Ψυχολογία...

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Ξεκίνα από την Κβαντική ψυχολογία (εμβάθυνε)...και μετά όπου μας πας ...εμείς ακολουθούμε.;)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
λοιπόν,αφού έχεις όρεξη να ζαλιστούμε νυχτιάτικα:roll:πάμε!!!!!
η κβαντική ψυχολογία αναπτύχτηκε σαν κλάδος της ψυχολογίας,ερηρεασμένη από τα πειράματα και τα δεδομένα της κβαντικής φυσικής.εν αρχή ήταν ένα πείραμα που ήρθε να μας μπερδέψει ακόμα περισσότερο(την ανθρωπότητα εννοώ,που έτσι και αλλιώς είναι τρομερά μπερδεμένη με το δίπολο:ύλη ή πνεύμα).το πείραμα αφορόυσε ένα άτακτο ηλεκτρόνιο που λες και μάντευε τις πεπειθήσεις και τα θέλω του πειραματιστή και συμπεριφερίταν ανάλογα κάθε φορά.οπότε στο ένα πείραμα που ο πειραματιστής το ήθελε σωματίδιο,αυτό,τσουπ!παρίστανε το σωματίδιο.χαρά,πανυγύρια!!!!!επαληθεύτηκε η υπόθεση του πειράματος!αμ δε!την'αλλη φορά το διπρόσωπο ηλεκτρόνιο διάβασε την σκέψη του άλλου πειραματιστή που το ήθελε ενέργεια,και να σου το άτιμο παριστάνει την ενέργεια!:cool::cool:ποά σκοτεινά σχέδια εξυπηρετούσε?κανείς δεν έμαθε ακόμα.τι έγινε?αποφάσισαν πως το ηλεκτρόνιο(και κατ'επέκταση η ύλη)δεν χαλάει χατίρια,και είναι καθε φορά αυτό που θέλει ο παρατηρητής(δηλ. ο καθένας από εμάς).πάνω σ'αυτό στηρίχτηκε η κβαντική ψυχολογία.σειρά σου τώρα!:Dτι λες για όλα αυτά?;)
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Αυτό που έχω να πω είναι πρώτον πως την ανθρωπότητα την έχουν ξεμπέρδεψει ο Μαρξ και ο Ένγκελς και δεύτερον γιατί στο πείραμα πάντα ο πειραματιστής είναι ένας και όχι δύο ή τρείς ή τέσσερις?
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Αυτό που έχω να πω είναι πρώτον πως την ανθρωπότητα την έχουν ξεμπέρδεψει ο Μαρξ και ο Ένγκελς και δεύτερον γιατί στο πείραμα πάντα ο πειραματιστής είναι ένας και όχι δύο ή τρείς ή τέσσερις?
κάτσε,γιατί με τρέλλανες τώρα.δηλ.απ'όλα αυτά το πόσοι ήταν οι πειραματιστές κάθε φορά σου έκανε εντύπωση??????ή υπονοείς πως αν ήταν περισσότεροι του ενός θα μπέρδευαν το ηλεκτρόνιο με τα θέλω τους?
πάντως εγώ δεν ήμουν παρούσα σε κανένα από αυτά τα ενδιαφέροντα πειράματα,οπότε μεταφέρω ότι κυκλοφορεί στη βιβλιογραφία.:cool:τώρα σε μιά κουβέντα γιά την ψυχολογία που κολλάνε οι Μαρξ και Ενγκελς?και άντε να πούμε πως αυτοί κατλαφεραν να ξεμπερδέψουν την ανθρωπότητα,άντε!εσύ τη γνώμη έχεις γιά όλα αυτά?πιστεύεις ότι ο παρατηρητής μπορεί να επηρεάσει την πραγματικότητα με κάποιο τρόπο ή αυτή είναι όπως είναι κάθε φορά ανεξάρτητα από την ματιά που ρίχνουμε πάνω της??:lol::lol::lol:
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Ακριβώς αυτό υπονοώ και ρωτώ ταυτοχρόνος,αν ήταν περισσότεροι πιο θα ήταν το αποτέλεσμα του πειράματος?
Όσον αφορά για τους Μάρξ και Ένγκελς τους ανέφερα γιατί εσύ είπες πως οι ανθρωπότητα είναι μπερδεμένη,ενώ με τον Διαλεκτικό υλισμό απέδειξαν πως η ύλη είναι το πρωτεύον.
Τώρα όσον αφορά την πραγματικότητα την υλική,πιστεύω πως μπορούμε να την επηρεάσουμε αλλά όχι με την ματιά (ακόμη).
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Ακριβώς αυτό υπονοώ και ρωτώ ταυτοχρόνος,αν ήταν περισσότεροι πιο θα ήταν το αποτέλεσμα του πειράματος?
Όσον αφορά για τους Μάρξ και Ένγκελς τους ανέφερα γιατί εσύ είπες πως οι ανθρωπότητα είναι μπερδεμένη,ενώ με τον Διαλεκτικό υλισμό απέδειξαν πως η ύλη είναι το πρωτεύον.
Τώρα όσον αφορά την πραγματικότητα την υλική,πιστεύω πως μπορούμε να την επηρεάσουμε αλλά όχι με την ματιά (ακόμη).
θα ήταν πράγματι πολυ ενδιαφέρον το πείραμα με διαφορετικούς παρατηρητές.δεν ξέρω αν έχει γίνει κάτι τέτοιο .το πείραμα το ανέφερα μόνο γιατί κατά κάποιο τρόπο ήταν η αρχή γιά την κβαντική ψυχολογία.ο διαλεκτικός υλισμός είναι δόγμα και ως γνωστό τα δόγματα δεν αποδεικνύουν τίποτα και ούτε αποδεικνύονται.οι φιλοσοφικές,ψυχολογικές κτλ. θεωρίες δεν αποδεικνύονται,αν θες τις αποδέχεσαι.
όσο γιά την ματιά ήταν μεταφορική η έκφραση.δεν εννοούσα φυσικά με τα μάτια,εννοούσα την πίστη ,με την άποψη που έχουμε.
πάντως το θέμα ήταν ψυχολογία.:roll::roll:
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
θα ήταν πράγματι πολυ ενδιαφέρον το πείραμα με διαφορετικούς παρατηρητές.δεν ξέρω αν έχει γίνει κάτι τέτοιο .το πείραμα το ανέφερα μόνο γιατί κατά κάποιο τρόπο ήταν η αρχή γιά την κβαντική ψυχολογία.ο διαλεκτικός υλισμός είναι δόγμα και ως γνωστό τα δόγματα δεν αποδεικνύουν τίποτα και ούτε αποδεικνύονται.οι φιλοσοφικές,ψυχολογικές κτλ. θεωρίες δεν αποδεικνύονται,αν θες τις αποδέχεσαι.
όσο γιά την ματιά ήταν μεταφορική η έκφραση.δεν εννοούσα φυσικά με τα μάτια,εννοούσα την πίστη ,με την άποψη που έχουμε.
πάντως το θέμα ήταν ψυχολογία.:roll::roll:
Μια μικρή διόρθωση, δόγμα είναι ο ιδεαλισμός και όχι ο διαλεκτικός υλισμός ;)
Πάμε στο... θέμα μας :)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
λυπάμαι αλλά δόγμα είναι καθετί που δεν αποδεικνύεται με πειραματικές μεθόδους ή άλλες .άρα τόσο ο ιδεαλισμός όσο και ο διαλεκτικός υλισμός είναι δόγματα γιατί στηρίζονται σε παραδοχές που κανείς ως σήμερα δεν έχει αποδείξει.και για να ξαναγυρίσουμε στη κβαντική ψυχολογία:δεν χρειάζεται να αποδειχτεί κάτι,γιατί αν έτσι πιστεύεις,έτσι είναι(όχι εσύ ειδικά,ο καθένας μας)!!!!οπότε χαλαρά !!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.219
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom