Χωρίς βίζα στη ζώνη Σένγκεν οι Βόσνιοι και οι Αλβανοί

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
aimages_tanea_gr_assetservice_Image_ashx_4b8658619bbd88c8d1ae6f49e1d08d8a._.jpg
ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ να µπαίνουν στις χώρες της ζώνης Σένγκεν χωρίς άδειες εισόδου θα είναι σύντοµα οι πολίτες της Αλβανίας και της Βοσνίας και Ερζεγοβίνης έπειτα από σχετική απόφαση που έλαβαν οι 27 παρά τις ενστάσεις της Ολλανδίας, της Γαλλίας και της Γερµανίας. Η κατάργηση της βίζας έγινε δεκτή µε πανηγυρισµούς στην Αλβανία όπου πολλοί πολίτες ξεχύθηκαν στους δρόµους κρατώντας σηµαίες της χώρας τους και της Ε.Ε. Η απόφαση χαιρετίστηκε θερµά και από την πολιτική ηγεσία, µε τον πρόεδρο της χώρας Μπαµίρ Τόπι να χαρακτηρίζει τη χθεσινή µέρα τη σηµαντικότερη στη σύγχρονη ιστορία του αλβανικού κράτους. Προκειµένου να άρει τις επιφυλάξεις των ευρωπαίων εταίρων, η Κοµισιόν διαβεβαίωσε γραπτώς όλες τις κυβερνήσεις της Ε.Ε. ότι θα επιτηρεί στενά τις µεταναστευτικές ροές απ’ όλες τις χώρες των ∆υτικών Βαλκανίων. Η κατάργηση των αδειών εισόδου θα ισχύσει από τα µέσα ∆εκεµβρίου. Οι κάτοχοι βιοµετρικών διαβατηρίων θα µπορούν να εισέρχονται στις χώρες του Σένγκεν και να παραµένουν για διάστηµα τριών µηνών.
tanea.gr
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Πάλι καθυστερημένοι οι Ευρωπαίοι. Εμείς έχουμε καταργήσει τις βίζες για τους Αλβανούς υπηκόους εδώ και κάτι δεκαετίες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η κατάργηση της βίζας έγινε δεκτή µε πανηγυρισµούς στην Αλβανία όπου πολλοί πολίτες ξεχύθηκαν στους δρόµους κρατώντας σηµαίες της χώρας τους και της Ε.Ε. Η απόφαση χαιρετίστηκε θερµά και από την πολιτική ηγεσία, µε τον πρόεδρο της χώρας Μπαµίρ Τόπι να χαρακτηρίζει τη χθεσινή µέρα τη σηµαντικότερη στη σύγχρονη ιστορία του αλβανικού κράτους.
Μήπως υπερβάλλουν τόσο δα λιγάκι?
 
Μηνύματα
8
Likes
0
Παιδιά καλημέρα!!!
Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου κ είμαι κ από την Αλβανία...αλλά η ζώνη Σένγκεν ποια είναι??
Επιπλέον...θέλω να κάνω ένα ταξίδι η άμοιρη στην Ισπανία..Μου είπαν από το δημαρχείο
πως πρέπει εκτός από τη βεβαίωση διαμονής πρέπει να έχω κ το αυτοκόλλητο που βάζουν στο διαβατήριο...εγώ τα έχω όλα αυτά...Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν χρειάζεται κάτι παραπάνω....όποια βοήθεια πολύτιμη!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

LastMan78

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική με μηχανή..
Το τι είναι η ζώνη Σένγκεν θα το βρείς εδώ, όπως και ποιές χώρες ανήκουν στη ζώνη. Επειδή είμαι και εγώ από την Αλβανία ξέρω πως δεν χρειάζεσαι τίποτα παραπάνω πέρα από το αυτοκόλητο στο διαβατήριο για να ταξιδέψεις στην Ισπανία.
 
Μηνύματα
8
Likes
0
Αχ μου λες αληθεια???
με κάνεις πολύ χαρούμενη....είχα ένα άγχος....
χίλα ευχαριστώ...
δλδ λες να μην απευθυνθώ πουθενά εεεεε....
 

LastMan78

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική με μηχανή..
Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα πέρα από το να κλείσεις αεροπορικά και να πας για να περάσεις καλά. :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.175
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom