Χιλή Χιλή, ομορφιά και αλαζονεία

katerinaki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΤΥΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Στέλλα οι αφηγήσεις σου είναι πραγματικά καταπληκτικές! νομίζω όσοι συμμετέχουν σ' αυτό το forum είναι πολυταξιδεμένοι! επειδη σκέφτομαι του χρόνου το καλοκαίρι να επισκεφθώ κάποια/καποιες χώρες της Λατινικής Αμερικής, τι θα προτείνατε?
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Katerinaki μου, κι εγώ τώρα ξεκίνησα τις εξερευνήσεις μου στη Νότιο Αμερική.
Τούτο ήταν το παρθενικό μου ταξίδι
Εγώ σκέφτηκα να πάω πρώτα στα πιο δύσκολα λόγω υψομέτρου και μετά να βγω στα λιβάδια και στα πέρατα της παταγονίας.
΄Οπως είδα τα πράγματα, θεωρώ ότι καλά ξεκίνησα και από πλευράς κουλτούρας αλλά και εξέλιξης χωρών.
Θα στο συνιστούσα ένθερμα να ακολουθήσεις αυτή τη ρότα.
 

MAXH

Member
Μηνύματα
11
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
βιετναμ-καμποτζη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
μαχη και εγω το ιδιο

Τελικά νομίζω ότι λίγο πολύ όλοι το ίδιο είναι αλλά στην αργεντινή ήταν το αποκορύφωμα. Στην αργεντινή το καλοκαίρι τα μόνα ελληνικά γκρούπ που συναντήσαμε ήταν του versus στα πιο κυριλέ ξενοδοχεία μόνο. Από ότι φαίνεται στα ξενοδοχεία τουλάχιστον είχαν καλές επιλογές.

Με ποια άλλα ταξιδιωτικά έχεις ταξιδέψει και έμεινες ικανοποιημένη με το συνολικό πακέτο
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Θα σου απαντήσω σε προσωπικό mail, γιατί εδώ, δεν κάνει. Ο αρχηγός μαλώνει να γράφουμε διευθύνσεις και ονόματα... -)))
 

MAXH

Member
Μηνύματα
11
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
βιετναμ-καμποτζη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
αργεντινή

Αν πας μόνο αργεντινή νομίζω ότι μπορείς να το οργανώσεις και μόνη σου αν θέλεις να γυρίσεις και άλλα κράτη εκεί δύσκολο για μόνη σου πρέπει να απευθυνθείς σε πρακτορείο. Πάντως η ξεναγός του γκρουπ μας που ήθελε να πάει στην Παταγονία-γη του πηρός και ρώτησε τα τοπικά γραφεία το κόστος ήταν σχεδόν το ίδιο με το κόστος από αθήνα αν συνυπολογίσεις και το αεροπορικό έως εκεί.
 

katerinaki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΤΥΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες. Επίσης ο Αύγουστος θεωρείται κατάλληλος μήνας για Ν. Αμερική?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι, πολύ καλός είναι.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Αγαπητή stellanna, το γράψιμο σου πολύ καλό.
Λυπάμαι που ένα περιστατικό στο αεροδρόμιο σε έκανε να παρεξηγήσεις τόσο την ωραιότερη χώρα της Νότιας Αμερικής. Στη Χιλή μου έκανε εντύπωση η ευγένεια και ο πολιτισμός των κατοίκων της. Δεν είδα πουθενά αλαζονεία, παρά μόνο ομορφιά και πολιτισμένους ανθρώπους με παιδεία, κουλτούρα, γνώστες του κρασιού, του καλού φαγητού της λογοτεχνίας κλπ κλπ.
Κρίμα που περιορίστηκες μόνο στα κλασικά tourist traps, που προσφέρουν τα ελληνικά τουριστικά γραφεία σε γύρους "δείτε τη Νότια Αμερική σε 2 βδομάδες" Αν έμενες και γνώριζες πραγματικά τη Χιλή, θα είχες άλλη γνώμη σίγουρα. Φυσικά τοπία που δεν τα βλέπεις πουθενά αλλού, ερήμους, νησιά, βουνά, δάση, παγετώνες.
Θα συμφωνήσω με το yorgos, το Σαντιάγκο μου άρεσε και μένα πάρα πολύ.
Στη Χιλή είχα αγοράσει ένα υπέροχο απολίθωμα και στο αεροδρόμιο μου το κατέσχεσαν γιατί απαγορευόταν η εξαγωγή του από τη χώρα. Στην αρχή θύμωσα, αλλά μου πέρασε γρήγορα. Και δεν ήταν λόγος να μη ξαναπάω - ξαναπήγα - και δεν ήταν λόγος να γράψω κάτι εναντίον της χώρας.
 

PASCAL

Member
Μηνύματα
60
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Morocco
Ονειρεμένο Ταξίδι
οπουδήποτε
Υπάρχει νόμος που απαγορεύει την εισαγωγή τροφίμων και ζώων σε οποιαδήποτε μορφή απο Περού και Βολιβία προς την Χιλή. Τα φύλλα και το τσάι κόκας θεωρούνται τρόφιμα και επίσης αν τα βρουν στις αποσκεύες τα κατάσχουν. Είναι λίγο υπερβολική γενικώς η στάση τους στους ελέγχους. Η χιλή είναι η πιο πλούσια χώρα της Λατινικής Αμερικής και αντιμετωπίζει ως υποανάπτυκτους τα φτωχότερα μέλη. Από Λα Παζ κάνουν ενδιάμεση στάση στις πτήσεις πριν πας στο Σαντιάγκο όπου γίνεται αυστηρός έλεγχος και μετά συνεχίζεις.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
.. χειμαρος το γραφτο σου ...σε καθηλωνει....
..μου εδωσες εικονα μιας αλλης Χιλης οχι ομως πολυ διαφορετικης .απο αυτη που ειχα..
το 2000 που πηγα εκει, αυτο που μου εκανε εντυπωση περα απο την πανεμορφη φυση και τις ποικιλες εναλαγες της, ηταν το δεσιμο, η συνοχη και η αναπτυξη η συγκροτηση αυτης της χωρας ,που εκρυβαν επιμελως τις οικονομικοκοινωνικες ανισωτητες..
 

stellina

Member
Μηνύματα
96
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού
Stellanna δεν εχω λογια,
το γραπτο σου με έχει καθηλώσει...μας ταξιδεψες...
όσο περισσοτερες ιστοριες σας διαβάζω, τόσο μου βγαίνει η επιθυμία να σας γνωρίσω από κοντά! πρεπει να είστε όλοι ένας κ ένας! :clap:
και πάλι συγχαρητήρια!
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Φίλοι μου
Δεν έχω τίποτε εναντίον της χώρας.
Οι άνθρωποι όμως είναι το ζωντανό κύτταρο αυτής της χώρας. Αυτοί δίνουν πνοή και ομορφιά. Δυστυχώς, όσους εγώ γνώρισα ήταν αλαζόνες, κακοί, κακομαθημένοι. Σνομπ με τους διπλανούς τους, κυρίως με τους Περουβιανούς και τους Βολιβιάνους.
Κανείς δεν δικαιούται να θεωρεί εαυτόν ανώτερη φυλή. Κάποιος κάπου κάποτε το θεώρησε και αιματοκύλησε τον κόσμο.
Βεβαίως και η χώρα είναι πανέμορφη. Δεν μου δώθηκε η ευκαιρία να την γυρίσω όλη. Ξέρω όμως πολλά γι΄ αυτήν, έχω διαβάσει βιβλία, έχω δει ντοκιμαντέρ. Θα επιστρέψω για να δω τις φυσικές της ομορφιές. Δύσκολα να κάνεις σε ένα ταξίδι όλα αυτά που θέλεις. Θα επιστρέψω λοιπόν. ΄Ισως τότε να συναντήσω πιο γνήσιους ανθρώπους, μιας και θα φύγω από τα αστικά κέντρα.
Γνωρίζω το πρόβλημα της Χιλής με τους νόμους περί τροφίμων και λοιπών ειδών. Δεν ενοχλήθηκα από το γεγονός, ούτε βεβαίως από την εφαρμογή του νόμου τους. Ενοχλήθηκα από το ύφος, την αντιμετώπιση και βεβαίως την κλοπή.
Βλέπεις, ακόμα κι εκεί, το δολάριο ανοίγει πόρτες και κλείνει φακέλους.
Αυτό χάλασε τη διάθεσή μου και αυτό, δυστυχώς για τη χώρα τους, θα το θυμάμαι εφ΄ όρου ζωής.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom