Χιλή-Βολιβία-Περού

Efithessaloniki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ήρθα κι εγώ στην παρέα των ταξιδιωτών.Θα πάμε το καλοκαίρι στην Χιλή-Βολιβιά και Περού, 5 βδομάδες.Οργανώνουμε μόνοι μας το ταξίδι.Μήπως έχει πάει κανείς σας σ'αυτά τα μέρη να μας πει ορισμένες χρήσιμες πληροφορίες? Θα ξεκινήσουμε απο Σαντιαγκο και θα καταλήξουμε Λίμα.
 

teti

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία-Ζανζιβάρη-Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
bora bora
καλώς ήρθες .δυστυχώς δεν έχω πάει για να σε βοηθήσω.ονειρεμένο ταξίδι!!να περάσετε καλά !!!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
:welcome:!!!!!!!!!χιλη??περου??5 εβδομαδες??εισαι τοσο τυχερη!!!δυστυχως εγω δεν μπορω να σε βοηθησω, αλλα υπαρχουν αρκετοι στο φορουμ που μπορουν!
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Όλα εξαρτώνται από το αν θα νοικιάσετε αυτοκίνητο στη Χιλή, για να διασχίσετε τις τεράστιες εκτάσεις της προς το βορρά. Να ξέρεις ότι το μεγαλύτερο μέρος του βορρά είναι έρημος. Αν πάτε οδικώς, καλή για στάση είναι η Bahia Inglesa και μια και θα είναι και χειμώνας εκεί, θα βρείτε πολλά ξενοδοχεία στη μισή τιμή. Εγώ έμεινα στο Rocas de Bahia. Μη πάτε στη γειτονική Caldera δεν αξίζει. Το Copiapo στο εσωτερικό, είναι μια μικρή πόλη με πολλά ξενοδοχεία, εγώ έμεινα στο La Casona, πολύ καλή εξυπηρέτηση. Έχει και καλά εστιατόρια στην κεντρική πλατεία. Το Copiapo είναι η βάση των εξερευνήσεων της ερήμου. Έχει φοβερά τοπία και ορεινές λίμνες με φλαμίγκος. Έχει πολλά βουνά εκεί, κυρίως ηφαίστεια. Από κει μπορείτε να μπείτε και στη βόρεια Αργεντινή που δεν είναι καθόλου τουριστική και θυμίζει φαρ ουέστ του 19ου αιώνα. Έχει την Κόκκινη έρημο και την Κοιλάδα των Δεινοσαύρων. Ξενοδοχεία σε μικρά ξεχασμένα χωριά με κάκτους. Πάμφθηνα. Θα πρέπει να βρείτε αυτοκίνητο 4Χ4 από το Copiapo. Θα δείτε γκουανάκος, βικούνιες και πολλούς, μα πάρα πολλούς κόνδορες. Στο δρόμο από τη μεριά της Χιλής έχει και μια λίμνη τη Laguna Verde, όπου κοιμάσαι στο πάτωμα ενός παλιού κτίσματος και έχει δίπλα και πρωτόγονο θερμό λουτρό. Ξυπνάς μέσα στη νύχτα κάνεις το λουτρό σου και ξανακοιμάσαι! Αν συνεχίσετε βορειότερα, θα βρεθείτε στο San Pedro de Atacama Δεν μπορώ να σου το περιγράψω, θα πάθεις πλάκα. Αξιοθέατα τριγύρω: η κοιλάδα της Σελήνης με τεράστιο αμμόλοφο, που ανεβαίνεις για να δεις το ηλιοβασίλεμα, αλλά τελευταία που πήγα δεν άφηναν κανένα να ανέβει γιατί ο αμμόλοφος καταστρέφεται. Ο βράχος του Κογιότ,το ινδιάνικο χωριό Τοκονάο, τα γκέιζερ του Ελ Τάτιο, αμέτρητα πράγματα να δεις και να κάνεις. Μπορείς να νοικιάσεις ποδήλατο, να κάνεις ορειβασία ή τρεκινγκ. Έχω πάει κάμποσες φορές στο San Pedro de Atacama και έχω μείνει σε πολλά ξενοδοχεία. Σχετικά φτηνό, αλλά πολύ καλό το Hosteria San Pedro. Επίσης το Kimal, αλλά ακριβότερο. Επίσης ακριβό, αλλά σούπερ το Terrantai . Αυτό σου οργανώνει και εκδρομές στις λίμνες των Άνδεων και τα ηφαίστεια. Αν δεν φτάσετε μέχρι εδώ οδικώς, μπορείτε να φτάσετε αεροπορικώς, το κοντινότερο αεροδρόμιο είναι στην Καλάμα, αλλά η πόλη δεν αξίζει, μη μείνετε. Από το San Pedro, θα βρείτε κάποιο τουρ, ή μεταφορά για την άλλη Laguna Verde ( στη Βολιβία αυτή). Έχει πολλά μικρά γραφεία στον κεντρικό δρόμο του χωριού, με καλές τιμές. Από εκεί συνεχίζετε για το Ουγιούνι, τη λευκή λίμνη από αλάτι στη Βολιβία.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Φίλε traveladdict, καταπληκτικές οι πληροφορίες σου. Θα ήταν ευχής έργον, αν κάποια στιγμή κατέγραφες λεπτομερώς αυτές σου τις γνώσεις. Θα μας έδινες το καλλίτερο "βιβλίο" για τις εξερευνήσεις μας σε αυτή την περιοχή.
Μια ερώτηση, παρακαλώ. Είναι εφικτό να πάει κάποιος μόνος του? Δεν υπάρχουν προβλήματα ασφάλειας?
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Μια ερώτηση, παρακαλώ. Είναι εφικτό να πάει κάποιος μόνος του? Δεν υπάρχουν προβλήματα ασφάλειας?
Πριν από δυο χρόνια έκανα το συγκεκριμένο ταξίδι και δεν αντιμετώπισα το παραμικρό προβλήμα.Το προτείνω και εγώ ανεπιφύλακτα σε όποιον το σκέφτεται
 

agelika2

Member
Μηνύματα
50
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μπανγκογκ-Πουκετ
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική&Λαπωνία.
καλως ήρθες κι εσύ!

Ήρθα κι εγώ στην παρέα των ταξιδιωτών.Θα πάμε το καλοκαίρι στην Χιλή-Βολιβιά και Περού, 5 βδομάδες.Οργανώνουμε μόνοι μας το ταξίδι.Μήπως έχει πάει κανείς σας σ'αυτά τα μέρη να μας πει ορισμένες χρήσιμες πληροφορίες? Θα ξεκινήσουμε απο Σαντιαγκο και θα καταλήξουμε Λίμα.
Ενδιαφέρων ταξίδι!Με τον σύντροφό μου λέμε να κάνουμε παρόμοιο ταξίδι Περου-Αμαζόνιο,τον Αύγουστο επίσης αλλάγια 15 ημέρες.Καλό θα ήταν να ανταλλάσουμε ότι πληροφορίες μαθαίνουμε έως τότε.Α!και υπόψιν αν κατάλαβα είσαι από Θεσσαλονίκη,κι εγώ επίσης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom