Ιταλία Χριστούγεννα στην Ιταλία με παιδί

Kalli0pi

New Member
Μηνύματα
2
Likes
5
Καλημέρα σας!
Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου και την κορούλα μου (2,5 ετών) να πάμε πρωτοχρονιά στην Ιταλία. Θα σας αναφέρω το πλάνο που σκεφτήκαμε και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη, συμβολές ή προτάσεις πάνω σε αυτό.
Θα πάμε Αθήνα->Μιλάνο στις 29/12. Από εκεί σκεφτήκαμε να πάμε στην Μπολόνια και να μείνουμε μέχρι 31/12, όπου θα φύγουμε με τρένο για να κάνουμε πρωτοχρονιά στην Ρώμη. Εκεί θα μείνουμε μέχρι τις 3/1 από όπου και θα γυρίσουμε. Θα έχουμε και το καρότσι μας μαζί! Οι ερωτήσεις μου είναι:
1. Η επιλογή της Μπολόνιας για Χριστούγεννα και με καρότσι είναι καλή; Θα προτείνατε άλλη πόλη;
2. Ο καιρός εκεί θα είναι δύσκολος για να περπατήσουμε την πόλη;
3. Το καρότσι μπορεί να αντικατασταθεί με κάποιο αντικείμενο που θα το φορέσουμε (όπως μάρσιππος);
4. Γενικά ως πλάνο διακοπών πως σας φάινεται;
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.068
Καλημέρα σας!
Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου και την κορούλα μου (2,5 ετών) να πάμε πρωτοχρονιά στην Ιταλία. Θα σας αναφέρω το πλάνο που σκεφτήκαμε και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη, συμβολές ή προτάσεις πάνω σε αυτό.
Θα πάμε Αθήνα->Μιλάνο στις 29/12. Από εκεί σκεφτήκαμε να πάμε στην Μπολόνια και να μείνουμε μέχρι 31/12, όπου θα φύγουμε με τρένο για να κάνουμε πρωτοχρονιά στην Ρώμη. Εκεί θα μείνουμε μέχρι τις 3/1 από όπου και θα γυρίσουμε. Θα έχουμε και το καρότσι μας μαζί! Οι ερωτήσεις μου είναι:
1. Η επιλογή της Μπολόνιας για Χριστούγεννα και με καρότσι είναι καλή; Θα προτείνατε άλλη πόλη;
2. Ο καιρός εκεί θα είναι δύσκολος για να περπατήσουμε την πόλη;
3. Το καρότσι μπορεί να αντικατασταθεί με κάποιο αντικείμενο που θα το φορέσουμε (όπως μάρσιππος);
4. Γενικά ως πλάνο διακοπών πως σας φάινεται;
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
Εξαρταται απο το ποση εμπειρια εχετε με το παιδι και το καροτσι σε μμμ. Τα τρενα στην Ιταλια ειναι παρα πολυ καλα, αλλα αν ο ενας κουβαλαει το καροτσι, μενουν μονο 2 χερια για τις αποσκευες 3 ατομων και μαλιστα με χοντρα ρουχα.
Το αυτοκινητο ειναι σχεδον αναγκαστικο, ειδικα αν σας πιασει καμια βροχη σε ολες αυτες τις μετακινησεις απο πολη σε πολη.
 

Alkisti

Member
Μηνύματα
22
Likes
93
Καλημέρα σας!
Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου και την κορούλα μου (2,5 ετών) να πάμε πρωτοχρονιά στην Ιταλία. Θα σας αναφέρω το πλάνο που σκεφτήκαμε και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη, συμβολές ή προτάσεις πάνω σε αυτό.
Θα πάμε Αθήνα->Μιλάνο στις 29/12. Από εκεί σκεφτήκαμε να πάμε στην Μπολόνια και να μείνουμε μέχρι 31/12, όπου θα φύγουμε με τρένο για να κάνουμε πρωτοχρονιά στην Ρώμη. Εκεί θα μείνουμε μέχρι τις 3/1 από όπου και θα γυρίσουμε. Θα έχουμε και το καρότσι μας μαζί! Οι ερωτήσεις μου είναι:
1. Η επιλογή της Μπολόνιας για Χριστούγεννα και με καρότσι είναι καλή; Θα προτείνατε άλλη πόλη;
2. Ο καιρός εκεί θα είναι δύσκολος για να περπατήσουμε την πόλη;
3. Το καρότσι μπορεί να αντικατασταθεί με κάποιο αντικείμενο που θα το φορέσουμε (όπως μάρσιππος);
4. Γενικά ως πλάνο διακοπών πως σας φάινεται;
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
Καλησπέρα και από μένα, Ιταλία έχω σπουδάσει και μέχρι τώρα που κοντεύω τα 50 έχω πάει άποιρες φορές. Θεωρώ την Ιταλία την καλύτερη χώρα για ένα ταξίδι με μικρο παιδί!!! Το έκανα κι εγώ. Όταν είχα την μικρή μου 2,5 χρόνων. Η Μπολόνια είναι μια πολύ όμορφη πόλη, περπατιεται και καθως είναι γεμάτη με τις χαρακτηριστικές καμάρες , δεν έχετε πρόβλημα αν τυχόν βρέχει, θα είστε πάντα προφυλαγμένοι. Όσο για το καρότσι , δεν ξέρω , εξαρτάται τί θα σας βολεύει
Προσωπικά νομίζω πιο εύκολα θα είναι όλα με το καρότσι, και για σας και για το παιδί. Το πρόγραμμα σας μου φαίνεται υπέροχο. Μ αρέσει που κλείνετε με Ρώμη!!! Να περάσετε τέλεια!!! Αν δεν έχετε κλείσει αεροπορικά και διαμονή ,μην αργείτε, η Ρώμη είναι πανάκριβη την Πρωτοχρονιά.
 

matsas78

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.202
Ταξίδι-Όνειρο
πάντα το επόμενο...
Εγώ θα πρότεινα μικρότερες πόλεις της Ιταλίας όπως η Μπολόνια που είπατε για ταξίδι με παιδί-καρότσι. Η Ιταλία έχει πολλά πλακόστρωτα που δεν είναι φιλικά στις ρόδες και το μέγεθος της Ρώμης δυσκολεύει την κατάσταση. Και το γράφω σαν μαραθωνοδρομος πατέρας που έχω περπατήσει με μάρσιπο, καρότσι κτλ σε ζόρικες διαδρομές....
 

Spros

Member
Μηνύματα
11
Likes
99
Καλησπέρα, Μπολόνια την έχουμε επισκεφτεί πρόσφατα δύο φορές με καρότσι με τον μικρό σε ηλικίες 1.5 και 2.5, εύκολη στην μετακίνηση, μια χαρά θα είναι. Όσον αφορά το καιρό έχει όντως τις καμάρες που προσφέρουν μια κάλυψη αν βρέχει ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.971
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom