Βοσνία-Ερζεγοβίνη Σερβία Χριστούγεννα στα Βαλκανικά Τραίνα

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.422
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Σκεφτόμουν τι να κάνω με το σπλάχνο μου για Χριστούγεννα και μιας και τα περνάμε πάντα εκτός Ελλάδας για προσωπικούς μας λόγους , αποφάσισα να προσανατολιστούμε στα Βαλκάνια φέτος.
Η δυνατότητα να πάμε με αυτοκίνητο δεν υφίσταται (για πολλούς λόγους) οπότε σκέφτηκα το εξής πρόγραμμα : Θεσσαλονίκη->Βελιγράδι με λεωφορείο, Βελιγράδι->Μπάνια Λούκα - Βικιπαίδεια με τραίνο , κι από εκεί Σεράγιεβο επίσης με τραίνο.
Αυτό είναι το πρόγραμμα που έχω στο μυαλό μου, είμαι δεκτική και σε άλλες ιδέες και απόψεις. Θα ήθελα οποιαδήποτε διαφώτιση όσον για λεπτομέρειες, συμβουλές και δρομολόγια.
Συμβαίνει και το εξης θεικό : δεν υπάρχουν πληροφορίες στο διαδίκτυο για πρακτορεία που πηγαίνουν από Θεσσαλονίκη στο Βελιγράδι. Ευτυχώς γνωρίζω που βρίσκονται και θα πάω από εκεί να ρωτήσω.
Τέλος, λέτε να ταλαιπωρηθεί πολύ το σπλάχνο μου χριστουγεννιάτικα;;;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Σκεφτόμουν τι να κάνω με το σπλάχνο μου για Χριστούγεννα και μιας και τα περνάμε πάντα εκτός Ελλάδας για προσωπικούς μας λόγους , αποφάσισα να προσανατολιστούμε στα Βαλκάνια φέτος.
Η δυνατότητα να πάμε με αυτοκίνητο δεν υφίσταται (για πολλούς λόγους) οπότε σκέφτηκα το εξής πρόγραμμα : Θεσσαλονίκη->Βελιγράδι με λεωφορείο, Βελιγράδι->Μπάνια Λούκα - Βικιπαίδεια με τραίνο , κι από εκεί Σεράγιεβο επίσης με τραίνο.
Αυτό είναι το πρόγραμμα που έχω στο μυαλό μου, είμαι δεκτική και σε άλλες ιδέες και απόψεις. Θα ήθελα οποιαδήποτε διαφώτιση όσον για λεπτομέρειες, συμβουλές και δρομολόγια.
Συμβαίνει και το εξης θεικό : δεν υπάρχουν πληροφορίες στο διαδίκτυο για πρακτορεία που πηγαίνουν από Θεσσαλονίκη στο Βελιγράδι. Ευτυχώς γνωρίζω που βρίσκονται και θα πάω από εκεί να ρωτήσω.
Τέλος, λέτε να ταλαιπωρηθεί πολύ το σπλάχνο μου χριστουγεννιάτικα;;;
ποσο χρονων ειναι το σπλαχνο;;; και ποσες μερες σκεφτεσαι δηλαδη να ξοδεψεις εκτος Ελλαδος;
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.422
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.422
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Πολύ κακή ιδέα, οι περιοχές που θέλεις να πας δεν προσφέρονται για χειμώνα (δυστυχώς ελάχιστα θυμίζουν Αυστρία και Γερμανία). Θα ταλαιπωρήσεις τζάμπα το παιδί, εισαι μάνα εσύ?:D
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.762
Οπως λέει και το αφενικό μου, εγώ έχω εκμηδενίσει τις αποστάσεις.
Το λεω με την εννοια οτι θα φας συνολικα 4 ημερες μονο για την
μετακινηση σου,Αξιζει?
Μετα οπως ειπε και ο Borealis εμενα προσωπικα δεν με ενθουσιασε το
Σαραγεβο,εκτος αν πηγαινετε για σκι που οι πιστες ειναι φανταστικες
και για ολα τα γουστα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.422
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Το λεω με την εννοια οτι θα φας συνολικα 4 ημερες μονο για την
μετακινηση σου,Αξιζει?
Μετα οπως ειπε και ο Borealis εμενα προσωπικα δεν με ενθουσιασε το
Σαραγεβο,εκτος αν πηγαινετε για σκι που οι πιστες ειναι φανταστικες
και για ολα τα γουστα.
Η κόρη μου κάνει σκι, εγώ δε ξέρω καθόλου. Αλλά αν ήθελα να περάσω τα Χριστούγεννά μου σε χιονοδρομικά κέντρα θα την πήγαινα στη Βουλγαρία.
Τότε ίσως πάμε Βελιγράδι-Νόβι Σαντ ή ξανά Ρουμανία.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Η κόρη μου κάνει σκι, εγώ δε ξέρω καθόλου. Αλλά αν ήθελα να περάσω τα Χριστούγεννά μου σε χιονοδρομικά κέντρα θα την πήγαινα στη Βουλγαρία.
Τότε ίσως πάμε Βελιγράδι-Νόβι Σαντ ή ξανά Ρουμανία.
Ο χειμώνας στο Βελιγράδι δεν είναι βαρύς, είναι απλά σκληρός (και το λέω εγώ που μεγάλωσα στα βουνά της Φλώρινας). Θα χρειαστεί να τσαλαβουτάτε σε στάσιμα παγωμένα νερά, να στριμώχνεστε σε παγωμένα λεωφορεία τίγκα στη λάσπη (μέσα όχι έξω), δεν θα βρεις τίποτα για να απασχολήσεις την μικρή (δεν ξέρω καν αν ο ζωολογικός κήπος είναι ανοιχτός) και η μόνη διεξοδος θα είναι να καταφύγεις για σκι στις γύρω πλαγιές. Φυσικά τα τραίνα υπάρχουν, αλλά αν αποφασίσεις να ταξιδέψεις με αυτά, θα καταλάβεις τι θα πει σοσιαλιστικός ρεαλισμός.
Μια ρουμανία με ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ίσως είναι λογική λύση.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.422
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ο χειμώνας στο Βελιγράδι δεν είναι βαρύς, είναι απλά σκληρός (και το λέω εγώ που μεγάλωσα στα βουνά της Φλώρινας). Θα χρειαστεί να τσαλαβουτάτε σε στάσιμα παγωμένα νερά, να στριμώχνεστε σε παγωμένα λεωφορεία τίγκα στη λάσπη (μέσα όχι έξω), δεν θα βρεις τίποτα για να απασχολήσεις την μικρή (δεν ξέρω καν αν ο ζωολογικός κήπος είναι ανοιχτός) και η μόνη διεξοδος θα είναι να καταφύγεις για σκι στις γύρω πλαγιές. Φυσικά τα τραίνα υπάρχουν, αλλά αν αποφασίσεις να ταξιδέψεις με αυτά, θα καταλάβεις τι θα πει σοσιαλιστικός ρεαλισμός.
Μια ρουμανία με ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ίσως είναι λογική λύση.
Σε ευχαριστώ .
Πέρσυ είχαμε πάει Αυστρία-Ουγγαρία. Εχουμε ξαναπάει Βελιγράδι με τη Σόφη αλλά Φλεβάρη, ήταν υποφερτό το κρύο και δεν είχε χιόνι.
Οσο για το πρακτορείο, μάλλον έχεις δίκαιο μιας και δε θα ταλαιπωρηθούμε με τις μετακινήσεις μας αφενός ,και αφετέρου ίσως βρει παρέα και ξεχάσει την άσπλαχνη μάνα της που την τρέχει σε cult περιπετειώδη μέρη. :D
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
όπως σου είπα και από κοντά και εμένα μου φαίνονται λίγες μέρες

λεωφορείο... Siamos Tours φευγει Τετάρτες στις 18.00 και Σάββατα στις 15.00. Ταξιδεύει 10 ώρες cca, εισιτήριο 85 με επιστροφή. Αεροπλάνο έχει και για 110 αν κλείσεις εγκαίρος.

και τα λεωφορεία μια χαρά ζέστη έχουν και ο κήπος ανοιχτός...

όσο για τις λάσπες...για πες...μήπως να πάρω γκαλότσες μαζί μου τώρα που θα πάω (μάλλον έχασα επαφή και δεν ξέρω :roll::bleh::roll:)

εγώ πάλι λέω να μην πάς Νοβι Σαντ, να ενοικιάσεις αμάξι και να πας είτε Ταρα/Ζλάτιμπορ είτε Βρνιατσκα μπανια...είτα και τα δυό
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.422
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
όπως σου είπα και από κοντά και εμένα μου φαίνονται λίγες μέρες

λεωφορείο... Siamos Tours φευγει Τετάρτες στις 18.00 και Σάββατα στις 15.00. Ταξιδεύει 10 ώρες cca, εισιτήριο 85 με επιστροφή. Αεροπλάνο έχει και για 110 αν κλείσεις εγκαίρος.

και τα λεωφορεία μια χαρά ζέστη έχουν και ο κήπος ανοιχτός...

όσο για τις λάσπες...για πες...μήπως να πάρω γκαλότσες μαζί μου τώρα που θα πάω (μάλλον έχασα επαφή και δεν ξέρω :roll::bleh::roll:)

εγώ πάλι λέω να μην πάς Νοβι Σαντ, να ενοικιάσεις αμάξι και να πας είτε Ταρα/Ζλάτιμπορ είτε Βρνιατσκα μπανια...είτα και τα δυό
@ Δε θυμάμαι να το συζητήσαμε από κοντά :shock:
@ Για τα λεωφορεία ευχαριστώ !!!
@ Αμάξι και να'μαι μόνη εγώ με τη Σόφη δύσκολα να νοικιάσω γιατί μια στραβή να γίνει, κάτι να πάθω ρε παιδί μου, από μεγάλο μέχρι μικρό, δε το ρισκάρω.
Θα κοιτάξω και τα αεροπορικά και οψόμεθα :cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom