Βουλγαρία Χριστουγεννα στο Μπανσκο

Μηνύματα
7
Likes
0
Καλημερα σε ολους!!!!Ειμαι καινουρια εδω και θα ηθελα αν σας ειναι ευκολο να με διαφωτισετε σε καποιες αποριες μου.Θα παμε με τον αντρα μου στο Μπανσκο στις 24 δεκεμβριου για 4 μερες.Θα μεινουμε στο ξενοδοχειο White Fir Valley το οποιο βρισκεται 10 περιπου χλμ εξω απο το μπανσκο.Εχει μεινει κανεις σας σε αυτο το ξενοδοχειο ?Ειναι καλο?η αλλο βλεπουμε στις φωτογραφιες και αλλα θα δουν τα ματακια μας?Η τιμη μου φανηκε πολυ καλη ....διαμερισμα με 1 υπνοδωματιο για 3 νυχτες 2 ατομα με το χριστουγεννιατικο δειπνο 165 ευρω.
Θα ηθελα να ρωτησω....Ποσο θα μας στοιχισει μια μερα στο χιονοδρομικο?αρχιζοντας απο τη μεταφορα μας εκει μεχρι τον εξοπλισμο...η αληθεια ειναι δεν εχω ξανακανει σκι και μαλλον θα γκρεμοτσακιστω αλλα θα ηθελα να το δοκιμασω....ειδα καποιες τιμες σε προηγουμενες συζητησεις αλλα νομιζω οτι σε αυτο το χρονικο διαστημα θα εχουν αλλαξει.
Το αλλο που θα ηθελα να ρωτησω ...ξερευε καποιο σουπερ μαρκετ απο το οποιο θα μπορουσαμε να προμηθευτουμε καποια μικροπραγματα για να τσιμπολογαμε στο ξενοδοχειο????η καλυτερα να ψωνισουμε απο δω?υπαρχει διαφορα στις τιμες?Τα τσιγαρα εκει καπνιζονται η και αυτα απο δω????ισως ειναι λιγο χαζες οι αποριες μου αλλα.....:xmas_redface:
Αυτα προς το παρον...μη σας κουρασω και απο την πρωτη μερα...Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Το ξενοδοχείο που λες δεν το ξέρω,πάντως γενικά τα ξενοδοχεία στο Μπάνσκο είναι οικονομικά και αρκετά καλά για την τιμή τους,από εμπειρία δική μου αλλά και πολλών φίλων που έχουν πάει όλοι έχουμε μείνει ικανοποιημένοι,εγώ είχα μείνει σε τριών αστέρων ξενοδοχ.πάμφθηνο(γύρω στα 45 ευρώ το δίκλινο τη βραδυά με πρωινό),πολύ κοντά στα λίφτ,το μόνο μείον ήταν ότι δεν είχε ασανσέρ....αλλά κατα τάλλα..δωμάτιο ευρυχωρία,θέρμανση,μπάνιο κλπ ήταν πολύ ανώτερο από τετράστερα ξενοδ.άλλων τουριστικών μεγάλων πόλεων...

Σούπερ μάρκετ τι να σου πώ δεν είδα ...αλλά δεν μπορεί να μήν υπάρχουν..,αυτό που έβλεπα πάντως ήταν μόνο ξενοδοχ.,συγκροτήματα και ταβέρνες.Βέβαια ήταν και αντίξοες οι συνθήκες όταν βρέθηκα εκεί για να πω ότι το περπάτησα όλο και δεν είδα...ρίξε μιά ματια στην ιστορία που έχω γράψει,(Δυσάρεστη έκπληξη (σ)το Μπάνσκο) και θα καταλάβεις,θα βρείς και χρήσιμες πληροφορίες,... θά πρότεινα να παίρνατε κάποιες προμήθειες από Ελλάδα,πάντως να ξέρεις ότι το φαγητό γενικά είναι φθηνό.

Οσον αφορά το σκί...δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί πήγα μόνο για βόλτα πάνω δεν έκανα σκί,αλλά για το φόβο σου αυτό που λές ...μήπως γκρεμοτσακιστείς..θα σούλεγα ότι αν πέσετε σε φάση που πέσαμε κι εμείς δηλ να χινονίζει και η πόλη νάναι γεμάτη...κινδυνεύεις να γκρεμοτσακιστείς μέσα στην πόλη,στα πεζοδρόμια παρά πάνω στο βουνό,γι αυτό να είστε προετοιμασμένοι πάρτε ειδικά παπούτσια...
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Τα έχω φρέσκα μιας και ο γιος μου είναι εκεί τώρα για σκι, λοιπόν το χιονοδρομικό δεν δουλευει ολόκληρο γιατί δεν έχει αρκετό χιόνι, θα έχει πολύ κόσμο, ενοικιάσεις έχει στον Τσακίρη που είναι πολύ καλά και και εξυπηρετικότατα, τιμές δεν ξέρω αν και δεν πιστεύω να είναι ακριβά, στο χιονοδρομικό ανβαίνεις με δυο τρόπους ή με την γόνδολα που είναι έκεί που είναι το ξενοδοχείο Κεπινσκι ή με το αμάξι μέχρι την βάση των πιστών, αν πας πρωί. Η κάρτα για τα λιφτ αν δεν κάνω λάθος κάνει 55 λέβα.
 
Μηνύματα
7
Likes
0
Το ξενοδοχείο που λες δεν το ξέρω,πάντως γενικά τα ξενοδοχεία στο Μπάνσκο είναι οικονομικά και αρκετά καλά για την τιμή τους,από εμπειρία δική μου αλλά και πολλών φίλων που έχουν πάει όλοι έχουμε μείνει ικανοποιημένοι,εγώ είχα μείνει σε τριών αστέρων ξενοδοχ.πάμφθηνο(γύρω στα 45 ευρώ το δίκλινο τη βραδυά με πρωινό),πολύ κοντά στα λίφτ,το μόνο μείον ήταν ότι δεν είχε ασανσέρ....αλλά κατα τάλλα..δωμάτιο ευρυχωρία,θέρμανση,μπάνιο κλπ ήταν πολύ ανώτερο από τετράστερα ξενοδ.άλλων τουριστικών μεγάλων πόλεων...

Σούπερ μάρκετ τι να σου πώ δεν είδα ...αλλά δεν μπορεί να μήν υπάρχουν..,αυτό που έβλεπα πάντως ήταν μόνο ξενοδοχ.,συγκροτήματα και ταβέρνες.Βέβαια ήταν και αντίξοες οι συνθήκες όταν βρέθηκα εκεί για να πω ότι το περπάτησα όλο και δεν είδα...ρίξε μιά ματια στην ιστορία που έχω γράψει,(Δυσάρεστη έκπληξη (σ)το Μπάνσκο) και θα καταλάβεις,θα βρείς και χρήσιμες πληροφορίες,... θά πρότεινα να παίρνατε κάποιες προμήθειες από Ελλάδα,πάντως να ξέρεις ότι το φαγητό γενικά είναι φθηνό.

Οσον αφορά το σκί...δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί πήγα μόνο για βόλτα πάνω δεν έκανα σκί,αλλά για το φόβο σου αυτό που λές ...μήπως γκρεμοτσακιστείς..θα σούλεγα ότι αν πέσετε σε φάση που πέσαμε κι εμείς δηλ να χινονίζει και η πόλη νάναι γεμάτη...κινδυνεύεις να γκρεμοτσακιστείς μέσα στην πόλη,στα πεζοδρόμια παρά πάνω στο βουνό,γι αυτό να είστε προετοιμασμένοι πάρτε ειδικά παπούτσια...
Ειχα διαβασει το αρθρο σου και η αληθεια ειναι πως ειχες περασει κωμικοτραγικες καταστασεις.Η αληθεια ειναι πως παμε πιο πολυ για χαλαρωση οποτε οντως ελπιζω οι παροχες του ξενοδοχειου να ειναι ικανοποιητικες.
 
Μηνύματα
7
Likes
0
Τα έχω φρέσκα μιας και ο γιος μου είναι εκεί τώρα για σκι, λοιπόν το χιονοδρομικό δεν δουλευει ολόκληρο γιατί δεν έχει αρκετό χιόνι, θα έχει πολύ κόσμο, ενοικιάσεις έχει στον Τσακίρη που είναι πολύ καλά και και εξυπηρετικότατα, τιμές δεν ξέρω αν και δεν πιστεύω να είναι ακριβά, στο χιονοδρομικό ανβαίνεις με δυο τρόπους ή με την γόνδολα που είναι έκεί που είναι το ξενοδοχείο Κεπινσκι ή με το αμάξι μέχρι την βάση των πιστών, αν πας πρωί. Η κάρτα για τα λιφτ αν δεν κάνω λάθος κάνει 55 λέβα.
Δηλαδη εχουμε απευθειας αναμεταδωση του τι γινεται τωρα στο Μπανσκο:xmas_cheesygrin:.Τσακιρης οταν λες????Να υποθεσω οτι ειναι καταστημα?Που βρισκεται στην περιοχη του Μπανσκο?Και ο καιρος εκει οπως εδω περιπου???για να μου λες οτι δεν εχει αρκετα χιονια...
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Σουπερ μαρκετ, μινι μαρκετ και γενικα μαγαζακια τροφιμων εχει πολλα στο μπανσκο, ειδικα προς τα πανω (δηλ προς λιφτ) σε καθε γωνια ειχε και απο ενα..
κ αποτι θυμαμαι τα ειδη τροφιμων αλλα και τα αναψυκτικα και οι σοκολατες ειναι πιο φτηνα απο οτι στην Ελλαδα, πολλοι αγοραζαν τις σοκολατες με τα κιλα αφου εχουν ολες τις γνωστες milka, toblerone, ferrero κλπ αλλα φτηνοτερες
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Δηλαδη εχουμε απευθειας αναμεταδωση του τι γινεται τωρα στο Μπανσκο:xmas_cheesygrin:.Τσακιρης οταν λες????Να υποθεσω οτι ειναι καταστημα?Που βρισκεται στην περιοχη του Μπανσκο?Και ο καιρος εκει οπως εδω περιπου???για να μου λες οτι δεν εχει αρκετα χιονια...
Δυστύχως δεν έχει καθόλου καλό χιόνι, ειδικά σήμερα ήταν μαλακό και λίγο να φανταστεις σήμερα σταμάτησαν στις δωδεκάμιση την προπόνηση και τα μάζεψαν και γυρίζουν Ελλάδα και ήταν να πάνε πάνω την επόμενη εβδομάδα και για Χριστούγεννα αλλά λόγο έλλειψης χιονιού το ακύρωσαν, εντάξει τώρα για κάποιον αρχάριο μπορεί να φτάνει το χιόνι αλλά για αθλητές είναι επικίνδυνα για κακώσεις. Ο Τσακίρης είναι Σερραίος και γνωστός στο χώρο της χιονοδρομίας σε ποιο σημείο ακριβώς βρίσκεται δεν ξέρω, θα ρωτήσεις και θα σου πούνε. Ο καιρός αυτές τις μέρες ήταν ακριβως ίδιος με της Βόρειας Ελλάδας και από κρύο και από χιονοπτώσεις.
 
Μηνύματα
7
Likes
0
Εμεις θα παμε απο δραμα εξοχη....οποτε λογικα το μαγαζι του τσακιρη δε θα το δουμε....Υπαρχουν μαγαζια με εξοπλισμο και στο μπανσκο να υποθεσω ετσι????Ποιες αλλες πολεις εκει τριγυρω αξιζει να επισκεφτω????να μην ειναι πολυ μακρυα ομως,οχι καμια σοφια ας πουμε ,απο ρουχισμο αξιζει να ψαξουμε η μπααααααααααα?ξεκινωντας απο δραμα για μπανσκο που μπορει κανεις να κανει στασεις?για καφε,για ψωνια???
Ευχαριστω πολυ.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.600
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Εμεις θα παμε απο δραμα εξοχη....οποτε λογικα το μαγαζι του τσακιρη δε θα το δουμε....Υπαρχουν μαγαζια με εξοπλισμο και στο μπανσκο να υποθεσω ετσι????quote]

Ο Τσακίρης (Πρωταθλητής Ελλάδος και εξηγημένο παλικάρι) έχει κατάστημα με εξοπλισμό σκι βγαίνοντας από την Δράμα δεξιά πάνω στο δρόμο Δράμας – Προσοτσάνης (Ευξείνου Πόντου). Δίπλα σε βενζινάδικο. Επίσης έχει υποκαταστήματα με ενοικιάσεις εξοπλισμού στο Φαλακρό και στο Μπάνσκο.
 

kakos21

Member
Μηνύματα
91
Likes
22
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΠΑΝΤΟΥ !!!
Δυστύχως δεν έχει καθόλου καλό χιόνι, ειδικά σήμερα ήταν μαλακό και λίγο να φανταστεις σήμερα σταμάτησαν στις δωδεκάμιση την προπόνηση και τα μάζεψαν και γυρίζουν Ελλάδα και ήταν να πάνε πάνω την επόμενη εβδομάδα και για Χριστούγεννα αλλά λόγο έλλειψης χιονιού το ακύρωσαν, εντάξει τώρα για κάποιον αρχάριο μπορεί να φτάνει το χιόνι αλλά για αθλητές είναι επικίνδυνα για κακώσεις. Ο Τσακίρης είναι Σερραίος και γνωστός στο χώρο της χιονοδρομίας σε ποιο σημείο ακριβώς βρίσκεται δεν ξέρω, θα ρωτήσεις και θα σου πούνε. Ο καιρός αυτές τις μέρες ήταν ακριβως ίδιος με της Βόρειας Ελλάδας και από κρύο και από χιονοπτώσεις.
Ο τσακιρης βρισκεται ακριβως απεναντι απο τα λιφτ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.122
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom