Ρουμανία Χριστουγεννα στο Βουκουρεστι

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.954
Καλησπερα!εδω και λιγες μερες ειμαι στο φορουμ κ εχω διαβασει πολλα περι Ρουμανιας και Βουκουρεστιου...σκεφτομαι να παω μεσα στα χριστουγεννα στο Βουκουρεστι(22-27 του μηνα πανω κατω)και θα θελα οσοι γνωριζετε να μου δωσετε μερικες πληροφοριες για το τι αξιζει να κανω εκει ή που να φαω και προσ τα που να κινουμαι...εχω διαβασει πολλα και διαφορα μεσα απο αλλες συζητησεις αλλα δε βρισκω κατι μεμονομενο για Βουκουρεστι αλλα γενικα κ εκτος αυτου λογω δουλειας δε εχω πολυ χρονο οποτε θα εκτιμουσα οποιαδιποτε βοηθεια σας..ευχαριστω! :)
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπερα!εδω και λιγες μερες ειμαι στο φορουμ κ εχω διαβασει πολλα περι Ρουμανιας και Βουκουρεστιου...σκεφτομαι να παω μεσα στα χριστουγεννα στο Βουκουρεστι(22-27 του μηνα πανω κατω)και θα θελα οσοι γνωριζετε να μου δωσετε μερικες πληροφοριες για το τι αξιζει να κανω εκει ή που να φαω και προσ τα που να κινουμαι...εχω διαβασει πολλα και διαφορα μεσα απο αλλες συζητησεις αλλα δε βρισκω κατι μεμονομενο για Βουκουρεστι αλλα γενικα κ εκτος αυτου λογω δουλειας δε εχω πολυ χρονο οποτε θα εκτιμουσα οποιαδιποτε βοηθεια σας..ευχαριστω! :)
Έχει μία 6ετία που πήγα αλλα θα σου πω οσα θυμάμαι.Παρεξηγημενη πόλη το Βουκουρεστι μου αφησε ευχαριστες εντυπωσεις.Το κεντρο ειναι πολυ ομορφο οπως και η παλια πολη lipscani-Stavroupoleos που ειναι αρκετα γραφικη.Όσο απομακρυνεσαι απο το κέντρο τόσο σε πιανει η καταθλιψη απο της πολυκατοικιες "κουτια".Οσο ειμασταν εκει επισκεφτηκαμε το παλατι του τσαουσεσκου,καναμε βολτα στην παλια πολη και στις διαφορες πλατειες(uniri,πανεπιστημιου κλπ),το ρουμανικο χωριο που ειναι must και το παρκο Herastrau+αψιδα του θριαμβου.5 μερες ειναι πολλες για Βουκουρεστι κατα την γνωμη μου οποτε θα σου προτεινα να επισκεφτεις ,αν ειναι εφικτο λογω καιρου και εορτων, την πολη του Brasov και να δεις τοσο το καστρο Peles στο Sinai όσο και το κάστρο Μπραν του "Δρακουλα" Vlad Tepes που βρισκεται κοντα στο Rasnov.Για φαγητο στο Βουκουρεστι προτεινω τόσο το Caru cu bere όσο και το Excalibur.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.954
Έχει μία 6ετία που πήγα αλλα θα σου πω οσα θυμάμαι.Παρεξηγημενη πόλη το Βουκουρεστι μου αφησε ευχαριστες εντυπωσεις.Το κεντρο ειναι πολυ ομορφο οπως και η παλια πολη lipscani-Stavroupoleos που ειναι αρκετα γραφικη.Όσο απομακρυνεσαι απο το κέντρο τόσο σε πιανει η καταθλιψη απο της πολυκατοικιες "κουτια".Οσο ειμασταν εκει επισκεφτηκαμε το παλατι του τσαουσεσκου,καναμε βολτα στην παλια πολη και στις διαφορες πλατειες(uniri,πανεπιστημιου κλπ),το ρουμανικο χωριο που ειναι must και το παρκο Herastrau+αψιδα του θριαμβου.5 μερες ειναι πολλες για Βουκουρεστι κατα την γνωμη μου οποτε θα σου προτεινα να επισκεφτεις ,αν ειναι εφικτο λογω καιρου και εορτων, την πολη του Brasov και να δεις τοσο το καστρο Peles στο Sinai όσο και το κάστρο Μπραν του "Δρακουλα" Vlad Tepes που βρισκεται κοντα στο Rasnov.Για φαγητο στο Βουκουρεστι προτεινω τόσο το Caru cu bere όσο και το Excalibur.
Α σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου!καλα ενδεχετε και να μειωθουν οι μερες,αναλογα πως θα βολεψει και το αεροπορικο...για χριστουγεννα και παραμονη πρεπει να παρω τηλ σε μαγαζια για να κλεισω καποιο τραπεζι σωστα?δηλαδη γενικα θα χει κοσμο εκεινη την περιοδο?επειδη και γω την ειχα παρεξηγησει σα πολη και βλεπω οτι τελικα ειχα κανει λαθος,το σκεφτομαι να παω...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.954
Γνωριζει κανεις αν τα μουσεια τους μεσα στα χριστουγεννα λειτουργουν κανονικα ή οχι?γιατι εγω στο google δε βρηκα κατι που να λεει οτι ειναι κλειστα ή οχι...
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το κάστρο Peles θα είναι κλειστό 25 και 26. Το γνωρίζω γιατί με ενδιέφερε και έστειλα e-mail. Αλλά νομίζω ότι θα ήταν κλειστά ούτως ή άλλως γιατί τα Χριστούγεννα φέτος είναι Δευτέρα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.954
Το κάστρο Peles θα είναι κλειστό 25 και 26. Το γνωρίζω γιατί με ενδιέφερε και έστειλα e-mail. Αλλά νομίζω ότι θα ήταν κλειστά ούτως ή άλλως γιατί τα Χριστούγεννα φέτος είναι Δευτέρα.
Ναι λιγο που το ψαξα και εγω ειναι αργια και η επομενη των χριστουγεννων...αυτο το καστρο ειναι μεσα στο Βουκουρεστι??θα πας και εσυ χριστουγεννα εκει??εχεις να μου προτεινεις κατι αλλο που να αξιζει? :)
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το Peles είναι στο Sinai. Eιναι πάνω στην διαδρομή από Βουκουρέστι για Brasov.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.610
Likes
12.428
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Όπως νομίζεις και δεν αγχώνομαι καθόλου. Μην συγχέεις όμως το φόρουμ του travelstories με γραφείο πληροφοριών. Ταξιδιωτικές ιστορίες και πληροφορίες για το Βουκουρέστι υπάρχουν, όποιος θέλει διαβάζει.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.954
Όπως νομίζεις και δεν αγχώνομαι καθόλου. Μην συγχέεις όμως το φόρουμ του travelstories με γραφείο πληροφοριών. Ταξιδιωτικές ιστορίες και πληροφορίες για το Βουκουρέστι υπάρχουν, όποιος θέλει διαβάζει.
Σε αλλα θεματα υπαρχει σαφως πιο καλη πληροφορηση και αναλωνονται τις πιο πολλες φορες οι ιδιες πληροφοριες(πχ για βουδαπεστη που ριξα μια γρηγορη ματια)..γι αυτο κ εγω απορησα πως για το δικο μου θεμα δεν εχω μια συγκεγκριμενη πληροφορια αλλα απλα γενικες..προς θεου δε λεω οτι δε με βοηθησαν οι ανθρωποι εναντιως..και για να μην αναλωνομαστε αλλο με το θεμα μου,αν σ ενοχλησε κατι στις ερωτησεις μου ασ μην μου απανταγες...φιλικα παντα..θα ψαξω περισσοτερο παντως μεσα στ σιτε καποια στιγμη..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.624
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom