Χρεωσεις ΑΤΜ

croce

Member
Μηνύματα
225
Likes
404
Mόνο 2 τράπεζες που δραστηριοποιούνται στη Ελλάδα επιτρέπουν αναλήψεις με τις cash card τους από δικά τους ΑΤΜ στο εξωτερικό , χωρίς καμμία χρέωση:
η CITIBANC
και η HSBC ( εκτός από τη Γαλλία,όπου υπάρχει χρέωση ).
Χρησιμοποιώ κυρίως την κάρτα της Citi και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
Μάλιστα σε κάποιες χώρες τα ΑΤΜ της, αναγνωρίζουν την ελληνική κάρτα και δίνουν σελίδες στα ελληνικά , ενώ ενδεχομένως να δίνεται η δυνατότητα και επιλογής του νομίσματος ανάληψης.
Η HSBCαν θυμάμαι καλά, δεν δίνει καλή μετατροπή στο τοπικό νόμισμα.
Η σελίδα με τα ΑΤΜ της Citi στο εξωτερικό:
https://locations.citibank.com/citibankV2/Index.aspx
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.977
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Συμφέρει δλδ καλύτερα να έχεις και μια χρεωστική της HSBC; Υπάρχουν αρκετά καταστήματα σε όλο τον κόσμο; Ή μετά θα τρως τις ώρες σου ψάχνοντας να βρεις μια HSBC;
To B. Θα τρως τις ώρες σου ψάχνοντας να βρείς HSBC. Άσε που στο αεροδρόμιο δε θα έχεις λεφτά και θα χρειαστείς να πληρώσεις κάποια κερατιάτικα έτσι κι αλλιώς.
Απλώς πάρε μια τράπεζα που χρεώνει χαμηλή προμήθεια...
 

alaniaris

Member
Μηνύματα
58
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη και Ινδονησία
Εγώ τώρα που θα πάω Λονδίνο λέω να έχω αλλάξει 70-80? από εδώ για τα πρώτα έξοδα και ότι άλλο χρειαστώ να σηκώνω χρήματα απο ΑΤΜ της HSBC (έχω λογαρισμό στην Εμπορική). Συμφέρει, ή είναι καλύτερο να πάρω μαζί μου όσα χρήματα υπολογίζω πως θα χρειαστώ εξ'αρχής;
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Καλυτερα να κανεις απο'δω μερικα και τα αλλα να τα σηκωσεις με μια ή δυο αναληψεις, οχι παραπανω γιατι θα χρεωθεις αδικα. Εγω πιστωτικη δεν εχω αλλα απ'οτι εχω καταλαβει ειναι το καλυτερο, ουτε αναληψεις ουτε ανταλλακτηρια. Πληρωνεις με τη καρτουλα σου και τελος του μηνα σου'ρχεται ο λογαριασμος. Το σιγουρο ειναι οτι δε συμφερει να κανεις καθε τρεις και λιγο αναληψη απο'κει.
 

giorgio7

Member
Μηνύματα
51
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΚΡΙΝΟΙ
Εγω πιστωτικη δεν εχω αλλα απ'οτι εχω καταλαβει ειναι το καλυτερο, ουτε αναληψεις ουτε ανταλλακτηρια. Πληρωνεις με τη καρτουλα σου και τελος του μηνα σου'ρχεται ο λογαριασμος. Το σιγουρο ειναι οτι δε συμφερει να κανεις καθε τρεις και λιγο αναληψη απο'κει.


Aκριβώς. Τα τελευταία 2-3 ταξίδια μου τα χειρίστηκα με αυτόν τον τρόπο. Πήρα κάποια χρήματα μετρητά μαζί μου για ώρα ανάγκης και είχα μαζί μου πιστωτική και χρεωστική κάρτα. Πλήρωνα ότι ακριβώς μου ζητούσαν, χωρίς να περιμένω ρέστα και χωρίς να αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα. Χρησιμοποιούσα την χρεωστική κυρίως όπου τραβούσαν χρήματα από το λογαριασμό μου και η ανάληψη γινόταν άμεσα χωρίς να υπάρχει κανένα πρόβλημα. Την πιστωτική τη χρησιμοποιούσα κυρίως σε μεγάλα ποσά που μου ήταν απαραίτητα για την εκδρομή και θα μου στερούνταν από το λογαριασμό μου ενώ από την πιστωτική θα έπρεπε να τα πληρώσω περίπου 1 μήνα αργότερα. Δεν είχα άγχος μη μου κλέψουν τα λεφτά ή οτιδήποτε αφού πάντα είχα την κάρτα μαζί μου και είναι πιο εύκολο να καταχωνιάσεις κάπου πάνω σου ( σε μια εσωτερική τσέπη πχ ή όπου νομίζει ο καθένας) μια κάρτα παρά 500 ή 1000 ευρώ ή όποιο ποσό. Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να έχει κάποιος είναι ότι μπορεί να ξεφύγει χωρίς να το πάρει χαμπάρι. Δηλαδή να ξοδεύει και επειδή δεν του φεύγουν μετρητά από το χέρι δεν μπορεί κάποιος να υπολογίσει-ελέγξει πόσα ακριβώς του φεύγουν. Προσωπικά εμείς για να μπορέσουμε να ελέγξουμε τι ακριβώς ξοδεύτηκε και που, κάθε βράδυ στο ξενοδοχείο φτιάχναμε μια λίστα με το τι ξοδέψαμε. Έτσι αν ξεφεύγαμε κάποια μέρα το ελέγχαμε τις επόμενες κτλ...
Συνιστώ κάρτα χρεωστική ή πιστωτική ή και τα 2. Απλά θέλει προσοχή μην ξεφύγετε.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Προσωπικά εμείς για να μπορέσουμε να ελέγξουμε τι ακριβώς ξοδεύτηκε και που, κάθε βράδυ στο ξενοδοχείο φτιάχναμε μια λίστα με το τι ξοδέψαμε. Έτσι αν ξεφεύγαμε κάποια μέρα το ελέγχαμε τις επόμενες κτλ...
Mια απ'τα ιδια καναμε κι εμεις. Η μονη οδυνηρη ωρα καθε ημερας....:haha:
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Ναι. Και είναι πάντα η "fixing" ισοτιμία, όχι οι ισοτιμία πώλησης/αγοράς συναλλάγματος που δίνουν οι τράπεζες και τα ανταλλακτήρια στους γκισέδες (η οποία πάντοτε σε ρίχνει 2-3% τουλάχιστον).

οντος σε ριχνει ι ισοτημια του γκισε αλλα εχει να κανει με το ποσο που αλλαζεις το αν συμφερει, γιατι αν βγαλεις απο καρτα χρεονεσαι την προμηθεια της καρτας,

οντως το καλυτερο , ειναι να κανεις τις αγορες κατευθειαν με την καρτα και να χρεονετε η καρτα( πιστωτικη η χρεωστικη) , σκανδιναβια π.χ ολα τα μαγαζια ακομα και τα περιπτερα δεχοταν συναλαγεσ με χρεωστικη, αλλα σε αλλες περιπτωσεισ πολα μικρα μαγαζια, ταβερνες κλπ δν κανουν συναλαγεσ με πιστωτικη-χρεωστικη
 

cacofonix

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Παλιότερα είχε δωρεάν ανάληψη και στο εξωτερικό, δεν ξερω αν ισχυει ακομα.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Mόνο 2 τράπεζες που δραστηριοποιούνται στη Ελλάδα επιτρέπουν αναλήψεις με τις cash card τους από δικά τους ΑΤΜ στο εξωτερικό , χωρίς καμμία χρέωση:
η CITIBANC
και η HSBC ( εκτός από τη Γαλλία,όπου υπάρχει χρέωση ).
Χρησιμοποιώ κυρίως την κάρτα της Citi και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
Μάλιστα σε κάποιες χώρες τα ΑΤΜ της, αναγνωρίζουν την ελληνική κάρτα και δίνουν σελίδες στα ελληνικά , ενώ ενδεχομένως να δίνεται η δυνατότητα και επιλογής του νομίσματος ανάληψης.
Η HSBCαν θυμάμαι καλά, δεν δίνει καλή μετατροπή στο τοπικό νόμισμα.
Η σελίδα με τα ΑΤΜ της Citi στο εξωτερικό:
https://locations.citibank.com/citibankV2/Index.aspx
ευχαριστημενος με CITI?γδερνη κανονικα σε αναλήψεις μην πω γ@@@@@-ασε εκτος Ευρωζώνης συναλαγες-
 

giorgio7

Member
Μηνύματα
51
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΚΡΙΝΟΙ
Μην παιδεύεστε άδικα και ψάχνετε ποια τράπεζα χρεώνει και ποια όχι. Χρησιμοποιήστε την κάρτα του ατμ (χρεωστική) ή την πιστωτική σας και δεν χρεώνεστε πουθενά παραπάνω. Απλά είναι τα πράγματα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.691
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom