Λέσβος Χίος Χιος ή Μυτιληνη?

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Σκεφτομαστε για ενα 2μερο μεσα στο Ιουλιο,ετσι απλα για μια γρηγορη γνωριμια με το νησι και καμια βουτια...ποιο απο τα 2 θα προτεινατε?θα κινουμαστε μονο με κτελ και θα παμε αεροπορικως οποτε θελουμε να χει καλη συγκοινωνια
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μάλλον κανένα από τα δύο δεν θα διάλεγα για 2 ημέρες το καλοκαίρι (άλλη εποχή μπορεί να έκανα πιο εύκολα μια τέτοια εξπρές εκδρομή) Κανένα μάλιστα από τα δύο δεν θα έλεγα ότι έχει καλό ΚΤΕΛ. Εάν όμως έπρεπε να επιλέξω θα διάλεγα μάλλον Μυτιλήνη. Και πιο όμορφη και ενδιαφέρουσα πόλη είναι και έχει και πιο ωραίες τοποθεσίες σε σχετικά κοντινή απόσταση...(στη Βαρεια που είναι το μουσείο Τεριαντ πάει αστικό λεωφορείο- το ίδιο και στον Άγιο Ραφαήλ).
Επίσης μου ακούγεται άκρως ρομαντικό το να περάσεις ένα τριήμερο στο Μολυβο με τη σχέση σου. Από τους πιο ατμοσφαιρικούς οικισμούς της Ελλάδας. Σε αυτή την περίπτωση, μεινε Μολυβο και κινησου μόνο στον άξονα Μολυβο- Πέτρα- Συκαμινια
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Σκεφτομαστε για ενα 2μερο μεσα στο Ιουλιο,ετσι απλα για μια γρηγορη γνωριμια με το νησι και καμια βουτια...ποιο απο τα 2 θα προτεινατε?θα κινουμαστε μονο με κτελ και θα παμε αεροπορικως οποτε θελουμε να χει καλη συγκοινωνια
Και μπήκα να γράψω Μυτιλήνη, ότι και να ζήταγες, αλλά για 2 μέρες θα συμφωνήσω με τον @thanos75. Πηγαίνετε αλλού ή ό,τι σας προτείνει. Και μην πεις ότι δεν σε προειδοποιήσαμε.
ΥΓ. Μέσα Ιουλίου μπορεί να πετύχεις πολύ αποπνικτική ατμόσφαιρα στην πόλη, οπότε ααααν το αποφασίσετε πηγαίνετε Μόλυβο.
Σου δίνω και τα περσινά θερινά δρομολόγια να πάρεις μια ιδέα.
1620889332732.png
Διαπιστώνεις ότι δεν είναι και πολύ βολικά για 2 μέρες. Τα μέρη γύρω από τη Μυτιλήνη εξυπηρετούνται από τα αστικά κτελ. Ιδού τα περσινά θερινά δρομολόγια:

1620889589934.png
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Και για τη Χίο δεν θα στο πρότεινα. Νομίζω τα κτελ δεν πάνε καν στις πιο γνωστές παραλίες. Πάντως για 2 μέρες αν πας θα πρότεινα να μείνεις στα Μεστά κ τις επόμενες δυο μέρες πας για μπανάκι στην Αγία Δύναμη και στα Μαύρα Βόλια και κάνεις και ένα γρήγορο πέρασμα από το Πυργί και το μουσείο μαστίχας. Μια μικρή γεύση από τη Νότια Χιο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δε βρίσκω εύκολη τη μετακίνηση σε κανένα από τα δύο νησιά με το λεωφορείο, με τη προϋπόθεση ότι θέλω να δω και μέρη, όχι απλά να φτάσω κάπου...
Ενώ με αμάξι δε θα ήμουν αρνητικός για κανένα απ' τα δύο, καθώς ακόμα και σε 2 μέρες θα έβγαινε καλή εκδρομή, δε ξέρω τι θα μπορούσες να κάνεις χωρίς αυτό.
Στη Χίο που το επιχειρήσαμε μια φορά δε βγήκε (ήμασταν μικροί και άμυαλοι), δίνοντας πολλά λεφτά στα ταξί.
Η ιδέα του @thanos75 για Μόλυβο & Πέτρα είναι νομίζω η καλύτερη δυνατή, απλά πάλι θα χρειαστείς ταξί για να δεις τα κοντινά και πολύ όμορφα μέρη που ανέφερε.

@katkats μου θύμισες το καύσωνα στα μέσα Ιουλίου του 2002. Αποπνικτική ατμόσφαιρα είναι το λιγότερο! Πρώτη φορά είδα παύση εργασιών για όλους γύρω στις 11, το κόσμο να μαζεύεται στα καφέ αλλά να μή κάθεται έξω, μόνο μέσα με κλιματισμό, προτού αναχωρήσουν όλοι για τις παραλίες. Απίστευτα πράγματα, εντελώς ασυνήθιστα για μένα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
@katkats μου θύμισες το καύσωνα στα μέσα Ιουλίου του 2002. Αποπνικτική ατμόσφαιρα είναι το λιγότερο! Πρώτη φορά είδα παύση εργασιών για όλους γύρω στις 11, το κόσμο να μαζεύεται στα καφέ αλλά να μή κάθεται έξω, μόνο μέσα με κλιματισμό, προτού αναχωρήσουν όλοι για τις παραλίες. Απίστευτα πράγματα, εντελώς ασυνήθιστα για μένα.
Είμαι και εγώ παθούσα. Ακριβώς έτσι. Είχα φτάσει νωρίς με το λεωφορείο και περίμενα το πλοίο και δεν υπήρχε περίπτωση να βγω έξω από την καφετέρια με το κλιματιστικό μέχρι να έρθει.
Η ιδέα του @thanos75 για Μόλυβο & Πέτρα είναι νομίζω η καλύτερη δυνατή, απλά πάλι θα χρειαστείς ταξί για να δεις τα κοντινά και πολύ όμορφα μέρη που ανέφερε.
Μπορεί και να μην χρειαστεί γιατί συνήθως βάζουν κάτι τοπικά λεωφορεία για αυτές τις διαδρομές (Μόλυβος Πέτρα Άραξος και Μόλυβος Εφταλού), αλλά πρέπει να ρωτήσει. Για πιο εξεζητημένες διαδρομές πρέπει να νοικιάσει κανείς ή να πάρει ταξί, άλλα έτσι κι αλλιώς η @maria91 δεν προλαβαίνει και να ήθελε.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.721
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom