
5
Likes
5
Σχεδιάζω ένα τετραήμερο (02/01 - 06/01) και μέχρι στιγμής είμαι μεταξύ των εξής προορισμών:
- Αράχωβα
- Καρπενήσι (και ευρύτερη περιοχή)
- Πήλιο
- Μετέωρα

Σκεφτόμουν περίπου τρεις με τρεισήμισι ώρες από την Αθήνα και περισσότερο στη φύση (βουνό) ή για χαλάρωμα.
Έχουν οι προορισμοί αυτοί κίνηση μετά την Πρωτοχρονιά; Αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε, μπορείτε να το γράψετε στα σχόλια. :)
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα,

Δεν θα πρότεινα Αραχωβα. Πολύ κλασική πλέον. Αν δεν έχετε ξανά πάει βέβαια δεν είναι και άσχημα. Βόλτα στο χιονοδρομικό, φαγητό σε ταβέρνες και βόλτα στα γύρω χωριά. Επτάλοφος ας πούμε είναι επικ.

Πήλιο ήταν ένα φανταστικό ταξίδι. Άλλη ομορφιά, minimal χιονοδρομικό (αρκετά ποιο μικρο) αλλά με τέλειες βόλτες με το τελεφερίκ μέσα από τα δέντρα, ωραίο φαΐ. Α και αρκετά ποιο οικονομικό.

Τα Μετέωρα μόνα τους = No. Μαζί όμως με την Ελάτη Τρικάλων όπου και θα μένετε κιόλας = YES. Άλλη φάση...

Το χωριό χωμένο μέσα στα έλατα, ταβέρνες και ζεστά καφέ για όλες τι ώρες την ημέρας. Βόλτα και πάλι στο χιονοδρομικό ακόμα και Snowmobile μέσα στο δάσος.

Όπου και να πάτε θα περάσετε σίγουρα σούπερ. Εμείς του Αγίου Πνεύματος θα πάμε πρώτα ο Θεός Δημητσάνα φέτος.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Είμαστε ανάμεσα σε Δημητσάνα η Στεμνίτσα για τα 2 βραδια που διαθέτουμε για τον Ιανουάριο.

Ποιο από τα δύο χωριά να επιλέξουμε; Από τι διαβάζω, η Δημητσάνα είναι ποιο ζωντανό χωριό αλλά η Στεμνίτσα ποιο γραφικό;
 
Μηνύματα
106
Likes
167
Είμαστε ανάμεσα σε Δημητσάνα η Στεμνίτσα για τα 2 βραδια που διαθέτουμε για τον Ιανουάριο.

Ποιο από τα δύο χωριά να επιλέξουμε; Από τι διαβάζω, η Δημητσάνα είναι ποιο ζωντανό χωριό αλλά η Στεμνίτσα ποιο γραφικό;
Μολις γυρισα απο εκει,εμενα Δημητσανα,η οποια ειναι ομορφη μεν,αλλα την απομυθοποιησα.Η Στεμνιτσα μου φανηκε πολυ πιο κοσμικη,με ωραιοτερη "περατζαδα",και περισσοτερα μαγαζια.Γενικα πιο ανετο σαν μερος.
Αν ξαναπηγαινα εγω,θα εμενα Βυτινα παντως,και θα εκανα εκδρομουλες.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Μολις γυρισα απο εκει,εμενα Δημητσανα,η οποια ειναι ομορφη μεν,αλλα την απομυθοποιησα.Η Στεμνιτσα μου φανηκε πολυ πιο κοσμικη,με ωραιοτερη "περατζαδα",και περισσοτερα μαγαζια.Γενικα πιο ανετο σαν μερος.
Αν ξαναπηγαινα εγω,θα εμενα Βυτινα παντως,και θα εκανα εκδρομουλες.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Γενικά την Βυτίνα (αν θυμάμαι καλά) πολλοί τη απέφευγαν λόγο του ότι είναι πολύ τουριστική.

Μαλλον θα τιμήσουμε την Στεμνίτσα και με βάση των παραπάνω.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.364
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Είμαστε ανάμεσα σε Δημητσάνα η Στεμνίτσα για τα 2 βραδια που διαθέτουμε για τον Ιανουάριο.

Ποιο από τα δύο χωριά να επιλέξουμε; Από τι διαβάζω, η Δημητσάνα είναι ποιο ζωντανό χωριό αλλά η Στεμνίτσα ποιο γραφικό;
Και τα δύο χωριά είναι πανέμορφα και η απόσταση που τα χωρίζει είναι μόλις 8 χιλιόμετρα, γεγονός που σημαίνει ότι θα κινηθείτε και θα γνωρίσετε άνετα και τις δύο περιοχές. Κατά τη γνώμη μου, μείνετε όπου βρείτε το κατάλυμα που καλύπτει τα γούστα και τις ανάγκες σας. Η Δημητσάνα έχει λίγο παραπάνω βραδινή ζωή από τη Στεμνίτσα. Για φαγητό όμως να προτιμήσετε την ταβέρνα του Σαρακινιώτη στη Στεμνίτσα.

Για περισσότερες πληροφορίες για τα αξιοθέατα και τις γειτονιές και των δύο χωριών δες την ιστορία μου Ιδέες για αποδράσεις του Σαββατοκύριακου στην Αρκαδία!
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Είμαστε ανάμεσα σε Δημητσάνα η Στεμνίτσα για τα 2 βραδια που διαθέτουμε για τον Ιανουάριο.

Ποιο από τα δύο χωριά να επιλέξουμε; Από τι διαβάζω, η Δημητσάνα είναι ποιο ζωντανό χωριό αλλά η Στεμνίτσα ποιο γραφικό;
Και τα δύο όμορφα, αλλά είμαι λάτρης της Στεμνίτσας, οπότε θα σας πω αυτό.
Έχω πάει αρκετές φορές, διαμονή στο Μπελαίικο της Νένας, τα γύρω μονοπάτια ωραία για περπάτημα, τα γύρω χωριά πανέμορφα.
Η Δημητσάνα επίσης όμορφη και ιδανική αν θέλετε περισσότερο κόσμο και κίνηση.
 

katerinaki17

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Καλησπέρα σας!Θα ήθελα να κανονίσουμε με το φίλο μου ένα 3ημερο προς Νοέμβρη σε κάποιο χειμερινό προορισμό!Έχουμε πάει Πήλιο,Τρίκαλα,Λίμνη Πλαστήρα, Γιάννενα, Τρίκαλα Κορινθίας, Καλάβρυτα, Αρκαδία, Αράχωβα..Οπότε θα θέλαμε να δούμε και κάτι άλλο!Μας αρέσουν γενικά τα γραφικά χωριά που έχεις φύση να δεις,αν υπάρχει και κάποιο χιονοδρομικό κοντά θα είναι bonus!Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom