Κούβα Χρειάζομαι βοήθεια για Κούβα...

zoi

Member
Μηνύματα
146
Likes
312
Ταξίδι-Όνειρο
παντού
Yorgos, Kiki και όποιος άλλος γνωρίζει... Help… σε 20 ημέρες θα είμαι στην Κούβα όπου θα μείνω 12 μέρες. Θα ταξιδέψω μόνη και έτσι όλη την οργάνωση την κάνω εγώ. Έχω κάποιες απορίες που πιθανόν να έχουν απαντηθεί στο forum αλλά δυστυχώς δεν έχω χρόνο για διάβασμα.

Λοιπόν έχουμε και λέμε….
Βίζα- Θα πετάξω για την Havana από Nassau με την BahamasAir. Θα μπορέσω να βγάλω την visa από το αεροδρόμιο του Nassau για να γλιτώσω την ταλαιπωρία από εδώ?

Ύπνος – Θα μείνω 6 μέρες Havana, 3 Trinidadκαι 3 Santiagoκαι θα προτιμούσα να μείνω σε Casas particulares. Έχετε κάποια πρόταση? Πόσα χρήματα να υπολογίζω για τον ύπνο? Τα ξενοδοχεία όλα είναι κρατικά?

Ξεναγός- Παλιότερα κάπου στο φόρουμ είχα διαβάσει για κάποιον καταπληκτικό ξεναγό. Έχει κάποιος κάποιο στοιχείο επικοινωνίας του? Ξέρετε την αμοιβή του?

Μετακινήσεις- από Havana για Trinidad και Trinidad– Santiagode Cuba λέω να μετακινηθώ με Bus. Ξέρει κάποιος πόσο συχνά είναι τα δρομολόγια και πια είναι η διάρκεια του ταξιδιού? Από Santiago de Cuba σκέφτομαι να ταξιδέψω μέχρι την Havana με νυχτερινό τρένο (ιδανικά με κρεβάτι), αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο. Οι πτήσεις HAV- SCU είδα ότι κυμαίνεται στα 100ε περίπου. Έχετε να προτείνεται κάποιο αξιόπιστο site για αυτές τις πληροφορίες?

Internet- Γνωρίζω ότι υπάρχει θέμα με αυτό, μόνο στα internet café και πολύ αργό, έχει αλλάξει κάτι? Υπάρχει δυνατότητα να αγοράσω sim card για χρήση Internet έστω και αργό, αλλά και για να δέχομαι εισερχόμενες κλήσεις?

Δωράκια για παιδάκια- Δώστε μου ιδέες τι να πάρω μαζί μου, κάτι που να μην έχει βάρος.

Αν ξεμείνω από χρήματα πως μπορούν να μου στείλει από Ελλάδα? Με τις γνωστές εταιρίες μεταφοράς χρημάτων δεν γίνεται…

Εννοείται ότι οποιαδήποτε πρόταση, συμβουλή και ιδέα για οτιδήποτε άλλο είναι καλοδεχούμενη.

Αυτά τα... ολίγα...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Για τις μετακινήσεις με λεωφορεία δες το σάιτ της Viazul:
http://www.viazul.com/

Για όλα τα υπόλοιπα θα σε κατατοπίσουν καλύτερα αυτοί που τα έχουν πιο φρέσκα.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Ύπνος – Θα μείνω 6 μέρες Havana, 3 Trinidadκαι 3 Santiagoκαι θα προτιμούσα να μείνω σε Casas particulares. Έχετε κάποια πρόταση? Πόσα χρήματα να υπολογίζω για τον ύπνο? Τα ξενοδοχεία όλα είναι κρατικά?

Μετακινήσεις- από Havana για Trinidad και Trinidad– Santiagode Cuba λέω να μετακινηθώ με Bus. Ξέρει κάποιος πόσο συχνά είναι τα δρομολόγια και πια είναι η διάρκεια του ταξιδιού?
Λεωφορείο για Τρινιδαδ έχει 3 φορές την ημέρα και το ταξίδι διαρκεί κανα 6ωρο. Dont worry τα λεωφορεία τους είναι πολυ άνετα. Για πληροφορίες δρομολογίων τσέκαρε το www.viazul.com

Έχω εντύπωση οτι το ιντερνετ πρεπει γενικά να το ξεχάσεις, αλλα ας σου πει για πιο σίγουρα ο Yorgos
Για Τρινιδάδ έχω να σου προτείνω ένα casa στολίδι, στο έστειλα pm
 

zoi

Member
Μηνύματα
146
Likes
312
Ταξίδι-Όνειρο
παντού
Το είδα το viazul.com και με βοήθησε πολύ. Thanks. Πολλές ώρες ταξίδι!!!!
HAVANA- TRINIDAD= 6-7, TRINIDAD- SANTIAGO= 12-13. Ίσως τελικά να μην πάω SANTAGO.

Silversurfer η casa που μου προτείνεις είναι πράγματι φανταστική.
Θα επικοινωνήσω σίγουρα μαζί τους μόλις καταλήξω στις ημερομηνίες
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βίζα- Θα πετάξω για την Havana από Nassau με την BahamasAir. Θα μπορέσω να βγάλω την visa από το αεροδρόμιο του Nassau για να γλιτώσω την ταλαιπωρία από εδώ?

DEN EINAI SIGOURO, PARE TI BAHAMASAIR KAI ROTA TIN. KAPOIES EITAIREIES TIN POULANE STO GATE, KAPOIES ALLES OXI.


Ύπνος – Θα μείνω 6 μέρες Havana, 3 Trinidadκαι 3 Santiagoκαι θα προτιμούσα να μείνω σε Casas particulares. Έχετε κάποια πρόταση?

GIAYPNO 20-30 GIA HAVANA, LIGOTERA PARAEXO. TO SANTIAGO 3 MERES EINAI AFTOKOTNIA, POLY MAKRIA KAI POLY METRIA POLI ME ENOHLITIKOUS ANTHROPOUS. GIA TOSES LIGES MERES POU EXEIS DEN AXIZEI TIN TALAIPORIA.


Πόσα χρήματα να υπολογίζω για τον ύπνο? Τα ξενοδοχεία όλα είναι κρατικά?

ASE TA XENODOXEIA KAI PIGAINE SE CASAS. THA KLAIS TA LEFTA SOU STA XENODOHEIA.

Ξεναγός- Παλιότερα κάπου στο φόρουμ είχα διαβάσει για κάποιον καταπληκτικό ξεναγό. Έχει κάποιος κάποιο στοιχείο επικοινωνίας του? Ξέρετε την αμοιβή του?

EINAI AKRIVOS, EINAI KAI EKTOS KOUVAS TORA...

Μετακινήσεις- από Havana για Trinidad και Trinidad– Santiagode Cuba λέω να μετακινηθώ με Bus. Ξέρει κάποιος πόσο συχνά είναι τα δρομολόγια και πια είναι η διάρκεια του ταξιδιού? Από Santiago de Cuba σκέφτομαι να ταξιδέψω μέχρι την Havana με νυχτερινό τρένο (ιδανικά με κρεβάτι), αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο. Οι πτήσεις HAV- SCU είδα ότι κυμαίνεται στα 100ε περίπου. Έχετε να προτείνεται κάποιο αξιόπιστο site για αυτές τις πληροφορίες?

VIAZUL KAI PALI VIAZUL.

Internet- Γνωρίζω ότι υπάρχει θέμα με αυτό, μόνο στα internet café και πολύ αργό, έχει αλλάξει κάτι? Υπάρχει δυνατότητα να αγοράσω sim card για χρήση Internet έστω και αργό, αλλά και για να δέχομαι εισερχόμενες κλήσεις?

SIM CARD GIA EISERXOMENES KLISEIS NAI, THA PLIRONEIS 3CUC/MERA, TO INTERNET APO KINITO XEHNA TO. INTERNET STIN ETECSA, DILADI TON TOPIKO ote SYNITHOS 4,50-6CUC/HORA. ORAIA HORA GIA APOTOXINOSI.

Δωράκια για παιδάκια- Δώστε μου ιδέες τι να πάρω μαζί μου, κάτι που να μην έχει βάρος.

GNOMI MOU, EGLIMATIKO NA DEIS PRAGMATA SE PAIDAKIA POU DE GNORIZEIS. AFTA EHOUN DIALYSEI TI HORA. ENISXYEI TIN ZITIANIA KAI TIS MOUTZES PROS TOUS TOURISTES OTAN DE DINOUN DORA SE OPOION TOUS LEEI HELLO.

Αν ξεμείνω από χρήματα πως μπορούν να μου στείλει από Ελλάδα? Με τις γνωστές εταιρίες μεταφοράς χρημάτων δεν γίνεται…

GINETAI, STA XENODOHEIA EHEI KAI MONEYGRAM KAI MIA-DYO ALLES.

Εννοείται ότι οποιαδήποτε πρόταση, συμβουλή και ιδέα για οτιδήποτε άλλο είναι καλοδεχούμενη.

ANTI GIA SANTIAGO, PIGAINE VINALES, CIENFUEGOS, STO TSAKRI KEFI KAI CAMAGUEY. TO SANTIAGO METRIOS METRIO. AN EIXES XRONO THA SOU ELEGA GIA BARACOA, ALLA ME TOSO LIGES MERES TO XEHNAS.

AN THRES XENAGO GIA AVANA, AGGLOFONO, THA SOU DOSO ENA MAIL. DEN EHO INTERNET SYXNA, SORRY GIA TO APOTOMO DEN PROLAVAINO.
 

zoi

Member
Μηνύματα
146
Likes
312
Ταξίδι-Όνειρο
παντού
Yorgos σ ευχαριστώ θερμά για τον χρόνο που αφιέρωσες για να μου απαντήσεις. Να περνάς όμορφα όπου και αν είσαι!

Βίζα- δυστυχώς οι Bahamasairείναι σκ@τοεταιρία. Δεν απαντάει στα email ούτε σηκώνουν τηλέφωνα. Πάντως στο Tripadvisor διάβασα για άτομα που πετάξανε με την ίδια πτήση και πήραν την κάρτα από το αεροδρόμιο.

Simcard - Ποια εταιρία να προτιμήσω ή είναι μόνο μια? Ζητάω Prepaidcard? Δεν έχω σκοπό να κάνω εξερχόμενες, την θέλω μόνο για εισερχόμενες. Αλήθεια οι εισερχόμενες κλήσεις και smsχρεώνονται?

Αποστολή χρημάτων – Εσύ έχεις στείλει/ λάβει ποτέ μέσω MoneyGram? Γιατί από τα κεντρικά τους μου είπαν ότι δεν γίνεται αποστολή στη Κούβα από Ελλάδα. Το ίδιο μου είπανε και στην Western.

Ξεναγός- Τhanks, αλλά χρειάζομαι ελληνόφωνο.

Τελικά θα ακούσω τη συμβουλή σας και θα βγάλω το Sandiago και θα προσθέσω Cienfuegos στο πρόγραμμα μου

Kiki μου σ ευχαριστώ που άφησες για λίγο το λατινομωράκι σου και μου έγραψες. Αλήθεια που διάβασες για 9 νύχτες?


Λοιπόν… φτάνω 15/4 στις 13.00 και φεύγω 27/4 στις 17.00, άρα θα έχω 12 νύχτες/ 13 ημέρες. Και τελικά το πρόγραμμά μου το βλέπω κάπως έτσι. Από 15/4 έως και 21/4 (6μιση μέρες/ 7 νύχτες) Havana, 22/4 το πρωί αναχώρηση για Cienfuegos, διανυκτέρευση 1 νύχτα και την επομένη το απόγευμα (18.00) με busπάω Trinidad όπου λέω να μείνω 3 ημέρες/ 4 νύχτες. Και στις 27/4 το πρωί επιστρέφω στην Havana, μεσημεριανό και μετά αεροδρόμιο. Πες μου την γνώμη σου..


Casa– με ενδιαφέρει η πρότασή σου. Είναι στο κέντρο? Το δωμάτιο είναι με μπάνιο και W.C?

Α…..κάτι ακόμα… έχω παραγγελίες για πούρα. Από πού τα παίρνω, ποια να προτιμήσω, ποιο είναι το κόστος τους?


Κάποια πρόταση casas για Havanaκαι Cienfuegos?
 
Last edited by a moderator:

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Μακριά από τα ξενοδοχεία! πραγματικά όπως λέει ο Γιώργος, θα κλαις τα λεφτά σου. Μπορεί να δώσεις 100 cuc την βραδιά και να μην αξίζει ούτε τα μισά.
Έχω την εντύπωση ότι στο λαπουντίγια, είχε western union για μεταφορές χρημάτων.
Ιντερνετ αρκετά γρήγορο έχει το parque central με 4 cuc την ώρα
 
  • Like
Reactions: DrG

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Θα σου πρότεινα να δώσεις κ 2 μερούλες στο Vinales --- φανταστικά τοπία, έχεις μέρες
Cienfuegos προσπάθησε να μείνεις σε κάποιο casa στην Punta Gorda .. είναι λιγο πιο τσιμπημένα τα casas αλλα αξιζει με 1000
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βίζα- δυστυχώς οι Bahamasairείναι σκ@τοεταιρία. Δεν απαντάει στα email ούτε σηκώνουν τηλέφωνα. Πάντως στο Tripadvisor διάβασα για άτομα που πετάξανε με την ίδια πτήση και πήραν την κάρτα από το αεροδρόμιο.
Aν είσαι τράνζιτ, μπορεί ακι να μη σε αφήσουν καν να φτάσεις μέχρι τις Μπαχάμες.
Simcard - Ποια εταιρία να προτιμήσω ή είναι μόνο μια? Ζητάω Prepaidcard? Δεν έχω σκοπό να κάνω εξερχόμενες, την θέλω μόνο για εισερχόμενες. Αλήθεια οι εισερχόμενες κλήσεις και smsχρεώνονται?
μία εταιρεία, όχι και όχι. δεν έχεις επιλογές, θα ζητήσεις μια sim και θα στη σώσουν, κάντο από το αεροδρόμιο, δεν έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε κάποιο πλάνο.

Αποστολή χρημάτων – Εσύ έχεις στείλει/ λάβει ποτέ μέσω MoneyGram? Γιατί από τα κεντρικά τους μου είπαν ότι δεν γίνεται αποστολή στη Κούβα από Ελλάδα. Το ίδιο μου είπανε και στην Western.
western έχω κάνει. ως συνήθως δεν ξέρουν τι τους γίνεται. τέλος πάντων αν ξεμείνεις από λεφτά στείλε μου μήνυμα σε περίπτωση ΕΚΤΑΚΤΗΣ ανάγκης και σε 2 ώρες θα σου βρούμε.
Ξεναγός- Τhanks, αλλά χρειάζομαι ελληνόφωνο.
αυτός που ξέρω ρεμπεσκυλιάζει κάπου μεταξύ Βιρμανίας και Αυστραλίας.






Κάποια πρόταση casas για Havanaκαι Cienfuegos?
Έχει άπειρα. Στο Σιενφουέγος περπάτα την πούντα γκόρδα και θα βρεις.΄Αβάνα γκούγκλαρε και κλείσε από πριν, δεν είναι μαζεμένα κι είναι ταλαιπωρία γιατί σε παρενοχλούν όλοι αν σε δουν να ψάχνεις. Πες τους να σε πάρουν κια πό το αεροδρόμιο αν γίνεται, με 20 πρέπει να είναι ΟΚ το πικαπ.
 

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
984
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Αν και δεν πρόλαβα να πάω ακόμα (πετάω στις 8/4 και μάλλον γυρνάμε μαζί στις 27/4 με Aeroflot), από το ψάξιμο που έκανα, θα πρότεινα να μην μείνεις στο Cienfuegos για μία μέρα. Να μείνεις μία ακόμα μέρα στο Trinidad και μπορείς να πας ημερίσια στο Cienfuegos με το Viazul. Έχει δύο πρωϊνά λεωφορεία (7 και 10) για Cienfuegos και ένα απογευματινό (7 αν θυμάμαι καλά) από εκεί για trinidad. Η απόσταση είναι 1,5 ώρες. Άρα μπορείς να το κάνεις ημερίσια από Trinidad και να γλιτώσεις την ταλαιπωρία της διαμονής για μία μέρα.

Να ρωτήσω κι εγώ αν μπορώ να κλείσω ημερίσια εκδρομή για Vinales (αυτό το tour που κάνουν γενικά τα πρακτορεία), από που και πόσο κοστίζει;

Και κάποια Casa στην Αβάνα. Δύο άντρες θα είμαστε. Θα θέλαμε να έχει WC και να είναι ανεξάρτητη, δηλαδή να μην είναι δωμάτιο μέσα σε σπίτι οικογένειας. @Yorgos έχω διαβάσει ότι προτείνεις στο Vedado, αλλά εγώ έλεγα για Centro, για να είμαι ανάμεσα σε Vedado και την παλιά πόλη και να μετακινούμαι με τα πόδια. Προτιμώ να περπατάω. Αλλά Veddado - Παλιά πόλη πρέπει να είναι μακριά.

Τέλος διάβασα ότι έχει δύο τουριστικά λεωφορείο CubaTour hop on/hop off, ένα μέσα στην πόλη και ένα που πάει μέχρι Santa Maria με 5 cuc. Ισχύει;
 
Last edited by a moderator:

zoi

Member
Μηνύματα
146
Likes
312
Ταξίδι-Όνειρο
παντού
Έχω την εντύπωση ότι στο λαπουντίγια, είχε western union για μεταφορές χρημάτων.
Western και MoneyGram γραφεία έχει στην Κούβα, αυτό όμως που μου είπαν τηλεφωνικά εδώ και στις 2 εταιρίες είναι ότι από την Ευρώπη δεν μπορούμε να στείλουμε χρήματα στην Κούβα. Στο site της πρώτης εμφανίζεται στις επιλογές χωρών, αλλά είναι μόνο για αποστολή από ΗΠΑ και μάλιστα από ορισμένες πολιτείες. Μάλλον όπως λέει ο Yorgos δεν ξέρουν τι τους γίνεται- ο ίδιος έχει στείλει

Ιντερνετ αρκετά γρήγορο έχει το parque central με 4 cuc την ώρα
Τέλεια …είναι και στην περιοχή όπου λέω να μείνω.

Θα σου πρότεινα να δώσεις κ 2 μερούλες στο Vinales --- φανταστικά τοπία, έχεις μέρες
Το Vinales είναι μεγάλος πειρασμός αλλά είναι 4 ώρες περίπου με bus. Θέλει δλδ τουλάχιστον 3 ημέρες με το πήγαινε έλα. Τόσα χρόνια… τόσα ταξίδια, πάντα τρέχω για να δω όσα γίνεται περισσότερα. Αυτή τη φορά, ειδικά στην Κούβα θέλω να χαμηλώσω τους ρυθμούς να χαλαρώσω και να απολαύσω. Οπότε λέω να το αφήσω για την επόμενη φορά. Εκτός και αν υπάρχει ημερήσια εκδρομή με πρακτορείο όπως γράφει ο DrG

Cienfuegos προσπάθησε να μείνεις σε κάποιο casa στην Punta Gorda .. είναι λίγο πιο τσιμπημένα τα casas αλλα αξιζει με 1000
Είδα φωτογραφίες…είναι πανέμορφα, σίγουρα θα προτιμήσω να μείνω εκεί. Και ίσως κόψω μια μέρα από Havana και την προσθέσω στο Cienfuegos. Δλδ να μείνω 2 νύχτες αντί για 1.

Aν είσαι τράνζιτ, μπορεί ακι να μη σε αφήσουν καν να φτάσεις μέχρι τις Μπαχάμες.
Όχι δεν θα είμαι transit. Ο πιο βολικός τρόπος για να πάω από Ν. Ορλεάνη (όπου θα είμαι πριν) για Κούβα ήταν μέσω Nassau. Ε……. είπα να αφιερώσω και λίγες ημέρες να δω τα μέρη.

western έχω κάνει. ως συνήθως δεν ξέρουν τι τους γίνεται. τέλος πάντων αν ξεμείνεις από λεφτά στείλε μου μήνυμα σε περίπτωση ΕΚΤΑΚΤΗΣ ανάγκης και σε 2 ώρες θα σου βρούμε.
Αχρείαστη να είναι η προσφορά σου. Ένα τεράστιο ευχαριστώ πάντως, νοιώθω πιο ήσυχη τώρα.

πετάω στις 8/4 και μάλλον γυρνάμε μαζί στις 27/4 με Aeroflot
Εάν πετάτε στις 27.4 ώρα 17.00, HAV-SKG μέσο SVO, τότε ναι θα είμαστε μαζί

θα πρότεινα να μην μείνεις στο Cienfuegos για μία μέρα. Να μείνεις μία ακόμα μέρα στο Trinidad και μπορείς να πας ημερίσια στο Cienfuegos με το Viazul. Έχει δύο πρωϊνά λεωφορεία (7 και 10) για Cienfuegos και ένα απογευματινό (7 αν θυμάμαι καλά) από εκεί για trinidad. Η απόσταση είναι 1,5 ώρες. Άρα μπορείς να το κάνεις ημερίσια από Trinidad και να γλιτώσεις την ταλαιπωρία της διαμονής για μία μέρα.
Παίζει και αυτό το σενάριο. Bus Trinidad- Cienfuegos έχει 7.30, 8.15, 15.00, 16.00 και το τελευταίο για επιστροφή είναι στις 18.00


Κάποια πληροφορία για τα πούρα- από πού τα παίρνω, ποια να προτιμήσω, ποιο είναι το κόστος τους?
 

MELAS86-CY

Member
Μηνύματα
76
Likes
214
πριν 5 μέρες επέστρεψα απο Κούβα. είχα μείνει 4 μέρες Αβάνα, 3 Βαραδέρο, 1 Σιενφουέγος, 1 Τρινιδάδ και 1 Σαντα Κλάρα. προσωπικά πιστευω οτι ήταν χασιμο χρόνου οι διανυχτερευσεις μου σε Σιενφουέγος και Σάντα Κλάρα. λίγες ώρες για βόλτα στην καθε πόλη θα πρωτιμούσα αλλά δεν βόλευαν οι ώρες των λεωφορείων. οι μετακινήσεις έγιναν με viazul. τα είχα κλεισει απο το διαδίκτυο και δεν αντιμετωπισα καποιο πρόβλημα. απλως πρέπει να εκτυπωσεις την επιβεβαιωση και σου δινουν αλλο χαρτακι με την θεση σου. προσοχη να έχετε απο πριν κρατηση γιατι όσοι δεν ειχαν περιμεναν στο τέλος αν έχει κενή θέση για να επιβιβαστουν.
Αβάνα και Βαραδέρο ειχα κλεισμενα ξενοδοχεια απο το διαδικτυο. στις αλλες πόλεις με το που κατεβαινα απο το λεωφορειο περιμεναν δεκαδες ντοπιοι που νοικιαζαν δωματια σε casas. Πλήρωσα απο 15 εως 20 cuc την νυχτα.
Στην Αβανα μετακινήθηκα με το τουριστικό λεωφορείο. κοστιζει 5 cuc για όλη μέρα και σε μεταφερει σε όλα σχεδον τα αξιοθέατα. ήταν πολυ βολικο. υπάρχει και δευτερο λεωφορειο που περνουσε απο πολλά ξενοδοχεία αλλά δεν μπήκα για να σας πω αν άξιζε η διαδρομη.
είχα κάνει κράτηση για μονοήμερη εκδρομή στο Βινιάλες απο ένα πρακτορείο μέσα σε ένα ξενοδοχείο στην Αβάνα αλλά ποτέ δεν πήγα. κόστιζε 59 cuc . περίμενα 2 ώρες να έρθουν να με παραλάβουν αλλα ποτέ δεν ήρθαν. μετά απο πολλες προσπαθειες μου απάντησαν στο τηλεφωνο. μου ειπαν οτι ακυρωθηκε η εκδρομη λογω βλαβης του λεωφορείου. δεν το πολυπιστεψα. μου εδωσαν πισω τα λεφτα μου αλλα το αποθημενο να παω στο Βινιάλες μου έμεινε. δυστυχως δεν είχα αλλη μέρα για να πάω. καλυτερα αν έχετε ελευθερες μέρες να πάτε να μείνετε εκεί. το κόστος θα είναι μικρότερο.
ελπίζω να βοήθησα σε κατι.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom