Ιταλία Χριστούγεννα στο Μιλάνο και τη Βενετία

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμίτες!
Ξανά εδώ (πού αλλού;;;) για πληροφορίες!Τα Χριστούγεννα καλώς εχόντων των πραγμάτων θα βρεθούμε για 1 εβδομάδα (6 διανυκτερεύσεις) στο Μιλάνο και τη Βενετία. :clap: Έχω ψάξει νομίζω όλα τα σχετικά θέματα (είναι και άπειρα :shock: ) και έχω κατατοπιστεί σχεδόν για τα πάντα σχετικά με το πρόγραμμα που θα ακολουθήσουμε. Θα ήθελα όμως και λίγες πρακτικές πληροφορίες αν βέβαια τις γνωρίζει κάποιος. Και ξεκινώ:
1)Στις 24 απόγευμα και 25/12 θα είμαι στο Μιλάνο. Έχω ήδη ξεχάσει το Μυστικό Δείπνο (δεύτερη φορά που το χάνω γμτ! :mad: ) και τη Scala και γενικώς τα μουσεία. Τι προτείνετε λοιπόν γι' αυτή τη μιάμιση μέρα στο Μιλάνο;Από φαγητό (οικονομικά πάντα), καφέ, πού βολτάρουμε ατμοσφαιρικά ;), τι θα μπορούσε να είναι ανοιχτό για να δούμε (καταστήματα φαντάζομαι πως όχι- δεν θέλουμε να ψωνίσουμε αλλά δεν θα λέγαμε όχι στο χάζι των μεγάλων οίκων μόδας);
2) Τα ΜΜΜ τόσο στο Μιλάνο αλλάζουν ωράριο αυτές τις μέρες λόγω εορτών;Δεν βρίσκω κάτι στο site τους. Το ξενοδοχείο μας είναι στη Via Napo Torriani πολύ κοντά στον κεντρικό σταθμό. Αν ξεμείνουμε από μέσα το βράδυ είναι εύκολη η μετακίνηση από Navigli ας πούμε που λένε ότι είναι ωραία για βράδυ;
3)Στις 26/12 φεύγουμε το πρωί με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο Malpensa με κατεύθυνση Bergamo και Verona.
α.Γνωρίζει κανείς ποια είναι η πιο ωραία διαδρομή για να αποφύγουμε αυτοκινητόδρομο και να δούμε εξοχή;
β.Ξέρει κανείς τι γίνεται με το πάρκινγκ εκεί;Το αφήνουμε έξω από τις πόλεις;Υπάρχει κάποιο οικονομικό;Μπορείς να το αφήσεις απλά παρκαρισμένο στην άκρη;Γενικά τι παίζει;
4)Το βράδυ της ίδιας μέρα φτάνουμε Βενετία.Το θέμα εννοείται είναι που αφήνω το αυτοκίνητο. P. Roma το ξέχασα ήδη με τις τιμές που έχω διαβάσει. Θα μείνουμε 4 νύχτες στη Βενετία οπότε θέλουμε οικονομική λύση. Διάβασα ότι το οικονομικότερο είναι στο Mestre με 4-5 ευρώ τη μέρα και στο Tronchetto με 10 περίπου. Θέλω να ρωτήσω βάσει της εμπειρίας σας πού είναι καλύτερα να πάω. Από το καθένα από αυτά πώς πάω στη Βενετία μέσα που είναι το ξενοδοχείο μας;
5)Θα χρειαστεί να πάμε από το πάρκινγκ στο ξενοδοχείο και ανάποδα, νύχτα. Είδα ότι υπάρχουν νυχτερινά δρομολόγια από P.Roma προς Μεστρε αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη με το timetable. Ξέρει κανείς αν λειτουργούν όλη νύχτα, κάθε πόση ώρα περνάνε και πόση ώρα είναι η διαδρομή;Μιλάμε πάντα για λεοφορείο,τραίνο, σωστά; Ποια είναι η καλύτερη επιλογή; Από Tronchetto πώς πάμε Βενετία;
6)Θα χρειαστούμε ατές τις μετακινήσεις στις 26 και στις 30/12. Υπάρχει περίπτωση να διαφοροποιείται το πρόγαμμα λόγω εορτών;
7)Το ξενοδοχείο μας είναι στο Campo SS Filippo e Giacomo στο Castello. Στο χάρτη φαίνεται λίγο πίσω από τον Άγιο Μάρκο. Πόσο μακριά είναι από την P.Roma; Περπατιέται με τη βαλίτσα ή πρέπει να πάρουμε βαπορέτο;Αν έχει δηλαδή τέτοια ώρα.
8)Ποια είναι τα ωραιότερα σημεία στη Βενετία (όχι μουσεία κλπ);Θα ήθελα να δω μέρη, ανθρώπους,μαγαζιά και γενικά εικόνες που δεν αναφέρονται στους οδηγούς.
Χίλια συγγνώμη για το τεράστιο μήνυμα και τις πολλές ερωτήσεις, απλά προσπαθώ να τα συγκεντρώσω λίγο στο μυαλό μου. Όποιος ξέρει οτιδήποτε από τα παραπάνω και θέλει ας μου πει. Ευχαριστώ πολύ!!!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Να ρωτήσω κάτι?

Γιατί το αυτοκίνητο το νοικιάσατε από το αεροδρόμιο και όχι από το Μιλάνο όπου και θα μένετε?
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Να ρωτήσω κάτι?

Γιατί το αυτοκίνητο το νοικιάσατε από το αεροδρόμιο και όχι από το Μιλάνο όπου και θα μένετε?
Γιατί θα το επιστρέψουμε στο αεροδρόμιο φεύγοντας.
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Βρε παιδιά πείτε καμια γνώμη...τα 'χω βρει σκούρα... :(
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.429
Αγαπητή συμφορουμίτισα έθεσες κατεβατό ερωτήσεων και έτσι είναι δύσκολο να πάρεις απαντήσεις....μια μια η δυο δυο ....τις πιο βασικές και όσο προχωράς θα θέτεις και άλλες .......νομίζω ότι έτσι θα μπορέσεις να βοηθηθείς περισσότερο..:D
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
1)Στις 24 απόγευμα και 25/12 θα είμαι στο Μιλάνο. Τι προτείνετε λοιπόν γι' αυτή τη μιάμιση μέρα στο Μιλάνο;Από φαγητό (οικονομικά πάντα), καφέ, πού βολτάρουμε ατμοσφαιρικά ;), τι θα μπορούσε να είναι ανοιχτό για να δούμε (καταστήματα φαντάζομαι πως όχι- δεν θέλουμε να ψωνίσουμε αλλά δεν θα λέγαμε όχι στο χάζι των μεγάλων οίκων μόδας);


Στις 24/12 ολα τα εμπορικα καταστηματα ειναι ανοιχτα ως τις 19.30, καποια καλλυντικα, παιχνιδια στο duomo ως τις 21.00, εκτος του Rinascente που κλεινει 22.00 νομιζω. Στις 25/12 ξεχασε το, ολα κλειστα.
Το πρωι η περιοχη γυρω απο το duomo τη galleria και το χρυσο τριγωνο (Via Montenapoleone, Spiga, San Andrea) των μεγαλων οικων μοδας προσφερεται για ομορφες βολτες και το βραδυ η φωταγωγημενη και πολυβουη Brera ειναι μια χαρα για μπαροτσαρκες και χαλαρα ποτακια..
Πολυ οικονομικο και ποιοτικο φαγητο αν θελετε ζυμαρικα (χειροποιητα) ή pizza al metro στο κεντρο θα βρεις στο Princi (ο ιδιος γκουρμε φουρνος που υπαρχει στο Soho του Λονδίνου) :: Princi ::. Αν ειστε στο κεντρο πηγαινετε σε αυτο της Via Speronari, στο πρωτο στενακι καθετο στη Via Torino, αλλιως στη Brera..
Aλλη μια κλασσικη λυση, για νοστιμο street food ειναι τα panzerotti του Luini - Panificio F.lli Luini
Οπωσδηποτε να πατε για απεριτιβο μεταξυ 6-8, αν δεν βρειτε σε καποιο με μπουφε, στον τελευταιο οροφο του Rinascente, μαζι με το spitz σας, θα σας φερουν συνεχως ατομικα πιατακια με μεζεδακια..
Αν θελετε καφε, μπορειτε να πατε στο Emporio Armani Cafe, 5 ευρω ο πιο ακριβος καφες (ο συγκεκριμενος ειχε λικερ, οι απλοι γυρω στα 3.5 ευρω)

3)Στις 26/12 φεύγουμε το πρωί με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο Malpensa με κατεύθυνση Bergamo και Verona.
α.Γνωρίζει κανείς ποια είναι η πιο ωραία διαδρομή για να αποφύγουμε αυτοκινητόδρομο και να δούμε εξοχή;


Να κανετε μια μικρη παρακαμψη και στη Λιμνη Garda:
Sirmione και Peschiera di Garda οπωσδηποτε

β.Ξέρει κανείς τι γίνεται με το πάρκινγκ εκεί;Το αφήνουμε έξω από τις πόλεις;Υπάρχει κάποιο οικονομικό;Μπορείς να το αφήσεις απλά παρκαρισμένο στην άκρη;Γενικά τι παίζει;

Στο Bergamo το παρκιγκ (υπαιθριο) στην Ανω Πολη, αυτο που ειναι κοντα στο Funicolore εχει 2 ευρω την ωρα και χρεωνεται μεχρι και τις 11 το βραδυ, απο τις 11 εως τις 8 δωρεαν. Βεβαια σκ, αργιες και γιορτες γενικα δεν γραφουν. Γενικα ομως πρεπει να προσεχετε που παρκαρετε (στις μπλε γραμμες) και να βαζετε καρτες..

4)Το βράδυ της ίδιας μέρα φτάνουμε Βενετία.Το θέμα εννοείται είναι που αφήνω το αυτοκίνητο. P. Roma το ξέχασα ήδη με τις τιμές που έχω διαβάσει. Θα μείνουμε 4 νύχτες στη Βενετία οπότε θέλουμε οικονομική λύση. Διάβασα ότι το οικονομικότερο είναι στο Mestre με 4-5 ευρώ τη μέρα και στο Tronchetto με 10 περίπου. Θέλω να ρωτήσω βάσει της εμπειρίας σας πού είναι καλύτερα να πάω. Από το καθένα από αυτά πώς πάω στη Βενετία μέσα που είναι το ξενοδοχείο μας;

Εμεις πληρωσαμε 25 ευρω την ημερα αλλα ειναι ακριβως απεναντι απο το βαπορετο. Απο το hellovenezia και αλλα παρομοια παντως μπορεις να προπληρωσεις εισητηρια, ακομη και παρκιγκ με μειωμενες τιμες

7)Το ξενοδοχείο μας είναι στο Campo SS Filippo e Giacomo στο Castello. Στο χάρτη φαίνεται λίγο πίσω από τον Άγιο Μάρκο. Πόσο μακριά είναι από την P.Roma; Περπατιέται με τη βαλίτσα ή πρέπει να πάρουμε βαπορέτο;Αν έχει δηλαδή τέτοια ώρα.

Με το βαπορετο ειναι 45 περιπου λεπτα.. Με βαλιτσα, χειμωνα και βραδυ, για ποδαρατο, θα σου ελεγα απλα ξεχασε το.

8)Ποια είναι τα ωραιότερα σημεία στη Βενετία (όχι μουσεία κλπ);Θα ήθελα να δω μέρη, ανθρώπους,μαγαζιά και γενικά εικόνες που δεν αναφέρονται στους οδηγούς.

Ολη η Βενετια ειναι παραμυθενια. Η ερωτηση σηκωνει μεγαλη συζητηση... Ισως ειναι ενα τοπικ απο μονη της.. Μερικα απο τα δικα μου αγαπημενα: στην παραλιακη του Zattere,στην αποβαθρα της Santa Maria della Salute, στην ψαραγορα του Rialto, στα καφε της πλατειας του San Stefano, στο Teatro Fenice, στα στενα της frezzaria. H πιο ομορφη βολτα ειναι οταν θα εχεις χαθει..
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
1)Στις 24 απόγευμα και 25/12 θα είμαι στο Μιλάνο. Τι προτείνετε λοιπόν γι' αυτή τη μιάμιση μέρα στο Μιλάνο;Από φαγητό (οικονομικά πάντα), καφέ, πού βολτάρουμε ατμοσφαιρικά ;), τι θα μπορούσε να είναι ανοιχτό για να δούμε (καταστήματα φαντάζομαι πως όχι- δεν θέλουμε να ψωνίσουμε αλλά δεν θα λέγαμε όχι στο χάζι των μεγάλων οίκων μόδας);


Στις 24/12 ολα τα εμπορικα καταστηματα ειναι ανοιχτα ως τις 19.30, καποια καλλυντικα, παιχνιδια στο duomo ως τις 21.00, εκτος του Rinascente που κλεινει 22.00 νομιζω. Στις 25/12 ξεχασε το, ολα κλειστα.
Το πρωι η περιοχη γυρω απο το duomo τη galleria και το χρυσο τριγωνο (Via Montenapoleone, Spiga, San Andrea) των μεγαλων οικων μοδας προσφερεται για ομορφες βολτες και το βραδυ η φωταγωγημενη και πολυβουη Brera ειναι μια χαρα για μπαροτσαρκες και χαλαρα ποτακια..
Πολυ οικονομικο και ποιοτικο φαγητο αν θελετε ζυμαρικα (χειροποιητα) ή pizza al metro στο κεντρο θα βρεις στο Princi (ο ιδιος γκουρμε φουρνος που υπαρχει στο Soho του Λονδίνου) :: Princi ::. Αν ειστε στο κεντρο πηγαινετε σε αυτο της Via Speronari, στο πρωτο στενακι καθετο στη Via Torino, αλλιως στη Brera..
Aλλη μια κλασσικη λυση, για νοστιμο street food ειναι τα panzerotti του Luini - Panificio F.lli Luini
Οπωσδηποτε να πατε για απεριτιβο μεταξυ 6-8, αν δεν βρειτε σε καποιο με μπουφε, στον τελευταιο οροφο του Rinascente, μαζι με το spitz σας, θα σας φερουν συνεχως ατομικα πιατακια με μεζεδακια..
Αν θελετε καφε, μπορειτε να πατε στο Emporio Armani Cafe, 5 ευρω ο πιο ακριβος καφες (ο συγκεκριμενος ειχε λικερ, οι απλοι γυρω στα 3.5 ευρω)

3)Στις 26/12 φεύγουμε το πρωί με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο Malpensa με κατεύθυνση Bergamo και Verona.
α.Γνωρίζει κανείς ποια είναι η πιο ωραία διαδρομή για να αποφύγουμε αυτοκινητόδρομο και να δούμε εξοχή;


Να κανετε μια μικρη παρακαμψη και στη Λιμνη Garda:
Sirmione και Peschiera di Garda οπωσδηποτε

β.Ξέρει κανείς τι γίνεται με το πάρκινγκ εκεί;Το αφήνουμε έξω από τις πόλεις;Υπάρχει κάποιο οικονομικό;Μπορείς να το αφήσεις απλά παρκαρισμένο στην άκρη;Γενικά τι παίζει;

Στο Bergamo το παρκιγκ (υπαιθριο) στην Ανω Πολη, αυτο που ειναι κοντα στο Funicolore εχει 2 ευρω την ωρα και χρεωνεται μεχρι και τις 11 το βραδυ, απο τις 11 εως τις 8 δωρεαν. Βεβαια σκ, αργιες και γιορτες γενικα δεν γραφουν. Γενικα ομως πρεπει να προσεχετε που παρκαρετε (στις μπλε γραμμες) και να βαζετε καρτες..

4)Το βράδυ της ίδιας μέρα φτάνουμε Βενετία.Το θέμα εννοείται είναι που αφήνω το αυτοκίνητο. P. Roma το ξέχασα ήδη με τις τιμές που έχω διαβάσει. Θα μείνουμε 4 νύχτες στη Βενετία οπότε θέλουμε οικονομική λύση. Διάβασα ότι το οικονομικότερο είναι στο Mestre με 4-5 ευρώ τη μέρα και στο Tronchetto με 10 περίπου. Θέλω να ρωτήσω βάσει της εμπειρίας σας πού είναι καλύτερα να πάω. Από το καθένα από αυτά πώς πάω στη Βενετία μέσα που είναι το ξενοδοχείο μας;

Εμεις πληρωσαμε 25 ευρω την ημερα αλλα ειναι ακριβως απεναντι απο το βαπορετο. Απο το hellovenezia και αλλα παρομοια παντως μπορεις να προπληρωσεις εισητηρια, ακομη και παρκιγκ με μειωμενες τιμες

7)Το ξενοδοχείο μας είναι στο Campo SS Filippo e Giacomo στο Castello. Στο χάρτη φαίνεται λίγο πίσω από τον Άγιο Μάρκο. Πόσο μακριά είναι από την P.Roma; Περπατιέται με τη βαλίτσα ή πρέπει να πάρουμε βαπορέτο;Αν έχει δηλαδή τέτοια ώρα.

Με το βαπορετο ειναι 45 περιπου λεπτα.. Με βαλιτσα, χειμωνα και βραδυ, για ποδαρατο, θα σου ελεγα απλα ξεχασε το.

8)Ποια είναι τα ωραιότερα σημεία στη Βενετία (όχι μουσεία κλπ);Θα ήθελα να δω μέρη, ανθρώπους,μαγαζιά και γενικά εικόνες που δεν αναφέρονται στους οδηγούς.

Ολη η Βενετια ειναι παραμυθενια. Η ερωτηση σηκωνει μεγαλη συζητηση... Ισως ειναι ενα τοπικ απο μονη της.. Μερικα απο τα δικα μου αγαπημενα: στην παραλιακη του Zattere,στην αποβαθρα της Santa Maria della Salute, στην ψαραγορα του Rialto, στα καφε της πλατειας του San Stefano, στο Teatro Fenice, στα στενα της frezzaria. H πιο ομορφη βολτα ειναι οταν θα εχεις χαθει..
Είσαι θεά!Σ' ευχαριστώ πολύ!Θα ακολουθήσω σίγουρα τις συμβουλές για Μιλάνο και για βόλτες στη Βενετία!Αν μας βγαίνει ο χρόνος θα πάμε και Garda, θα το δούμε επιτόπου.

Από Brera και Navigli είναι μακρια με τα πόδια από τον κεντρικό σταθμό;Γιατί δεν το κόβω να έχει ΜΜΜ παραμονή και ανήμερα Χριστουγέννων το βράδυ.

Στις 26/12 που θα πάμε Bergamo & Verona είναι κι εκεί αργία;Υπάρχει περίπτωση να είναι όλα κλειστά μια που είναι πιο μεκρές πόλεις;

Το πάρκινγκ με τα 25 ευρώ είναι στο Mestre ή στην P.Romα;
Ξέρει κανείς πώς μετακινέιται κάποιος από τη Βενετία στο Mestre το βράδυ και αν αλλάζουν τα δρομολόγια λόγω εορτών;

Κάπου διάβασα εδώ μέσα ότι μπορεί με το βαπορέτο να είναι 45 λεπτά και με τα πόδια 15 γιατί κόβεις από τις γέφυρες και δεν κάνεις το φιδωτό που κάνει το Grand Canal, γι' αυτό ρώτησα για το ποδαράτο. Εκτός από το κρύο, είναι επικύνδυνα το βράδυ;

Αγαπητή συμφορουμίτισα έθεσες κατεβατό ερωτήσεων και έτσι είναι δύσκολο να πάρεις απαντήσεις....μια μια η δυο δυο ....τις πιο βασικές και όσο προχωράς θα θέτεις και άλλες .......νομίζω ότι έτσι θα μπορέσεις να βοηθηθείς περισσότερο..:D
Έχεις δίκιο!Απλά ήθελα να τα μαζέψω λίγο. Δεν περιμένω να μου τα απαντήσει κάποιος όλα αλλά έστω και σ' ένα από αυτά να έχω απάντηση, ό,τι ξέρει ο καθένας, είμαι υπέρευχαριστημένη! :clap:
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Να εισαι καλα, ο,τι ξερω ευχαριστως να βοηθησω..

Λοιπον..
Navigli ειναι μακρια, η Brera περπατιεται μια χαρα απο το σταθμο..

Δεν γνωριζω για αυτες τις πολεις τι παιζει στις γιορτες,
θα σου πω ομως οτι στη Ρωμη που γενικα τα καταστηματα δεν κλεινουν ουτε την Κυριακη, στις 26.12 ειναι κλειστα σχεδον ολα..
Στη Βερονα μαλιστα την Κυριακη πολλα μαγαζια τα ειδα κλειστα (τον Οκτωβριο που πηγα) αλλα την ιδια ημερα στο Μπεργκαμο στην Ανω Πολη ηταν ολα ανοιχτα..

Οσο για το παρκιγκ που ανεφερα στη Βενετια με τα 25 ευρω/ ημερα, εννοουσα αυτο στην P.Roma ακριβως απεναντι απο την αφετηρια του βαπορετο..

P.Roma-Castello δεν ειναι με τπτ 15 λεπτα.. Ειναι πανω απο 35 λεπτα
Επικινδυνα στη Βενετια? Δεν θα το λεγα.. Σκοτεινα ομως ειναι σε καποια σημεια..
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Με τα πόδια πάντως να το ξεχάσεις..Υπάρχουν γέφυρες που μαρτυράς να τις περάσεις με τη βαλίτσα.Εμείς από τη στάση San Stae στη Santa Croce μέχρι το σταθμό τρένων ταλαιπωρηθήκαμε πολύ.Από tronchetto υπάρχει ένα τρενάκι που πάει piazzale roma λέγεται people mover.Το παίρνεις και κατεβαίνεις εκεί.Μετά παίρνεις βαπορέτο και είσαι εντάξει.Κατά τα άλλα πέρα από τη βασιλική του Αγίου Μάρκου και το παλάτι του Δόγη απλά περπάτα και χάσου μέσα στα στενά.Η Βενετία είναι από μόνη της ένα αξιοθέατο.Αν ο καιρός βολέψει μην παραλείψεις να επισκεφθείς το Μπουράνο.Καλά να περάσεις!
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Με τα πόδια πάντως να το ξεχάσεις..Υπάρχουν γέφυρες που μαρτυράς να τις περάσεις με τη βαλίτσα.Εμείς από τη στάση San Stae στη Santa Croce μέχρι το σταθμό τρένων ταλαιπωρηθήκαμε πολύ.Από tronchetto υπάρχει ένα τρενάκι που πάει piazzale roma λέγεται people mover.Το παίρνεις και κατεβαίνεις εκεί.Μετά παίρνεις βαπορέτο και είσαι εντάξει.Κατά τα άλλα πέρα από τη βασιλική του Αγίου Μάρκου και το παλάτι του Δόγη απλά περπάτα και χάσου μέσα στα στενά.Η Βενετία είναι από μόνη της ένα αξιοθέατο.Αν ο καιρός βολέψει μην παραλείψεις να επισκεφθείς το Μπουράνο.Καλά να περάσεις!
Σ' ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. Μήπως ξέρεις αν λειτουργεί και το βράδυ αυτό το τρενάκι και πόση ώρα κάνει;

Επίσης ξέρει κάποιος πώς μεταφέρομαι από Mestre Βενετία και αν υπάρχουν νυχτερινά δρομολόγια;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.109
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom