Ισραήλ Χώρες ασύμβατες με το Ισραήλ

ckabi

Member
Μηνύματα
59
Likes
30
Προσπαθώ να βρω κάποια λίστα, αλλά δεν μπορώ να βρω.
Ποιες χώρες αν έχεις επισκεφθεί, μετά δεν σου επιτρέπουν να επισκεφθείς το Ισραήλ; Μαρόκο; Τυνησία;

Στο ανάποδο από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει πρόβλημα, καθώς δεν σου σφραγίζουν το διαβατήριο στο Ισραήλ (όποτε δεν φαίνεται ότι ταξίδεψες εκεί). σωστά;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Προσπαθώ να βρω κάποια λίστα, αλλά δεν μπορώ να βρω.
Ποιες χώρες αν έχεις επισκεφθεί, μετά δεν σου επιτρέπουν να επισκεφθείς το Ισραήλ; Μαρόκο; Τυνησία;

Στο ανάποδο από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει πρόβλημα, καθώς δεν σου σφραγίζουν το διαβατήριο στο Ισραήλ (όποτε δεν φαίνεται ότι ταξίδεψες εκεί). σωστά;
Όπως σωστά γράφεις, στο Ισραήλ δε σου σφραγίζουν πλέον το διαβατήριο, οπότε μπορείς να πας σε οποιαδήποτε χώρα (αρκεί να μην αναφέρεις φυσικά ότι έχεις ταξιδέψει στο Ισραήλ).
Για την είσοδο στο Ισραήλ κοιτούν τις σφραγίδες του διαβατηρίου, αλλά κατά κανόνα δε σου δημιουργούν πρόβλημα, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων. Απλά σου ζαλίζουν τον έρωτα με ερωτήσεις του τύπου: Τι πήγες να κάνεις πχ. στο Λίβανο κλπ.
Οι πιο επίφοβες χώρες για να περάσεις "ανάκριση" είναι κατά πρώτο λόγο ο Λίβανος (μέχρι και πριν μια δεκαετία περίπου ήταν σε πόλεμο) και επίσης η Συρία, το Ιράν, η Λιβύη, το Σουδάν, η Υεμένη. Επίσης, οι περισσότερες λοιπές Αραβικές χώρες (Σαουδική Αραβία, Ιράκ κλπ.), αλλά σε μικρότερο βαθμό. Όλα αυτά βέβαια είναι στατιστικά, παίζει ρόλο ο υπάλληλος που συναντήσεις και ενδεχομένως ο αριθμός των σφραγίδων στο διαβατήριο. Αν έχεις πάει για παράδειγμα καμιά 10αριά φορές Λίβανο τον τελευταίο χρόνο, δε νομίζω να γλιτώσεις...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.213
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Συμπληρώνοντας τον @mourohavlos να πω ότι μπορεί κανείς να έχει "θέμα" και με σφραγίδα Τουρκίας.
Εμένα με ταλαιπώρησαν στο πήγαινε για τρεις ώρες λόγω σφραγίδας Ιράν (αλλά και λόγω προγραμματισμένης επίσκεψης στην Παλαιστίνη που "ανακάλυψαν" μέσω ελέγχου που έκαναν στο κινητό μου και στο app της booking). Εν τέλει με άφησαν να μπω, αλλά με άδεια παραμονής μόνο για δέκα μέρες.
Στον έλεγχο της επιστροφής όμως στάθηκαν και στις σφραγίδες που είχα από ταξίδια στην Τουρκία, κάνοντάς μου αρκετές ερωτήσεις. Παρ' όλα αυτά δεν είχα ουσιαστικό πρόβλημα, καθώς ο έλεγχος κράτησε το πολύ δεκάλεπτο και δε με έστειλαν για περαιτέρω έλεγχο/ανάκριση όπως είχαν κάνει κατά την άφιξή μου.
 
Last edited:

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Ιραν
Απο προσφατη επισκεψη στο Ισραηλ,προ 10 ημερου και εχοντας σφραγιδα Τουρκιας και Ντουμπαι δεν ειχαμε απολυτως κανενα προβλημα.Περασαμε τον ελεγχο σε λιγοτερο απο 2 λεπτα κατα την εισοδο και αλλα τοσα κατα την εξοδο.Μας ρωτησαν που θα μεινουμε και μας ευχηθηκαν καλη διαμονη
 

ckabi

Member
Μηνύματα
59
Likes
30
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

"μέσω ελέγχου που έκαναν στο κινητό μου και στο app της booking"

Σου πήραν το κινητό σου και άρχισαν να κάνουν έλεγχο; !!!!!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Παρά "βεβαρυμένο ιστορικό" όλου του "άξονα του κακού" στο ταξιδιωτικό μου παρελθόν, εισέπραξα μόνο χαμόγελο:oops: από την κυρία στον έλεγχο διαβατηρίων. Μπορεί να έφταιγε η εισαγωγή που έκανε η αδελφή μου πριν από μένα που κατενθουσιασμένη της έλεγε πόσο ευτυχισμένη είναι που την πάει ταξίδι ο αδελφός της... Κάποιες ερωτήσεις μας έκαναν και στην αναχώρηση αλλά όχι σπουδαία πράγματα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.213
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

"μέσω ελέγχου που έκαναν στο κινητό μου και στο app της booking"

Σου πήραν το κινητό σου και άρχισαν να κάνουν έλεγχο; !!!!!!
Ναι. Καλά, αυτό είναι πάγια τακτική τους από όσο ξέρω σε περίπτωση που έχουν αμφιβολίες για σένα. Κοιτάνε διάφορα-εφαρμογες, λίστα επαφών, φωτογραφίες κλπ. Πρέπει να είναι προετοιμασμένος κανείς για αυτό και αν έχει υλικό στο κιν. του που δεν επιθυμεί να δουν οι συνοριοφύλακες, καλό είναι να το σβήσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.465
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom