Χιλιοακουσμένη Χαλκιδική.Τί να επιλέξω;

Μηνύματα
64
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Kashmir
Γειά σας! Κληρωθήκαμε στα κουπόνια κοινωνικού τουρισμού και έτσι υπάρχει η δυνατότητα διαμονής με λίγα μόλις ευρώ την ημέρα. Ως πρώτη επιλογή για ταξίδι μου ήρθε η Χαλκιδική.Δεν έχω πάει ποτέ και για να πω την αλήθεια δεν με έχει ελκύσει πολύ (από φωτογραφίες βεβαια που βλέπω απο google).Ωστόσο είναι κοντινός προορισμός.Στα καταλύματα που συνεργάζονται με το πρόγραμμα αυτό βλέπω πολλές περιοχές της Χαλκιδικής και δεν ξέρω ποια είναι η καλύτερη περιοχή.Αυτά που θα προτιμούσα να έχει μια περιοχη είναι ομορφιά,καθαρές παραλίες,νυχτερινή ζωη.Είμαι σίγουρη πως τουλάχιστον οι μισοί απο εδω μέσα έχετε πάει Χαλκιδική οπότε μια βοηθεια θα μου ήταν πολύ χρήσιμη.

Μερικές περιοχές που είναι διαθέσιμες είναι :

Άφυτος, Αμμουδα.
Βουρβουρού.
Γερακινη.
Κρυοπηγή, Κασσάνδρας, Κασσάνδρεια, Καλυβες,Καλληθέα
Μεταμόρφωση, Μεταγγιτσι
Νεα Καλλικρατεια,Νεα Φλογητα, Νέα Σκιώνη, Νέος Μαρμαράς, Νέα Ρόδα, Νέα Μουδανία, Νικητη
Ουρανούπολη, Ολυμπιάδα, Ορμός Παναγιας, Ορμυλια
Πολύχρονο, Ποσείδι, Πολύγυρος, Πυργαδίκια
Σαλονικιού, Τορώνη
Φούρκα
Χανιώτη
Ψακουδια
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Ολη η Χαλκιδική έχει ομορφιές και ωραίες παραλίες αυτό είναι δεδομένο, τώρα εξαρτάται ο καθένας τι θέλει .Θέλει κόσμο, φασαρία και έντονη νυχτερινή ζωή ? τότε στο 1ο πόδι θα κλείσεις , αν θέλεις ωραιότερες θάλασσες (όχι ότι του πρώτου ποδιού δεν είναι ωραίες αλλά στο 2ο κατ΄εμέ είναι οι καλύτερες) και όχι τόσο πολυκοσμία τότε θα πας στο 2ο. Ο Μαρμαράς είναι μια καλή λύση για το 2ο πόδι και το Ποσείδι ή η Φούρκα για το 1ο. Αλλά και πάλι όλα αυτά είναι ανάλογα τα γούστα του καθενός και την ηλικία . Για μας τους Θεσσαλονικείς που έχουμε ζήσει την Χαλκιδική παρθένα (τα παλιότερα χρόνια) όλα τα μέρη της ήταν ωραία.Τα τελευταία χρόνια με την "επέλαση" όλων των Βαλκάνιων και των Ρώσων και την τεράστια ανοικοδόμηση, εγώ τουλάχιστον όσο μπορώ επιλέγω μέρη όχι τόσο "αναπτυγμένα" και που θα ακούω "ελληνικά " γύρω μου και όχι σλάβικα ή Ρώσικα. Τέτοια μέρη ακόμα τουλάχιστον (λιγο καλύτερα από άλλα) είναι η Βουρβουρού, η ακτή Σαλονικιού και τα Νέα Ρόδα
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Το δεύτερο πόδι ναι μεν έχει τις πιο εξωτικές παραλίες όμως έχει ησυχία και οικισμούς που θα σε κάνουν να βαρεθείς.Με λίγα λόγια νέκρα.Ο Μαρμαράς πριν 10-15 χρόνια ζούσε καλές εποχές με τουρισμό και ζωή αλλά πλέον δεν..Μου το λένε και φίλοι μου Μαρμαριώτες.Είναι γεγονός.

Μονόδρομος το πρώτο πόδι που και αυτό βέβαια δεν λέει πολλά αφού οι οικισμοί είναι άχρωμα χωριά γεμάρα rooms to let και γυράδικα. Εξαίρεση μόνο η Άφυτος.Όμορφο παραδοσιακό χωριό που θυμίζει και λίγο νησί.Η παραλία της Αφύτου βέβαια είναι μέτρια.

Γνώμη μου: Επιλέξτε την Άφυτο για διαμονή και κάντε και εξορμήσεις με το αυτοκίνητο σας σε παραλίες και χωριά και στο 1ο και στο 2ο πόδι. Θα πλήξετε αν μείνετε σε ένα μέρος μόνο.Βέβαια αυτό έχει να κάνει με το τι είδους διακοπές σας αρέσουν. Της ξάπλας και χαλάρωσης μεταξύ παραλίας-δωματίου ή των εκδρομών για να ανακαλύψετε και τις γύρω ομορφιές.
 
Μηνύματα
64
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Kashmir
Το δεύτερο πόδι ναι μεν έχει τις πιο εξωτικές παραλίες όμως έχει ησυχία και οικισμούς που θα σε κάνουν να βαρεθείς.Με λίγα λόγια νέκρα.Ο Μαρμαράς πριν 10-15 χρόνια ζούσε καλές εποχές με τουρισμό και ζωή αλλά πλέον δεν..Μου το λένε και φίλοι μου Μαρμαρ

Γνώμη μου: Επιλέξτε την Άφυτο για διαμονή και κάντε και εξορμήσεις με το αυτοκίνητο σας σε παραλίες και χωριά και στο 1ο και στο 2ο πόδι. Θα πλήξετε αν μείνετε σε ένα μέρος μόνο.Βέβαια αυτό έχει να κάνει με το τι είδους διακοπές σας αρέσουν. Της ξάπλας και χαλάρωσης μεταξύ παραλίας-δωματίου ή των εκδρομών για να ανακαλύψετε και τις γύρω ομορφιές.
Δεν θα έχουμε αυτοκίνητο!Αστικά λογικά έχει σωστά;
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Αστικά δεν έχει η Χαλκιδική μόνο ΚΤΕΛ. Αφού λοιπόν δεν θα έχετε αυτοκίνητο θα πρέπει να επιλέξετε να μείνετε σε μεγάλα χωριά για να έχετε και την θάλασσα και τις ταβέρνες για φαγητό και την νυχτερινή έξοδο όλα σε ένα γιατί οι μετακινήσεις -δεν ξέρω βέβαια για τα δρομολόγια των ΚΤΕΛ- νομίζω ότι δεν είναι και τόσο εύκολες.Τέτοια λοιπόν είναι στο 1ο πόδι η Καλλιθέα, η Χανιώτη, το Πευκοχώρι και η Νέα Σκιώνη,στο 2ο η Νικήτη και ο Μαρμαράς και στο 3ο η Ουρανούπολη και η Ιερισσός.
 

Koralenia

Member
Μηνύματα
60
Likes
9
Καλησπερα..Τελη Αυγουστου σκεφτομαστε να επισκεφτουμε την χαλικιδικη με το αγορι μου..Ειμαστε νεοι ομως δεν θελουμε πολυ φασαρια κ ξενυχτια...θελω να μου προτεινετε αν γινεται ενα μερος το οποιο και να εχει λιγα μαγαζακια για το βραδυ αλλα κ η θαλασσα να ειναι κοντα καθοτι δεν θα εχουμε οχημα...εχω σημειωσει τον Μαρμαρα μεχρι στιγμης ομως θα ηθελα και καμια αλλη προταση..ευχαριστω...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γειά σας! Κληρωθήκαμε στα κουπόνια κοινωνικού τουρισμού και έτσι υπάρχει η δυνατότητα διαμονής με λίγα μόλις ευρώ την ημέρα. Ως πρώτη επιλογή για ταξίδι μου ήρθε η Χαλκιδική.Δεν έχω πάει ποτέ και για να πω την αλήθεια δεν με έχει ελκύσει πολύ (από φωτογραφίες βεβαια που βλέπω απο google).Ωστόσο είναι κοντινός προορισμός.Στα καταλύματα που συνεργάζονται με το πρόγραμμα αυτό βλέπω πολλές περιοχές της Χαλκιδικής και δεν ξέρω ποια είναι η καλύτερη περιοχή.Αυτά που θα προτιμούσα να έχει μια περιοχη είναι ομορφιά,καθαρές παραλίες,νυχτερινή ζωη.Είμαι σίγουρη πως τουλάχιστον οι μισοί απο εδω μέσα έχετε πάει Χαλκιδική οπότε μια βοηθεια θα μου ήταν πολύ χρήσιμη.

Μερικές περιοχές που είναι διαθέσιμες είναι :

Άφυτος, Αμμουδα.
Βουρβουρού.
Γερακινη.
Κρυοπηγή, Κασσάνδρας, Κασσάνδρεια, Καλυβες,Καλληθέα
Μεταμόρφωση, Μεταγγιτσι
Νεα Καλλικρατεια,Νεα Φλογητα, Νέα Σκιώνη, Νέος Μαρμαράς, Νέα Ρόδα, Νέα Μουδανία, Νικητη
Ουρανούπολη, Ολυμπιάδα, Ορμός Παναγιας, Ορμυλια
Πολύχρονο, Ποσείδι, Πολύγυρος, Πυργαδίκια
Σαλονικιού, Τορώνη
Φούρκα
Χανιώτη
Ψακουδια
Ευχομαι να φανειτε τυχεροι αλλα μεχρι τελος Αυγουστου για να βρεις δωματιο με κοινωνικο τουρισμο ή θα πρεπει το καταλυμα να ειναι χαλια ή η περιοχη λιγο νεκρα ή να ειστε τελειως κωλοφαρδοι. Οπλισου με υπομονη και καλη τυχη! Θα καταλαβεις τι εννοω οταν ξεκινησεις να ψαχνεις. Ισως αυτη η βδομαδα να ειναι η τελευταια που μπορειτε να βρειτε κατι της προκοπης ευκολα. Απο τα χωρια που εγραψες τα μονα που αξιζουν ειναι η Αφυτος και η Χανιωτη και δευτερευοντως το Πολυχρονο, ο Μαρμαρας και η Καλλιθεα αν ειστε κλαμπερς. Τα υπολοιπα ειναι απο μετρια, βαρετα εως τελειως χαλια (καποια εχουν ομορφιες αλλα καθολου ή ελαχιστη ζωη).

υγ Απορω παραπανω πως ειπωθηκε για τη Νεα Σκιωνη πως εχει πραγματα να κανεις και πως η Φουρκα ειναι ωραιο μερος. Η Σκιωνη δεν εχει καθολου κοσμο και η Φουρκα ειναι απο τα πιο αθλια χωρια του πρωτου ποδιου. Εντελως παραπλανητικα σχολια
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Καλησπέρα. Όπως ανέφεραν και πιο πάνω, οι πιο ωραίες παραλίες βρίσκονται στο 2ο πόδι της Χαλκιδικής, χωρίς ωστόσο αυτό να σημαίνει ότι το πρώτο πόδι υπολείπεται του δεύτερου. Υπάρχουν πολλές αξιόλογες πολλές παραλίες. Δεδομένου ότι ψάχνεις και για νυχτερινή ζωή, θα σου πρότεινα κατ' αρχήν το πρώτο πόδι. Το δεύτερο μου φαίνεται πολύ βαρετό το βράδυ. Στο πρώτο, λοιπόν, θα σου πρότεινα χωρίς δεύτερη σκέψη την Άφυτο/Άθυτο. Γραφικό χωριό, με σχετικά καλή θάλασσα, μικρά μαγαζάκια, πολλές ταβέρνες και καφέ/μπαρ. Θα έχετε πολλές επιλογές για φαγητό και ποτό το βράδυ. Το βράδυ έχει πάρα πολύ κόσμο. Είναι πολύ κοντά και στην Καλλιθέα, οπότε θα έχετε και την δυνατότητα να πηγαίνετε βόλτα βράδυ (ιδιαίτερα αν είστε των κλαμπ ;)). Το Πολύχρονο είναι εξίσου όμορφο χωριό, αλλά δεν έχει την ατμόσφαιρα που έχει η Άφυτος.

όσον αφορά τα υπόλοιπα,
Αμμουδα: αν εννοείς την τρανή αμμούδα στο δεύτερο πόδι είναι μια υπέροχη παραλία
Βουρβουρού: υπέροχα νερά
Γερακινη: για κανένα λόγο
Κρυοπηγή:όχι κάτι το ιδιαίτερο
Κασσάνδρας, Κασσάνδρεια, Καλυβες:όχι
Καλλιθέα:ζωντανή νυχτερινή ζωή, πολύ κόσμο, είναι και αυτή καλή επιλογή ωστόσο η θάλασσά της δε με ενθουσιάζει
Μεταμόρφωση:όχι
Μεταγγιτσι: ούτε καν ξέρω που βρίσκεται
Νεα Καλλικρατεια: δεν θα την επέλεγα διότι δεν έχει ωραία παραλία και είναι μακριά από την "καρδιά"
Νεα Φλογητα:όχι
Νέα Σκιώνη:όχι
Νέος Μαρμαράς:το πιο ζωντανό μέρος στο 2ο πόδι
Νέα Ρόδα:νέκρα το βράδυ
Νέα Μουδανία: τα τελευταία χρόνια έχει αναβαθμιστεί, έχει ζωή το βράδυ, αλλά για να πας στην παραλία θα χρειάζεσαι αμάξι λογικά
Νικητη: καλή θάλλασσα, όχι νυχτερινή ζωή
Ουρανούπολη:πολύ ήσυχα
Ολυμπιάδα:όχι
Ορμός Παναγιας: από τις καλύτερες παραλίες
Ορμυλια: όχι
Φούρκα:για κανένα λόγο
Χανιώτη: ζωντανό χωριό και κοντά στις ωραίες παραλίες του 1ου ποδιού
 
Μηνύματα
64
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Kashmir
Καλησπέρα. Όπως ανέφεραν και πιο πάνω, οι πιο ωραίες παραλίες βρίσκονται στο 2ο πόδι της Χαλκιδικής, χωρίς ωστόσο αυτό να σημαίνει ότι το πρώτο πόδι υπολείπεται του δεύτερου. Υπάρχουν πολλές αξιόλογες πολλές παραλίες. Δεδομένου ότι ψάχνεις και για νυχτερινή ζωή, θα σου πρότεινα κατ' αρχήν το πρώτο πόδι. Το δεύτερο μου φαίνεται πολύ βαρετό το βράδυ. Στο πρώτο, λοιπόν, θα σου πρότεινα χωρίς δεύτερη σκέψη την Άφυτο/Άθυτο. Γραφικό χωριό, με σχετικά καλή θάλασσα, μικρά μαγαζάκια, πολλές ταβέρνες και καφέ/μπαρ. Θα έχετε πολλές επιλογές για φαγητό και ποτό το βράδυ. Το βράδυ έχει πάρα πολύ κόσμο. Είναι πολύ κοντά και στην Καλλιθέα, οπότε θα έχετε και την δυνατότητα να πηγαίνετε βόλτα βράδυ (ιδιαίτερα αν είστε των κλαμπ ;)). Το Πολύχρονο είναι εξίσου όμορφο χωριό, αλλά δεν έχει την ατμόσφαιρα που έχει η Άφυτος.

όσον αφορά τα υπόλοιπα,
Αμμουδα: αν εννοείς την τρανή αμμούδα στο δεύτερο πόδι είναι μια υπέροχη παραλία
Βουρβουρού: υπέροχα νερά
Γερακινη: για κανένα λόγο
Κρυοπηγή:όχι κάτι το ιδιαίτερο
Κασσάνδρας, Κασσάνδρεια, Καλυβες:όχι
Καλλιθέα:ζωντανή νυχτερινή ζωή, πολύ κόσμο, είναι και αυτή καλή επιλογή ωστόσο η θάλασσά της δε με ενθουσιάζει
Μεταμόρφωση:όχι
Μεταγγιτσι: ούτε καν ξέρω που βρίσκεται
Νεα Καλλικρατεια: δεν θα την επέλεγα διότι δεν έχει ωραία παραλία και είναι μακριά από την "καρδιά"
Νεα Φλογητα:όχι
Νέα Σκιώνη:όχι
Νέος Μαρμαράς:το πιο ζωντανό μέρος στο 2ο πόδι
Νέα Ρόδα:νέκρα το βράδυ
Νέα Μουδανία: τα τελευταία χρόνια έχει αναβαθμιστεί, έχει ζωή το βράδυ, αλλά για να πας στην παραλία θα χρειάζεσαι αμάξι λογικά
Νικητη: καλή θάλλασσα, όχι νυχτερινή ζωή
Ουρανούπολη:πολύ ήσυχα
Ολυμπιάδα:όχι
Ορμός Παναγιας: από τις καλύτερες παραλίες
Ορμυλια: όχι
Φούρκα:για κανένα λόγο
Χανιώτη: ζωντανό χωριό και κοντά στις ωραίες παραλίες του 1ου ποδιού

Άφυτος; Φαίνεται ωραία περιοχή

Α μαλιστα ξαναειδα το μήνυμα σου απο την αρχη...Γύρω περιοχές που μπορούμε να επισκεφθουμε με τα πόδια ή με λεωφορείο;
 
Last edited by a moderator:

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Καλημέρα! Μια ερώτηση: η παραλία του Αγ. Ιωάννη στη Νικήτη είναι πριν ή μετά το χωριό? Υπάρχει ταμπέλα? Αν θυμάμαι καλά ο δρόμος εκεί έχει πολλές στροφές και ίσως το περάσω χωρίς να το δω. Ευχαριστώ!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.722
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
είναι μετά τη Νικήτη και στρίβοντας στη διασταύρωση προς Μαρμαρά μετά από κανενα χιλιόμετρο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.293
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom