Νορβηγία Ψάχνοντας το Βασίλειο των Βίκινγκς

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW

- Δε υπάρχει μήνας για μήνας που να μη έχεις πάει κάπου ταξίδι, κι εμένα δε με έχεις πάρει ποτέ μαζί σου.
- Μα αγάπη, συνήθως πηγαίνω σε σεμινάρια της σχολής ή της δουλείας μου, που λογικά δε θα σε ενδιαφέρουν (άσχετα που όλα τελειώνουν, να μας μαζεύουν από το μπαρ, τελειωμένους)
- Ναι καλά, αλλού αυτά, δε με νοιάζει, θέλω να πάω κάπου μαζί σου, να δω κάτι καινούργιο.
- ΟΚ, αγάπη, έρχονται Χριστούγεννα, κάτι θα βρω.


Μετά από αρκετό ψάξιμο, κάτι να βολεύει ΠΣΚ, αλλά κι οικονομικό προς στις πτήσεις (μιας κι έπρεπε να της το κάνω δώρο), βρήκα σε άριστη τιμή, 5 ευρώ το άτομο το αεροπορικό Κρακοβία-Όσλο-Κρακοβία, με την Ryanair. Παρασκευή 18 Μαρτίου με επιστροφή Κυριακή 20/3. Ναι το ξέρω, δε είναι Παρίσι, δε είναι Ρώμη ή Πράγα, αλλά το Όσλο κρύβει κάτι που δε έχουν οι άλλοι. ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ! Με αυτά κι με τα άλλα, έπρεπε να ξεκινήσω την αναζήτηση διαμονής στο Οσλο, μιας κι μέχρι τα Hostel είναι πανάκριβα. Εδώ μας βοήθησε για άλλη μια φορά το Couchsurfing. Οι φίλτατοι Γιάννης κι Jon, θα μας φιλοξενούσαν, ο καθένας, από μια νύχτα.

Η αναμενόμενη Παρασκευή έφτασε, κι εμείς έτοιμοι, να πάμε να εξερευνήσουμε την γη των Vikings.

 

Attachments

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ωραίο δώρο ρε, 5 ευρώ, χαχαχα :)
Δε μου χες πει ότι θα έγραφες κι άλλη ιστορία.
Για να δούμε , για να δούμε, κάτι μου λέει ότι αυτή θα είναι σούπερ.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
άσε ρε, εχω 3 ώρες αμφιθέατρο, έναν παρλαπίπα, που είρθε στο πανεπηστήμιο κι το παίζει προφέσορας, κι γω πρέπει να τον ακούω. ε, έπρεπε να βρω κάτι να απασχολίσω την ώρα μου
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Μ'αρεσει που ειναι δωρο κι ας ειναι 5 ευρω! :) Οι αντιδρασεις της; :)
Περιμενω συνεχεια και Οσλο!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
χαρά έκανε, που πρώτη φορά θα πέταγε με αεροπλάνο κι θα πήγαινε σε χώρα οι οποία δε συνορεύει με την Πολώνια :Ρ
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Γιατί ήταν ανάγκη να μάθει η ''αγάπη''πόσο στοίχισε το ''δώρο''

προχώρα σύντροφε .......
Δεν εννοω τις αντιδρασεις της οταν εμαθε τη τιμη! Οχι βεβαια. Εννοω τις αντιδρασεις οταν εμαθε για το ταξιδι-δωρο! :clap:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
- ΟΚ, αγάπη, έρχονται Χριστούγεννα, κάτι θα βρω.
Αυτο τι σχεση εχει με το ολο στορι; Ξηγα το λιγο; Ειναι κατι που θα μας απασχολησει στη συνεχεια;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
ότι είχα χρόνο να ψάξω για τίκετς, να μαζέψω κάνα φράγκο από τα κάλαντα κτλ κτλ :)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Πτήση FR 8504 για Οσλο ;)

Η άφιξη στο αεροδρόμιο Balice, έγινε γρήγορα με το τρένο Balice Express από το Σιδηροδρομικό Σταθμό της Κρακοβία. Η πτήση ήταν προγραμματισμένη στις 2100, κι μιας κι το αεροδρόμιο δε είχε κι πολλά να κάνεις (μέχρι κι το observation desk το βαρεθήκαμε), κι πήγαμε κατευθείαν στο Terminal. Εκείνη την στιγμή γινόταν ένα μικρό χάος στο αεροδρόμιο (5 πτήσεις Ryanair) κι ο κόσμος είχε μπερδευτεί σε ποια πύλη να πάει (όποιος έχει ταξιδέψει στο αεροδρόμιο της Κρακοβίας, θα καταλάβει για τι χάος λέω).

Γύρω στην μια ώρα πριν την αναχώρηση του αεροπλάνου, έγινε η ανακοίνωση για τα άτομα με speedy boarding pass κι οικογένειες με παιδιά. Λόγο μιας μαλακιάς του αεροδρομίου της Κρακοβίας (δε είχε καθορίσει προς τα που να πηγαίνει η ουρά, για το gate, μπήκαμε τελευταίοι στο αεροπλάνο, αλλά αυτό δε μας χάλασε. Οι μόνες ελεύθερες θέσει ήταν η 2F κι η 2Ε. Καλύτερα δε μπορούσε, με ένα από τα καλύτερα seat pitch που είχα ποτέ :) .

Στις 2050 οι πόρτες κλείσανε, κι το EI-EFO ξεκίνησε την διαδρομή του για το 25, κάνοντας τις τελευταίες δοκιμές στα αερόφρενα κι στα flaps, κι στις 2100 ήμασταν είδη στο αέρα. Μετά από κάνα 10 λεπτό, ξεκίνησε κι το πανηγύρι της Ryanair. Δε υπήρχε 15λέπτο, που να μη περάσει καμία αεροσυνοδός, για να πουλήσει κάτι, από φαγητό μέχρι κολόνιες κι ηλεκτρικά τσιγάρα. Ο κυβερνήτης στα μέσα της διαδρομής, μας καλώς όρισε στην πτήση, κι μας ενημέρωσε την θέση μας. Είχαμε περάσει το νησί Μπόρχολμ, κι μετά πετώντας πάνω από την Σουηδία (Γκέτεμποργκ), θα προσγειωνόμασταν στο Rygge στις 2240.

Η πτήση κύλισε ομαλά, χωρίς αναταράξεις, κι η άφιξη μας στο Moss έγινε κάτα 20 λεπτά νωρίτερα, ακούγοντας το άθλιο σποτάκι, ότι κι άλλη πτήση της FR έφτασε νωρίτερα από την προβλεπόμενη ώρα άφιξης.

Πριν την έξοδο μας, οι καθιερωμένες φωτογραφίες μου ;)
ai31.photobucket.com_albums_c366_Thanasis_U2_Oslo_DSC06927.jpg

ai31.photobucket.com_albums_c366_Thanasis_U2_Oslo_DSC06928.jpg


Η είσοδος στο Terminal, έγινε με τα πόδια (σχεδόν 400 με 500 μέτρα), κι το πρώτο πράγμα που σε καλώς ορίζει είναι το Dutty Free, γεμάτα από Νορβηγούς, που μόλις γύρισα κι πάνε να αγοράσουν κούτες τσιγάρα (μιας κι στην Νορβηγία, το ένα πακέτο τσιγάρα κοστίζει κοντά στα 10 ευρώ) κι αλκοολ.
Για να φτάσει κανείς στο Όσλο, από το Moss, το λεωφορείο είναι μονόδρομος.
Η Ryggeekspressen > Hovedsiden κάνει την διαδρομή αυτή, λίγα λεπτά μετά την προσγείωση της Ryanair. Καλό είναι να αγοράσετε εισιτήριο με επιστροφή γιατί βγαίνει κι φθηνότερο αλλά κι έχεις μιας μικρή πολυτέλεια στην επιστροφή (θα αναφερθώ σε αυτό ποιο μετά ;) ). Επίσης άμα είστε φοιτητές, δικαιούστε έκπτωση.

Φοιτητικό εισιτήριο, 210 ΝΟΚ (27 ευρώ :ο ) κι φύγαμε για το Όσλο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom