Χριστούγεννα: Καρπενήσι ή Καλάβρυτα?

sophie_3601

Member
Μηνύματα
103
Likes
92
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα Σινικό Τείχος
Με τα νέα δεδομένα του ότι κερδίσαμε ένα 4 ήμερο ταξίδι με τις 2 από τις 3 διανυκτερεύσεις πληρωμένες μπορούμε να επιλέξουμε να πάμε στα Καλάβρυτα ή στο Καρπενήσι. Λέγαμε για Γερμανία τα Χριστούγεννα αλλά λόγω οικονομικών το ταξίδι αυτό μας έκατσε "κουτί" και άκυρες οι σκέψεις για Γερμανία!
Δεν έχουμε πάει σε κανέναν από αυτούς τους 2 προορισμούς και θα ήθελα τις γνώμες σας από εσάς που έχετε πάει.
Τι προτείνετε να επιλέξω? Τα ξενοδοχεία και στα δυο μέρη είναι στο κέντρο τους και όχι απομονωμένα. Θα έχω και μωρό παιδί μαζί μου 1 έτους και θα ήθελα όσο το δυνατόν να είναι το μέρος κατάλληλο για να μπορούμε να κυκλοφορούμε με το καρότσι στα μαγαζιά.
 

sophie_3601

Member
Μηνύματα
103
Likes
92
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα Σινικό Τείχος
Το έψαξα λίγο στο google earth και είδα ότι στο Καρπενήσι για να πας έχει λιγότερες στροφές στον δρόμο σε σχέση με τα Καλάβρυτα.
Αυτό που με ενδιαφέρει για όσους έχετε πάει και στα δυο μέρη είναι:
1ον να μπορούμε να κυκλοφορήσουμε στην περιοχή με το καρότσι του μωρού
2ον να είναι όσο το δυνατόν πιο ξεκούραστη η διαδρομή ώστε να ταλαιπωρηθεί όσο λιγότερο μπορούμε το μωρό
3ον να έχει και 5 πραγματάκια να δούμε στην περιοχή (που αυτό ανάλογα με τα κέφια του παιδιού θα δείξει...)
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
sophie_3601 said:
Το έψαξα λίγο στο google earth και είδα ότι στο Καρπενήσι για να πας έχει λιγότερες στροφές στον δρόμο σε σχέση με τα Καλάβρυτα.
Αυτό που με ενδιαφέρει για όσους έχετε πάει και στα δυο μέρη είναι:
1ον να μπορούμε να κυκλοφορήσουμε στην περιοχή με το καρότσι του μωρού
2ον να είναι όσο το δυνατόν πιο ξεκούραστη η διαδρομή ώστε να ταλαιπωρηθεί όσο λιγότερο μπορούμε το μωρό
3ον να έχει και 5 πραγματάκια να δούμε στην περιοχή (που αυτό ανάλογα με τα κέφια του παιδιού θα δείξει...)
Στα Καλαβρυτα κυκλοφορείς πιο εύκολα με καρότσι γιατι εχει ένα κεντρικό πεζόδρομο με όλα τα μαγαζιά,κάποιες ταβέρνες και καφέ! Το Καρπενήσι εμένα μου αρέσει περισσότερο γιατι τα γύρω χωριά του ειναι πολυ όμορφα αλλα στο κέντρο (αν δεν εχει αλλάξει τίποτα εδώ και κάποια χρόνια) περνάνε αυτοκίνητα και εχει κάποιες ανηφορές κατήφορες!!
Κοντά στα Καλαβρυτα ειναι το Μέγα Σπήλαιο και κάποια αλλα πράγματα να δεις!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αν και μιση Καλαβρυτινη θα σου προτεινα το Καρπενησι ..δε συγκρινονται τα 2 μερη.
Προσοχη ομως με το παιδακι..εχει κρυο και στα 2 μερη.
 

alisaxni

Member
Μηνύματα
77
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η υφήλιος...
Νομίζω ότι είναι εξίσου γοητευτικά και τα δύο μέρη. Το ζήτημα δεν είναι μόνο όμως στο πώς φτάνεις εκεί, αλλά στο γεγονός ότι αμφότερες οι συγκεκριμένες τοποθεσίες δεν είναι μόνο οι ίδιες όμορφες, όσο τα μέρη που τις περιβάλλουν (πχ Προυσσό στο Καρπενήσι και Σπήλαιο στα Καλάβρυτα κτλ). Οπότε διαλέξτε αυτό που θα είναι πιο ξεκούραστο για εσάς και από άποψη αποστάσεων :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
(πχ Προυσσό στο Καρπενήσι και Σπήλαιο στα Καλάβρυτα κτλ).
αυτα που ειπες δεν ειναι τα ιδια..το πρωτο απεχει αρκετα από την πόλη και σε δυσκολο το χειμωνα δρομο..
συμφωνω με Vickokka και ψηφιζω ανεπιφυλακτα Καλαβρυτα. πολυ πιο ανετη πόλη να κυκλοφορησεις. και πιο ωραία, αν κ ειναι προσωπικά γουστα..
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.997
Tα χωρια γυρω απο το Καρπενησι και γενικοτερα η φυση της Ευρυτανιας θεωρω οτι δεν συγκρινονται με Καλαβρυτα ΑΛΛΑ εχοντας και το μωρο μαζι νομιζω οτι θα σας βολεψουν περισσοτερο τα Καλαβρυτα. Κι αυτο γιατι ειναι συγκεντρωμενα ολα τα καφε-ταβερνες πανω σε εναν πεζοδρομο οπου θα μπορειτε να κανετε τη βολτα σας και γενικοτερα εχει μια καποια ζωη το βραδυ σε σχεση με τα χωρια στο Καρπενησι.
 

sophie_3601

Member
Μηνύματα
103
Likes
92
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα Σινικό Τείχος
Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά. Στην πλειοψηφία των γνώμεων σας κατάλαβα ότι πιο γραφικά είναι στο Καρπενήσι αλλά καλύτερα για διακοπές με το μωρό τα Καλάβρυτα οπότε θα ψάξω και τι έχει να δω εκεί τριγύρω...
Κλεοπάτρα μου είμαστε προετοιμασμένοι για το κρύο και σε ευχαριστώ!
Δεν είμαι της άποψης να υπερπροστατεύω το μωρό γιατί πρέπει να μάθει να έρχεται μαζί μας αλλά θα είναι το πρώτο μας ταξίδι (έστω και κοντινό) μαζί του και γι' αυτό και το άγχος δεν ξέρουμε πως θα αντιδράσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.525
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom