Ισραήλ Ψώνια: Φυλαχτά και Βιβλία

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Μην ακούσουν οι δικοί σου (φίλοι, γνωστοί, συγγενείς) ότι πας Ιεροσόλυμα - έστω και για μια μέρα - αμέσως, χωρίς να χάσουν ευκαιρία, πέφτουν επάνω σου σαν τα κοράκια κι αρχίζουν να σου λένε παραγγελίες!
Ευτυχώς, ζητάνε ΟΛΟΙ το ίδιο πράγμα - καλό αυτό, γιατί πας και το παίρνεις από ένα, μόνο, μέρος και δεν γυρνάς από δω κι από κει:...
...ΦΥΛΑΧΤΑ!!!
Οπότε! Ερώτηση:
Ξέρετε, πάνω-κάτω, τί τιμές "παίζουν"; Θα χρειαστώ καμμιά 10ρια κομμάτια... (Εκτός κι αν πουλάει κανένας "με το κιλό" - χωρίς να θέλω να ακουστώ βλάσφημος, έτσι;...)
Έχετε υπ' όψη σας κανένα μαγαζάκι, να με στείλετε, που δεν θα μου "πιάσουν τον πισινό"; (Γιατί άμα είναι να μου "φύγει" κανένα 50άρι, χαρήκαμε πολύ και πάσχουμε από υγεία...)

Και κάτι για μένα... (Ε, τί; μόνο για τους άλλους θα ψωνίσω; Να πάρω κάτι και για την αφεντιά μου!)
Θέλω ένα ΚΑΛΟ, ΜΕΓΑΛΟ βιβλιοπωλείο. Είτε στην Ιερουσαλήμ, είτε στο Τελ Αβίβ. Με ξενόγλωσσα και - ιδιαίτερα - αγγλόφωνα βιβλία.
(Βασικά, θέλω ένα βιβλίο για το Krav Maga, την πολεμική τέχνη των Ισραηλιτών... Πώς λέμε Ιάπωνες - Καράτε και Κινέζοι - Κουνγκ Φου; Ε... κάτι τέτοιο. Και, αν δεν το πάρω από το Ισραήλ, από πού θα το πάρω; Από - Προσοχή! Ακολουθεί Διαφήμιση! - τα Public;

Προκαταβολικά θενκς, από καρδίας!!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Στα Ιεροσόλυμα στην χριστιανική συνοικία δηλ γύρω απο το ναό της Αναστάσεως και το Πατριαρχείο θα βρείς ενα σωρό μαγαζιά που πουλάνε τέτοια είδη..έχει και 2-3 με ελληνικά ονόματα δε λεω συγκεκριμένα (εμάς μας είπε το πρακτορείο για ένα συγκεκριμένο)για να μη φανει σαν διαφήμηση.Βρίσκεις και με λίγα χρήματα διάφορα αναμνηστικα-φυλακτά δεν ξέρω πως να το πω πχ εικονίτσες όμορφες μικρές που "κολλάνε"πανω σε επιφάνειες 2 ευρώ(παίρνουν ευρώ δε χρειάζεται να κάνεις συνάλλαγμα),σταυρουδάκια μικρά επίσης μπορείς να βρείς και με 1 ευρώ,στις τιμες κάνουν ο,τι τους καπνίσει...το ιδιο μαγαζί που μας πουλησε εικόνες με 1 ευρώ την άλλη μέρα επέμενε ότι κάνει 2 ευρώ,με 4 και 5 ευρω΄μπορείς να πάρεις και συσκευασίες που έχουν μεσα εικόνα,χώμα από την πόλη,σταυρουδάκι,κλπ έχει ό,τι μπορείς να φαντασθείς σε ποικίλες τιμές,τα ίδια πράγματα λίγο πολύ έχουν όλοι....πάντως το θεωρώ κατάντια την τόση εμπορευματοποίηση....της πίστης
 
Last edited:

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Στα Ιεροσόλυμα στην ελληνική συνοικία δηλ γύρω απο το ναό της Αναστάσεως και το Πατριαρχείο θα βρείς ενα σωρό μαγαζιά που πουλάνε τέτοια είδη..έχει και 2-3 με ελληνικά ονόματα δε λεω συγκεκριμένα (εμάς μας είπε το πρακτορείο για ένα συγκεκριμένο)για να μη φανει σαν διαφήμηση.Βρίσκεις και με λίγα χρήματα διάφορα αναμνηστικα-φυλακτά δεν ξέρω πως να το πω πχ εικονίτσες όμορφες μικρές που "κολλάνε"πανω σε επιφάνειες 2 ευρώ(παίρνουν ευρώ δε χρειάζεται να κάνεις συνάλλαγμα),σταυρουδάκια μικρά επίσης μπορείς να βρείς και με 1 ευρώ,στις τιμες κάνουν ο,τι τους καπνίσει...το ιδιο μαγαζί που μας πουλησε εικόνες με 1 ευρώ την άλλη μέρα επέμενε ότι κάνει 2 ευρώ,με 4 και 5 ευρω΄μπορείς να πάρεις και συσκευασίες που έχουν μεσα εικόνα,χώμα από την πόλη,σταυρουδάκι,κλπ έχει ό,τι μπορείς να φαντασθείς σε ποικίλες τιμές,τα ίδια πράγματα λίγο πολύ έχουν όλοι....πάντως το θεωρώ κατάντια την τόση εμπορευματοποίηση....της πίστης
Σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ!!! Ήσουν, πραγματικά, υπέροχη και ΠΟΛΥ εξυπηρετική!!! (Και μού 'φερες και τα καλά μαντάτα για τις τιμές των φυλακτών. Φιου… Τελικά δεν θα "ξεχάσω" κάποιους, και όλοι θα πάρουν το δωράκι τους!)
ΝΑ'ΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ, ΓΕΡΗ, ΔΥΝΑΤΗ, ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙΣ!!! :)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ!!! Ήσουν, πραγματικά, υπέροχη και ΠΟΛΥ εξυπηρετική!!! (Και μού 'φερες και τα καλά μαντάτα για τις τιμές των φυλακτών. Φιου… Τελικά δεν θα "ξεχάσω" κάποιους, και όλοι θα πάρουν το δωράκι τους!)
ΝΑ'ΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ, ΓΕΡΗ, ΔΥΝΑΤΗ, ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙΣ!!! :)
σ ευχαριστώ!!!σου εύχομαι ολόψυχα καλό ταξίδι!!

α και να κάνεις παζάρια...ακόμα και στα μικρά των 2-3 ευρώ αφου θα πάρεις και πολλά κομμάτια εννοείται οτι θα κατεβάσεις την τιμή γιατί όπως είπα και πιό πάνω κι αυτοί δεν είναι"σταθεροί"στις τιμές τους,σηκώνει παζάρι ΑΝ μπορείς να το κάνεις
 
Last edited:

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
σ ευχαριστώ!!!σου εύχομαι ολόψυχα καλό ταξίδι!!

α και να κάνεις παζάρια...ακόμα και στα μικρά των 2-3 ευρώ αφου θα πάρεις και πολλά κομμάτια εννοείται οτι θα κατεβάσεις την τιμή γιατί όπως είπα και πιό πάνω κι αυτοί δεν είναι"σταθεροί"στις τιμές τους,σηκώνει παζάρι ΑΝ μπορείς να το κάνεις
Έχω "περάσει" από Khan Al Halili, οπότε έχω την απαιτούμενη "εμπειρία"! Χα χα χα! :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom