Χριστουγεννα - Αθηνα Οικογενεια

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Little Cook στο to do list ναι! Ψαχνω για καμιά ταράτσα στο κέντρο με θέα και φαγητό για μετά τη βόλτα.
Ειδα τα A for Athens, 360, ms rooftop, ermou 18 Beyond the horizon. Ποιο προτείνετε; Μετακίνηση για το κέντρο κοντά στο μουσείο Ακρόπολης υπάρχει κανένα πάρκινγκ, ή να πάρω ταξί λέτε από Γλυφάδα; το μέτρο λόγω covid θέλω να το αποφύγω...
Πάρκινγκ στο σταθμό μετρο Φιξ.Δεν είναι ανάγκη να πάρεις το μετρό.600-700 μέτρα είναι το μουσείο.Δεν μπαίνει και παρκαδόρος στο αυτοκίνητο....
 
Μηνύματα
410
Likes
1.352
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Little Cook στο to do list ναι! Ψαχνω για καμιά ταράτσα στο κέντρο με θέα και φαγητό για μετά τη βόλτα.
Ειδα τα A for Athens, 360, ms rooftop, ermou 18 Beyond the horizon. Ποιο προτείνετε; Μετακίνηση για το κέντρο κοντά στο μουσείο Ακρόπολης υπάρχει κανένα πάρκινγκ, ή να πάρω ταξί λέτε από Γλυφάδα; το μέτρο λόγω covid θέλω να το αποφύγω...
Όλα αυτά με τις ταράτσες μοιάζουν μεταξύ τους και θέα Ακρόπολη έχουν . Όλα είναι ταράτσες ξενοδοχείων και πολλές φορές ακόμα και εγώ που είμαι Αθηναιος μπερδευω τα ονόματα.Αν ρωτάς πιο έχει την καλύτερη θέα σε Ακρόπολη θα έλεγα το 360 όπου κάτω φαίνεται και όλο το Μοναστηράκι.ειναι που θα βρεις όμως γιατί πάντα εκεί γίνεται χαμός και πολλές φορές δεν βρίσκεις σε μέρα και ώρα αιχμής τραπεζι
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.777
Οι ταρατσες ειναι για καλοκαιρι.
Τα Χριστουγεννα ο τζερτζελες γινεται στο καλυτερο ισογειο του κεντρου δηλ τα μαγαζια του City Link και περιξ στους πεζοδρομους, παρτι στους πεζοδρομουςστο Κολωνακι, Κολοκοτρωνη κλπ.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Καλησπέρα και πάλι,
αναφορικα με το προγραμμα σιγα σιγα αρχιζω να το διαμορφωνω.
Εχουμε και λεμε,
1η μερα
2η μερα

3η μερα
  • Μουσείο Ακρόπολης και Ακρόπολη
  • Βόλτα Θησείο Μοναστηράκι, Σύνταγμα
Ερωτήματα για οποιον θα ήθελε να βοηθήσει....
  1. Πως σας φαίνεται σαν πρόγραμμα? Σημαντικό ξεχασα να αναφέρω οτι θα μένω Γλυφάδα, επομένως θα ηθελα αν γίνεται να μου προτείνετε επιλογές για φαγητό εκεί στην ευρύτερη περιοχή που θα αποτελεί και το τελικό σημείο αναφοράς πριν γυρίσουμε στο σπιτι?
  2. Στη περιοχή του Νιάρχος και στο κέντρο (Θησείο-Μοναστηρακι) προτάσεις για καφέ-φαγητο??
  3. Στην περιοχή της Γλυφάδας βρήκα πολλά μέρη για φαγητό και καφέ? τι θα μου προτείνατε? κριτηριο, οικογενένεια με παιδί 7 ετών. επίσης είδα οτι όλη η περιοχή είναι γεμάτη απο παιδικές χαρές, πολυ καλό! Καποια εστιατορια που βρήκα Γλυφάδα ειναι....
  4. Το δράμι
  5. Τρελός Γάιδαρος - Γλυφάδα
  6. La Strega
  7. Το Ελληνικό
Να ξερεις παντως οτι στο santa claus kingdom (mec παιανιας) θες σιγουρα 4 ωρες.. ειναι αρκετα μεγαλος χωρος, με παιδοτοπο, παιχνιδια κλπ.. θες και μια ωρα φανταζομαι να πας απο Γλυφαδα -Παιανια και απο Παιανια στις Τζιτζιφιες ( ιδρυμα Νιαρχος) ..
Επίσης ειδα μονο μια αναφορά στο τοπ αξιοθέατο (χριστουγεννιατικο) της Αθήνας , το little cook (δεν κανω διαφημιση) το οποιο, και μπραβο σε αυτους που το εχουν, ειναι φοβερο καθε χρόνο!! στον Φλοισβο εχουν χριστουγεννιατικο παρκο ,αλλα μην φανταστεις τιποτα ουαου.. και Συνταγμα αξιζει να πατε βραδυ, ειναι αρκετα ωραία. μιας και θα μενετε Γλυφαδα , προτείνω να πατε για κρέπα στο feticcio και να παραγγείλετε το νο.49 απο τον καταλογο!!
YΓ. Για φθηνότερα εισίτηρια στο santa claus kingdom (θα γλιτωσετε 15 ευρω στα 3 ατομα) μπείτε εδώ Από 8,9€ για ALL DAY PASS + 2 μάρκες για Συγκρουόμενα + είσοδο στο Παγοδρόμιο + Full Extras, στο Santa Claus Kingdom Το Παγωμένο Βασίλειο, το μεγαλύτερο Χριστουγεννιάτικο πάρκο της Αθήνας, στο MEC Παιανίας
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Ματαιώνονται όλες οι μαζικές εορταστικές εκδηλώσεις σε ανοικτούς χώρους (φεστιβάλ, events κ.λπ.)

Αν ανακοινωθεί το παραπάνω αύριο τότε τζάμπα τα γράφαμε...Κρίμα...
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Ματαιώνονται όλες οι μαζικές εορταστικές εκδηλώσεις σε ανοικτούς χώρους (φεστιβάλ, events κ.λπ.)

Αν ανακοινωθεί το παραπάνω αύριο τότε τζάμπα τα γράφαμε...Κρίμα...
Από 3 Ιανουαρίου δεν ακούστηκε πως θα ισχύσουν??
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Από 3 Ιανουαρίου δεν ακούστηκε πως θα ισχύσουν??
Αυτό(αν αποφασισθεί και ανακοινωθεί) θα είναι άμεσης εφαρμογής.Απο 3/1 θα είναι άλλα.

Νέα μέτρα: Υποχρεωτική μάσκα παντού, διπλή σε σούπερ μάρκετ και ΜΜΜ -Ποιες εκδηλώσεις αναβάλλονται | ΕΛΛΑΔΑ | iefimerida.gr

Αλλά ας περιμένουμε μέχρι αύριο...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ειδα τα A for Athens, 360, ms rooftop, ermou 18 Beyond the horizon. Ποιο προτείνετε;
Το rooftop bar του Selina Athens στην πλατεία Θεάτρου. Απεριόριστη θέα, καλά ποτά, σχετικά εύκολο να βρεις τραπέζι.
 

angelucky

Member
Μηνύματα
68
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Καλαμάτα-Μεσσηνια
Ευχαριστώ όλους εδώ για τις συμβουλές και τα Tips. Δυστυχώς το ταξίδι αναβάλλεται... για τους προφανείς λόγους. Ήδη μάλιστα κάποιες παραστάσεις στο Νιάρχος τις αναβάλουν λόγω περιστατικών covid για μια βδομάδα τουλάχιστον! Αλήθεια ή κατάσταση στην Αθήνα είναι τόσο επιβαρημενη σε κρούσματα όσο βλέπουμε στις ειδήσεις; όπως και να έχεις καλή χρονιά να έχουμε με υγεία! Τα ταξίδια γίνονται και σχεδιάζονται ξανά!
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ευχαριστώ όλους εδώ για τις συμβουλές και τα Tips. Δυστυχώς το ταξίδι αναβάλλεται... για τους προφανείς λόγους. Ήδη μάλιστα κάποιες παραστάσεις στο Νιάρχος τις αναβάλουν λόγω περιστατικών covid για μια βδομάδα τουλάχιστον! Αλήθεια ή κατάσταση στην Αθήνα είναι τόσο επιβαρημενη σε κρούσματα όσο βλέπουμε στις ειδήσεις; όπως και να έχεις καλή χρονιά να έχουμε με υγεία! Τα ταξίδια γίνονται και σχεδιάζονται ξανά!
Γίνεται χαμός! Πρώτη φορά σε σχεδόν δύο χρόνια έχω τόσα κρούσματα στο στενό περιβάλλον μου, τουλάχιστον το περνάνε σπίτι αρκετά ελαφρά. Στη δουλειά μας τεστάρουν σχεδόν κάθε μέρα, θα πω μόνο πως τις τελευταίες περίπου δύο εβδομάδες έχω κάνει 6 rapid&2 pcr tests.
Προχθές μου έστειλαν από το θέατρο Παλλάς μήνυμα ακύρωσης της παράστασης Master Class λόγω κρούσματος.
Το έχω γράψει και σε άλλα topics, θεωρώ (και) αυτόν το χειμώνα risky για πολλές μετακινήσεις. Καλώς αποφασίσατε νομίζω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom