Χρυσές συμβουλές για άφραγκους ταξιδευτές!

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ανταπόκριση από Μαδρίτη… τώρα!
Αυτές τις μέρες είμαστε Μαδρίτη και χθες στην Plaza de toros de las Ventas (στην αρένα ταυρομαχιών της Μαδρίτης δηλαδή) αφού κάναμε το tour στην αρένα και επισκεφτήκαμε και το μουσείο, κοιτώντας που μπορούμε να φάμε κάτι μπήκαμε σε ένα εστιατόριο ακριβώς απέναντι από την είσοδο της αρένας.
Είχε μενού ημέρας (με δυνατότητα 5 διαφορετικών επιλογών) με πρώτο και δεύτερο πιάτο, αναψυκτικό και γλυκό ή καφέ στα 9 ευρώ.
Οι πελάτες κυρίως ντόπιοι το μαγαζί θυμίζει αμερικάνικο dinner restaurant αλλά είναι διακοσμημένο με φωτογραφίες από ταυρομαχίες και κεφάλια βαλσαμωμένων ταύρων (2400 ευρώ έκαστο από ότι μας είπαν)
Τρία μενού λοιπόν στα 27 ευρώ, αφήσαμε 30 ευχαριστήσαμε και φύγαμε χορτασμένοι και ευχαριστημένοι!
Και να με πληρωνουν σε τετοιο περιβαλλον δεν παω να φαω...
 

viks

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
νομίζω ότι υπάρχει μια αλυσίδα εστίασης στην Ισπανία με μενού αυτό που αναφέρεις με 9 ευρώ γιατί το έχω δεί εκτός απο Μαδρίτη και σε Μπιλμπάο.
 

Gorka

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
στο μπάνιο
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΓΑΛΑΞΙΑ
Καλως σας βρήκα!

Σαν πρώτο μήνυμα μου σε ένα φόρουμ θεωρώ ότι πρέπει να είναι κάτι πιθανόν χρήσιμο.
Πρόπερσι τον Αύγουστο είχα πάει τούρ την Ισπανία οδικώς για 17 μέρες. Ο τρόπος που έμενα ήταν τυχαίος όπως τυχαία ήταν και η επιλογή σημείων διανυκτέρευσης. Την προηγούμενη που φεύγαμε από μια πόλη κλείναμε σε κάποιο Internet cafe το ξενοδοχείο για την επόμενη χρησιμοποιώντας booking και hotels.com. Αυτό που διαπίστωσα ήταν ότι τα 4στερα ξενοδοχεία όλων των Ισπανικών μη παραλιακών πόλεων (εντάξει όχι όλης αλλά σίγουρα Μαδρίτης, Βασκίας,Βαρκελώνης, Σαραγόσας,Βαλένθιας και Ανδαλουσίας) είχαν προσφορές από 40 ως τα 60 ευρώ με πρωινό για δίκλινο. Γενικά ότι δεν ήταν κοντά στην παραλία ήταν φτηνό. Μάλιστα σε ορισμένες πόλεις όπως στη Βαρκελώνη και στη Σεβίλλη τα ξενοδοχεία που μείναμε ήταν πιθανόν και πάνω από 4άστερα συγκρινόμενα με αντίστοιχα Ελληνικά.
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Φθηνές λύσεις υπάρχουν σε όλες τις χώρες.Το 2008 την περίοδο που γινόταν η έκθεση αυτοκινήτου της Γενεύης,πήγα με την κρατική Ο.Α με 220? (με επιστροφή) έμεινα σε ένα ξενοδοχείο 3* με μπάνιο μέσα στο δωμάτιο και πρωινό με 70?/βράδυ.Φυσικά τότε βοηθούσε η ισοτιμία EUR/CHF διότι τώρα παρόλο που η τιμή του ίδιου ξενοδοχείου είναι σταθερή στα 120CHF σε ευρώ είναι 100?/βράδυ.Και ήταν 200μ από τον σιδηροδρομικό σταθμό και 300μ από την όχθη της λίμνης.Η μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο δωρεάν με το τραίνο,το καντόνι της Γενεύης δίνει σε κάθε τουρίστα που θα διαμείνει σε ξενοδοχείο μια δωρεάν κάρτα για όλα τα ΜΜΜ όσες μέρες μείνει στην πόλη.Και τα ΜΜΜ είναι τόσα που καλύπτεσαι να δεις την πόλη.

Στη Φρανκφούρτη,πάλι στη διάρκεια της διεθνούς έκθεσης αυτοκινήτου,έμεινα σε μια μικρή πανέμορφη πόλη 15χλμ από το κέντρο το Mulheim am Main όπου την εξυπηρετούν οι γραμμές S8-S9 και πλήρωσα για ένα διαμέρισμα 45?/βράδυ.

Στη Βιέννη το 2011 πήγα με την Ο.Α με 150?,κι έμεινα σε ένα διαμέρισμα με 40?/βράδυ,πλήρως εξοπλισμένο και πεντακάθαρο,και πολύ κοντά στην Αυστριακή βουλή.

Για φαγητό υπάρχουν δεκάδες λύσεις.Από τα fast food έως μικρά εστιατόρια που δε θα τα βρεις στους καταλόγους,αλλά αν ρωτήσεις ντόπιους.Ποτέ δεν πλήρωσα για ένα χορταστικό πλήρες γεύμα περισσότερα από 15?.Το πρόβλημα είναι ότι σε όλες τις χώρες που προανέφερα δε μίλαγαν Αγγλικά-εσκεμμένα τις περισσότερες φορές-και σου έβγαζαν το λάδι για να συνενοηθείς.

Στην Βουδαπέστη,έμεινα σε ξενοδοχείο με 38?/βραδιά,με πλήρες πρωινό που αν έτρωγες καλά,έτρωγες ξανά το βράδυ.

Προσωπικά αποφεύγω τα hostels κλπ "extream" μεθόδους εξοικονόμησης χρημάτων,διότι δεν αξίζει ο κίνδυνος σε ένα ταξίδι αναψυχής,ιδίως όταν φτάνεις τα δεύτερα -αντα!!!!!
 

Alexandraaa

Member
Μηνύματα
260
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
Πιστεύω το απόλυτο θέμα!! Μπράβο παιδιά που ξέρετε και μας ενεημερώνετε!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το πρόβλημα είναι ότι σε όλες τις χώρες που προανέφερα δε μίλαγαν Αγγλικά-εσκεμμένα τις περισσότερες φορές-και σου έβγαζαν το λάδι για να συνενοηθείς.
Έχεις σκεφτεί την περίπτωση αυτοί να μιλάνε πολύ καλά αγγλικά και απλά να μη μας καταλαβαίνουν?
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Έχεις σκεφτεί την περίπτωση αυτοί να μιλάνε πολύ καλά αγγλικά και απλά να μη μας καταλαβαίνουν?
Δεν ισχύει αυτό,διότι σε κάποιες περιπτώσεις που είναι υποχρεωμένοι να μιλήσουν Αγγλικά (π.χ στο αεροδρόμιο που από τον ICAO είναι θεσμοθετημένη η Αγγλική ως ξένη γλώσσα,ή όταν πας σε ένα ξενοδοχείο που έχεις κλείσει) με καταλάβαιναν μια χαρά.Απλώς είναι Σωβινιστές,και δεν τους κατηγορώ,αντιθέτως τους θαυμάζω,που τα μηχανήματα έκδοσης εισιτηρίων στην Αυστρία και στη Γερμανία για τραμ και τραίνα έχουν τις οδηγίες στα Γερμανικά,και αν θες μην κόψεις εισιτήριο με τη δικαιολογία "δεν κατάλαβα".Θα περάσεις την ημέρα στο πλησιέστερο αστυνομικό τμήμα.Εμένα με βοήθησαν ένας πιτσιρικάς στην Αυστρία,κι ένας φίλος Έλληνας που έμενε στη Φρανκφούρτη για να μάθω πώς δουλεύει το μηχάνημα.Εμείς τρέχουμε σε κάθε ευκαιρία να επιδείξουμε τις γνώσεις μας!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δεν ισχύει αυτό,διότι σε κάποιες περιπτώσεις που είναι υποχρεωμένοι να μιλήσουν Αγγλικά (π.χ στο αεροδρόμιο που από τον ICAO είναι θεσμοθετημένη η Αγγλική ως ξένη γλώσσα,ή όταν πας σε ένα ξενοδοχείο που έχεις κλείσει) με καταλάβαιναν μια χαρά.Απλώς είναι Σωβινιστές,και δεν τους κατηγορώ,αντιθέτως τους θαυμάζω,που τα μηχανήματα έκδοσης εισιτηρίων στην Αυστρία και στη Γερμανία για τραμ και τραίνα έχουν τις οδηγίες στα Γερμανικά,και αν θες μην κόψεις εισιτήριο με τη δικαιολογία "δεν κατάλαβα".Θα περάσεις την ημέρα στο πλησιέστερο αστυνομικό τμήμα.Εμένα με βοήθησαν ένας πιτσιρικάς στην Αυστρία,κι ένας φίλος Έλληνας που έμενε στη Φρανκφούρτη για να μάθω πώς δουλεύει το μηχάνημα.Εμείς τρέχουμε σε κάθε ευκαιρία να επιδείξουμε τις γνώσεις μας!
Δεν έχω χαμπάρι τι γινεται στην Αυστρία αλλά στη Γερμανία όλα μα όλα τα μηχανήματα εισητηρίων ''μιλάνε'' αγγλικά και πολλά μιλάνε και τούρκικα και ιταλικά και άλλες γλώσσες που δεν θυμάμαι.
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
στη Γερμανία όλα μα όλα τα μηχανήματα εισητηρίων ''μιλάνε'' αγγλικά και πολλά μιλάνε και τούρκικα και ιταλικά και άλλες γλώσσες που δεν θυμάμαι.
Στη Φρανκφούρτη που πήγα Αγγλικά δεν είχε.Για άλλες γλώσσες δεν κοίταξα καθότι μόνο Αγγλικά και Ισπανικά μιλάω,που ούτε φυσικά Ισπανικά είχαν.Τώρα αν έπεσα σε παλιά μηχανήματα,δεν ξέρω.Στο mulheim am Main που έμενα,ο σταθμός του τραίνου ακόμα και την πινακίδα "Έξοδος" την είχε μόνο στα Γερμανικά.Εχω φωτογραφίσει κάποιες πινακίδες τέτοιες,αν βρω λίγο χρόνο θα τις ανεβάσω.

Αλλά είμαστε εκτός θέματος.
 

vikaki_thess

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Για Μαλδίβες υπάρχει τίποτα??
Έχω βρει κάτι πόλυ ενδιαφέρουσες τιμές αλλά εχω ακούσει και πράγματα του στυλ ότι για να πάρεις ένα μπουκαλάκι νερό ξοδεύεις μία περιουσία.Σκοπός είναι να δώσεις αρκετά για να πας (πράγμα μάλλον αναπόφεκτο) και όσο το δυνατόν λιγότερα για την παραμονή σου εκειπέρα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom