Αυστρία Τσεχική Δημοκρατία Χριστουγεννα->Πράγα ή Βιέννη?

Aquakiss

Member
Μηνύματα
23
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Ειμαι σε δίλλημα!Ποια να προτιμήσω ?(και απο οικονομικής αποψης)
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Ειμαι σε δίλλημα!Ποια να προτιμήσω ?(και απο οικονομικής αποψης)

Και οι δυο πόλεις είναι πολυ όμορφες.Αν το δεις απο οικονομικής άποψης η Βιέννη είναι μια αρκετά ακριβή πόλη όσον αφορά έξοδο-φαγητό κλπ.Παρόλο που τα εισιτήρια αν τα κλείσεις νωρίς είναι αρκετά οικονομικά θα σου φύγουν αρκετά χρήματα στη διαμονή σου εκεί(εμένα τουλάχιστον μου φάνηκε από της ακριβότερες πόλεις απο αυτές που έχω επισκευτεί).Αν το δούμε από οικονομικής πλευρας λοιπόν νομίζω οτι η Πράγα θα σου έρθει πολυ οικονομικότερα.Εισιτήρια με skyeurope πολύ οικονομικά και φθηνή ζωή και διαμονή.Η επιλογή είναι δική σου.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Και οι δυο πόλεις είναι πολυ όμορφες.Αν το δεις απο οικονομικής άποψης η Βιέννη είναι μια αρκετά ακριβή πόλη όσον αφορά έξοδο-φαγητό κλπ.Παρόλο που τα εισιτήρια αν τα κλείσεις νωρίς είναι αρκετά οικονομικά θα σου φύγουν αρκετά χρήματα στη διαμονή σου εκεί(εμένα τουλάχιστον μου φάνηκε από της ακριβότερες πόλεις απο αυτές που έχω επισκευτεί).Αν το δούμε από οικονομικής πλευρας λοιπόν νομίζω οτι η Πράγα θα σου έρθει πολυ οικονομικότερα.Εισιτήρια με skyeurope πολύ οικονομικά και φθηνή ζωή και διαμονή.Η επιλογή είναι δική σου.
συμφωνώ δυο τρείς παρατηρήσεις :

η Βιέννη χριστούγεννα είναι σαν παραμύθι (ήμουν εκει χριστούγεννα πέρσυ )στολισμένη απίστευτη ..ακριβή στο φαγητό ( δεν θα έλεγα οτι βρήκα διαφορές απο την αθήνα στις τιμές ) σίγουρα όμως η πράγα ( ημουν εκεί πρίν 1 μήνα ) είναι αρκετά οικονομικότερη

΄χριστούγεννα κάνει κρύο παντου αλλά το κρύο της Πράγας απο γνώμες άλλων συμφορουμιτών που το έχουν νοιώσει δεν συγκρίνετε με της βιέννης το οποίο το έχω νιώσει και είναι όντως αρκετο και διαπεραστικό

τα φθηνα αεροπορικά με skyeurope είναι σχετικό .... κάτσε να πετάει η εταιρεία και βλέπουμε ως τότε γιατι αν δεν πετάει το κόστος φέυγει και για τους 2 προορισμούς

πάντως και οι 2 πόλεις είναι μαγικές και ονειρεμένες
πόσες μέρες διαθέτεις ? αν είναι 3-4 αβλέπη Πράγα αν είναι παραπάνω βιέννη και τα περίχωρα της
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
η Βιέννη χριστούγεννα είναι σαν παραμύθι (ήμουν εκει χριστούγεννα πέρσυ )στολισμένη απίστευτη ..ακριβή στο φαγητό ( δεν θα έλεγα οτι βρήκα διαφορές απο την αθήνα στις τιμές ) σίγουρα όμως η πράγα ( ημουν εκεί πρίν 1 μήνα ) είναι αρκετά οικονομικότερη
Εχεις δικοιο Χρηστο....Βιεννη βρεθηκα τη Πρωτομαγια...και εντυπωσιαστηκα...αλλα απο φαγητο τιποτα το ιδιαιτερο....καμμια σχεση με τις γευσεις της Πραγας....

΄
χριστούγεννα κάνει κρύο παντου αλλά το κρύο της Πράγας απο γνώμες άλλων συμφορουμιτών που το έχουν νοιώσει δεν συγκρίνετε με της βιέννης το οποίο το έχω νιώσει και είναι όντως αρκετο και διαπεραστικό
Πραγα βρεθηκα τα Χριστουγεννα περυσι ....και ειπα οτι δεν θα καταφερω να γυρισω πισω..
Εφυγα απο το Ρεθυμνο με 17 βαθμους και εφτασα με -9 ουτε ηξερα οτι υπηρχαν τετοιες θερμοκρασιες...
Προσωπικα ψηφιζω Βιεννη, γενικα μου αρεσε περισσοτερο.....
 

Aquakiss

Member
Μηνύματα
23
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Σκεφτομαι 19-23 Δεκεμβριου.Η Βιεννη με εχει εντυπωσιασει πολυ και αναφορικα με τις τιμες τις. :p. Ενα αλλο συν που βρηκα στη Βιεννη ειναι οτι γνωρίζω τη γλώσσα , ενω τσεχικα επ ουδενί.Οχι οτι αυτο το κριτηριο ξεπερναει το οικονομικό.Απλως πρεπει να παρω αποφαση οτι δεν θα καταξοδευτω.Με ολυμπιακη για βιεννη 198 ενω για πραγα 290 με chech airlines.Εχει ενα 100αρι διαφορα το οποιο θεωρητικα μπορω να το αξιοποιησω ειτε για καλυτερο ξενοδοχειο ειτε για φαγητο.Και τα ξενοδοχεια στη Βιεννη μου φανηκαν φωτια συγκριτικα με της Πραγας. Εν τελει παντως στη συνειδηση μου η Βιέννη εχει αποτυπωθει ως κατι "υψηλότερο".
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Σκεφτομαι 19-23 Δεκεμβριου.Η Βιεννη με εχει εντυπωσιασει πολυ και αναφορικα με τις τιμες τις. :p. Ενα αλλο συν που βρηκα στη Βιεννη ειναι οτι γνωρίζω τη γλώσσα , ενω τσεχικα επ ουδενί.Οχι οτι αυτο το κριτηριο ξεπερναει το οικονομικό.Απλως πρεπει να παρω αποφαση οτι δεν θα καταξοδευτω.Με ολυμπιακη για βιεννη 198 ενω για πραγα 290 με chech airlines.Εχει ενα 100αρι διαφορα το οποιο θεωρητικα μπορω να το αξιοποιησω ειτε για καλυτερο ξενοδοχειο ειτε για φαγητο.Και τα ξενοδοχεια στη Βιεννη μου φανηκαν φωτια συγκριτικα με της Πραγας. Εν τελει παντως στη συνειδηση μου η Βιέννη εχει αποτυπωθει ως κατι "υψηλότερο".
Eιχα κλεισει ξενοδοχειο στη Βιεννη στον ANANAS δεν ηταν κατι ιδιαιτερο...εκλεισα με πρωινο 118 ευρω ενω κατι παιδια που βρηκα εκει εκλεισαν με 75 ευρω χωρις πρωινο που ηταν μαπα για 4στερο.....
Το καλο ηταν οτι απεναντι ηταν η σταση μετρο που με εξυπηρετησε πολυ.....παρε το βιβλιο VIENNA TOP 10 εχει 16 ευρω αλλα ειναι τελειο...θα βρεις τα παντα μεσα...χωριζει ανα περιοχη τη πολη και σου γραφει τα παντα απο φαγητο...μεχρι μουσεια αξιοθεατρα κ.λ.π
Η Πραγα προηγειται στο φαγητο ειναι καλλιτερο και αρκετα οικονομικο....για αγγλικα και ευγενεια...εξυπηρετηση...αγνωστη λεξη...
Ενα σερβιτορο βρηκα να ειναι ευγενικος και να χαμογελαει και το φωτογραφισα...για ενθυμιο...δεν βρηκα δευτερο
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Eιχα κλεισει ξενοδοχειο στη Βιεννη στον ANANAS δεν ηταν κατι ιδιαιτερο...εκλεισα με πρωινο 118 ευρω ενω κατι παιδια που βρηκα εκει εκλεισαν με 75 ευρω χωρις πρωινο που ηταν μαπα για 4στερο.....
Η Πραγα προηγειται στο φαγητο ειναι καλλιτερο και αρκετα οικονομικο....για αγγλικα και ευγενεια...εξυπηρετηση...αγνωστη λεξη...
Ενα σερβιτορο βρηκα να ειναι ευγενικος και να χαμογελαει και το φωτογραφισα...για ενθυμιο...δεν βρηκα δευτερο
χριστουγεννα βιεννη ,εγω εμενα στο hilton danube, πανω στον δουναβη ισως τα ωραιοτερα χριστουγεννα που εχω κανει, ειδικα την δευτερη μερα χριστουγεννων που ειχε χιονισει. το ξενοδοχειο εκπληκτικο. μονο που πηγαινες με τραμ η ταξι. παντως ολη η ατμοσφαιρα ηταν μοναδικη. τωρα πραγα χριστουγεννα δεν εχω παει δεν ξερω.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
χριστουγεννα βιεννη ,εγω εμενα στο hilton danube, πανω στον δουναβη ισως τα ωραιοτερα χριστουγεννα που εχω κανει, ειδικα την δευτερη μερα χριστουγεννων που ειχε χιονισει. το ξενοδοχειο εκπληκτικο. μονο που πηγαινες με τραμ η ταξι. παντως ολη η ατμοσφαιρα ηταν μοναδικη. τωρα πραγα χριστουγεννα δεν εχω παει δεν ξερω.
Δεν χανεις και πολλα....αν αντεχεις το τοσο κρυο που κανει....η πολη ηταν ομορφα στολισμενη αλλα παντου Ελληνες 50.000 μας ειπε ο ξεναγος ηταν την ημερα των Χριστουγεννων...η πολη ειναι ομορφη μεσα ...αλλα αν πας προς την υπαιθρο παρακμη ...
Οσο για τη Βιεννη καμμια σχεση...αλλος πολιτισμος...το ειδα το ξενοδοχειο σου...απο το καφε στο πυργο που γυρναει και βλεπεις ολη τη πολη το νησακι danube ολα τα λεφτα !!!!
 

gone

Member
Μηνύματα
110
Likes
28
Οι ημερομηνίες 19-23 Δεκεμβρίου είναι η τέλεια περίοδος.Αργότερα τα πάντα είναι κλειστά και το γιορτινό κλίμα τελειώνει.Να προτιμήσεις Βιέννη.Ο στολισμός είναι ασύγκριτα καλύτερος της Πράγας.Βρέθηκα την αντίστοιχη περίοδο και στις δύο πόλεις και μπορώ να κάνω την σύγκριση.Η Βιέννη έχει καθολικούς κατοίκους που ζούν τα χριστούγεννα και στολίζουν τα σπίτια τους σε αντίθεση με την Πράγα όπου τα 2/3 των κατοίκων της είναι άθεοι και ο στολισμός είναι μάλλον αναγκαστική διαδικασία της τουριστικής βιομηχανίας.Όσο για φαγητό αν προτιμήσεις την Βιέννη θα σου δώσω ένα εστιατόριο με το καλύτερο κότσι της Αυστρίας.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Δεν χανεις και πολλα....αν αντεχεις το τοσο κρυο που κανει....η πολη ηταν ομορφα στολισμενη αλλα παντου Ελληνες 50.000 μας ειπε ο ξεναγος ηταν την ημερα των Χριστουγεννων...η πολη ειναι ομορφη μεσα ...αλλα αν πας προς την υπαιθρο παρακμη ...
Οσο για τη Βιεννη καμμια σχεση...αλλος πολιτισμος...το ειδα το ξενοδοχειο σου...απο το καφε στο πυργο που γυρναει και βλεπεις ολη τη πολη το νησακι danube ολα τα λεφτα !!!!
μην νομιζεις οτι κανει ζεστη στην βιεννη. δεν προλαβαινα να μπαινω και να πινω ζεστα, σε απιστευτα καφε του 1800-1900. πληρης εξοπλισμος για το κρυο βεβαια, ισοθερμικα απο μεσα, χοντρο μπουφαν κ.λ.π. εχει ομως εκπληκτικα θεαματα , τα οποια σε ενημερωνουν εξω απο τα μουσεια , παλατια υπεροχοι νεοι-νεες με ρουχα εποχης.
και η βιεννη τα χριστουγεννα ειναι ελληνικη αποικια.
η βιεννη ειναι μια πολη που θα ηθελα να παω για μονιμη εγκατασταση.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Δεν χανεις και πολλα....αν αντεχεις το τοσο κρυο που κανει....η πολη ηταν ομορφα στολισμενη αλλα παντου Ελληνες 50.000 μας ειπε ο ξεναγος ηταν την ημερα των Χριστουγεννων...η πολη ειναι ομορφη μεσα ...αλλα αν πας προς την υπαιθρο παρακμη ...
Οσο για τη Βιεννη καμμια σχεση...αλλος πολιτισμος...το ειδα το ξενοδοχειο σου...απο το καφε στο πυργο που γυρναει και βλεπεις ολη τη πολη το νησακι danube ολα τα λεφτα !!!!
Φίλη rethimno δε θα συμφωνήσω ότι δε χάνει και πολλά όποιος δε πάει Πράγα Χριστούγεννα. Ούτε για την ευγένεια των Τσέχων. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι μια μέρα που έψαχνα φαρμακείο, κάποιος ντόπιος, αν και δεν πολυκαταλάβαινε Αγγλικά, περπάτησε μαζί μου κανά πεντάλεπτο για να με πάει, αν και δεν ήταν στο δρόμο του. Και γενικά δεν είχα πρόβλημα. Anyway στο θέμα μας.

Από οικονομικής άποψης θεωρώ σαφώς πιο συμφέρουσα την Πράγα. Με τα ίδια λεφτά μπορείς να μείνεις και σε καλύτερο ξενοδοχείο και να φας καλύτερα.
Από άποψη ομορφιάς και οι δύο είναι πολύ όμορφες πόλεις και με Χριστουγεννιάτικο χρώμα.
Είναι αλήθεια ότι η Βιέννη είναι πιο όμορφα στολισμένη (κυριαρχεί η Χριστουγεννιάτικη αγορά της), αρκετά μεγαλύτερη και με σαφώς περισσότερα μουσεία και αξιοθέατα (Ανάκτορα Σισσυ και Μπελβεντερε, Μουσείο Ιστορίας της Τέχνης, Φυσικής Ιστορίας κλπ).
Μονοήμερη μπορείς να κάνεις στο Σαλτσμπουργκ.
Η Πράγα και συγκεκριμένα το ιστορικό της κέντρο είναι κάτι τελείως ξεχωριστό και πιο ατμοσφαιρικό και σίγουρα έχει πράγματα να δεις (κορυφαίο αξιοθέατο ολόκληρη η Καστροπολιτεία με τον εντυπωσιακό Ναό του Αγίου Βίτου και το δρομάκι των αλχημιστών, η Γέφυρα του Καρόλου κλπ) και να κάνεις (υπέροχα τζαζ κλαμπ, μαύρο θέατρο). Μονοήμερη μπορείς να κάνεις είτε στο Καρλοβι Βάρι είτε στο Τσέσκι Κρουμλοβ.
Ο καιρός δεν έχει τεράστιες διαφορές και είναι θέμα τύχης. Στην Πράγα το 2003 που πήγα είχε -16!!! ενώ στη Βιέννη το 2006 μπορώ να σου πω ότι φόρεσα ελάχιστα τα γάντια μου.
Η Πράγα είναι η αδυναμία μου, αν και την ευχαριστήθηκα σαφώς περισσότερο τέσσερα χρόνια μετά, όταν πήγα Ιούνιο, καθώς η πόλη απαιτεί πολύ περπάτημα και οπότε ο καιρός πρέπει να είναι ευνοικος.
Αν ψάψνεις περισσότερο Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα και πιο κοσμοπολιτικο στιλ προτίμησε τη Βιέννη, αλλά ετοιμάσου και να ξοδέψεις περισσότερα χρήματα.
Οπου κι αν πας πάντως θα περάσεις υπέροχα.
 

Aquakiss

Member
Μηνύματα
23
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.763
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom