Γενικά Χριστούγεννα 2021 - Πρωτοχρονιά 2022. Που λέτε ?

D

Delmem38110

Guest
Εννοειται στα συν Βενετια ειναι προορισμος που παντα ηθελα ,αλλα ο λογος που την εβγαλα τελειως απο τις πολεις που εψαχνα ηταν λογω εποχης.Δεκεμβρη ομως δεν ξερω αν τις ταιριαζει ο καιρος,ποσο κρυο και υγρασια θα εχει και αν θα πεσουμε σε μερες που πλημμυριζει κλπ ,πιο πολυ θα ηθελα εποχη προς ανοιξη με ηλιο και καλοκαιρια.Εννοειται αν καποιος εχει παει τετοια εποχη μου λεει γνωμη
νερό Νοέμβρη με αρχές Γενάρη.
και ομίχλη όποτε θέλει.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
7.625
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Από NYC ξεκίνησα ,μα με όλη την κατάσταση όπως εξελίσσεται (αύξηση κρουσμάτων) αναποφασιστικότητα των Αμερικανών στις απαιτήσεις,το προσπέρασα. Παράλληλα διακαής πόθος , Aurora borealis ! Τιμές όμως για αυτές τις μέρες , αυστηρώς ακατάλληλες...., βάλε λέω στο παιχνίδι καί Ισλανδία επίσης , σόφτ πορνό. Αφού μεθαύριο Πέμπτη πετάμε για Ρίγα και λόγω lockdown δεν θα δούμε τίποτα έλεγα να κάνουμε ένα Εσθονία, Φινλανδία , Ταλίν, Ελσίνκι, αλλά και η Εσθονία με την πανδημία και εμβόλια είναι χάλι , δεν ήθελα ακόμα ένα σχέδιο να ναυαγήσει με περιορισμούς. Από χτες το πλάνο που παίζει σε σιγουράκι , όσο μπορεί κανείς να το προβλέψει αυτό , μια επανάληψη 4η φορά στο Garmisch Partenkirchen για φαγητό στο Zugspitze, και Salzburg για Silvester (new years eve). Απλά ΕΛΠΙΖΩ.....Απ' τα ψηλά στα χαμηλά
κι απ' τα πολλά στα λίγα
αχ πώς κατάντησα στη ζωή
κι από το πρώτο το σκαλί
στο τελευταίο πήγα ....... Στέλιος Καζαντζίδης......(δόξα τόν Θεό, οι στίχοι έχουν χιουμοριστικό χαρακτήρα)
 
Μηνύματα
410
Likes
1.352
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Τελικα αποφασισα και εκλεισα εισητηρια τελη νοεμβρη για Βουδαπεστη.Ειναι η δευτερη φορα που επισκεπτομαι την πολη ,η τελευταια φορα ηταν πριν 6 ,5 χρονια .Την προηγουμενη ειχα περασει τελεια ,την προηγουμενη ηταν καλοκαιρι τωρα χειμωνα κοντα στις γιορτες.Πιστευω να εκανα καλη επιλογη
 

Vicky bb

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κολομβία
Οι επομενες επιλογες για να ζησουμε το πνευμα των Χριστουγεννων ειναι Εσθονια Ταλιν , αλλα με ξενερωνει λιγο η Χριστουγεννιατικη αγορα , πολυ μικρη με λιγο κοσμο που ειδα σε βιντεο , και τελευταια επιλογη ειναι η Πολωνια.
Εαν καποιος εχει ταξιδεψει εστω σε εναν απο τους 3 προορισμους που αναφερω για το μηνα Δεκεμβριο και θελει να μου πει λιγα πραγματα θα το εκτιμουσα.
Καλημέρα, Χριστούγεννα 2019 ήμουν Πολωνία, συνοπτικά οι εντυπώσεις μου:
Κρακοβία
Ομορφη ατμοσφαιρική Πόλη(ενδιαφέρουσα απο φωτογραφική άποψη όχι μόνο)
Εντυπωσιακή η μεσαιωνική κεντρική πλατεία με Χριστουγεννιατικη ατμόσφαιρα.
Αρκετά αξιοθέατα σε κοντινές αποστάσεις , ιδιαίτερο το αλατωρυχειο & το στρατόπεδο Άουσβιτς (δυνατές εικόνες).
Εμεις το συνδυασαμε οδικός με:
Σλοβακία για σκι (όμορφη φύση κ χιονοδρομικά) κ απο λιγες μέρες σε δυο μικρες πόλεις της Πολωνιας, την μια θυμάμαι την πιο όμορφη Ζακοπανε με έντονη Χριστουγεννιατικη ατμόσφαιρα κ πολλές κοντινές χιονοδρομικες πίστες.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Τελικα αποφασισα και εκλεισα εισητηρια τελη νοεμβρη για Βουδαπεστη.Ειναι η δευτερη φορα που επισκεπτομαι την πολη ,η τελευταια φορα ηταν πριν 6 ,5 χρονια .Την προηγουμενη ειχα περασει τελεια ,την προηγουμενη ηταν καλοκαιρι τωρα χειμωνα κοντα στις γιορτες.Πιστευω να εκανα καλη επιλογη
Δε σε πρόλαβα να σου γράψω, νομίζω πως έκανες την καλύτερη επιλογή. Είναι μία πολύ όμορφη πόλη, βατή, οικονομική και, για εμένα, πολύ ρομαντική, πάνω από την Πράγα.
 

Ilianakap

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σε όλους!! Ήρθε λοιπόν η χρόνια να κάνω αλλαγή του χρόνου στο εξωτερικό που πάντα ήθελα. Το δίλλημα είναι το εξής, Βασιλεια-Στρασβουργο-Κολμαρ ή Μπολόνια-Φλορεντια; 29/12-3/1 θα είναι το ταξίδι. Ομολογώ πως η πρώτη επιλογή μου φαίνεται πιο δελεαστική ομως διάβασα κάποια σχόλια για το ότι κλείνουν πολλά μαγαζιά και εστίαση μετά τα Χριστούγεννα καθώς και όλο το χριστουγεννιάτικο μουντ σταματάει. Όποτε αναρωτιέμαι αν παραείναι ήρεμα την πρωτοχρονιά. Θα πάω με τον φίλο μου όποτε ναι μεν να είναι καπως ρομαντικά να έχει πράγματα να κάνουμε δε. Επίσης έχει πτήση φθηνή μόνο με easy και δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και έχω ακούσει γενικά πολλά αρνητικά. Από την άλλη η Ιταλία μαρεσει πολυ αλλά δεν ξέρω αν είναι καλός προορισμός για τις γιορτές. Help please 😋😅
 

dux

Member
Μηνύματα
39
Likes
53
Γεια σας μετά από πααααααρα πολύ καιρό.με όλα αυτά που συμβαίνουν και με τον ερχομό του νέου μέλους τα ταξίδια γίνανε εκδρομές τα τελευταία δυο χρόνια.τώρα όμως ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να ξεπορτισουμε σιγά σιγά.Αλλά που; Θα ήθελα βρε παιδιά καμία πρόταση για διακοπουλες Ευρώπη για οικογένεια με δυο χρόνων παιδί αλλά και με σχετική ασφαλεια λόγω COVID.που πάμε ωρε;
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Οικογένεια με δύο χρονών παιδί ;;; Θα προτείνω Παρίσι με μονοήμερη εκδρομή στη Disneyland ή Ρώμη ... Για ασφάλεια λόγω Covid καλό θα ήταν να απευθυνθείτε και να ρωτήσετε σε ένα ταξιδιωτικό γραφείο (αν σκοπεύετε να πάτε με γκρουπ) ή τον ασφαλιστή σας ...
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
από την στιγμή που το παιδί θα ταξιδέψει με pcr υπάρχει δυστυχώς πάντα το ενδεχόμενο να μείνετε καραντίνα όπου ταξιδέψετε πριν την επιστροφή σας...
 

dux

Member
Μηνύματα
39
Likes
53
Ρώμη έχω πάει πάνω από δέκα φορές.Παρίσι ποτέ;είναι εύκολη η περιήγηση ειδικά με ένα μωρο; Χρειάζεται αυτοκίνητο ή περπατιουνται τα αξιοθέατα;μετρο δεν θέλω να μπω λόγω κοβιντ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Ρώμη έχω πάει πάνω από δέκα φορές.Παρίσι ποτέ;είναι εύκολη η περιήγηση ειδικά με ένα μωρο; Χρειάζεται αυτοκίνητο ή περπατιουνται τα αξιοθέατα;μετρο δεν θέλω να μπω λόγω κοβιντ.
Αν δεν θελεις να μπαινεις σε μετρο, τρενα, λεωφορεια, θα αποκλεισεις πρωτευουσες. Μια μικρη πολη για περπατημα με καροτσι.
Δεν νομιζω οτι ξερω καποια που να εχει και αεροδρομιο διπλα και να μη χρειαζεται μμμ.
εκτος απο τη Βαλετα, Μαλτα. Εχει και φθηνο ταξι να πηγαινετε παντου, καραβακια κλπ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.682
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom