Χρεώσεις κλήσεων προς Ελλάδα

artk

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλησπέρα σε όλους! :)

Ετοιμάζομαι για ένα ταξίδι στο εξωτερικό, και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με την τηλεφωνική επικοινωνία.
Υπάρχει κάποιος τρόπος που να συμφέρει καλύτερα για να επικοινωνήσω με την Ελλάδα από το κινητό μου (χρησιμοποιώ καρτοσυμβολαίο cosmote);
Φυσικά οι κλήσεις που σκοπεύω να κάνω θα είναι σύντομες, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Σκέφτομαι να κάνω κανονικά και να χρεωθώ όσο λέει η cosmote, ωστόσο θα με ενδιέφερε να γνωρίζω και κάποιον άλλο τρόπο σε περίπτωση που χρειαστεί.
Επίσης να ρωτήσω. Εάν καλέσω κάποιον, χρεώνεται και αυτός ή μόνο εγώ; Και εάν με καλέσει πάλι κάποιος, χρεωνόμαστε και οι δύο;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.397
Likes
14.349
Αν καλέσεις κάποιον χρεώνεσαι εσύ,άν σε καλέσουν αυτός χρεώνεται τήν κλήση μέχρι τήν Ελλάδα και εσύ απο Ελλάδα μέχρι εκεί που είσαι.΄Ολες οι εταιρείες και η cosmote έχουν εδικά προγράμματα για το εξωτερικό.Traveller λέγεται για cosmote.Κοίταξε άν ισχύει και για τα καρτοκινητά.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.105
Likes
24.043
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλησπέρα σε όλους! :)

Ετοιμάζομαι για ένα ταξίδι στο εξωτερικό, και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με την τηλεφωνική επικοινωνία.
Υπάρχει κάποιος τρόπος που να συμφέρει καλύτερα για να επικοινωνήσω με την Ελλάδα από το κινητό μου (χρησιμοποιώ καρτοσυμβολαίο cosmote);
Φυσικά οι κλήσεις που σκοπεύω να κάνω θα είναι σύντομες, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Σκέφτομαι να κάνω κανονικά και να χρεωθώ όσο λέει η cosmote, ωστόσο θα με ενδιέφερε να γνωρίζω και κάποιον άλλο τρόπο σε περίπτωση που χρειαστεί.
Επίσης να ρωτήσω. Εάν καλέσω κάποιον, χρεώνεται και αυτός ή μόνο εγώ; Και εάν με καλέσει πάλι κάποιος, χρεωνόμαστε και οι δύο;
Αν είσαι σε χώρα της Ευρ. Ένωσης οι χρεώσεις δεν είναι μεγάλες. Αν λοιπόν οι κλήσεις σου είναι σύντομες τότε δεν είναι μεγάλο το έξοδο.
 

artk

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλησπέρα σας!
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Το ταξίδι θα είναι εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης, οπότε μάλλον δεν θα το ψάξω παραπάνω. Πήρα τηλέφωνο και ρώτησα στην Cosmote και οι χρεώσεις δεν είναι ιδιαίτερα υψηλές για μικρές συνομιλίες.
Το πακέτο traveller νομίζω πως είναι μόνο για εταιρικά πακέτα... :/
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.397
Likes
14.349
To traveller ειναι και για συμβόλαια,ατομικά η οικογενειακά.Δεν ξέρω άν είναι για καρτοκινητά.
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Υποθέτω πως το data roaming σε σκίζει από ΗΠΑ; Είναι εύκολο να πάρει κάποιος micro-sim σύνδεση για καρτοκινητό ώστε τουλάχιστον να έχει φθηνό internet data και τοπικές κλήσεις αν χρειαστεί;
Το viber ή skype πάντα με την προυπόθεση ότι έχεις σε secure δίκτυο wifi πρόσβαση.
 

artk

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλησπέρα σε όλους!
Τελικά η επικοινωνία μου έγινε με κάποιες ολιγόλεπτες κλήσεις από το κινητό και μέσω Skype, όπου ήταν εφικτό.
Οι κλήσεις από τις χώρες που βρισκόμουν παλευόντουσαν, αν και διέφεραν από περιοχή σε περιοχή.
Αυτό που έχω να πω, για όσους δεν το γνωρίζουν, είναι προσοχή σε κλήσεις από καράβια, καθώς συχνά συνδέεται με δορυφόρο του πλοίου και οι χρεώσεις είναι τσουχτερές, και προσοχή και στα δίκτυα που πιάνουν. Προτείνω να γίνεται χειροκίνητη εύρεση δικτύου.
 

mariannab

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα!Σαν καινουριο μελος θα θελα να κανω και εγω μια ερωτηση.
Φλεβαρη θα ταξιδέψω στην Πορτογαλια για ερασμους,για διαμονη,δηλαδη, 6 μηνων. Εχω συνδεση cosmote φοιτητικο πακετο. Γνωριζετε τι θα με συνεφερε να κανω προκειμενου να επικοινωνω οικονομικα:
α)με Ελλαδα
β)μεσα στην Πορτογαλια ;

Ευχαριστω!
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Αν μιλάς με περιαγωγή είναι ακριβο. Για λίγες μέρες δν υπαρχει προβλημα αλλά έξι μήνες είναι μεγάλο διάστημα. Πιστεύω η καλύτερη λύση είναι να πάρεις μια τοπική Sim που θα σε βολέψει και για την επικοινωνία σου εντός της χώρας και πιθανώς να έχεις και Mobile Internet
 

mariannab

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Σε ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση!Αυτο που μου προτεινεις δηλαδη ειναι ν καλυψω την επικοινωνια μου με την Ελλαδα μεσω ιντερνετ απο την πορτογαλεζικη σιμ που θα παρω αποκλειστικα?δηλαδη skype,viber κλπ? Δηλαδη το να κρατησω και την ελληνικη μου σιμ απλα θα με φεσωσει..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.341
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom