Ρουμανία Χριστούγεννα στην Ρουμανία

Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Καλησπέρα!!!Ερώτηση προς εκείνους που έχουν βρεθεί στην Sighisoara...Επειδή θα φτάσουμε εκεί κατά τις 11:30 το πρωί και θα φύγουμε πολύ νωρίς το πρωι της επόμενης μέρας ο χρόνος μας είναι πολύτιμος...Πήραμε ταξιδιωτικό οδηγό αλλά δίνει πολύ γενικές πληροφορίες!Που να πάμε για φαγητό;Τι να αγοράσουμε σαν αναμνηστικο;Κάποιο τοπικό προιον που μπορουμε να μεταφέρουμε και αξίζει να το αγοράσουμε από εκει;Κάτι must?
 

pierre7

Member
Μηνύματα
21
Likes
13
Διαβασα αρκετα ακυρα εδω,Επειδη ειμασταν προσφατα Ρουμανια για 10μερες και πηγαμε αρκετα διαβασμενοι,ρωτα με τι θες να σου απαντησω.
Απλα,θα ηθελα να μου πεις και εσυ ποσο πηγε το αεροπορικο εισητηριο για ενα ατομο το πηγαινε-ελα.
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Διαβασα αρκετα ακυρα εδω,Επειδη ειμασταν προσφατα Ρουμανια για 10μερες και πηγαμε αρκετα διαβασμενοι,ρωτα με τι θες να σου απαντησω.
Απλα,θα ηθελα να μου πεις και εσυ ποσο πηγε το αεροπορικο εισητηριο για ενα ατομο το πηγαινε-ελα.

Λοιπόν,μας πήγε 167 ευρώ με φόρους πήγαινε-έλα με ολυμπιακή και αργήσαμε σχετικά να κλείσουμε (σε σχέση με το πότε κάνουμε κράτηση σε άλλα μας ταξίδια)!

Τι εννοείς οτι έχεις διαβάσει άκυρα;;;; :( Λάθος οδηγίες και πληροφορίες;
Αν μπορείς πες μου την γνώμη σου σε σχέση με οτι έχω ρωτήσει παραπάνω...Ας πούμε μέρη που δεν πρέπει να χάσω στις περιοχές που θα επισκευτώ,που να φάω, τι αξίζει να αγοράσω από εκει...αναμνηστικά ή και τοπικα προιόντα.Από που να κάνω συνάλλαγμα...Δυστυχώς δεν έχει ουσία πια για να μου πεις για ξενοδοχεία γιατί έχουμε κάνει ήδη κρατήσεις!Αλλά θα ταν πολύτιμο να μου πεις τι να αποφύγω και άλλες πληροφοριούλες!
 

pierre7

Member
Μηνύματα
21
Likes
13
Λοιπόν,μας πήγε 167 ευρώ με φόρους πήγαινε-έλα με ολυμπιακή και αργήσαμε σχετικά να κλείσουμε (σε σχέση με το πότε κάνουμε κράτηση σε άλλα μας ταξίδια)!

Τι εννοείς οτι έχεις διαβάσει άκυρα;;;; :( Λάθος οδηγίες και πληροφορίες;
Αν μπορείς πες μου την γνώμη σου σε σχέση με οτι έχω ρωτήσει παραπάνω...Ας πούμε μέρη που δεν πρέπει να χάσω στις περιοχές που θα επισκευτώ,που να φάω, τι αξίζει να αγοράσω από εκει...αναμνηστικά ή και τοπικα προιόντα.Από που να κάνω συνάλλαγμα...Δυστυχώς δεν έχει ουσία πια για να μου πεις για ξενοδοχεία γιατί έχουμε κάνει ήδη κρατήσεις!Αλλά θα ταν πολύτιμο να μου πεις τι να αποφύγω και άλλες πληροφοριούλες!
εμας μας πηγε 237ευρω το ατομο το εισητηριο και δεν μπορουσαμε να βρουμε πιο οικονομικο απο οκτωβρη μεχρι και για Χρστουγεννα:mad:
Ανακριβειες επειδη καπου διαβασα για καστρο του Δρακουλα στη Μπιστριτα κτλ κτλ.
Βουκουρεστι βαλε μια διανυκτερευση.
Συναλλαγμα αποκλειστικα απο τα ΑΤΜ εκει,εχει ελληνικα brands οπως αλφα μπανκ,πειραιως,ευρομπανκ.Ακομη και στο αεροδρομιο εχει τετοια ΑΤΜ.Μην κανετε συναλλαγμα απο πουθενα.Δεν αξιζει.Απο καρτες αναληψης,τις απλες των ΑΤΜ απο τις τραπεζες που σου εγραψα.
Για να δεις πολλα μερη και να σου προτεινω θες αμαξι αλλιως δεν προλαβαινεις...Αν δεν ειχαμε αμαξι δεν θα βλεπαμε ουτε το 1/10 απο αυτα που ειδαμε.
Με τι θα μετακινειστε?
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Θα είμαστε με τα μέσα μαζικής μεταφοράς :(.Δεν θέλαμε αμάξι για διάφορους λόγους!Το πρόγραμμά μας λέει:Φτάνουμε Βουκουρέστι και φεύγουμε απευθείας για Μπρασόβ,φτάνουμε εκεί το μεσημεράκι,θα κάνουμε 2 διανυκτερεύσεις εκεί.Την δεύτερη μέρα θα πάμε Μπράν και Σινάια.Θα φύγουμε την τρίτη μέρα και θα πάμε Σιγκισοάρα οπου και θα διανυκτερεύσουμε και την τέταστη μέρα φεύγουμε για Βουκουρέστι θα φτάσουμε μεσημεράκι όπου θα κάνουμε 2 διανυκτερεύσεις.:p
Ακούω προτάσεις....
 

pierre7

Member
Μηνύματα
21
Likes
13
Μπρασοφ ειναι πολυ μεγαλη πολη.Οτι πρεπει να δει ενας τουριστας ειναι στο ιστορικο κεντρο.Οι αφηγησεις αλλων εδω μεσα τα λενε ολα απο εστιατορια κτλ κτλ.Θα προτεινα επισης και το λιφτ που σε παει πανω στο διπλανο βουνο.
Μπραν μονο το καστρο εχει και τπτ αλλο.
Σιναια εχει το καστρο πελες,το λιφτ που σε παει πανω στο βουνο,ενα μοναστηρι και δρομους ωραιους για περπατημα και χαζεμα στα μαγαζια.
Σιγκισοαρα μικρη πολυ,οτι εχει να δει οτουριστας ειναι η παλια πολη.Τα εχουν αναφερει ολοι στις αφηγησεις τους εδω.
Βουκουρεστι δεν γυριζεται με τα ποδια ουτε απο το κεντρο στο παρκο να πας....Παρτε το hop on hop off bus και δειτε την πολη.Κατεβειτε στα αξιοθετα και παλι καβαλα στο λεωφορειο και συνεχιζεται ετσι.
Σε οτι και να κανετε,ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΟ ΑΥΤΟ,να δεις απο πριν στο ιντερνετ αν θα ειναι ανοικτα.Πχ αν θυμαμαι καλα το καστρο πελες ειναι κλειστο ολο το Νοεμβρη,στο βουκουρεστι αν δεν ειχα δει τις ωρες,θα χαναμε την φουλ ξεναγηση στο παλατι του λαου-αξιζε.
Επισης προτεινω ταξιδιωτικο οδηγο,το διαβαζεις και αναλογα με το στυλ σου και τις απαιτησεις σας οδευεις.Πχ εμεις επειδη ειμαστε ορειβατες-πεζοποροι κινηθηκαμε πολυ στα υπεροχα αλπικα βουνα τους.
Σιμπιου αξιζει για τα υπεροχα μουσεια τους,θες 2 μερες για να τα δεις απλως..

Τα παντα απο τα τουριστικα ανοιγουν 9 το πρωι και ειναι μεχρι το μεσημερι,εννοω μουσεια,καστρα,εκθεσεις κτλ κτλ.
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Μπρασοφ ειναι πολυ μεγαλη πολη.Οτι πρεπει να δει ενας τουριστας ειναι στο ιστορικο κεντρο.Οι αφηγησεις αλλων εδω μεσα τα λενε ολα απο εστιατορια κτλ κτλ.Θα προτεινα επισης και το λιφτ που σε παει πανω στο διπλανο βουνο.
Μπραν μονο το καστρο εχει και τπτ αλλο.
Σιναια εχει το καστρο πελες,το λιφτ που σε παει πανω στο βουνο,ενα μοναστηρι και δρομους ωραιους για περπατημα και χαζεμα στα μαγαζια.
Σιγκισοαρα μικρη πολυ,οτι εχει να δει οτουριστας ειναι η παλια πολη.Τα εχουν αναφερει ολοι στις αφηγησεις τους εδω.
Βουκουρεστι δεν γυριζεται με τα ποδια ουτε απο το κεντρο στο παρκο να πας....Παρτε το hop on hop off bus και δειτε την πολη.Κατεβειτε στα αξιοθετα και παλι καβαλα στο λεωφορειο και συνεχιζεται ετσι.
Σε οτι και να κανετε,ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΟ ΑΥΤΟ,να δεις απο πριν στο ιντερνετ αν θα ειναι ανοικτα.Πχ αν θυμαμαι καλα το καστρο πελες ειναι κλειστο ολο το Νοεμβρη,στο βουκουρεστι αν δεν ειχα δει τις ωρες,θα χαναμε την φουλ ξεναγηση στο παλατι του λαου-αξιζε.
Επισης προτεινω ταξιδιωτικο οδηγο,το διαβαζεις και αναλογα με το στυλ σου και τις απαιτησεις σας οδευεις.Πχ εμεις επειδη ειμαστε ορειβατες-πεζοποροι κινηθηκαμε πολυ στα υπεροχα αλπικα βουνα τους.
Σιμπιου αξιζει για τα υπεροχα μουσεια τους,θες 2 μερες για να τα δεις απλως..

Τα παντα απο τα τουριστικα ανοιγουν 9 το πρωι και ειναι μεχρι το μεσημερι,εννοω μουσεια,καστρα,εκθεσεις κτλ κτλ.
Το καλό είναι ότι και στο Brasov και στην Sighisoara θα μείνουμε μέσα στα ιστορικά κέντρα των περιοχών οπότε κάναμε καλή επιλογή!Στο Βουκουρέστι το hop on-hop off το είχαμε και εμείς στα σχέδια μας!!!!Την Σιμπίου δεν θα την γνωρίσουμε γιατί δεν είχαμε τον χρονο...δεν πειράζει...άλλη φορά!Εχουμε δεί τις ώρες λειτουργίας των αξιοθεατων και εχουμε προβληματιστεί γιατί όλα τα κάστρα κλείνουν στις 16:00 περίπου και ενώ είμαστε πρωινοί τύποι, συνήθως γυρνάμε μέχρι πιο αργά και φοβόμαστε μήπως δε δουμε τελικά όσα μέρη θα θέλαμε!!!Τι έφερες από την Ρουμανία;;;
 

pierre7

Member
Μηνύματα
21
Likes
13
Ωραία!!!!!Τι δωράκια να αγοράσω για την οικογένεια και για το σπίτι μου;Και από που;
Περιεργως,επειδη συνηθως δεν μας συμβαινει,πολυ ωραια σουβενιρ εχει το duty free του οτοπενι αεροδρομιου,δηλαδη θα τα παρετε λιγο πριν αναχωρησετε απο Βουκουρεστι για Ελλαδα.Εκει οι συναλλαγες γινονται σε ευρω.Οποτε κρατηστε λεφτα να παρετε εκει και χιονομπαλες μεγαλες με νυχτεριδες,και χρωματιστα αυγα παραδοσιακα της ρουμανιας και πηλινα χρωματιστα ΦΟΒΕΡΑ.Αν εισαι κοντα Κορινθο να μου φερεις και εμενα που δεν πηρα γιατι μειναμε απο λεφτα στο τελος!!!ΧΑχαχαχαχαχα.
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Περιεργως,επειδη συνηθως δεν μας συμβαινει,πολυ ωραια σουβενιρ εχει το duty free του οτοπενι αεροδρομιου,δηλαδη θα τα παρετε λιγο πριν αναχωρησετε απο Βουκουρεστι για Ελλαδα.Εκει οι συναλλαγες γινονται σε ευρω.Οποτε κρατηστε λεφτα να παρετε εκει και χιονομπαλες μεγαλες με νυχτεριδες,και χρωματιστα αυγα παραδοσιακα της ρουμανιας και πηλινα χρωματιστα ΦΟΒΕΡΑ.
Στα duty free????Απίστευτο....Συνήθως καμιά σοκολατίτσα πέρνουμε!!!Εμείς θα πετάξουμε αρκετά νωρίς το πρωί από Βουκουρέστι για Ελλάδα,λες να είναι κλειστά;Τέτοια σουβενίρ δεν υπήρχαν και στα τουριστικά μαγαζάκια;
 

pierre7

Member
Μηνύματα
21
Likes
13
Κατα πρωτον,οταν φτασετε στο οτοπενι ρωτηστε τι ωρα ανοιγουν τα duty free ,ωστε να ξερετε σιγουρα εαν στην επιστροφη θα τα βρειτε ανοικτα ή οχι.
Σε ολη τη Τρανσυλβανια που γυρισαμε και σε ολα τα παζαρια,οχι δεν τα βρηκαμε αυτα....Ηταν κινεζικα βεβαια,αλλα σχεδιασμενα απο ρουμανικα αξιοθεατα.Πχ οι χιονομπαλες,καστρα γυαλινα με νυχτεριδες μεσα μικρουλες,πηλινα ζωγραφιστα με διαφορα αξιοθεατα,πολυ ωραια βιβλια,απο αυτα πηρα αρκετα.Τα ζωγραφιστα αυγα με τα κοσμηματα επανω τα βρισκεις και αλλου,αλλα και εκει εχει πολυ ωραια.Ειναι ενα απο τα μαγαζια του duty free,στο οτοπενι και το συναντας οταν αποχωρεις απο οτοπενι για Αθηνα.Θα με θυμηθεις.Αρκει να το βρεις ανοικτο και να κρατησεις ενα 30ευρω να παρεις πολυ ωραια πραγματα.
Επισης κυβο Ρουμπικ που ανοιγει και κανει αρκετους συνδυασμους με αξιοθεατα της χωρας,ντοπιο αποσταγμα τυπου ρακι δικο μας και ενα αλλο πιο ελαφρυ απο δαμασκηνο,τζουικα κτλ κτλ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom