Ελβετία Χριστούγεννα στην πανέμορφη Ελβετία...

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
πολυ ομορφη η ιστορια σου!!εγω απο ελβετια εχω παει μονο γενευη!
ειχα παει καλοκαιρι!και ηταν πολυ ομορφα!
ακομη σκεφτομαι αν την επομενη επισκεψη μου στην χωρα ειναι καλυτερα να την τολμησω χειμωνα ή να επιμεινω σε καλοκαιρι!
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Ημέρα έκτη 26/12
Προτελευταία ημέρα στην Ελβετία, και συγκεκριμένα στην Γενεύη η οποία σε αντίθεση με τις υπόλοιπες πόλεις ήταν γεμάτη από κόσμο. Το ξενοδοχείο μας δίπλα στην λίμνη, ήταν ευτυχώς πολύ κοντά σε όλα. Ξεκινήσαμε την βόλτα μας πηγαίνοντας, που αλλού, στον καθεδρικό ναό του Αγίου Πέτρου,το σημαντικότερο μνημείο της παλιάς πόλης από το 13ο αιώνα.


Μπήκαμε μέσα, ήταν εντυπωσιακός, ιδιαίτερα τα βιτρώ που απεικόνιζαν διάφορες στιγμές της ζωής του Ιησού.


Η παλιά πόλη με τα πλακόστρωτα δρομάκια της πολύ όμορφη.Kάποια στιγμή καθώς κατευθυνόμασταν προς το πάρκο με το τείχος της Μεταρρύθμισης μας έπιασε βροχή. :( Δυστυχώς ο καιρός μας τα χάλασε και δεν ευχαριστηθήκαμε τη βόλτα στο πάρκο, παρ' όλα αυτά είδαμε το τείχος με τα αγάλματα τω 4 ηγετών της μεταρρύθμισης, συμπεριλαμβανομένου και αυτού του Iωάννη Kαλβίνου, ο οποίος με τα κηρύγματά του κατάφερε να συγκεντρώσει αρκετούς πλούσιους προτεστάντες στη Γενεύη.
Δίπλα ακριβώς κάτσαμε σε μια καφετέρια, οπού υπήρχε και ένα μινι παγοδρόμιο για μικρά παιδιά. Παρά την βροχή γινόταν χαμός. Mε τις ομπρέλλες μας συνεχίσαμε τη βόλτα μας στο κέντρο της Γενεύης, χωρίς έναν συγκεκριμένο προορισμό. :cool: Εξερευνήσαμε πολλά στενάκια, πήγαμε στον δρόμο με τα πολλά μαγαζιά στην περιοχή Rues Basses, εκ των οποίων τα περισσότερα ήταν γεμάτα με ακριβά ρολόγια. Μου έκανε εντύπωση ότι τα περισσότερα καταστήματα με τε ρολόγια είχαν ραγισμένα τζάμια, δεν ξέρω τι ,προφανώς, είχε προηγηθεί τις προηγούμενες μέρες.:roll: Λίγο πιο φτηνά απ’ ότι είδα, ήταν στον πεζόδρομο Rue du Marché, ο οποίος ήταν γεμάτος από κόσμο που έκανε τα ψώνια του. Ο δρόμος μας έβγαλε στο συντριβάνι το Jet d’ eau το οποίο όμως ήταν κλειστό λόγω καιρού προφανώς. (Ευτυχώς το είδαμε, όμως,την τελευταία ημέρα:clap:).
Δυστυχώς δεν ευχαριστηθήκαμε φαγητό, καθώς φάγαμε στα Μcdonald's, επειδή όσα εστιατόρια πήγαμε μας είπαν ότι άνοιγαν μετά τις 8. Και η ώρα ήταν 6μιση και πεινούσαμε.;)
 

Attachments

Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αχ ομορφη Ελβετια!Πολυ την ζαχαρωνω αρκετα χρονια τωρα και θελω να την συνδυασω με γαλογερμανικα συνορα στους δρομους του κρασιου.
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Ημέρα εβδομη και τελευταία – 29/12/2009
Η τελευταία ημέρα στην Γενεύη ευτυχώς ήταν πιο ηλιόλουστη και χωρίς πολλές βροχές, αλλά λίγη :(. Μην έχοντας πολύ χρόνο στην διάθεση μας(στις 6 πετούσαμε), πήγαμε στην πλατεία Jardin Anglais, εκεί όπου βρίσκεται το φημισμένο ρολόι από λουλούδια, το οποίο κατασκευάστηκε το 1955 , προς τιμήν των Ελβετών ωρολογοποιών. Ήταν πολύ όμορφο και περιποιημένο. Ακριβώς απέναντι, το συντριβάνι, αυτή τη φορά ήταν ανοιχτό και πραγματικά εντυπωσιακό.
Για τελευταία φορά κάναμε βόλτα στο πάρκο, στα μαγαζιά και ψωνίσαμε τα τελευταία souvenirs, που είχαν λίγο τσιμπημένη τιμή (Γενευη είναι αυτή ! ). Κατά τις 4 παρά αναχωρήσαμε για το αεροδρόμιο και κάπου εδώ τελειώνει και το ταξίδι μας…


Mε λίγα λόγια η Ελβετία είναι πανέμορφη, αριστοκρατική, ασφαλής, με απίστευτη φυσική ομορφιά, με πολύ ευγενικούς ανθρώπους και υψηλό επίπεδο ζωής. Ευχομαι, πρώτα ο Θεός, να ξαναπάω κάποτε και να επισκεφθώ κάποια μέρη που δεν πρόλαβα και κάποια μουσεια, αξιοθέατα που λόγω γιορτών ήταν κλειστα. Την συστήνω, εννοείται, ανεπιφύλακτα και θα χαρώ αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι.:)
 

Attachments

Last edited by a moderator:

eugenia

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλική πολυνησία
πολυ ωραια η αφηγηση σου vivianaki, εχω βέβαια αρκετες απορίες σχετικα με τις τιμές κυρίως. Φέυγω 6/3/11 για ζυριχη για 8 ημέρες κ σκοπευω να νοικιασω αυτοκίνητο γιατι θελω να παω σε αρκετα μέρη κ αποτι ξερω τα τρενα δεν συμφέρουν οικονομικά (βρηκα αυτοκινητο με 250 ευρω για 5 ημέρες).
σκέφτομαι όμως να παω μια μονοημερη γενευη - γκστααντ, θα προλάβω σε μια ημέρα? ισχυει οτι δεν κυκλοφορουν αυτοκινητα στο γκστααντ? ειναι ακριβο το εισιτηριο? απο ιντερλανκεν? επισης σκεφτηκα να κλεισω μια διανυκτερευση στο σεν μοριτζ, αλλωστε ειναι 6 ωρες πηγαινε-ελα απο ζυριχη (βρηκα ξενοδοχειο 2χλμ απο το σεν μοριτζ με 58 ευρω το ατομο), φοβαμαι ομως τους δρομους, τον παγο, μου ειπαν οτι ολες οι πινακιδες ειναι στα γερμανικα, κ αρχιζω να αγχωνομαι... :shock:
εισιτηρια εκλεισα με swiss, κ θα μενω στην κολλητη μου που ξενητευτηκε στην ζυριχη, αλλα κ εκεινη ειναι 3 μηνες μονο εκει, κ δεν εχει δει ουτε τα βασικα, κ το σημαντικοτερο δεν μιλαει γερμανικα!!!
εχεις να μου προτεινεις κατι?:p

οι εκδρομες που εχω στο μυαλό μου ειναι:
1. σεν μοριτζ - νταβος
2. γεννευη - γκστααντ
3. λουκέρνη - βερνη
4. καταρρακτες ρηνου (αν αξιζει, αν προλαβω..)
Τις υπολοιπες ημερες εξερευνηση Ζυριχης.:clap::clap::clap:
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
πολυ ωραια η αφηγηση σου vivianaki, εχω βέβαια αρκετες απορίες σχετικα με τις τιμές κυρίως. Φέυγω 6/3/11 για ζυριχη για 8 ημέρες κ σκοπευω να νοικιασω αυτοκίνητο γιατι θελω να παω σε αρκετα μέρη κ αποτι ξερω τα τρενα δεν συμφέρουν οικονομικά (βρηκα αυτοκινητο με 250 ευρω για 5 ημέρες).
σκέφτομαι όμως να παω μια μονοημερη γενευη - γκστααντ, θα προλάβω σε μια ημέρα? ισχυει οτι δεν κυκλοφορουν αυτοκινητα στο γκστααντ? ειναι ακριβο το εισιτηριο? απο ιντερλανκεν? επισης σκεφτηκα να κλεισω μια διανυκτερευση στο σεν μοριτζ, αλλωστε ειναι 6 ωρες πηγαινε-ελα απο ζυριχη (βρηκα ξενοδοχειο 2χλμ απο το σεν μοριτζ με 58 ευρω το ατομο), φοβαμαι ομως τους δρομους, τον παγο, μου ειπαν οτι ολες οι πινακιδες ειναι στα γερμανικα, κ αρχιζω να αγχωνομαι... :shock:
εισιτηρια εκλεισα με swiss, κ θα μενω στην κολλητη μου που ξενητευτηκε στην ζυριχη, αλλα κ εκεινη ειναι 3 μηνες μονο εκει, κ δεν εχει δει ουτε τα βασικα, κ το σημαντικοτερο δεν μιλαει γερμανικα!!!
εχεις να μου προτεινεις κατι?:p

οι εκδρομες που εχω στο μυαλό μου ειναι:
1. σεν μοριτζ - νταβος
2. γεννευη - γκστααντ
3. λουκέρνη - βερνη
4. καταρρακτες ρηνου (αν αξιζει, αν προλαβω..)
Τις υπολοιπες ημερες εξερευνηση Ζυριχης.:clap::clap::clap:
sorry που θα σε ρωτήσω άσχετο, αλλα η φιλί σου που μένει ζυρίχη βρήκε δουλειά με βασική της γλώσσα τα αγγλικά? γιατί εγώ μαθαίνω γερμανικά για να παω να ζήσω εκεί! αλλα όλες οι δουλειές είναι στα γερμανικά!

όσο για το ταξίδι, σου εύχομαι να περάσεις υπέροχα κάτι που σίγουρα θα είναι, πανέμορφη χωρα. ήμουν το 2009 εκεί και περασα τέλεια. τα τρένα είναι ακριβά γιαυτο k εγώ νοίκιασα αυτοκίνητο...
γενεύη από την zurich δεν είναι k πολύ μακριά... γενικότερα οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες. οποτε πηγαίνεις όπου θέλεις...
από τα μέρει που γραφεις δεν πήγα καθόλου σάιντ moritz , καταρράχτες και gstand!

εδω θα βρεις κ εικονες!! http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%E1-6-%E7%EC%DD%F1%E5%F2-24-2-1-3-2009-a.html
 

eugenia

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλική πολυνησία
η φιλη μου δουλευε στην j&j ελλαδας κ εφυγε για ζυριχη πριν 4 μηνες, στην αντιστοιχη εταιρεια (κεντρικα ευρωπης) αφου ειχε παει αρκετες φορες για σεμιναρια, ειδε τι παιζει κ δικτυωθηκε κλπ. ολοι αγγλικα μιλανε στην εταιρεια οποτε δεν εχει θεμα..
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Eugenia γεια σου,και συγνώμη που δεν απάντησα τόσο καιρό,αλλά έλειπα για μεγάλο χρονικό διάστημα σε Γαλλία και Βέλγιο κ επέστρεψα πριν 15 ημέρες..Τώρα είδα το ποστ σου.Ελπίζω να πέρασες όμορφα στην Ελβετία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom